Постанова від 14.12.2017 по справі 497/1616/17

БОЛГРАДСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

68702, Одеська область, м. Болград, вул. 25 Серпня, 192

тел. факс (04846) 4-31-21, E-mail: inbox@bg.od.court.gov.ua

14.12.2017

Справа № 497/1616/17

Провадження № 2-а/497/79/17

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14.12.2017 року року Болградський районний суд Одеської області у складі:

головуючого - судді Кравцової А.В.,

при секретарі судового засідання Бекметовій Х.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м.Болград адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Болградської районної державної адміністрації Одеської області про визнання бездіяльності противоправною та стягнення недоплаченої щорічної разової допомоги як учаснику бойових дій,

ВСТАНОВИВ:

27 жовтня 2017 року в інтересах гр.ОСОБА_1 до суду з адміністративним позовом звернулася особа, не підтвердивши належних своїх повноважень - до матеріалів справи додану незавірену копію довіреності, та просить суд:

- визнати бездіяльність та відмову Управління праці та соціального захисту населення Болградської районної державної адміністрації Одеської області щодо перерахунку ОСОБА_1 щорічної одноразової грошової допомоги до п'ятого травня у 2016 році в розмірі, встановленого статтею 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», - протиправною;

- зобов'язати відповідача здійснити перерахунок, нарахувати і виплатити йому, позивачу, 4730 гривень щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2016 рік відповідно до ст. 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».

Вимоги позову обґрунтовані тим, що ОСОБА_1 є учасником бойових дій, який, відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», є учасникам бойових дій. Відповідач виплатив йому одноразову допомогу в розмірі 920 гривен .

У відповіді на усне звернення ОСОБА_1, йдеться у "позові", відповідач відмовив у виплаті допомоги в іншому розмірі, повідомивши, що розмір одноразової допомоги визначено відповідно до постанов Кабінету Міністрів України. Вказані дії відповідача заявник вважає незаконними, оскільки розмір допомоги встановлено Законом. З наведених підстав позивач просить суд визнати вказані дії відповідача протиправними та зобов'язати його виплатити ОСОБА_1 недоплачену разову допомогу до 5 травня 2016р.

У судове засідання позивач, будучи сповіщеним судом належним чином, - не з'явився, не надав суду заяви про слухання справи за його відсутністю, що є підставою для залишення позову без розгляду. Заявник, що діяв в інтересах ОСОБА_1, так і не надав суду належних доказів свого представництва, а також, зазначивши у своїй позовній заяві додатками деякі докази, так і не представив їх суду, що підтверджується відповідним Актом щодо відсутності певних додатків у конверті після його розпакуванні в канцелярії суду після отримання позову поштою, проте, оскільки він діяв в інтересах іншої особи, суд не може залишити вимоги позову без розгляду.

Відповідач надав заперечення щодо предмету позову, просив залишити позовні вимоги без задоволення.

Оцінивши усі обставини та докази, у справі в їх сукупності, виходячи з обставин, встановлених під час судового розгляду справи, враховуючи норми діючого законодавства, яким врегульовані встановлені судом правовідносини, заяви сторін по справі, суд дійшов до висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1, перебуває на персоніфікованому обліку в управлінні соціального захисту населення Болградської районної державної адміністрації з 12.05.2015 року як учасник бойових дій - учасник антитерористичної операції, має право на пільги, отримував одноразову грошову допомогу до 9 Травня, відповідно постанови кабінету Міністрів України від 02.03.2016 року №141 "Деякі питання виплати у 2016 році разової грошової допомоги, передбаченої Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» та "Про жертви нацистських переслідувань" учасникам бойових дій виплачується допомоги у розмірі 920 грн. - це вбачається з "заперечень" відповідача на позовні вимоги, - що містяться в матеріалах справи.

Виключно Законом України «Про державний бюджет України» на відповідній рік, згідно ст.95 ч.2 Конституції України визначаються будь-які виплати держави на громадські потреби, розмір і цільове направлення цих виплат.

Частиною другою ст.4 Бюджетного Кодексу України встановлено, що при здійсненні бюджетного процесу в Україні положення нормативно-правових актів застосовуються лише в частині, в якій вони не суперечать положенням Конституції України, цього кодексу, та Закону України «Про державний бюджет України».

Враховуючи вищевикладене, а також те, що на думку відповідача виплата допомоги позивачу здійснювалась у 2016 році згідно з бюджетними призначеннями, відповідач просив відмовити в задоволенні позову.

Відповідно до ч. 5 ст. 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» в редакції від 25.12.98 р. N 367-XIV, до 05 травня учасникам бойових дій мала виплачуватися щорічно разова грошова допомога у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком.

В подальшому, редакція названої частини статті 12 Закону ... була змінена згідно із Законами України від 20.12.2005 року N 3235-IV, від 19.12.2006 року N 489-V, та викладена наступним чином: щорічно до 5 травня учасникам бойових дій виплачується разова грошова допомога в розмірі, який визначається Кабінетом Міністрів України в межах бюджетних призначень, встановлених законом про Державний бюджет України.

Згідно з Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року N 10-рп/2008 зміни, внесені підпунктом "б" підпункту 1 пункту 20 розділу II Закону України від 28.12.2007 року N 107-VI, визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними).

Проте наступні зміни, що вносилися наступними законодавчими актами до ч.5ст.12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» не визнавалися неконституційними.

Конституційний Суд України вирішував питання про те, чи має право держава змінювати порядок і розміри існуючих соціальних виплат та допомоги, які фінансуються за рахунок коштів Державного бюджету України та чи є обов'язковими для застосування судами України нормативно-правові акти Кабінету Міністрів України з питань соціального захисту громадян, видані на виконання вимог Бюджетного кодексу України, закону про Державний бюджет України на відповідний рік та інших законів України.

В рішенні Конституційного Суду України від 25 січня 2012 року № 3-рп/2012 зроблено висновок про те, що суди під час вирішення справ про соціальний захист громадян керуються, зокрема, принципом законності. Цей принцип передбачає застосування судами законів України, а також нормативно-правових актів відповідних органів державної влади, виданих на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, в тому числі нормативно-правових актів Кабінету Міністрів України, виданих у межах його компетенції на основі і на виконання Бюджетного кодексу України, закону про Державний бюджет України на відповідний рік та інших законів України.

Згідно п.8ст.7 Бюджетного кодексу України, бюджетні кошти використовуються тільки на цілі, визначені бюджетними призначеннями та бюджетними асигнуваннями, та відповідно до ч.1ст.23 цього Кодексу, будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету здійснюються лише за наявності відповідного бюджетного призначення.

Відповідно до ч.1ст.48 Бюджетного кодексу України, розпорядники бюджетних коштів беруть бюджетні зобов'язання та здійснюють платежі тільки в межах бюджетних асигнувань, встановлених кошторисами.

Таким чином, виплата разової щорічної грошової допомоги до 5 травня у 2016 році була здійснена позивачу відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 02.03.2016 року відповідно до Законів України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», оскільки ця постанова є чинною, і підлягає виконанню, а орган, уповноважений на здійснення цих виплат, станом на теперішній час, - діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та чинними законами України.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що виплату Позивачу щорічної разової грошової допомоги до дня Перемоги за період, вказаний у позові, Відповідач здійснив відповідно до Законів України. За таких обставин суд дійшов висновку про те, що, оскільки при виплаті у 2016 році Позивачу допомоги, передбаченої ч.5 ст.12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», Відповідач правильно керувався чинним законодавством України та діяв відповідно до постанови Кабінету Міністрів України, посилання на яке йдеться в цьому рішенні вище, позовні вимоги не підлягають задоволенню.

Керуючись ст.ст.3,8,19,55,124 Конституції України, ст.12ч.5 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", ст.ст.2,6-9,11-12,41,69, 76,77,79,86,158-163,167,186 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Болградської районної державної адміністрації Одеської області про визнання бездіяльності противоправною та стягнення недоплаченої щорічної разової допомоги як учаснику бойових дій - залишити без задоволення в повному обсязі.

Постанова суду може бути оскаржена сторонами шляхом подання апеляційної скарги до апеляційного адміністративного суду Одеської області через Болградський районний суд Одеської області протягом 10-ти днів з дня одержання її копії.

Суддя А.В.Кравцова