Справа № 496/4003/17
Провадження № 3/496/1919/17
18 грудня 2017 року м. Біляївка
Суддя Біляївського районного суду Одеської області Горяєв І.М., розглянувши матеріали, які надійшли від Усатівського ВП Біляївського ВП ГУНП в Одеській області про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, паспорт серії КК №625835, мешкає за адресою: с. В.Дальник, Біляївського району Одеської області, вул. Теплична, 2,
за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст.130 ч.1 КУпАП, -
Органами Усатівського ВП Біляївського ВП ГУНП в Одеської області ОСОБА_1 притягується до адміністративної відповідальності за те, що 30.09.2017 року о 02 годині 40 хвилин, в с. В.Дальник Біляївського району Одеської області по вул. Б.Хмельницького, 35, керував автомобілем марки «ВАЗ 2101», номерний знак НОМЕР_1, з явними ознаками алкогольного сп'яніння (запах алкоголю з порожнини рота, нестійка хода, почервонілі очі), від проходження медичного огляду відмовився у присутності двох свідків.
У судовому засіданні ОСОБА_1 свою вину не визнав при цьому пояснив, що 30.09.2017 року він разом з ОСОБА_2 та ОСОБА_3 поверталися з рибалки на автомобілі «ВАЗ 2101», заїхали в кафе «Таверна» за його сестрою ОСОБА_4 з метою передачі автомобіля для подальшого управління, під час керування автомобілем він та його пасажири алкогольні напої не вживали. Після паркування транспортного засобу він разом з товаришами спостерігали за весільною церемонією, яка відбувала у вказаному кафе. Через деякий час гості із весільної церемонії пригостили горілкою його та ОСОБА_5, та в цей час він спросив, чи можна здійснити обряд та викрасти наречену, через деякий час із кафе вийшло декілька чоловік та почали наносити їм тілесні ушкодження, та потім приїхала поліція та склала протокол про адміністративне правопорушення за ст.130 КУпАП відносно нього, при цьому він не керував транспортним засобом, а також ніхто не пропонував йому пройти медичний огляд на стан сп'яніння.
Допитані у судовому засіданні свідки ОСОБА_6, ОСОБА_3, ОСОБА_5 підтвердили надані ними письмові пояснення, які містяться в матеріалах справи (а.с.13-14,17,19-20).
На виклик суду поліцейський Біляївського ВП сержант поліції ОСОБА_7, який складав протокол про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1, у судове засідання не з'явився, про причини неявки суд не повідомив.
Заслухавши пояснення ОСОБА_1, свідків, дослідивши матеріали справи, оцінивши всі обставини у сукупності, суд приходить до наступного.
Відповідно до п.2.5 Правил дорожнього руху України, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 10.10.2001 року №1306 зі змінами від 22.03.2017 р., водій повинен на вимогу поліцейського пройти в установленому порядку медичний огляд з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Також в Україні діє порядок направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду , затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1103 від 17 грудня 2008 року зі змінами від 28.10.2015 р., згідно якої у разі відмови водія транспортного засобу від проведення огляду в закладі охорони здоров'я поліцейський в присутності двох свідків складає протокол про адміністративне правопорушення, у якому зазначає ознаки сп'яніння і дії водія щодо ухилення від огляду.
Згідно ст. 245 КУпАП, завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Відповідно до ч.1 ст.9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Згідно п.2 розділу 1 Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства охорони здоров'я України від 09.11.2015 року № 1452/735 (далі - Інструкція), огляду на стан сп'яніння підлягають водії транспортних засобів, щодо яких у поліцейського уповноваженого підрозділу Національної поліції України є підстави вважати, що вони перебувають у стані сп'яніння згідно з ознаками такого стану.
Пункт 7 розділу І Інструкції зазначає, що у разі відмови водія транспортного засобу від проходження огляду на стан сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу або його незгоди з результатами огляду, проведеного поліцейським, такий огляд проводиться в найближчому закладі охорони здоров'я, якому надано право на його проведення відповідно до статті 266 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Окрім того, статтею 266 КУпАП передбачено, що особи, які керують транспортними засобами і щодо яких є підстави вважати, що вони перебувають у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, підлягають відстороненню від керування цими транспортними засобами та оглядові на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції.
Із протоколу про адміністративне правопорушення вбачається, що в ОСОБА_1 взагалі не відбирались пояснення по факту вчиненого правопорушення, як і відсутні відомості про відмову останнього в наданні таких пояснень, що свідчить про поспішність оформлення матеріалів без з'ясування фактичних обставин справи та поспішного висновку про наявність в діях ОСОБА_1 ознак адміністративного правопорушення, що виражається в відмові від проходження медичного огляду для визначення стану сп'яніння.
Долучені до матеріалів справи формальні пояснення свідків ОСОБА_8 та ОСОБА_9 (а.с.3-4) в підтвердження факту відмови ОСОБА_1 від проходження медичного огляду для визначення стану сп'яніння в судовому засіданні спростовано поясненнями самого ОСОБА_1, який стверджував, що він не вживав алкогольні напої під час керування автомобілем, а вживав горілку, якою його пригостили гості з весілля, в той час, коли не керував транспортним засобом, також свідки ОСОБА_6, ОСОБА_3, ОСОБА_5 підтвердили вказані обставини. Жодних інших доказів (фото, відео, результати виміру вмісту алкоголю за допомогою технічних засобів), в матеріалах справ відсутні.
Крім цього, в матеріалах справи не наведено і інших переконливих доказів які б підтвердили факт порушення ПДР з боку ОСОБА_10, що передбачено вимогами ст .130 КУпАП.
Таким чином, суд вважає, що працівником поліції при складанні протоколу про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1, була допущена неповнота і однобічність при з'ясуванні всіх обставин справи, а відповідно не дана їм належна оцінка.
Відповідно до вимог п.1 ст.247 Кодексу України про адміністративні правопорушення провадження по справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
За таких обставин суд прийшов до висновку, що в діях ОСОБА_1 відсутній склад адміністративного правопорушення, тому провадження по справі слід закрити.
Керуючись ст.ст. 247, 283, 284, 287, 288 КУпАП, суд -
Провадження у справі про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ст. 130 ч.1 Кодексу України про адміністративне правопорушення - закрити, за відсутністю складу адміністративного правопорушення в діях ОСОБА_1
Постанова може бути оскаржена до апеляційного суду Одеської області через Біляївський районний суд Одеської області протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя Біляївського районного суду
Одеської області ОСОБА_11
Строк пред'явлення постанови до виконання
згідно Закону України "Про виконавче провадження"
Постанова набрала законної сили
"___" ____________ 2017 року.