Постанова від 18.12.2017 по справі 815/4847/17

Справа № 815/4847/17

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 грудня 2017 року м.Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Вовченко O.A.

секретар судового засідання Соколова М.С.

за участі:

представника прокуратури - Стоянова О.Г. (за довіреністю),

представника позивача - Неруш А.Ю. (за довіреністю),

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщені суду справу за адміністративним позовом заступника прокурора Одеської області в інтересах держави в особі Одеської міської ради до Управління державного архітектурно-будівельного контролю Одеської міської ради, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - ОСОБА_3 про скасування реєстрації декларації про готовність об'єкта до експлуатації, проведеної Управлінням ДАБК Одеської міської ради 28.12.2016 року №ОД141163632343 щодо реконструкції нежилого приміщення, без зміни геометричних розмірів фундаментів у плані, за адресою: АДРЕСА_1, замовником у якій зазначено ОСОБА_3,-

ВСТАНОВИВ:

До Одеського окружного адміністративного суду 20.09.2017 року надійшов адміністративний позов заступника прокурора Одеської області в інтересах держави в особі Одеської міської ради до Управління державного архітектурно-будівельного контролю Одеської міської ради, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - ОСОБА_3, в якому позивач, з урахуванням уточнень (а.с.52-59), просить суд скасувати реєстрацію декларації про готовність об'єкта до експлуатації, проведеної Управлінням ДАБК Одеської міської ради 28.12.2016 року №ОД141163632343 щодо реконструкції нежилого приміщення, без зміни геометричних розмірів фундаментів у плані, за адресою: АДРЕСА_1, замовником у якій зазначено ОСОБА_3.

В обґрунтування позовний вимог в адміністративному позові зазначено, що Прокуратурою області установлено, що 28.12.2016 Управлінням державного архітектурно-будівельного контролю Одеської міської ради зареєстровано декларацію про готовність до експлуатації об'єкта № ОД 141163632343 щодо реконструкції нежилого приміщення без зміни геометричних розмірів фундаментів у плані за адресою: АДРЕСА_1. Установлено, що замовником у вказану декларацію внесені завідомо недостовірні данні, що у відповідності до статті 376 Цивільного кодексу України дає підстави вважати збудований об'єкт самочинним будівництвом. Так, у п. 11 декларації, в якості підстави для проведення будівельних робіт зазначено дозвіл на виконання будівельних робіт від 22.10.2009 № 854 нібито виданий Інспекцією ДАБК в Одеській області на виконання робіт з будівництва даного об'єкту. Проте відповідно до інформації Департаменту державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області від 29.03.2017 року за № 1015-05/1, дозвіл на виконання будівельних робіт за вказаною адресою Інспекцією не видавався. Разом з цим, дозвіл № 854 від 25.08.2009 року видавався Інспекцією Державного архітектурно-будівельного контролю в Одеській області на будівельні роботи з «Реконструкції каналізаційної насосної із вбудованим блоком очистки вод і біоплата зі збільшенням виробництва 400 куб/м у сутки по АДРЕСА_4». У пункті 13 вищевказаної декларації, в якому зазначається інформація про підстави використання замовником земельної ділянки, останнім зазначено п. 7 постанови Кабінету Міністрів України від 13.04.2011 року № 466, якою визначений порядок виконання підготовчих та будівельних робіт. Однак, порядок прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів визначений постановою Кабінету Міністрів України від 13.04.2011 року № 461, а отже посилання замовником на постанову Кабінету Міністрів України № 466 в даному випадку є безпідставним. Крім того, відповідно до інформації управління Держгеокадастру у м. Одесі та Департаменту комунальної власності Одеської міської ради земельна ділянка за вказаною адресою у власність чи користування не передавалась. Процедуру прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів (далі - об'єкти) визначає Порядок прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів (далі - Порядок № 461), затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13 квітня 2011 року № 461. Вказаний порядок діяв і на момент реєстрації спірної декларації

З посиланням на положення п. 2, п.17, п.20, п.21 Порядку прийняття в експлуатацію об'єктів, що належать до І - III категорії складності, та об'єктів, будівництво яких здійснено на підставі будівельного паспорта ч. 6 ст. 39, ч.1 ст.41 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», ч.1 ст.376 Цивільного кодексу України, позивач зазначає, що ОСОБА_3 без будь-якого дозволу проведено реконструкцію належної йому квартири, яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 та добудовано до багатоповерхового житлового будинку, в якому розташована вказана квартира, прибудову, яка знаходиться на рівні першого поверху вказаного будинку та приєднана до вказаної квартири.

У позові також зазначено, що відповідно до інформації КП «Бюро технічної інвентаризації» Одеської міської ради, за вказаною адресою значиться приміщення (квартира) загальною площею 65,4 кв.м. Після проведення реконструкції загальна площа приміщення складає 108,4 кв.м. Згідно інформації Департаменту комунальної власності Одеської міської ради та Головного управління Держгеокадастру в Одеській області, рішень щодо передачі у власність чи користування земельної ділянки за адресою: АДРЕСА_1, Одеською міською радою не приймалися, а ГУ Держгеокадастру в Одеській області - не реєструвались. Враховуючи те, що спірний об'єкт збудований без отримання дозволу на виконання будівельних робіт, на земельній ділянці, яка не відводилась замовнику будівництва у власність чи користування, - збудоване майно є самочинним будівництвом, а проведена реєстрація спірної декларації не може вважатися законною та підлягає скасуванню в судовому порядку.

Окрім того, з посиланням на ст.13, ч.1 ст.14 Конституції України, ч.2 ст.78, ст..83, ст..116, п.12 Розділу Х, ч.1 ст.152, ч.1 153 Перехідних положень Земельного кодексу України, п.34 ст.26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», ч.1 ст.321 Цивільного кодексу України, у адміністративному позові зазначено, що на підставі спірної декларації про готовність об'єкта до експлуатації за ОСОБА_3 зареєстровано право власності на нежиле приміщення, розташоване в АДРЕСА_1, яке розташоване безпосередньо на земельній ділянці комунальної власності, що належить Одеській міській раді.

Враховуючи вищевикладене, заступник прокурора Одеської області, який звернувся в інтересах держави в особі Одеської міської ради просить суд задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.

У судовому засіданні представник прокуратури Одеської області та представник Одеської міської ради підтримали адміністративний позов у повному обсязі та просили суд його задовольнити.

Представник відповідача у судове засідання 14.12.2017 року не з'являвся, про дату, час ті місце проведення судових засідань був повідомлений належним чином та своєчасно, що підтверджується письмовими доказами, які містяться в матеріалах справи (122-124).

Письмових заперечень на адміністративний позов протягом усього строку розгляду справи від відповідача до суду не надходило.

Третя особа та представник третьої особи, у судове засідання 14.12.2017 року не з'явились, представник третьої особи про дату, час та місце проведення судового засідання повідомлявся належним чином та своєчасно (а.с.121), про причини неявки суд не повідомив.

Письмових заперечень на адміністративний позов протягом усього строку розгляду справи від третьої особи до суду не надходило.

Таким чином, враховуючи, що відповідач та третя особа були належним чином сповіщені про розгляд справи, враховуючи думку представника прокуратури Одеської області та представника Одеської міської ради, суд згідно положень ст.128 КАС України розглядав справу за відсутності відповідача та третьої особи.

Суд, дослідивши доводи адміністративного позову, наявні матеріали справи та обставини, якими обґрунтовуються вимоги, докази, якими вони підтверджуються, встановив наступне.

21 грудня 2016 року за №ОД141163632343 Управління ДБК Одеської міської ради Зареєстровано декларацію про готовність об'єкта, який належить до І-ІІІ категорії складності «Реконструкція нежилого приміщення, без зміни геометричних розмірів фундаментів у плані, за адресою: АДРЕСА_1 ДК 018-2000 1220.9, категорія складеності ІІ» (а.с.15-19).

Так, замовником у вказаній декларації зазначено ОСОБА_3.

У розділі 11 «Інформація про дозвільні документи (декларація про початок виконання будівельних робіт або інші документи у разі їх наявності» Декларації №ОД141163632343 зазначено дозвіл на виконання будівельних робіт, виданий Інспекцією ДАБУ в Одеській області від 22.10.2009 року №854.

У розділі 13 «Інформація про документ, що посвідчує право власності чи користування земельною ділянкою» декларації №ОД141163632343, зазначено, що він не потребується, згідно п. 7 «Порядку виконання підготовчих та будівельних робіт, затвердженого Постановою КМУ від 13.04.2011 року №466.

Позивач стверджує, що у декларацію №ОД141163632343 від 21.12.2016 року внесено замовником недостовірні дані, що і стало підставою для звернення до суду з даним адміністративним позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступне.

Відповідно до ст. 10 Закону України "Про архітектурну діяльність" для забезпечення під час забудови територій, розміщення і будівництва об'єктів архітектури додержання суб'єктами архітектурної діяльності затвердженої містобудівної та іншої проектної документації, вимог вихідних даних, а також з метою захисту державою прав споживачів будівельної продукції здійснюється в установленому законодавством порядку державний архітектурно-будівельний контроль та нагляд. Державний архітектурно-будівельний контроль здійснюють органи державного архітектурно-будівельного контролю, визначені статтею 6 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності". Державний архітектурно-будівельний нагляд здійснює центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду, через головних інспекторів будівельного нагляду в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві і Севастополі.

Правові та організаційні основи містобудівної діяльності і спрямований на забезпечення сталого розвитку територій з урахуванням державних, громадських та приватних інтересів встановлені Законом України "Про регулювання містобудівної діяльності" №3038-17.

Відповідно до ст. 6 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" управління у сфері містобудівної діяльності здійснюється Верховною Радою України, Кабінетом Міністрів України, Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері містобудування, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду, органами державного архітектурно-будівельного контролю, іншими уповноваженими органами містобудування та архітектури, місцевими державними адміністраціями, органами місцевого самоврядування.

До уповноважених органів містобудування та архітектури належать органи, визначені у статті 13 Закону України "Про архітектурну діяльність".

Відповідно до ст. 13 Закону України "Про архітектурну діяльність" до уповноважених органів містобудування та архітектури належать: центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері архітектури; центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері архітектури; орган виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань архітектури; структурні підрозділи обласних, районних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій з питань архітектури; виконавчі органи сільських, селищних, міських рад з питань архітектури. Орган виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань архітектури, структурні підрозділи обласних, районних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій підконтрольні і підзвітні відповідним органам виконавчої влади в межах, передбачених законом. Органи місцевого самоврядування здійснюють свою діяльність у сфері містобудування та архітектури відповідно до Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" ( 280/97-ВР ). З питань делегованих повноважень, передбачених підпунктом "б" частини першої статті 31 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", виконавчі органи сільських, селищних, міських рад підконтрольні відповідним органам виконавчої влади

Відповідно до абз.6 та абз.7 ч.1 ст.7 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" управління у сфері містобудівної діяльності та архітектурно-будівельного контролю здійснюється шляхом: контролю за дотриманням законодавства у сфері містобудівної діяльності, вимог будівельних норм, державних стандартів і правил, положень містобудівної документації всіх рівнів, вихідних даних для проектування об'єктів містобудування (далі - вихідні дані), проектної документації; надання (отримання, реєстрації), повернення (відмови у видачі) чи анулювання (скасування реєстрації) документів, що дають право на виконання підготовчих та будівельних робіт, прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів:

виконавчими органами з питань державного архітектурно-будівельного контролю сільських, селищних рад - щодо об'єктів I, II, III категорій складності, розташованих в межах відповідних населених пунктів;

виконавчими органами з питань державного архітектурно-будівельного контролю міських рад - щодо об'єктів I, II, III, IV категорій складності, розташованих в межах відповідних міст;

структурними підрозділами з питань державного архітектурно-будівельного контролю Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій - щодо об'єктів I, II, III, IV категорій складності, розташованих в межах міст Києва та Севастополя;

центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду, через головних інспекторів будівельного нагляду в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві і Севастополі - щодо об'єктів I, II, III, IV, V категорій складності, розташованих за межами населених пунктів і на території кількох адміністративно-територіальних одиниць, щодо усіх об'єктів V категорії складності в межах населених пунктів, а також щодо об'єктів IV категорії складності, розташованих в межах сіл та селищ;

Відповідно до ст.31 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад, у тому числі, належать здійснення державного архітектурно-будівельного контролю.

Відповідно до пунктів 1-4 Примірного положення про органи державного архітектурно-будівельного контролю, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №671 від 19.08.2015року (зі змінами та доповненнями) орган державного архітектурно-будівельного контролю утворюється як структурний підрозділ Київської та Севастопольської міськдержадміністрації та як виконавчий орган сільської, селищної, міської ради.

Орган держархбудконтролю з питань здійснення повноважень, передбачених Законом України "Про регулювання містобудівної діяльності", є підконтрольним Держархбудінспекції. (п.2).

Орган держархбудконтролю у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, указами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, наказами Мінрегіону та Держархбудінспекції, розпорядженнями голів Київської та Севастопольської міськдержадміністрацій, рішеннями органів та посадових осіб місцевого самоврядування. (п.3).

Основним завданням органу держархбудконтролю є здійснення відповідно до закону державного архітектурно-будівельного контролю, виконання дозвільних та реєстраційних функцій у сфері містобудівної діяльності.

Орган держархбудконтролю відповідно до покладених на нього завдань, зокрема, надає, отримує, реєструє, повертає документи, що дають право на виконання підготовчих та будівельних робіт, відмовляє у видачі таких документів, анулює їх, скасовує їх реєстрацію. (п.4).

Відповідно до п.9 положення про Управління державного архітектурно-будівельного контролю Одеської міської ради, яке затверджене Рішенням Одеської міської ради № 579-VII від 27.04.2016 року, основними завданнями Управління є здійснення на території м. Одеси відповідно до закону державного архітектурно-будівельного контролю, виконання дозвільних та реєстраційних функцій у сфері містобудівної діяльності.

Згідно п.10 положення про Управління державного архітектурно-будівельного контролю Одеської міської ради, яке затверджене Рішенням Одеської міської ради № 579-VII від 27.04.2016 року управління відповідно до покладених на нього завдань:

1) надає, отримує, реєструє, повертає документи, що дають право на виконання підготовчих та будівельних робіт, відмовляє у видачі таких документів, анулює їх, скасовує їх реєстрацію;

2) приймає в експлуатацію закінчені будівництвом об'єкти (видає сертифікати, реєструє декларації про готовність об'єкта до експлуатації та повертає такі декларації на доопрацювання для усунення виявлених недоліків);

3) подає Держархбудінспекції інформацію, необхідну для внесення даних до єдиного реєстру документів, що дають право на виконання підготовчих та будівельних робіт і засвідчують прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, відомостей про повернення на доопрацювання, відмову у видачі, скасування та анулювання зазначених документів;

4) здійснює державний архітектурно-будівельний контроль за дотриманням вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил, положень містобудівної документації всіх рівнів, вихідних даних для проектування об'єктів містобудування, проектної документації щодо об'єктів, розташованих у межах відповідних населених пунктів;

5) здійснює контроль за виконанням законних вимог (приписів) посадових осіб органів держархбудконтролю;

6) подає позови до суду про знесення самочинно збудованого об'єкта із компенсацію витрат та виступає замовником робіт із знесення самочинно збудованого об'єкта;

7) розглядає відповідно до закону справи про адміністративні правопорушення, пов'язані з порушенням вимог законодавства, будівельних норм, державних стандартів і правил під час будівництва, порушенням законодавства під час планування та забудови територій та невиконанням законних вимог (приписів) посадових осіб органів держархбудконтролю;

8) розглядає відповідно до закону справи про правопорушення у сфері містобудівної діяльності із прийняттям відповідних рішень;

9) здійснює інші повноваження, визначені законом.

Згідно п.11. положення про Управління державного архітектурно-будівельного контролю Одеської міської ради, яке затверджене Рішенням Одеської міської ради № 579-VII від 27.04.2016 року посадові особи Управління для виконання покладених завдань під час перевірки мають право:

1) безперешкодного доступу до місця будівництва об'єкта та до прийнятих в експлуатацію об'єктів, що підлягають обов'язковому обстеженню;

2) складати протоколи про вчинення правопорушень та акти перевірок, накладати штрафи відповідно до закону;

3) видавати обов'язкові для виконання приписи щодо: усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил; зупинення підготовчих та будівельних робіт, що не відповідають вимогам законодавства у сфері містобудівної діяльності, зокрема будівельним нормам, містобудівним умовам та обмеженням, затвердженому проекту або будівельному паспорту забудови земельної ділянки, виконуються без повідомлення, реєстрації декларації про початок їх виконання або дозволу на виконання будівельних робіт;

4) проводити перевірку відповідності виконання підготовчих та будівельних робіт вимогам законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил, затвердженим проектним вимогам, рішенням, технічним умовам, своєчасності та якості проведення передбачених нормативно-технічною і проектною документацією зйомок, замірів, випробувань, а також ведення журналів робіт, наявності у випадках, передбачених законодавством, паспортів, актів та протоколів випробувань, сертифікатів та іншої документації;

5) проводити згідно із законодавством перевірку відповідності будівельних матеріалів, виробів і конструкцій, що використовуються під час будівництва об'єктів, вимогам державних стандартів, будівельних норм і правил;

6) залучати до проведення перевірок представників центральних і місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, експертних та громадських організацій (за погодженням з їх керівниками), фахівців галузевих науково-дослідних та науково-технічних організацій;

7) отримувати від органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, фізичних осіб інформацію та документи, необхідні для здійснення державного архітектурно-будівельного контролю;

8) вимагати у випадках, передбачених законодавством, вибіркового розкриття окремих конструктивних елементів будинків і споруд, проведення зйомки і замірів, додаткових лабораторних та інших випробувань будівельних матеріалів, виробів і конструкцій;

9) забороняти за вмотивованим письмовим рішенням керівника органу держархбудконтролю чи його заступника експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, не прийнятих в експлуатацію;

10) здійснювати фіксування процесу проведення перевірки з використанням аудіо- та відеотехніки;

11) здійснювати контроль за дотриманням порядку обстеження та паспортизації об'єктів, а також за здійсненням заходів щодо забезпечення надійності та безпеки під час їх експлуатації;

12) посадові особи Управління наділяються також іншими правами, визначеними чинним законодавством України.

Судом встановлено, що Управління ДАБК ОМР розпочало свою діяльність з 04.10.2016 року, після затвердження Акту від 03.10.2016 року №37 приймання-передавання документів та на Управління ДАБК ОМР покладено виконання функцій державного архітектурно-будівельного контролю на території населених пунктів на які поширюється компетенція міської ради.

Таким чином з моменту утворення саме Управління ДАБК ОМР має здійснювати державний архітектурно-будівельний контроль в межах м.Одеса.

Управління державного архітектурно-будівельного контролю Одеської міської ради є самостійним суб'єктом владних повноважень, який здійснює державний архітектурно-будівельний контроль у місті Одесі.

В свою чергу, відповідно до ст.26 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності", забудова територій здійснюється шляхом розміщення об'єктів будівництва.

Суб'єкти містобудування зобов'язані додержуватися містобудівних умов та обмежень під час проектування і будівництва об'єктів.

Статтею 1 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" передбачено, що замовник - фізична або юридична особа, яка має намір щодо забудови території (однієї чи декількох земельних ділянок) і подала в установленому законодавством порядку відповідну заяву.

Згідно з приписами ст.9 Закону України "Про архітектурну діяльність" №687-ХІV від 20.05.1999 року (зі змінами та доповненнями) будівництво (нове будівництво, реконструкція, реставрація, капітальний ремонт) об'єкта архітектури здійснюється відповідно до затвердженої проектної документації, державних стандартів, норм і правил у порядку, визначеному Законом України "Про регулювання містобудівної діяльності".

Відповідно до п.2 ч.1 ст.34 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" замовник має право виконувати будівельні роботи, у тому числі, після реєстрації органом державного архітектурно-будівельного контролю декларації про початок виконання будівельних робіт - щодо об'єктів будівництва, що належать до I-III категорій складності.

Відповідно до ч.3 ст.34 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності", центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду, у порядку, визначеному центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування, веде єдиний реєстр документів, що дають право на виконання підготовчих та будівельних робіт і засвідчують прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, відомостей про повернення на доопрацювання, відмову у видачі, скасування та анулювання зазначених документів. Внесення даних до реєстру з присвоєнням реєстраційного номера здійснюється на підставі інформації, наданої органами державного архітектурно-будівельного контролю, протягом одного робочого дня з дня її отримання.

Процедура прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів визначається Порядком прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 13 квітня 2011року №461, відповідно до п.3 якого прийняття в експлуатацію об'єктів, що належать до I - III категорії складності, та об'єктів, будівництво яких здійснювалося на підставі будівельного паспорта, здійснюється шляхом реєстрації органами державного архітектурно-будівельного контролю поданої замовником декларації про готовність об'єкта до експлуатації.

Згідно з п.17 Порядку прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, реєстрація декларації або видача сертифіката чи їх дублікатів здійснюється шляхом внесення даних до реєстру з дотриманням вимог Закону України "Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності" та "Про адміністративні послуги".

Відповідно до ч.2 ст.39-1 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" у разі виявлення інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю факту подання недостовірних даних, наведених у надісланому повідомленні чи зареєстрованій декларації, які є підставою вважати об'єкт самочинним будівництвом, зокрема якщо він збудований або будується на земельній ділянці, що не була відведена для цієї мети, або без відповідного документа, який дає право виконувати будівельні роботи, чи належно затвердженого проекту або будівельного паспорта, реєстрація такого повідомлення або декларації підлягає скасуванню інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Про скасування повідомлення або декларації замовник письмово повідомляється протягом трьох робочих днів з дня скасування.

Згідно з ч.8 ст.36 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" замовник відповідно до закону несе відповідальність за повноту та достовірність даних, зазначених у поданій ним декларації про початок виконання будівельних робіт, та виконання будівельних робіт без зареєстрованої декларації.

Отже, із системного аналізу вищенаведених законодавчих приписів вбачається, що територіальний орган державного архітектурно-будівельного контролю зобов'язаний перевіряти подану декларацію про готовність об'єкта до експлуатації на предмет відповідності її оформлення встановленим вимогам, зокрема, й щодо відповідності вказаних у ній відомостей фактичним обставинам щодо виконаних на даному об'єкті робіт, передбачених проектною документацією, державними будівельними нормами, стандартами і правилами.

Механізм прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів визначений Порядком прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 13 квітня 2011 р. № 461 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 8 вересня 2015 року № 750) (далі - Порядок №461).

Відповідно до п17 Порядку №461 замовник (його уповноважена особа) заповнює і подає особисто або надсилає рекомендованим листом з описом вкладення чи через електронну систему здійснення декларативних процедур у будівництві до відповідного органу державного архітектурно-будівельного контролю два примірники декларації:

щодо об'єктів, будівництво яких здійснено на підставі будівельного паспорта, за формою, наведеною у додатку 2 до цього Порядку;

щодо об'єктів, які належать до I-III категорії складності, за формою, наведеною у додатку 3до цього Порядку;

щодо самочинно збудованого об'єкта, на яке визнано право власності за рішенням суду, за формою, наведеною у додатку 5 до цього Порядку.

Згідно п.18. Порядку №461 орган державного архітектурно-будівельного контролю протягом десяти робочих днів з дня надходження декларації перевіряє повноту даних, зазначених у декларації, та забезпечує внесення інформації, зазначеної у декларації, до реєстру.

Після проведення реєстрації один примірник декларації повертається замовнику (його уповноваженій особі) особисто або рекомендованим листом з описом вкладення з повідомленням про вручення, другий - залишається в органі державного архітектурно-будівельного контролю, який її зареєстрував.

Пунктом 19 Порядку №461 визначено, що у разі подання чи оформлення декларації з порушенням установлених вимог орган державного архітектурно-будівельного контролю повертає її замовнику (його уповноваженій особі) з письмовим обґрунтуванням причин повернення у строк, передбачений для її реєстрації.

Так, у декларації щодо об'єктів, які належать до I-III категорії складності, згідно з формою, наведеною у додатку 3до цього Порядку, заповняється інформація про дозвільні документи (декларація про початок виконання будівельних робіт або інші документи у разі їх наявності).

Як же зазначалось вище у розділі 13 «Інформація про документ, що посвідчує право власності чи користування земельною ділянкою» декларації №ОД141163632343, зазначено, що він не потребується, згідно п. 7 Порядку виконання підготовчих та будівельних робіт, затвердженого Постановою КМУ від 13.04.2011 року №466.

Відповідно до п. 7 «Порядку виконання підготовчих та будівельних робіт, затвердженого Постановою КМУ від 13.04.2011 року №466, реконструкція, реставрація або капітальний ремонт об'єктів будівництва без зміни зовнішніх геометричних розмірів їхніх фундаментів у плані, реконструкція або капітальний ремонт автомобільних доріг, залізничних колій, ліній електропередачі, зв'язку, трубопроводів, інших лінійних комунікацій у межах земель їх розміщення, а також комплексна реконструкція кварталів (мікрорайонів) застарілого житлового фонду і нове будівництво об'єктів інженерно-транспортної інфраструктури відповідно до містобудівної документації на замовлення органів державної влади чи органів місцевого самоврядування на відповідних землях державної чи комунальної власності можуть здійснюватися за відсутності документа, що засвідчує право власності чи користування земельною ділянкою.

При цьому, згідно п.1 «Порядку виконання підготовчих та будівельних робіт, затвердженого Постановою КМУ від 13.04.2011 року №466 цей Порядок визначає механізм набуття права на виконання підготовчих та будівельних робіт.

З аналізу вищевикладене, суд робить висновки, що замовник будівництва має право здійснювати, зокрема, реконструкцію об'єктів будівництва без зміни зовнішніх геометричних розмірів їхніх фундаментів у плані за відсутності документа, що засвідчує право власності чи користування земельною ділянкою безпосередньо під час процедури набуття права на виконання підготовчих та будівельних робіт, а не на стадії їх завершення.

В свою чергу, як вже зазначалось вище, у декларації щодо об'єктів, які належать до I-III категорії складності, згідно з формою, наведеною у додатку 3до цього Порядку, №461 заповняється інформація про дозвільні документи (декларація про початок виконання будівельних робіт або інші документи у разі їх наявності).

Таким чином, замовник при подачі декларації про готовність об'єкта до експлуатації №ОД141163632343 повинен був зазначити документ, що посвідчує право власності чи користування земельною ділянкою.

Окрім цього судом встановлено, що згідно технічного паспорта (а.с.27-28) загальна площа об'єкта нерухомості за адресою: АДРЕСА_1 складає 65,4 м.кв., в той час як згідно інформаційної довідки (а.с.20-23) з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно від 13.09.2017 року площа об'єкта нерухомості за адресою: АДРЕСА_1 становить 108,4 м.кв. Відповідач та третя особа не надали суду доказів, з яких вбачалося б, за рахунок яких житлових чи нежитлових приміщень збільшено площу вказаного об'єкта нерухомого майна.

Отже, позивачем порушено порядок заповнення декларації щодо об'єкту, який належать до I-III категорії складності, за формою, наведеною у додатку 3 до Порядку №461.

З наданого до матеріалів справи листа Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області від 29.03.2017 року №1015-05/1-3052 судом встановлено, що 25.08.2009 року за №854 Інспекцією Державного архітектурно-будівельного контролю в Одеській області було видано дозвіл на будівельні роботи з «Реконструкція капітальної насосної із вбудованим блоком очистки вод і біоплата зі збільшенням виробництва 400 куб/м у сутки по АДРЕСА_4», замовник будівництва - Сільсько-господарське підприємство «ВЕККА» (а.с.24-25),

Таким чином у Декларації про готовність об'єкта до експлуатації, який належить до І-ІІІ категорії складеності №ОД141163632243 зазначені недостовірні дані у розділах 11, оскільки дозвіл від 25.08.2009 року за №854 видавався Інспекцією Державного архітектурно-будівельного контролю в Одеській області іншій особі на виконання робіт за іншою адресою.

Відповідно до п.22 Порядку прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 13 квітня 2011р. №461 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 8 вересня 2015р. №750) Орган державного архітектурно-будівельного контролю скасовує реєстрацію декларації шляхом видачі відповідного розпорядчого акта. Запис про реєстрацію декларації з реєстру виключається Держархбудінспекцією не пізніше наступного робочого дня, з дня повідомлення органом державного архітектурно-будівельного контролю про таке скасування. Орган державного архітектурно-будівельного контролю також скасовує реєстрацію декларації за рішенням суду про скасування реєстрації декларації, що набрало законної сили.

Зважаючи на вищевикладене, суд дійшов висновку про необхідність задоволення позовних вимог заступника прокурора Одеської області в інтересах держави в особі Одеської міської ради з підстав наведення недостовірних даних у декларації про готовність об'єкта до експлуатації, проведену Управлінням державного архітектурно-будівельного контролю Одеської міської ради 28.12.2016 року №ОД 141163632343 щодо реконструкції нежилого приміщення, без зміни геометричних розмірів фундаментів у плані, за адресою: АДРЕСА_1, замовником у якій зазначено ОСОБА_3

Відповідно до ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Частиною 3 статті 2 КАС України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони, зокрема, на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії).

Відповідно до частини 1 статті 9 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом законності.

Відповідно до ст. 86 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Ніякі докази не мають для суду наперед встановленої сили.

Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

На підставі вищевикладеного, з урахуванням встановлених у судовому засіданні фактів, оцінюючи надані сторонами у справі докази у сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги позивача підлягають задоволенню.

Керуючись ст.ст. 69-71, 160-163 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов заступника прокурора Одеської області в інтересах держави в особі Одеської міської ради - задовольнити.

Скасувати реєстрацію декларації про готовність об'єкта до експлуатації, проведену Управлінням державного архітектурно-будівельного контролю Одеської міської ради 28.12.2016 року №ОД 141163632343 щодо реконструкції нежилого приміщення, без зміни геометричних розмірів фундаментів у плані, за адресою: АДРЕСА_1, замовником у якій зазначено ОСОБА_3.

Постанова набирає законної сили згідно ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими ст. ст. 185 -187 Кодексу адміністративного судочинства України.

Повний текст постанови складено та підписано суддею 18.12.2017 року.

Суддя Вовченко О.А.

.