Рішення від 11.12.2017 по справі 183/5412/17

НОВОМОСКОВСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 183/5412/17

№ 2/183/3253/17

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 грудня 2017 року м.Новомосковськ

Новомосковський міськрайонний суд Дніпропетровської області у складі: головуючого судді Парфьонова Д.О., за участі секретаря судового засідання Соловйової Т.Р., розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Новомосковського міськрайонного суду Дніпропетровської області цивільну справу за позовом ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3 до Квартирно-експлуатаційного відділу м. Дніпро, за участю третіх осіб: Міністерства оборони України, Генерального штабу Збройних Сил України, Черкаської селищної ради Новомосковського району Дніпропетровської області про визнання незаконним та скасування рішення, визнання права на приватизацію та зобов'язання вчинення дій,

встановив:

позивачі звернулися з позовом до відповідача, в якому просять: визнати незаконним і скасувати рішення Квартирно-експлуатаційного відділу м. Дніпро від 13 жовтня 2018 року № 3963 про відмову позивачам в передачі в приватну власність квартири АДРЕСА_1 за заявою ОСОБА_1 від 05 жовтня 2018 року № 3120; визнати право позивачів на приватизацію квартири; зобов'язати Квартирно-експлуатаційний відділ м. Дніпро, як орган приватизації, вжити всіх належних та достатніх заходів щодо передачі у власність позивачів квартири, розташованої на території військового містечка, яку вони займають на умовах найму на підставі ордеру № 238 від 18 грудня 1997 року за адресою: АДРЕСА_2 згідно з Законом України «Про приватизацію державного житлового фонду» та процедури, передбаченої «Положенням про порядок передачі квартир (будинків) жилих приміщень у гуртожитках у власність громадян», яке затверджено наказом Міністра з питань житлово-комунального господарства України від 16 грудня 2009 року № 396.

В обґрунтування позовних вимог позивачі посилаються на те, що на підставі

ордеру № 238 від 18 грудня 1997 року вони вселилися та почали проживати в квартирі за адресою: за адресою: АДРЕСА_2. 05 жовтня 2017 року позивачі звернулися до Квартирно-експлуатаційного відділу м. Дніпро з заявою, про передачу їм, шляхом приватизації, квартири, яку вони займають на умовах найму у приватну власність у відповідності до Закону України «Про приватизацію державного житлового фонду». Відповідачем відмовлено позивачам в приватизації квартири через те, що військове містечко, в якому розташована квартира, включене до числа закритих, в зв'язку з чим, житлові приміщення, які розташовані в ньому, не підлягають приватизації, окрім того є військовим майном. Документів на надання повноважень розпоряджатися майном не надходило. Відмову оформлено рішенням відповідача № 3963 від 13 жовтня 2017 року. Означені дії та рішення відповідача позивачі вважають неправомірними, такими, що не відповідають діючому законодавству України, Закону України «Про приватизацію державного житлового фонду».

В судове засідання позивачі не з'явилися. Представник позивачів надала суду заяву, згідно з якою просить розглянути справу за її відсутності. Позов підтримала.

Представник відповідача - Квартирно-експлуатаційного відділу м. Дніпро подав заяву, згідно з якою просив розглянути справу у його відсутність та відмовити в задоволенні позову, вказуючи, що у КЕВ відсутні повноваження на передачу військового майна у власність позивачам через те, що Наказ Міністра оборони України № 1 від 03 січня 1993 року втратив чинність.

Представники третіх осіб - Міністерства оборони України, Генерального штабу Збройних Сил України в судове засідання не з'явилися, підстав неявки не повідомили. Про дату, час та місце судового розгляду справи повідомлені належним чином.

Від третьої особи - Черкаської селищної ради Новомосковського району Дніпропетровської області надійшли пояснення, у відповідності до яких представник просив розглянути справу у його відсутність, не заперечив проти позову.

У зв'язку з тим, що сторони в судове засідання не з'явились фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Суд, дослідивши матеріали справи, надані докази, приходить до наступних висновків.

Судом встановлено, що на підставі ордеру № 238 від 18 грудня 1997 року, виданого Гвардійською квартирно-експлуатаційною частиною району, головний квартиронаймач ОСОБА_1 разом із сім'єю: донькою - ОСОБА_2, онукою - ОСОБА_3, донькою - ОСОБА_4, надано право вселення в житлове приміщення, розташоване за адресою: АДРЕСА_3 /а.с.12/.

Станом на 19 вересня 2017 року в спірній квартирі проживають та зареєстровані ОСОБА_1 - головний квартиронаймач, ОСОБА_2, ОСОБА_3 /а.с.13, 14/.

Позивачі листом від 19 вересня 2017 року звернулася до Квартирно-експлуатаційного відділу м. Дніпро з заявою про передачу їм квартири, яку вони займають на умовах найму у приватну власність у відповідності до Закону України «Про приватизацію державного житлового фонду», для чого долучили до заяви документи, визначені наказом Міністра з питань житлово-комунального господарства України від 16 грудня 2009 року № 396. Заяву отримано відповідачем 05 жовтня 2017 року за вх. № 3120 /а.с.11/.

Відповідачем відмовлено позивачам в приватизації квартири в зв'язку з тим, що військове містечко, в якому розташована квартира, включене до числа закритих, в зв'язку з чим, житлові приміщення, які розташовані в ньому, не підлягають приватизації, окрім того є військовим майном. Відмову оформлено рішенням відповідача № 3963 від 13 жовтня 2017 року /а.с.15/.

Також, з відповіді відповідача вбачається, що вищезазначене житлове приміщення належить до житлового фонду Міністерства оборони України, перебуває у повному оперативному управлінні Квартирно-експлуатаційного відділу м. Дніпропетровська.

У відповідності до Положення про Квартирно-експлуатаційний відділ м. Дніпропетровська, зазначений відділ здійснює безпосередньо квартирно-експлуатаційне забезпечення військових частин, дислокованих у межах відповідальності. Квартирно-експлуатаційне забезпечення - це комплекс заходів, спрямованих на безпечну експлуатацію, утримання казармено-житлового фонду, об'єктів соціально-культурного призначення, комунальних споруд та інженерних мереж військових містечок, забезпечення військових частин квартирним майном.

Згідно з п. 3.2.4 Положення, на Квартирно-експлуатаційний відділ м. Дніпропетровська покладений обов'язок та повноваження щодо утримання житлового фонду.

У відповідності до ст. 1 Закон України «Про приватизацію державного житлового фонду», державний житловий фонд - це житловий фонд місцевих Рад народних депутатів та житловий фонд, який знаходиться у повному господарському віданні чи оперативному управлінні державних підприємств, організацій, установ.

Суд приходить до висновку, що рішення Квартирно-експлуатаційного відділу м. Дніпро підлягає визнанню незаконним, з наступного.

Статтею 9 Житлового кодексу України встановлено, що до житлових прав громадян відноситься право на приватизацію квартир (будинків) державного житлового фонду, житлових приміщень у гуртожитках, які перебувають у власності територіальних громад, або придбання їх у житлових кооперативах, на біржових торгах, шляхом індивідуального житлового будівництва чи одержання у власність на інших підставах, передбачених законом.

Закон України «Про приватизацію державного житлового фонду» передбачає, що метою приватизації державного житлового фонду є створення умов для здійснення права громадян на вільний вибір способу задоволення потреб у житлі, залучення громадян до участі в утриманні і збереженні існуючого житла та формування ринкових відносин. Приватизація державного житлового фонду - це відчуження квартир (будинків), житлових приміщень у гуртожитках, призначених для проживання сімей та одиноких осіб, кімнат у квартирах, та одноквартирних будинках, де мешкають два і більше наймачів, та належних до них господарських споруд і приміщень (підвалів, сараїв) державного житлового фонду на користь громадян України.

Таким чином, суд приходить до висновку, що правовідносини, які виникли в зв'язку з приватизацією житла, відмови уповноваженого органу в проведенні приватизації, виникають з житлових правовідносин та повинні розглядатися судом в порядку цивільного судочинства.

Конституцією України закріплено основні правові принципи регулювання відносин власності, головним із яких є принцип рівного визнання і захисту усіх форм власності.

Статтею 41 Конституції України визначено, що кожен має право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю, результатами своєї інтелектуальної, творчої діяльності. Право власності набувається в порядку, визначеному законом.

Правові основи приватизації житла, що знаходяться в державній власності, визначені в Закону України «Про приватизацію державного житлового фонду», який прийнято 19 червня 1992 року за № 2482-Х11.

Зазначеним Законом регламентований порядок набуття права власності на житло громадянами України, які користуються державним житловим фондом, з обмеженнями, визначеними п.2 ст.2 цього Закону.

Відповідно до ст.2 Закону України «Про приватизацію державного житлового фонду» не підлягають приватизації: квартири - музеї; квартири (будинки), житлові приміщення у гуртожитках, розташовані на територіях закритих військових поселень, підприємств, установ і організацій, природних та біосферних заповідників, національних парків, ботанічних садів, дендрологічних, зоологічних, регіональних ландшафтних парків, парків - пам'яток садове - паркового мистецтва, історико-культурних заповідників, музеїв, квартири (будинки), житлові приміщення у гуртожитках, що перебувають у аварійному стані, квартири (будинки, кімнати), які віднесені у встановленому порядку до числа службових, а також квартири (будинки) житлові приміщення у гуртожитках, розташовані в зоні безумовного (обов'язкового) відселення, забрудненій внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС».

Згідно з положенням, затвердженим Наказом Міністра оборони України №215 від 21 квітня 2011 року та Наказом Міністра Оборони України № 448 від 03 липня 2013 року визначення «закрите військове містечко» та коло осіб, які мають право затверджувати перелік закритих військових містечок виключені.

03 вересня 2010 року Начальником Генерального штабу - Головнокомандуючим Збройних сил України ОСОБА_5 затверджений останній чинний (він базується на Наказі Міністра оборони СРСР №75 від 22 лютого 1977 року) «Перелік закритих військових містечок, які мають у своєму складі житловий фонд», селище міського типу Гвардійське та Черкаське Новомосковського району Дніпропетровської області не були включені до цього переліку.

На підтвердження того, що смт. Черкаське не наданий статус закритого військового містечка свідчить і Наказ Міністра оборони № 569 від 15 вересня 2011 року «Про безоплатну передачу військового майна в комунальну власність територіальних громад» з затвердженими переліками військового майна.

Згідно з Наказом Міністра оборони України № 569 «Про безоплатну передачу військового майна у приватну власність до територіальних громад», безоплатно передається у комунальну власність територіальним громадам смт. Черкаське і смт. Гвардійське Новомосковського району Дніпропетровської області, зазначений Наказ є обов'язковим для виконання КЕВ міста Дніпропетровська та Черкаською і Гвардійською селищними радами.

Судом встановлено, що законодавством України не визначене юридичне поняття «закрите військову містечко», в зв'язку з чим, суд приходить до висновку, що смт. Черкаське Новомосковського району Дніпропетровської області не має статусу закритого військового містечка.

Статтею 3 Закону України «Про приватизацію державного житлового фонду» від 19 червня 1992 року передбачене, що приватизація здійснюється шляхом безоплатної передачі громадянам квартир (будинків), житлових приміщень у гуртожитках з розрахунку санітарної норми 21 квадратний метр загальної площі на наймача і кожного члена його сім'ї та додатково 10 квадратних метрів на сім'ю.

Згідно з п.5 ст.5 вищевказаного Закону, кожний громадянин України має право приватизувати житло, яке він займає безоплатне в межах номінальної вартості житлового чеку, або частковою доплатою один раз.

Матеріали справи підтверджують, що позивачі зареєстровані в спірному житловому приміщенні, участі у приватизації державного житлового фонду не брала, житло знаходиться на консолідованому балансі відповідача.

Згідно з п.10 ст.8 Закону України «Про приватизацію державного житлового фонду», органи приватизації не мають права відмовити мешканцям квартир (будинків) у приватизації займаного ними житла, крім випадків передбачених законом.

Відповідно до Закону України «Про приватизацію державного житлового фонду» та з метою приведення у відповідність до законодавства нормативно-правових актів, наказом Міністра з питань житлово-комунального господарства України №396 від 16 грудня 2009 року затверджене «Положення про порядок передачі квартир (будинків) жилих приміщень у гуртожитках у власність громадян», яке встановлює процедуру передачі квартир у приватну власність громадян та зразки документів, які оформлюються згідно цієї процедури, в т.ч. і рішення органу приватизації.

У відповідності до ст. 16 ЦПК України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.

Згідно з ч. 2 ст. 16 ЦК України, способами захисту цивільних прав та інтересів можуть бути в тому числі і визнання права.

Як зазначалося вище, судом встановлено, що Квартирно-експлуатаційний відділ м. Дніпро заперечує право позивачів на приватизацію спірного житлового приміщення.

Оскільки судом встановлене право позивачів, які проживають на підставі ордеру в спірному житловому приміщенні на одержання спірної квартири у приватну власність, відповідачем оспорюється зазначене право, позивачами право на приватизацію майна не реалізовано, позовні вимоги в частині визнання права позивачів на приватизацію квартири є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Також, з урахуванням викладеного вище, позовні вимоги в частині визнання незаконним рішення Квартирно-експлуатаційного відділу м. Дніпро № 3963, яким позивачам відмовлено у передачі в приватну власність квартири підлягають задоволенню і суд вважає за необхідне визнати рішення щодо відмови в передачі в приватну власність позивачу квартири, розташованої за адресою: АДРЕСА_3 незаконним.

Закон України «Про приватизацію державного житлового фонду» та «Положення про порядок передачі квартир (будинків), жилих приміщень у гуртожитках у власність громадян» затверджене Наказом МЖКГ № 396 від 16 грудня 2009 року, встановлюють порядок передачі квартир в приватну власність.

Так, зокрема, наймач повинен звернутися до органу приватизації з відповідною заявою, орган приватизації зобов'язаний в місячний термін з дня одержання заяви прийняти рішення про передачу житла у власність, після чого, оформити відповідне свідоцтво.

Зазначена процедура передбачена ст. 8 Закону України «Про приватизацію державного житлового фонду», відповідно до якої приватизація державного житлового фонду здійснюється уповноваженими на це органами, створеними місцевою державною адміністрацією, та органами місцевого самоврядування, державними підприємствами, організаціями, установами, у повному господарському віданні або оперативному управлінні яких знаходиться державний житловий фонд. Передача квартир (будинків), житлових приміщень у гуртожитках здійснюється в спільну сумісну або часткову власність за письмовою згодою всіх повнолітніх членів сім'ї, які постійно мешкають у цій квартирі (будинку), житловому приміщенні у гуртожитку, в тому числі тимчасово відсутніх, за якими зберігається право на житло, з обов'язковим визначенням уповноваженого власника квартири (будинку), житлового приміщення у гуртожитку. Передача квартир (будинків) у власність громадян здійснюється на підставі рішень відповідних органів приватизації, що приймаються не пізніше місяця з дня одержання заяви громадянина. Передача квартир (будинків), житлових приміщень у гуртожитках у власність громадян з доплатою, безоплатно чи з компенсацією відповідно до статті 5 цього Закону оформляється свідоцтвом про право власності на квартиру (будинок), житлове приміщення у гуртожитку, яке реєструється в органах приватизації і не потребує нотаріального посвідчення.

Таким чином, суд приходить до переконання, що позовні вимоги в частині зобов'язання Квартирно-експлуатаційного відділу м. Дніпро, як органу приватизації вжити всіх належних та достатніх заходів щодо приватизації зазначеної квартири підлягають задоволенню, оскільки, зазначений обов'язок органу приватизації встановлений нормами Закону України «Про приватизацію державного житлового фонду» і в разі, якщо зазначений орган зволікає з винесенням відповідного рішення або вчиненням інших дії, суд має право зобов'язати розглянути заяву про передачу житла в приватну власність, вчинити певні дії, та в разі необґрунтованої відмови, скасувати рішення органу приватизації, зобов'язати вчинити певні дії.

Так, оскільки суд прийшов до висновку про наявність підстав для визнання незаконним рішення Квартирно-експлуатаційного відділу м. Дніпро про відмову в задоволенні заяви позивачів про передачу квартири у власність - зазначений орган приватизації фактично повинен повторно розглянути заяву позивачів та прийняти відповідне рішення, внаслідок чого суд, з метою належного захисту порушеного права, наявність якого заперечує відповідач, вважає за необхідне задовольнити позовні вимоги в частині зобов'язання відповідача, як органу приватизації, вжити заходи щодо приватизації позивачами квартири, яка використовується ними на умовах найму відповідно до положень законодавства.

Враховуючи наведене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивачів обґрунтовані та підлягають задоволенню частково.

При цьому, частковість задоволення позову полягає в тому, що позивачі просили, окрім визнання незаконним рішення також і скасувати його, чого не передбачено положеннями ст.16 ЦК України, оскільки в такому випадку належним захистом порушеного права буде саме визнання незаконним рішення органу приватизації.

Також суд, з огляду на прохальну частину позовної заяви у співставленні з її описовою частиною вважає помилкою вказівку позивачем року прийняття рішення, яке просить скасувати позивач та заяви, яку ним подано - 2018, в той час, як описова частина позовної заяви та надані докази свідчать що фактично рішення прийняте в 2017 році, заява позивача також подана в 2017 році. Означена помилка, на думку суду не впливає на обсяг позовних вимог та предмет позову, а тому саме рішення від 13 жовтня 2017 року підлягає визнанню недійсним.

При цьому, посилання відповідача на втрату чинності Наказу Міністра оборони України № 1 від 03 січня 1993 року не є належною підставою для відмови в позові та не вказує на відсутність у відповідача права виступати в житлових правовідносинах органом приватизації, оскільки норми законодавства, вказані судом вище вказують на те, що саме відповідач, утримуючи майно на балансі є особою, якій надано право вирішувати питання щодо передачі квартир у власність шляхом приватизації.

Вирішуючи питання щодо стягнення судового збору суд виходить з положень ст.88 ЦПК України, а тому судові витрати в розмірі 5760,00 грн. повинні бути стягнуті з відповідача на користь позивачів в рівних частках, тобто по 1920,00 грн. на користь кожного з відповідачів.

Керуючись ст.ст.10, 11, 57, 60, 88, 207, 209, 212-215 ЦПК України, суд -

вирішив:

позов ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3 до Квартирно-експлуатаційного відділу м. Дніпро, за участю третіх осіб: Міністерства оборони України, Генерального штабу Збройних Сил України, Черкаської селищної ради Новомосковського району Дніпропетровської області про визнання незаконним та скасування рішення, визнання права на приватизацію та зобов'язання вчинення дій - задовольнити.

Визнати право ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3 на приватизацію квартири АДРЕСА_1.

Визнати незаконним рішення Квартирно-експлуатаційного відділу м. Дніпро від 13 жовтня 2017 року № 3963 про відмову ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3 в приватизації квартири АДРЕСА_1.

Зобов'язати Квартирно-експлуатаційний відділ м. Дніпро, як орган приватизації, вжити всіх належних та достатніх заходів щодо передачі у власність квартири, яка використовується ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3 на умовах найму на території військового містечка за адресою: АДРЕСА_3, згідно з Законом України «Про приватизацію державного житлового фонду» та «Положення про порядок передачі квартир (будинків) жилих приміщень у гуртожитках у власність громадян», яке затверджено наказом Міністра з питань житлово-комунального господарства України від 16 грудня 2009 року № 396.

Стягнути з Квартирно-експлуатаційного відділу м. Дніпро (ЄДРПОУ 08004581) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1) витрати по сплаті судового збору в розмірі 1920 (одна тисяча дев'ятсот двадцять) грн. 00 коп.

Стягнути з Квартирно-експлуатаційного відділу м. Дніпро (ЄДРПОУ 08004581) на користь ОСОБА_2 (РНОКПП НОМЕР_2) витрати по сплаті судового збору в розмірі 1920 (одна тисяча дев'ятсот двадцять) грн. 00 коп.

Стягнути з Квартирно-експлуатаційного відділу м. Дніпро (ЄДРПОУ 08004581) на користь ОСОБА_3 (РНОКПП НОМЕР_3) витрати по сплаті судового збору в розмірі 1920 (одна тисяча дев'ятсот двадцять) грн. 00 коп.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до апеляційного суду Дніпропетровської області через Новомосковський міськрайонний суд Дніпропетровської області шляхом подання в 10-денний строк з дня проголошення рішення апеляційної скарги. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.

Суддя Д.О. Парфьонов