Рішення від 15.12.2017 по справі 815/3730/17

Справа № 815/3730/17

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 грудня 2017 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Корой С.М., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

До Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області, в якому позивач просить:

- визнати протиправним відмову Головного управління ДСНС України в Одеській області щодо направлення подання до органів Пенсійного Фонду України для призначення ОСОБА_1 пенсії за вислугу років;

- зобов'язати Головне управління ДСНС України в Одеській області підготувати та направити до органів Пенсійного фонду України необхідні документи для призначення ОСОБА_1 пенсії за вислугу років.

Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 20 липня 2017 року позов повернуто позивачу.

Ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду від 05 вересня 2017 року, ухвалу Одеського окружного адміністративного суду від 20 липня 2017 року скасовано, а справу направлено до суду першої інстанції для продовження розгляду.

Ухвалою суду від 27.09.2017 року адміністративну справу прийнято до свого провадження та відкрито провадження по справі.

17.11.2017 року (вхід. № 31517/17) позивач надав до суду заяву про зміну предмету позову (а.с. 113), згідно якої виклав прохальну частину позовних вимог у наступній редакції:

визнати протиправним відмову Головного управління ДСНС України в Одеській області щодо направлення подання згідно п.12 розділу 3 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 року та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 15 лютого 2007 року №135\13402 до органів Пенсійного Фонду України для призначення ОСОБА_1 пенсії за вислугу років, надану нарочно листом від 05.07.2017 року на заяву ОСОБА_1 від 14.06.2017 року, зареєстровану Головним управління ДСНС України в Одеській області за вхідним № 241 «Про надання подання до органів Пенсійного фонду України щодо призначення пенсії»;

зобов'язати Головне управління ДСНС України в Одеській області підготувати та направити до органів Пенсійного фонду України необхідні документи, передбачені п.7 розділу 2 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 року та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 15 лютого 2007 року №135\13402 для призначення ОСОБА_1 пенсії за вислугу років.

Позивач у судове засідання 30.11.2017 року прибув, позовні вимоги підтримав у повному обсязі.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що він- начальник караулу 5 державної пожежно-рятувальної частини 6 державного пожежно-рятувального загону Головного управління ДСНС України в Одеській області, який наказом ГУ ДСНС України від 26 червня 2017 року № 734 о/с звільнений із ДСНС України у запас Збройних Сил України (з постановкою на військовий облік) за пунктом 176 підпунктом „1" ( у зв'язку із закінченням строку контракту), 03 липня 2017 року виключений з кадрів ДСНС України та його знято з усіх видів забезпечення наказом відповідача від 03 липня 2017 року № 56 (а.с. 78). Згідно наказу відповідача від 03 липня 2017 року № 56 вислуга років позивача на день звільнення в календарному обчисленні становить 21 рік 10 місяців 18 днів, пільгова 01 рік 04 місяці 13 днів, загальна 23 роки 03 місяці 01 день.

14.06.2017 року позивач звернувся до Головного управління ДСНС України в Одеській області (а.с. 81) з приводу призначення пенсії за вислугою років, просив оформити та подати документи (подання про призначення пенсії) до органів Пенсійного фонду України для призначення пенсії за вислугу років. Листом провідного фахівця ВП 6 ДПРЗ ГУ ДСНС України в Одеській області, з яким позивача ознайомлено 05.07.2017 року, позивача було повідомлено, що станом на 15.05.2017 рік (на час закінчення контракту) календарна вислуга років складала 21 рік 09 місяців 00 днів, разом з тим відповідно до Закону України від 08.07.2011 року №3668 -VI «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» відповідно до статті 12 пункту «а» особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, іншим особам, зазначеним у пунктах «б»- «д» статі 1-2 цього Закону, незалежно від віку, якщо вони звільнені зі служби: з 1 жовтня 2016 року по 30 вересня 2017 року і на день звільнення мають вислугу 23 календарних роки і більше. Тобто, фактично позивачу вказано про неможливість призначення пенсії за вказаним Законом, оскільки вислуга календарних років позивача є меншою ніж визначено законом. Позивач вказує на помилковість таких висновків відповідача та зазначає в даному випадку, що пільгова вислуга років в розмірі 01 рік 04 місяці 13 днів має також бути врахована. Позивач вважає таку відмову відповідача в направленні відповідних документів (подання про призначення пенсії) до органів Пенсійного фонду України для призначення пенсії за вислугу років протиправною, що порушує його права на отримання пенсії на пільгових умовах, відтак звернувся до суду.

Представник відповідача у судове засідання не прибув, про дату, час та місце судового засідання повідомлений належним чином та завчасно. 27.11.2017 року надав до суду письмові заперечення до позову.

У поданих до суду запереченнях зазначив, що позивач не має права на призначення пенсії за вислугу років, оскільки для встановлення пенсії в органах служби цивільного захисту необхідно мати вислугу у календарному обчислені 23 роки і більше.

Відповідно до ч. 6 ст. 128 КАС України (в редакції від 03.08.2017 року), якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Враховуючи наведене, у зв'язку із неприбуттям у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, належним чином повідомлених про дату, час і місце судового розгляду, а також за відсутності потреби заслухати свідка чи експерта, суд ухвалив рішення про розгляд справи в порядку письмового провадження за наявними у справі письмовими доказами.

Суд зазначає, що на момент розгляду справи в порядку письмового провадження 15.12.2017 року Законом України «Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів» внесето зміни до Кодексу адміністративного судочинства України. Відповідно до п. 10 ч. 1 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України в редакції від 15.12.2017 року справи у судах першої та апеляційної інстанцій, провадження у яких відкрито до набрання чинності Кодексу в редакції від 15.12.2017 року, розглядаються за правилами, що діють після набрання чинності нової редакції Кодексу. Відтак, справу розглянуто в порядку письмового провадження керуючись КАС України в редакції від 15.12.2017 року.

Вивчивши матеріали справи, а також дослідивши обставини, якими обґрунтовуються вимоги та заперечення, перевіривши їх доказами, судом встановлені наступні факти та обставини.

ОСОБА_1 - начальник караулу пятої державної пожежно-рятувальної частини, шостого державного пожежно-рятувального загону Головного управління ДСНС України в Одеській області, який наказом ГУ ДСНС України від 26 червня 2017 року № 734 о/с звільнений із ДСНС України у запас Збройних Сил України (з постановкою на військовий облік) за пунктом 176 підпунктом „1" ( у зв'язку із закінченням строку контракту), 03 липня 2017 року, був виключений з кадрів ДСНС України та його знято з усіх видів забезпечення наказом Головного управління ДСНС України в Одеській області від 03 липня 2017 року № 56 (а.с. 78). Згідно наказу Головного управління ДСНС України в Одеській області від 03 липня 2017 року № 56 вислуга років позивача на день звільнення в календарному обчисленні становить 21 рік 10 місяців 18 днів, пільгова 01 рік 04 місяці 13 днів, загальна 23 роки 03 місяці 01 день.

14.06.2017 року позивач звернувся до Головного управління ДСНС України в Одеській області (а.с. 81) з приводу призначення пенсії за вислугою років, просив оформити та подати документи (подання про призначення пенсії) до органів Пенсійного фонду України для призначення пенсії за вислугу років. Листом провідного фахівця ВП 6 ДПРЗ ГУ ДСНС України в Одеській області, з яким позивача ознайомлено 05.07.2017 року, позивача було повідомлено, що станом на 15.05.2017 рік (на час закінчення контракту) календарна вислуга років складала 21 рік 09 місяців 00 днів, разом з тим відповідно до Закону України від 08.07.2011 року №3668 -VI «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» відповідно до статті 12 пункту «а» особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, іншим особам, зазначеним у пунктах «б»- «д» статі 1-2 цього Закону, незалежно від віку, якщо вони звільнені зі служби: з 1 жовтня 2016 року по 30 вересня 2017 року і на день звільнення мають вислугу 23 календарних роки і більше. Тобто, фактично позивачу вказано про неможливість призначення пенсії за вказаним Законом, оскільки вислуга календарних років позивача є меншою ніж визначено законом. Позивач вказує на помилковість таких висновків відповідача та зазначає в даному випадку, що пільгова вислуга років в розмірі 01 рік 04 місяці 13 днів має також бути врахована. Позивач вважає таку відмову відповідача в направленні відповідних документів (подання про призначення пенсії) до органів Пенсійного фонду України для призначення пенсії за вислугу років протиправною, що порушує його права на отримання пенсії на пільгових умовах, відтак звернувся до суду.

Оцінюючи спірні правовідносини, суд зазначає наступне.

Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Відповідно до пункту «б» статті 1-2 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» право на пенсійне забезпечення на умовах цього Закону мають звільнені зі служби (крім випадків призначення пенсії в разі втрати годувальника дружині (чоловіку) з урахуванням вимог частини п'ятої статті 30 цього Закону, яка призначається незалежно від звільнення зі служби) особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України, поліцейські, особи начальницького складу податкової міліції, особи начальницького і рядового складу Державної кримінально-виконавчої служби України, особи начальницького і рядового складу органів і підрозділів цивільного захисту.

Частиною першою статті 2 вказаного Закону встановлено, що військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають право на пенсійне забезпечення, пенсії відповідно до цього Закону призначаються і виплачуються після звільнення їх зі служби.

Відповідно до ст. 17-1 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" встановлено, що порядок обчислення вислуги років та визначення пільгових умов призначення пенсій особам, які мають право на пенсію за цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Згідно з частиною другою статті 17-2 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" перелік документів, що підтверджують окремі періоди військової служби, служби в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, які підлягають зарахуванню до вислуги років у календарному обчисленні або на пільгових умовах, визначається Кабінетом Міністрів України.

Суд зазначає, що спір між сторонами, фактично виник з підстав не врахування відповідачем, наявної у позивача пільгової вислуги років - 01 рік 04 місяці 13 днів, для виникнення права на пенсію за вислугу років.

Як було встановлено судом та не заперечувалось сторонами, вислуга років позивача на день звільнення в календарному обчисленні становила 21 рік 10 місяців 18 днів, пільгова 01 рік 04 місяці 13 днів, загальна 23 роки 03 місяці 01 день.

В свою чергу, відповідач не заперечує наявність у позивача загальної вислуги років у розмірі - 23 роки 03 місяці 01 день.

Суд вказує на те, що Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" не встановлено виключень того, що роки вислуги в пільговому обрахуванні не можуть зараховуватись до вислуги років для призначення особі відповідної пенсії.

Відповідно до ст. 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" визначено, що пенсія за вислугу років призначається: а) особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, іншим особам, зазначеним у пунктах "б"-"д", "ж" статті 1-2 цього Закону (крім осіб, зазначених у частині третій статті 5 цього Закону), незалежно від віку, якщо вони звільнені зі служби, в тому числі з 1 жовтня 2016 року по 30 вересня 2017 року і на день звільнення мають вислугу 23 календарних роки і більше.

Отже, вислуга років позивача станом на 15.05.2017, день його звільнення зі служби у зв'язку з закінченням строку контракту, становила 23 роки 03 місяці 01 день загальної вислуги років, а отже він набув права на призначення йому пенсії за вислугою років.

Суд зазначає, що Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" містить відсилочну норму, що відображена в статті 17-1, згідно з якою порядок обчислення вислуги років та визначення пільгових умов призначення пенсії особам, які мають право на пенсію за цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Конституційний Суд України неодноразово розглядав питання, пов'язані з реалізацією права на соціальний захист, і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція України виокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, які відповідно до статті 17 Конституції України перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме - у Збройних Силах України, органах Служби безпеки України, міліції, прокуратури, охорони державного кордону України, податкової міліції, державної охорони України, державної пожежної охорони, Державного департаменту України з питань виконання покарань тощо (рішення Конституційного Суду України від 6 липня 1999 року № 8-рп/99 у справі щодо права на пільги та від 20 березня 2002 року № 5-рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій).

У зазначених рішеннях Конституційний Суд України вказав, що необхідність додаткових гарантій соціальної захищеності цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення зумовлена насамперед тим, що служба у Збройних Силах України, інших військових формуваннях та правоохоронних органах держави пов'язана з ризиком для життя і здоров'я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей. Це повинно компенсуватися наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексу організаційно-правових економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення (Рішення № 5-рп/2002).

Таким чином, стаж позивача в пільговому обчисленні необхідно враховувати при визначенні стажу, що дає право на призначення пенсії за вислугу років.

За таких умов, вислуга років позивача складає понад 23 роки. Відтак, позивач має право на призначення пенсії за вислугу років.

Пунктом 1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб затвердженого постановою Пенсійного фонду України від 30.01.2007 № 3-1 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15.02.2007 за № 135/13402 встановлено, що заяви про призначення пенсії за вислугу років та по інвалідності особам, звільненим зі служби, які мають право на пенсію згідно із Законом, та особам, які мають право на пенсійне забезпечення відповідно до міжнародних договорів у галузі пенсійного забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, подаються цими особами до головних управлінь Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - органи, що призначають пенсії) через уповноважені структурні підрозділи Міністерства оборони України, Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства надзвичайних ситуацій України, Міністерства інфраструктури України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, Державної прикордонної служби України, Державної податкової служби України, Державної пенітенціарної служби України, Державної інспекції техногенної безпеки України (далі - міністерства та інші органи).

Згідно з пунктом 12 вказаного Порядку уповноважений структурний підрозділ у 10-денний термін з дня одержання заяви про призначення пенсії оформляє всі необхідні документи і своє подання про призначення пенсії (додаток 2), ознайомлює з ним особу, якій оформлюється пенсія, і направляє до органу, що призначає пенсії за місцем проживання особи. Уповноважений структурний підрозділ надає допомогу особі в одержанні відсутніх на момент подання заяви документів для призначення пенсії. У разі, якщо підготовлені не всі необхідні для призначення пенсії документи, подаються наявні документи, а документи, яких не вистачає, подаються додатково в строки, визначені пунктом 6 цього Порядку.

Суд зазначає, що на момент розгляду адміністративної справи обовязку визначеного приписами Порядку щодо оформлення всіх необхідних документів і направлення відповідного подання про призначення пенсії позивачу, відповідачем не виконано.

З огляду на зазначене, враховуючи те, що позивач набув право на призначення йому пенсії за вислугою років, суд дійшов висновку про наявність підстав для визнання протиправною відмови відповідача щодо направлення подання про призначення пенсії та зобов'язання відповідача вчинити такі дії.

Решта доводів сторін висновків суду по суті позовних вимог не спростовують.

Слід зазначити, що згідно практики Європейського суду з прав людини та зокрема, рішення у справі «Серявін та інші проти України» від 10 лютого 2010 року, заява 4909/04, відповідно до п.58 якого суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі «Руїс Торіха проти Іспанії» від 9 грудня 1994 року, серія A, N 303-A, п.29).

Відповідно до ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Згідно матеріалів справи позивачем сплачено судовий збір у розмірі 640 грн., що підтверджується квитанцією від 17.07.2017 року № 16 (а.с. 71). Відтак, за рахунок бюджетних асигнувань відповідача, на користь позивача підлягає стягненню сума судових витрат у розмірі 640 грн.

Керуючись ст.ст. 2, 3, 5, 6, 8, 9, 14, 22, 139, 241, 242-246, 250, 255, 295, КАС України, суд,-

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.

Визнати протиправною відмову Головного управління ДСНС України в Одеській області щодо направлення подання згідно п.12 розділу 3 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 року та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 15 лютого 2007 року №135\13402 до органів Пенсійного Фонду України для призначення ОСОБА_1 пенсії за вислугу років, надану нарочно листом від 05.07.2017 року на заяву ОСОБА_1 від 14.06.2017 року, зареєстровану Головним управління ДСНС України в Одеській області за вхідним № 241 «Про надання подання до органів Пенсійного фонду України щодо призначення пенсії».

Зобов'язати Головне управління ДСНС України в Одеській області підготувати та направити до органів Пенсійного фонду України необхідні документи, передбачені п.7 розділу 2 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 року та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 15 лютого 2007 року №135\13402 для призначення ОСОБА_1 пенсії за вислугу років.

Стягнути на користь ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДСНС України в Одеській області (вул. Прохорівська, 6 м. Одеса, 65091, код ЄДРПОУ 38643633) суму судового збору в розмірі 640 грн. (шістсот сорок грн. 00 коп).

Рішення суду може бути оскаржене до Одеського апеляційного адміністративного суду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду;

Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другою статті 299 КАС України.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Корой С.М.

.