Постанова від 08.12.2017 по справі 522/19120/17

Справа № 522/19120/17

Провадження № 2-а/522/2001/17

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 грудня 2017 року Приморський районний суд м. Одеси

у складі: головуючого судді Бойчука А.Ю.

при секретарі Іскрич В.В.,

розглянувши адміністративну справу за позовом Виконавчого комітету Одеської міської ради до Громадського формування з охорони громадського порядку і державного кордону «Безпека Регіонів Козацькими Українськими Товариствами», третя особа: Департамент муніципальної безпеки Одеської міської ради, Головне управління патрульної поліції в Одеській області про припинення діяльності громадського об'єднання, шляхом примусового розпуску,-

ВСТАНОВИВ:

У жовтні 2017 року представник Виконавчого комітету Одеської міської ради звернувся до Приморського районного суду м. Одеси з позовною заявою до Громадського формування з охорони громадського порядку і державного кордону «Безпека Регіонів Козацькими Українськими Товариствами», третя особа: Департамент муніципальної безпеки Одеської міської ради, Головне управління патрульної поліції в Одеській області, згідно якої просив припинити діяльність Громадського формування з охорони громадського порядку і державного кордону «Безпека Регіонів Козацькими Українськими Товариствами» шляхом примусового розпуску.

При цьому посилаючись на те, що 20.05.2014 році виконавчим комітетом Одеської міської ради зареєстроване громадське формування з охорони громадського порядку і державного кордону «Безпека Регіонів Козацькими Українськими Товариствами». Проте, на сьогоднішній день громадське формуванням не виконує його безпосередніх статутних завдань, а саме: недотримується вимог підпорядкованості, підзвітності та будь-якої співпраці з органами Національної поліції та органами місцевого самоврядування, порушує вимоги Закону «Про участь громадян в охороні громадського порядку і державного кордону», що може призвести до зловживання членами громадських формувань своїми повноваженнями та загрожує підривом авторитету влади, порушенням правопорядку, створює загрозу життю та здоров'ю населення через можливе зловживання членами громадських формувань наданими правами. На підставі викладеного позивач вважає, що діяльність Громадського формування з охорони громадського порядку і державного кордону «Безпека Регіонів Козацькими Українськими Товариствами» необхідно припинити шляхом примусового розпуску.

Представник позивача в судове засідання не з'явився, надав суду заяву, згідно якої просив провести судове засідання без фіксації судового процесу.

Інші сторони в судове засідання не з'явилися, про дату, час та місце розгляду адміністративної справи повідомлялися належним чином.

Судом встановлені фактичні обставини та відповідні до них правовідносини.

Відповідно до ст.1 Закону України «Про участь громадян в охороні громадського порядку і державного кордону», громадяни України відповідно до Конституції України мають право створювати в установленому цим Законом порядку громадські обєднання для участі в охороні громадського порядку і державного кордону, сприяння органам місцевого самоврядування, правоохоронним органам, Державній прикордонній службі України та органам виконавчої влади, а також посадовим особам у запобіганні та припиненні адміністративних правопорушень і злочинів, захисті життя та здоровя громадян, інтересів суспільства і держави від протиправних посягань, а також у рятуванні людей і майна під час стихійного лиха та інших надзвичайних обставин.

Відповідно до ч.ч.1, 2 ст.9 Закону України «Про участь громадян в охороні громадського порядку і державного кордону» основними завданнями громадських формувань з охорони громадського порядку і державного кордону є:

1. у сфері охорони громадського порядку: надання допомоги органам Національної поліції у забезпеченні громадського порядку і громадської безпеки, запобіганні адміністративним проступкам і злочинам; інформування органів Національної поліції про вчинені або ті, що готуються, злочини, місця концентрації злочинних угруповань; сприяння органам Національної поліції у виявленні і розкритті злочинів, розшуку осіб, які їх вчинили, захисті інтересів держави, підприємств, установ, організацій, громадян від злочинних посягань; участь у забезпеченні безпеки дорожнього руху та боротьбі з дитячою бездоглядністю і правопорушеннями неповнолітніх;

2. у сфері охорони державного кордону: надання допомоги підрозділам Державної прикордонної служби України у виявленні та затриманні осіб, які порушили або намагаються порушити державний кордон чи провадять іншу протиправну діяльність на кордоні; сприяння військовослужбовцям Державної прикордонної служби України в охороні державного кордону, виключної (морської) економічної зони України, а також здійснення контролю за дотриманням режиму державного кордону, прикордонного режиму і режиму в пунктах пропуску через державний кордон, проведення разом з ними пропуску громадян до місць відпочинку і роботи; надання допомоги підрозділам Державної прикордонної служби України у виявленні умов та причин, які можуть призвести до злочинної діяльності на кордоні, і вжиття заходів до їх усунення; участь у спостереженні за місцями роботи і відпочинку поблизу кордону та за прикордонними інженерними спорудами; участь у заходах Державної прикордонної служби України з профілактики порушень або спроб порушення державного кордону і режиму в пунктах пропуску через державний кордон, незаконного переміщення через державний кордон вантажів, предметів, матеріалів та іншого майна.

Відповідно до положень ст.3 Закону громадські формування з охорони громадського порядку і державного кордону створюються і діють у взаємодії з правоохоронними органами, Державною прикордонною службою України, органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування, додержуючись принципів гуманізму, законності, гласності, добровільності, додержання прав та свобод людини і громадянина, прав і законних інтересів юридичних осіб, рівноправності членів цих формувань.

Відповідно до копії Свідоцтва про реєстрацію громадського формування з охорони громадського порядку і державного кордону від 20 травня 2014 року № 9, виконавчим комітетом Одеської міської ради зареєстроване громадське формування з охорони громадського порядку і державного кордону «Безпека Регіонів Козацькими Українськими Товариствами».

Згідно ст.16 Закону місцеві державні адміністрації та органи місцевого самоврядування у межах своєї компетенції спільно з органами Національної поліції та підрозділами Державної прикордонної служби України здійснюють координацію та контроль за діяльністю громадських формувань, заслуховують повідомлення і звіти керівників зазначених формувань.

Так, на території міста Одеси координація діяльності громадських формувань з охорони громадського порядку і державного кордону здійснюється на підставі рішення виконавчого комітету Одеської міської ради №145 від 26.05.2016 року «Про затвердження Порядку здійснення координації та контролю діяльності громадських формувань з охорони громадського порядку і державного кордону, зареєстрованих на території міста Одеси (до 03.06.2016 року діяло рішення виконавчого комітету Одеської міської ради 26.09.2013 року №386 «Про Порядок здійснення координації та контролю діяльності громадських формувань з охорони громадського порядку і державного кордону, зареєстрованих на території міста Одеси»).

Згідно з п.1.3. Порядку Департамент муніципальної безпеки Одеської міської ради є уповноваженим органом з питань координації і контролю діяльності громадських формувань за додержанням ними вимог законодавства у сфері охорони громадського порядку і державного кордону на території міста Одеси.

Відповідно до пунктів 4.4. Порядку керівництво громадських формувань до 5 числа місяця наступного за звітним надає до Департаменту щомісячні графіки виходу членів громадських формувань на спільні чергування (узгоджені керівниками громадських формувань та затверджені начальником відповідного територіального органу внутрішніх справ або підрозділу прикордонної служби); щомісячно надає Департаменту письмові звіти про проведені заходи, затверджені начальником територіального органу внутрішніх справ або підрозділу прикордонної служби.

Згідно з ч. 1 ст.73 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» акти ради, сільського, селищного, міського голови, голови районної в місті ради, виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради, прийняті в межах наданих їм повноважень, є обовязковими для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, обєднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території.

Таким чином, громадські формування з охорони громадського порядку та державного кордону, що зареєстровані та діють на території м. Одеси, зобовязані, окрім виконання статутних завдань, звітувати про результати своєї діяльності перед Департаментом муніципальної безпеки Одеської міської ради.

Як встановлено судом, громадське формування з охорони громадського порядку і державного кордону «Безпека Регіонів Козацькими Українськими Товариствами» графіки виходу на чергування до Департаменту не надає, про результати проведених заходів не повідомляє.

Крім того, 25.07.2017 року до Департаменту муніципальної безпеки Одеської міської ради надійшов лист Головного управління Національної поліції в Одеській області (вих. №3/3999 від 24.07.2017р.), яким повідомлено, що згідно здійсненого аналізу та проведеної перевірки встановлено, що на протязі тривалого часу громадські формування, у тому числі громадське формування з охорони громадського порядку і державного кордону «Безпека Регіонів Козацькими Українськими Товариствами», допомогу у забезпеченні публічного порядку територіальним підрозділам Національної поліції в м. Одесі не надає та існує формально.

Листом Державної прикордонної служби в Україні Південне регіональне управління (вих.№22/4342 від 30.06.2017р.) було повідомлено, що в результаті проведеної перевірки ряд громадських формувань з охорони громадського порядку та державного кордону протягом 2016-2017 років допомогу підрозділам охорони державного кордону Південного регіонального управління не надавали, серед яких є громадське формування з охорони громадського порядку і державного кордону «Безпека Регіонів Козацькими Українськими Товариствами».

До Департаменту від керівництву громадського формування з охорони громадського порядку і державного кордону «Безпека Регіонів Козацькими Українськими Товариствами» не надходило жодних відомостей щодо діяльності формування, у тому числі відомостей, обов'язкове надання яких передбачено пунктом 4.4. Порядку (графіки виходу членів громадських формувань на спільні чергування та письмові звіти про проведені заходи).

Актом обстеження від 20.11.2017 року встановлено, що за результатами проведеної перевірки діяльності за адресою: м. Одеса, вул. Мечнікова, 4, громадського формування з охорони громадського порядку і державного кордону «Безпека Регіонів Козацькими Українськими Товариствами», зазначене формування по вказаній адресі не значиться.

Згідно ст. 11 Закону №1835-111 громадські формування з охорони громадського порядку і державного кордону проводять свою діяльність під контролем органів Національної поліції, підрозділів Державної прикордонної служби України шляхом: 1) спільного з поліцейськими, прикордонниками патрулювання і виставлення постів на вулицях, майданах, залізничних вокзалах, в аеропортах, морських і річкових портах, у місцях компактного проживання громадян, розташування підприємств, установ, організацій, навчальних закладів, а також у місцях можливої появи порушників кордону в межах району, що контролюється Державною прикордонною службою України, прикордонної смуги; участі забезпеченні охорони громадського порядку під час проведення масових заходів, погоджених у випадках, передбачених законом, з виконавчими органами місцевого самоврядування; 2) проведення разом з прикордонниками огляду на маршрутах можливого руху порушників державного кордону, місць їх укриття, транспортних засобів, суміжної з державним кордоном місцевості з метою встановлення причин та умов перебування невідомих осіб; 3)участі у заходах правоохоронних органів, спрямованих на боротьбу з окремими видами правопорушень.

Відповідно до ст. 16 Закону №1835-111 місцеві державні адміністрації та органи місцевого самоврядування в межах своєї компетенції спільно з органами Національної поліції та підрозділами Державної прикордонної служби України здійснюють координацію та контроль за діяльністю громадських формувань, заслуховують повідомлення і звіти керівників зазначених формувань.

Згідно з п. 1.3. Порядку Департамент муніципальної безпеки Одеської міської ради (далі - Департамент) є уповноваженим органом з питань координації і контролю діяльності громадських формувань за додержанням ними вимог законодавства у сфері охорони громадського порядку і державного кордону на території міста Одеси.

Відповідно до пунктів 4.4. Порядку керівництво громадських формувань до 5 числа місяця наступного за звітним надає до Департаменту щомісячні графіки виходу членів громадських формувань на спільні чергування (узгоджені керівниками громадських формувань та затверджені начальником відповідного територіального органу внутрішніх справ або підрозділу прикордонної служби); щомісячно надає Департаменту письмові звіти про проведені заходи, затверджені начальником територіального органу внутрішніх справ або підрозділу прикордонної служби.

Враховуючи, що громадське формування з охорони громадського порядку і державного кордону «Безпека Регіонів Козацькими Українськими Товариствами» фактично не виконує вимоги Закону України «Про участь громадян в охороні громадського порядку і державного кордону» та не здійснює статутну діяльність, не співпрацює з органами Національної поліції, Державної прикордонної служби, органами місцевого самоврядування, порушує Порядок здійснення координації та контролю діяльності громадських формувань з охорони громадського порядку і державного кордону, зареєстрованих на території міста Одеси, зв'язку з чим громадське формування з охорони громадського порядку і державного кордону «Безпека Регіонів Козацькими Українськими Товариствами» підлягає припиненню шляхом примусового розпуску.

Відповідно до ст. 8 Закону №1835-111 діяльність громадського формування з охорони громадського порядку і державного кордону може бути припинена шляхом примусового розпуску або саморозпуску відповідно до закону. У разі порушення громадським формуванням вимог чинного законодавства щодо його діяльності за заявою реєструючого органу його діяльність може бути заборонена за рішенням суду у встановленому законом порядку. Суд розглядає заяву реєструючого органу про заборону діяльності громадського формування і приймає відповідне рішення у термін до 30 днів з моменту надходження заяви до суду.

Відповідно до ч. 1 ст. 25 Закону України від 22.03.2012 року № 4572-У1 «Про громадські об'єднання» Припинення діяльності громадського об'єднання здійснюється: 1) за рішенням громадського об'єднання, прийнятим вищими органом управління громадського об'єднання у визначеному статутом порядку, шляхом саморозпуску або реорганізації; 2) за рішенням суду про заборону (примусовий розпуск) громадського об'єднання. Частина 2 ст. 25 Закону № 4572-УІ закріплює що припинення діяльності громадського формування відбувається в порядку визначеному Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань".

Згідно ч.5 ст.19 Закону № 755-1V, для державної реєстрації припинення громадського об'єднання, що не має статусу юридичної особи, подається примірник оригіналу (нотаріально завірена копія) рішення уповноваженого органу.

Згідно зі ст.8 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Судом враховується положення ст.55 Конституції України, згідно з якою права і свободи людини і громадянина захищаються судом.

Відповідно до ст.11 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, і не може виходити за межі позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог тільки в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять.

Відповідно до ст.71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідно до статті 70 КАС України належними є докази, які містять інформацію щодо предмету доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмету доказування. Докази, одержані з порушенням закону, судом при вирішенні справи не беруться до уваги.

За змістом статті 159 КАС України судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим.

Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені під час судового розгляду справи (у судовому засіданні, у порядку скороченого чи письмового провадження) з урахуванням вимог статті 70 КАС України щодо належності та допустимості доказів або обставин, які не підлягають доказуванню, та висновки суду про встановлені обставини і правові наслідки є вичерпними.

Приймаючи до уваги вищевикладене, з урахуванням встановлених фактів, оцінюючи надані докази в сукупності, суд вважає позовні вимоги Виконавчого комітету Одеської міської ради такими, що підлягають задоволенню.

На підставі викладеного, керуючись: ст. ст. 2, 6-9, 11, 18, 69-71, 86, 94, 106, ч. 6 ст.128, ст. 159-163 КАС України,-

ПОСТАНОВИВ:

Позов Виконавчого комітету Одеської міської ради до Громадського формування з охорони громадського порядку і державного кордону «Безпека Регіонів Козацькими Українськими Товариствами», третя особа: Департамент муніципальної безпеки Одеської міської ради, Головне управління патрульної поліції в Одеській області про припинення діяльності громадського об'єднання, шляхом примусового розпуску - задовольнити.

Припинити діяльність Громадського формування з охорони громадського порядку і державного кордону «Безпека Регіонів Козацькими Українськими Товариствами» (65080, Одеська область, місто Одеса, вулиця Мечникова, будинок 4) шляхом примусового розпуску.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через Приморський районний суд м. Одеса шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10-ти днів з дня її проголошення.

У разі подання апеляційної скарги постанова суду, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Суддя: А.Ю. Бойчук