Постанова від 14.12.2017 по справі 497/1521/17

14.12.2017

Справа № 497/1521/17

Провадження № 2-а/497/76/17

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14.12.2017 року Болградський районний суд Одеської області

в складі: головуючого - судді Раца В.А.

секретарі - Божевій І.Д.

за участю сторін: позивача - ОСОБА_1,

представника відповідача - ОСОБА_2

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Болграді адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Товариства з обмеженою відповідальністю «Агротранс» про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання розглянути запит про надання публічної інформації, -

ВСТАНОВИВ:

10.10.2017 року позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Агротранс» та просить постановити рішення яким визнати протиправною бездіяльність керівника ТОВ «Агротранс» ОСОБА_3, за фактом неналежного розгляду та порушення строків розгляду запиту позивача про надання копій документів, які підтверджують законність оренди земель ТОВ «Агротранс» з власником земель в порядку та строки. Передбачені Законом України «Про доступ до публічної інформації» та зобов'язати керівника ОСОБА_3, розглянути запит позивача в порядку та строки, передбачені вищезазначеним Законом.

Свої позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, що 19.07.2017 року він звернувся до ТОВ «Агротранс» з запитом в порядку ЗУ «Про доступ до публічної інформації» про надання копій документів, підтверджуючих законність оренди земель ТОВ «Агротранс» з власниками цієї землі. Відповідь на свій запит позивач отримав лише 16.09.2017 року та зазначений лист не містив відповіді на запит до запитуваних додатків до листа.

Позивач вважає що відповідач позбавив його права на доступ до інформації, чим скоїв бездіяльність.

Позивач в судовому засіданні свої вимоги підтримав в повному обсязі наполягав на їх задоволенні в повному обсязі.

Представник відповідача ОСОБА_2, яка діє на підставі довіреності від 30.10.2017 року (а.с.18) позовні вимоги не визнала, підтримала письмові заперечення (а.с.23-26), просила суд відмовити з задоволенні позовних вимог.

Вислухавши пояснення сторін, розглянувши подані сторонами документи та матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд прийшов до висновку, що позовні вимоги задоволенню не підлягають за наступних підстав.

Встановленому судом факту відповідають адміністративно-правові відносини, що виникають з приводу оскарження правових актів індивідуальної дії, які регулюються Конституцією України, Кодексом адміністративного судочинства України, Законом України «Про доступ до публічної інформації».

Відповідно до ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Згідно ст.11 КАС України розгляд і вирішення справи в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свобод в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до ст. 34 Конституції України передбачено, що кожен має право вільно збирати, зберігати, використовувати і поширювати інформацію усно, письмово або в інший спосіб - на свій вибір.

Згідно з Законом України «Про доступ до публічної інформації» регламентований порядок здійснення та забезпечення права кожного на доступ до інформації, що знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом, та інформації, що становить суспільний інтерес.

Відповідно до ст.1 Закону України «Про доступ до публічної інформації» публічна інформація - це відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб'єктами владних повноважень своїх обов'язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом.

Статтею 3 Закону України «Про доступ до публічної інформації» визначені гарантії забезпечення права на доступ до публічної інформації, відповідно до якої право на доступ до публічної інформації гарантується: обов'язком розпорядників інформації надавати та оприлюднювати інформацію, крім випадків, передбачених законом; визначенням розпорядником інформації спеціальних структурних підрозділів або посадових осіб, які організовують у встановленому порядку доступ до публічної інформації, якою він володіє; максимальним спрощенням процедури подання запиту та отримання інформації; доступом до засідань колегіальних суб'єктів владних повноважень, крім випадків, передбачених законодавством; здійсненням парламентського, громадського та державного контролю за дотриманням прав на доступ до публічної інформації; юридичною відповідальністю за порушення законодавства про доступ до публічної інформації.

Згідно з ст. 4 Закону України «Про доступ до публічної інформації» доступ до публічної інформації здійснюється на принципах: прозорості та відкритості діяльності суб'єктів владних повноважень; вільного отримання та поширення інформації, крім обмежень, встановлених законом; рівноправності, незалежно від ознак раси, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, мовних або інших ознак.

Відповідно до п. 2 ч.1 ст. 5 Закону України «Про доступ до публічної інформації» доступ до інформації забезпечується шляхом, зокрема, надання інформації за запитами на інформацію.

Згідно ст. 12 Закону України «Про доступ до публічної інформації» суб'єктами відносин у сфері доступу до публічної інформації є: запитувачі інформації-фізичні, юридичні особи, об'єднання громадян без статусу юридичної особи, крім суб'єктів владних повноважень; розпорядники інформації-суб'єкти, визначені у ст.13 цього Закону; структурний підрозділ або відповідальна особа з питань доступу до публічної інформації розпорядників інформації.

Відповідно до ст. 13 Закону України «Про доступ до публічної інформації» розпорядниками інформації для цілей цього Закону визнаються:

1) суб'єкти владних повноважень - органи державної влади, інші державні органи, органи місцевого самоврядування, органи влади Автономної Республіки Крим, інші суб'єкти, що здійснюють владні управлінські функції відповідно до законодавства та рішення яких є обов'язковими для виконання;

2) юридичні особи, що фінансуються з державного, місцевих бюджетів, бюджету Автономної Республіки Крим, - стосовно інформації щодо використання бюджетних коштів;

3) особи, якщо вони виконують делеговані повноваження суб'єктів владних повноважень згідно із законом чи договором, включаючи надання освітніх, оздоровчих, соціальних або інших державних послуг, - стосовно інформації, пов'язаної з виконанням їхніх обов'язків;

4) суб'єкти господарювання, які займають домінуюче становище на ринку або наділені спеціальними чи виключними правами, або є природними монополіями, - стосовно інформації щодо умов постачання товарів, послуг та цін на них.

2. До розпорядників інформації, зобов'язаних оприлюднювати та надавати за запитами інформацію, визначену в цій статті, у порядку, передбаченому цим Законом, прирівнюються суб'єкти господарювання, які володіють:

1) інформацією про стан довкілля;

2) інформацією про якість харчових продуктів і предметів побуту;

3) інформацією про аварії, катастрофи, небезпечні природні явища та інші надзвичайні події, що сталися або можуть статися і загрожують здоров'ю та безпеці громадян;

4) іншою інформацією, що становить суспільний інтерес (суспільно необхідною інформацією).

3. На розпорядників інформації, визначених у пунктах 2, 3, 4 частини першої та в частині другій цієї статті, вимоги цього Закону поширюються лише в частині оприлюднення та надання відповідної інформації за запитами.

4. Усі розпорядники інформації незалежно від нормативно-правового акта, на підставі якого вони діють, при вирішенні питань щодо доступу до інформації мають керуватися цим Законом.

Як встановлено судом, що 19 липня 2017 року ОСОБА_1О звернувся до керівника Товариства з обмеженою відповідальністю «Агротранс» із запитом в порядку Закону України «Про доступ до публічної інформації». У вказаному запиті позивач просив надати інформацію щодо документів підтверджуючих законність оренди земель, як короткострокового так й довгострокового підприємством ТОВ «Агротранс», з вказівкою власників земель в незалежності від форм її власності, яке було отримано відповідачем 25.07.2017 року (а.с.9).

25 липня 2017 року ТОВ «Агротранс» надало ОСОБА_1 відповідь № 211/1. Згідно вказаної відповіді ТОВ «Агротранс» повідомило запитувача, що воно є новоствореним підприємством та займається фінансово-господарською діяльністю з вирощування сільгосппродукції. Свою діяльність підприємство здійснює на орендованих землях пайщиків, фермерів, ЛКГ, Болградської РДА на території Табаківської та Залізничненської сільської ради загальною площею 1967,20 га (а.с.10).

Таким чином, аналізуючи обставини даної справи та оцінюючи зібрані у справі докази в їх сукупності, суд дійшов висновку, що відповідач, до якого звернувся із заявою у відповідності до ЗУ "Про доступ до публічної інформації", не являється розпорядником публічної інформації, оскільки за запитуваною інформацією не доведено суду відпвоідними доказами, що така інформація являється інформацією про стан довкілля, інформацією про якість харчових продуктів і предметів побуту, інформацією про аварії, катастрофи, небезпечні природні явища та інші надзвичайні події, що сталися або можуть статися і загрожують здоров'ю та безпеці громадян, або іншою інформацією, що становить суспільний інтерес (суспільно необхідною інформацією), тому не вбачає протиправною бездіяльність відповідача у правовідносинах, що склалися між сторонами з приводу запиту на отримання публічної інформації.

За таких обставин, заявлені позивачем вимоги суд знаходить необґрунтованими та таким, що задоволенню не підлягають.

Керуючись ст. 13 Закону України «Про доступ до публічної інформації», ст.ст. 2, 17, 18, 19, 70, 71, 72, 86, 159, 160, 161, 162, 186 КАС України, суд,

ПОСТАНОВИВ

У задоволенні позову ОСОБА_1 до Товариства з обмеженою відповідальністю «Агротранс» про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання розглянути запит про надання публічної інформації - відмовити.

Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду через Болградський районний суд протягом 10 днів з дня прийняття постанови.

Суддя В.А.Раца