Справа № 521/15730/17
Провадження № 2а/521/409/17
«8 »грудня 2017 року Малиновський районний суд м. Одеси у складі:
головуючого судді -Целуха А.П.,
при секретарі судового засідання -Корнієнко Л.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Одесі справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Малиновського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в місті Одесі про визнати протиправними дії та зобов'язати Малиновське об'єднане управління Пенсійного фонду України в місті Одесі здійснити перерахунок пенсії ,-
Позивач звернувся до Малиновського районного суду м. Одеси з адміністративним позовом до Малиновського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в місті Одесі посилаючись на обставини та підстави викладені в позові просив суд визнати протиправними дії Малиновського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в місті Одесі з відмови, листом №81/К-1 від 07 липня 2017 року, ОСОБА_1 у перерахунку пенсії, за період з 01 січня 2014 року по 02 серпня 2014 року, з урахуванням належного йому права на пенсію по інвалідності у розмірі восьми мінімальних пенсій за віком та на додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірі 75 відсотків мінімальної пенсії за віком, та зобов'язати Малиновське об'єднане управління Пенсійного фонду України в місті Одесі здійснити ОСОБА_1, за період з 01 січня 2014 року по 02 серпня 2014 року, перерахунок пенсії з урахуванням належного йому права на пенсію по інвалідності у розмірі восьми мінімальних пенсій за віком та на додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірі 75 відсотків мінімальної пенсії за віком, з виплатою різниці між перерахованим розміром пенсії та фактично отриманим.
Представник позивача надав суду заяву, в якій підтримав позовні вимоги в повному обсязі, просив їх задовольнити та просив розглядати справу за відсутності позивача та його представника.
Представник відповідача - Малиновського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в місті Одесі, надав до суду заперечення, в яких вимоги адміністративного позову не визнав.
Дослідивши матеріали справи та наявні в ній докази, суд доходить висновку про можливість задоволення адміністративного позову з наступних підстав.
З матеріалів справи вбачається, що позивач є інвалідом 2-ї групи постраждалим внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС 1-ї категорії.
Постановою Біляївського районного суду Одеської області від 27 вересня 2011 року по справі №2-а-1687/11, яка була змінена ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду від 25 листопада 2013 року, було зобов'язано управління Пенсійного фонду України в Біляївському районі Одеської області безстроково сплачувати ОСОБА_1 , як інваліду 2-ї групи постраждалому внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС 1-ї категорії пенсію по інвалідності у розмірі 8 мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю у розмірі 75% мінімальної пенсії за віком з проведенням відповідного перерахунку пенсії та виплатою різниці між перерахованим розміром пенсії та фактично отриманим за період з 11.03.2011 року з урахуванням здійснених виплат.
Листом управління Пенсійного фонду України в Біляївському районі Одеської області за вих. №176/К-5 від 13 грудня 2016 року позивачу було повідомлено про проведення перерахунку пенсії за період з 05.02.2010 року по 22.07.2011 року, на виконання постанови Одеського апеляційного адміністративного суду від 25 листопада 2013 року по справі №2-а-1687/11, та відповідно до розпоряджень від 09.12.2011 року, від 05.12.2014 року, від 16.03.2015 року, донараховано доплату у загальній сумі 68484,36 грн.
З зазначеного листа вбачається, що управлянням ПФУ, позивачу, за період з 01 січня 2014 року по 02 серпня 2014року.року, перерахунок пенсії не проводився.
Позивач, у січні 2017 року, звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області із заявою, якою просив, з метою належного і повного виконання постанови Біляївського районного суду Одеської області від 27вересня 2011 року по справі №2-а-1687/11, яка була змінена постановою Одеськогоапеляційного адміністративного суду від 25 листопада 2013 року, додатково до раніше здійсненного перерахунку пенсії, провести перерахунок пенсії за період з 01 січня 2014 року по 02 серпня 2014 року, з виплатою різниці між перерахованим розміром пенсії та фактично отриманим та сплачувати йому безстроково пенсію у визначеному перерахунком розмірі.
Листом від 17 лютого 2017 року за №146/К-11, Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області (надалі - ГУПФУ) відмовило Позивачу у задоволенні заяви із посиланням на те, що «Питання щодо подальшого виконання постанови Біляївського районного суду Одеської області від 27.09.2011 року по справі №2-а-1687/11 управлінням буде вирішено після розгляду заяви про роз'яснення судового рішення.»
Ухвалою Біляївського районного суду Одеської області від 28 квітня 2017 року було роз'яснено що позивачу повинен бути проведений перерахунок пенсії з 11.03.2011 року з урахуванням його права на пенсію інваліда 2-ї групи постраждалому внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС 1-ї категорії пенсію по інвалідності у розмірі 8 мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю у розмірі 75% мінімальної пенсії за віком з виплатою різниці між перерахованим розміром
Позивач, 16 червня 2017 року, звернувся з заявою до Малиновського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в місті Одесі (далі - відповідач) про належне виконання постанови Біляївського районного суду Одеської області від 27 вересня 2011 року по справі №2-а-1687/11, яка була змінена постановою Одеського апеляційного адміністративного суду від 25 листопада 2013 року і ухвали Біляївського районного суду Одеської області від 28 квітня 2017 року, та проведення йому перерахунку пенсії за період з 01 січня 2014 року по 02 серпня 2014 року.
Відповідач, листом №81/К-1 від 07 липня 2017 року, фактично відмовив позивачу у задоволенні його заяви і проведенні йому перерахунку пенсії за період з 01 січня 2014 року по 02 серпня 2014 року на виконання постанови Біляївського районного суду Одеської області від 27 вересня 2011 року по справі №2-а-1687/11, яка була змінена постановою Одеського апеляційного адміністративного суду від 25 листопада 2013 року і ухвали Біляївського районного суду Одеської області від 28 квітня 2017 року.
Позивач вважає цю відмову протиправною, слід чого відповідач має бути у судовому порядку зобов'язаний здійснити позивачу перерахунок пенсії, за період з 01 січня 2014 року по 02 серпня 2014 року, з виплатою різниці між перерахованим розміром пенсії та фактично отриманим .
Частиною 2 статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно статті 129-1 Конституції України судове рішення є обов'язковим до виконання.
Статтею 49 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (Закон № 796-XII) передбачено, що пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4, встановлюються у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
Згідно з частиною четвертою статті 54 Закону № 796-XII в усіх випадках розміри пенсій для інвалідів, щодо яких встановлений зв'язок з Чорнобильською катастрофою, по ІІ групі інвалідності не можуть бути нижчими 8 мінімальних пенсій за віком. Згідно зі статтею 50 цього ж Закону особам, віднесеним до 1 категорії, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, інвалідам II групи - 75 % мінімальної пенсії за віком.
Відповідно до статті 67 Закону № 796-XII конкретні розміри всіх доплат, пенсій і компенсацій підвищуються Кабінетом Міністрів України відповідно до зміни індексу вартості життя і зростання мінімальної заробітної плати. Тобто, зазначена стаття Закону може бути застосована відповідачем лише у випадку, коли йдеться про підвищення доплат, пенсій та компенсацій з урахуванням визначення розміру основної та додаткової пенсій позивачу згідно з положеннями статей 50, 54 цього ж Закону.
У відповідності із пунктом 3 Прикінцевих положень Закону України «Про Державний бюджет України на 2012 рік» та пунктом 4 Прикінцевих положень Закону України «Про Державний бюджет України на 2013 рік», норми і положення статей 50, 54 Закону № 796-XII підлягали застосуванню у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів Державного бюджету України та бюджету Пенсійного фонду України на 2012-2013 роки.
Таким чином, у період з 22.07.2011 року по 31.12.2013 року визначення порядку та розмірів виплат особам, які постраждали внаслідок катастрофи на Чорнобильській АЕС, делеговано Кабінету Міністрів України.
Законом України від 16.01.2014 року № 719-VІІ "Про Державний бюджет України на 2014 рік" (далі - Закон № 719-VІІ) не були встановлені обмеження щодо виплат основної та додаткової пенсій, не внесені зміни до Закону № 796-XII.
Отже, з 1 січня 2014 року діяли положення статей 50, 54 Закону № 796-XII , відповідно до яких розміри пенсій для інвалідів ІІ групи, щодо яких встановлений зв'язок із Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими 8 мінімальних пенсій за віком, а особам, які є інвалідами ІІ групи і віднесені до категорії 1, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірі 75 % мінімальної пенсії за віком.
Законом України від 31 липня 2014 року № 1622-VII "Про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2014 рік" (далі - Закон № 1622-VII), який набрав чинності 3 серпня 2014 року, Прикінцеві положення Закону № 719-VII були доповнені пунктом 6-7, за яким було встановлено, що норми і положення статей 50, 54 Закону № 796-XII застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету ПФУ та бюджетів інших фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування на 2014 рік.
Керуючись принципом законності та виходячи із визначених у частині четвертій статті 9 КАС загальних засад пріоритетності законів над підзаконними актами, правовідносини щодо виплати основної та додаткової пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, у період з 1 січня 2014 року по 2 серпня 2014 року регулювалися Законом № 796-XII.
Саме такий висновок викладений в постановах Верховного Суду України від 27 квітня 2014 року по справах №736/268/14-а та №737/28/14-а, прийнятих в порядку перегляду Верховним Судом України рішення суду касаційної інстанції, який є обов'язковим для застосування, згідно ч. 1 ст. 244-2 КАС України.
З огляду на наведене, суд відхиляє доводи заперечень Малиновського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в місті Одесі стосовно правомірності його дій з не проведення позивачу перерахунку основної та додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров'ю за період з 01.01.2014 року по 02.08.2014 року.
Крім того, суд відхиляє посилання ГУПФУ на зміні внесені до статей 50, 54 Закону 796-ХІІ, стосовно розмірів основної пенсії та додаткової пенсій за шкоду заподіяну здоров'ю, так як ці зміні набрали чинності з 01.01.2015 року, відповідно до «Прикінцевих положень» Закону України №76-VIII від 28.12.2014 року.
Враховуючи, що, з 01.01.2014 року по 02.08.2014 року, відсутніми були правові обмеження для нарахування та виплати пенсій у встановлених ст.. 50, 54 Закону № 796-XII розмірах, то за цей період часу, на виконання постанови Одеського апеляційного адміністративного суду від 25.11.2013 року, якою не встановлено кінцевої дати проведення позивачу перерахунку пенсії, Позивачу повинен був бути зроблений відповідний перерахунок пенсії за період з 01.01.2014 року по 02.08.2014 року.
На підставі викладеного та керуючись ст..19, 129-1 Конституції України, статтями 49, 50, 54, 67 Закону України № 796-XII, Законом України від 16.01.2014 року № 719-VІІ "Про Державний бюджет України на 2014 рік", правовими висновками Верховного Суду України в постановах від 27.04.2016 року по справах №736/268/14-а та №737/28/14-а, ст.. 6 - 9, 159 КАС України, суд,
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Малиновського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в місті Одесі про визнати протиправними дії та зобов'язати Малиновське об'єднане управління Пенсійного фонду України в місті Одесі здійснити перерахунок пенсії - задовольнити.
Визнати протиправними дії Малиновського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в місті Одесі з відмови, листом №81/К-1 від 07 липня 2017 року, ОСОБА_1 у перерахунку пенсії, за період з 01 січня 2014 року по 02 серпня 2014 року, з урахуванням належного йому права на пенсію по інвалідності у розмірі восьми мінімальних пенсій за віком та на додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірі 75 відсотків мінімальної пенсії за віком.
Зобов'язати Малиновське об'єднане управління Пенсійного фонду України в місті Одесі здійснити ОСОБА_1, за період з 01 січня 2014 року по 02 серпня 2014 року, перерахунок пенсії з урахуванням належного йому права на пенсію по інвалідності у розмірі восьми мінімальних пенсій за віком та на додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірі 75 відсотків мінімальної пенсії за віком, з виплатою різниці між перерахованим розміром пенсії та фактично отриманим.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського адміністративного апеляційного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10-ти днів з дня її проголошення.
ГОЛОВУЮЧИЙ А.П. ЦЕЛУХ
08.12.17