Постанова від 20.11.2017 по справі 814/2949/16

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Миколаїв

20 листопада 2017 року Справа № 814/2949/16

Миколаївський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Мельника О.М. за участю секретаря судового засідання Бондарь В.О.

представника позивача: ОСОБА_1,

відповідача: не з'явились,

представника третьої особи 1: Бережнова Є.В,

третьої особи 2: не з'явився,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовомОСОБА_3, АДРЕСА_1

доДепартаменту надання адміністративних послуг Миколаївської міської ради, вул. Адміральська, 20, м. Миколаїв,54001

треті особиКотляревське сільське споживче товариство, вул. Першотравнева, 60, Котляреве, Жовтневий район, Миколаївська область, 57260 Жовтнева районна спілка споживчих товариств, вул. Янтарна, 64, м. Миколаїв, 54050

проскасування реєстраційної дії від 29.06.2016 № 15111050024000036,

ВСТАНОВИВ:

11.09.2017 року ОСОБА_3 (далі: Позивач) подано адміністративний позов до Департаменту з надання адміністративних послуг Миколаївської міської ради (далі: Відповідач) про скасування реєстраційної дії державного реєстратора центру надання адміністративних послуг Миколаївської міської ради Рогової Олени Анатоліївни №15111050024000036 від 29.06.2016 р.

Позовні вимоги обґрунтовано тим, що діями державного реєстратора порушено права позивачки, як асоційованого члена Котляревського сільського споживчого товариства. А саме, реєстратор Рогова О.А. протиправно здійснила реєстраційну дію № 15111050024000036 від 29.06.2016р., якою зареєструвала нову редакцію статуту від 2016 року. 30.06.2016 року на підставі протоколу №2 від 25.05.2016 року, державний реєстратор провела корегування реєстраційної дії, та внесла зміни у перелік засновників (учасників) юридичної особи, змінено його кількісний склад та внесено іншого учасника. Державний реєстратором порушено п.п. 1,10. п. 4 ст. 17 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань».

Представник Департаменту з надання адміністративних послуг (далі: відповідач) в судове засідання не з'явився, був повідомлений належним чином про дату, час та місце судового розгляду справи, 29.09.2017 року надавав клопотання про розгляд справи за його відсутності.

Представник Вітовської райдержадміністрації в судове засідання не з'явився, був повідомлений належним чином про дату, час та місце судового розгляду справи.

Представник 3-ої особи Котляревського сільського споживчого товариства в судове засідання з'явився, проти позову заперечував надав письмові пояснення.

Представник 3-ої особи Жовтневої районної спілки споживчих товариств в судове засідання не з'явився, був повідомлений належним чином про дату, час та місце судового розгляду справи.

Суд заслухав думку представника позивача, пояснення представника 3-ої особи Котляревського сільського споживчого товариства, дослідив матеріали справи, надав оцінку наявним доказам та встановив наступне.

Котляревське ССТ звернулось до державного реєстратора Центру надання адміністративних послуг Миколаївської міської ради Рогової Олени Анатоліївни з наміром реєстрації змін до установчих документів юридичної особи у вигляді нової редакції Статуту від 2016р.

29.06.2016 р. реєстратор Центру надання адміністративних послуг Миколаївської міської ради Рогова Олена Анатоліївна вчинила реєстраційну дію № 15111050024000036 від 29.06.2016р. якою зареєструвала нову редакцію Статуту Котляревського ССТ від 2016р. на підставі таких документів: статуту Котляревського ССТ в редакції від 2014р.; статуту Котляревського ССТ в редакції від 2016р.; протоколу позачергових загальних зборів Котляревського ССТ № 2 від 25.05.2016р.

30.06.2016р. державний реєстратор Рогова Олена Анатоліївна реєстраційною дією № 15117770025000036 провела корегування реєстраційної дії № 15111050024000036 від 29.06.2016р. якою внесені відомості щодо засновників (учасників) юридичної особи а саме: п'ять фізичних осіб із зазначенням прізвища, ім'я та по батькові і розміром внеску до статутного фонду - 0,00 грн., засновником зазначено Котляревське ССТ із розміром внеску до статутного фонду - 92502,00грн.

Згідно із п. 4 ст. 1 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань», в редакції, що діяла на час виникнення спірних правовідносин, державна реєстрація юридичних осіб, громадських формувань, що не мають статусу юридичної особи, та фізичних осіб - підприємців (далі - державна реєстрація) - офіційне визнання шляхом засвідчення державою факту створення або припинення юридичної особи, громадського формування, що не має статусу юридичної особи, засвідчення факту наявності відповідного статусу громадського об'єднання, професійної спілки, її організації або об'єднання, політичної партії, організації роботодавців, об'єднань організацій роботодавців та їхньої символіки, засвідчення факту набуття або позбавлення статусу підприємця фізичною особою, зміни відомостей, що містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, про юридичну особу та фізичну особу - підприємця, а також проведення інших реєстраційних дій, передбачених цим Законом.

Відповідно до ч. 2 ст. 6 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань» державний реєстратор:

1) приймає документи;

2) перевіряє документи на наявність підстав для зупинення розгляду документів;

3) перевіряє документи на наявність підстав для відмови у державній реєстрації;

4) проводить реєстраційну дію (у тому числі з урахуванням принципу мовчазної згоди) за відсутності підстав для зупинення розгляду документів та відмови у державній реєстрації шляхом внесення запису до Єдиного державного реєстру;

5) веде Єдиний державний реєстр;

6) веде реєстраційні справи;

7) здійснює інші повноваження, передбачені цим Законом.

Частино 4 ст. 17 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань» для державної реєстрації змін до відомостей про юридичну особу, що містяться в Єдиному державному реєстрі, у тому числі змін до установчих документів юридичної особи, подаються такі документи:

1) заява про державну реєстрацію змін до відомостей про юридичну особу, що містяться в Єдиному державному реєстрі;

2) примірник оригіналу (нотаріально засвідчена копія) рішення уповноваженого органу управління юридичної особи про зміни, що вносяться до Єдиного державного реєстру, крім внесення змін до інформації про кінцевих бенефіціарних власників (контролерів) юридичної особи, у тому числі кінцевих бенефіціарних власників (контролерів) її засновника, якщо засновник - юридична особа, про місцезнаходження та про здійснення зв'язку з юридичною особою;

7) документ про сплату адміністративного збору - у випадках, передбачених статтею 36 цього Закону.

Статтею 15 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань» у встановлені вимоги до оформлення документів, що подаються для державної реєстрації. Так, відповідно до п. 6 ч. 1 ст. 15 цього Закону, рішення уповноваженого органу управління юридичної особи повинно бути оформлено з дотриманням вимог, встановлених законом, та відповідати законодавству.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 25 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань» державна реєстрація та інші реєстраційні дії проводяться зокрема на підставі документів, що подаються заявником для державної реєстрації;

Порядок проведення державної реєстрації та інших реєстраційних дій на підставі документів, що подаються заявником для державної реєстрації, включає: заповнення форми заяви про державну реєстрацію - у разі подання документів особисто заявником (за бажанням заявника); прийом документів за описом - у разі подання документів у паперовій формі; виготовлення копій документів в електронній формі - у разі подання документів у паперовій формі; внесення копій документів в електронній формі до Єдиного державного реєстру; перевірку документів на наявність підстав для зупинення розгляду документів; перевірку документів на наявність підстав для відмови в державній реєстрації; прийняття рішення про проведення реєстраційної дії - для громадських формувань, символіки та засвідчення факту наявності всеукраїнського статусу громадського об'єднання; проведення реєстраційної дії (у тому числі з урахуванням принципу мовчазної згоди) за відсутності підстав для зупинення розгляду документів та відмови в державній реєстрації шляхом внесення запису до Єдиного державного реєстру; формування та оприлюднення на порталі електронних сервісів виписки, результатів надання адміністративних послуг у сфері державної реєстрації та установчих документів юридичної особи.

Аналіз наведених норм, дає підстави вважати, що державний реєстратор повинен прийняти по опису документи від заявника для здійснення реєстрації змін до відомостей про юридичну особу та перевірити їх на наявність підстав для зупинення вчинення реєстраційної дії або для відмови в здійсненні реєстраційної дії.

Підстави для відмови у державній реєстрації визначені в ч.1 ст. 28 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань». 1) документи подано особою, яка не має на це повноважень; 2) у Єдиному державному реєстрі містяться відомості про судове рішення щодо заборони проведення реєстраційної дії; 3) у Єдиному державному реєстрі містяться відомості про судове рішення про арешт корпоративних прав - у разі державної реєстрації змін до відомостей про юридичну особу, що містяться в Єдиному державному реєстрі, у зв'язку із зміною частки засновника (учасника) у статутному (складеному) капіталі (пайовому фонді) юридичної особи; 4) не усунуто підстави для зупинення розгляду документів протягом встановленого строку; 5) документи суперечать вимогам Конституції та законів України; 6) документи суперечать статуту громадського формування; 7) порушено встановлений законом порядок створення юридичної особи, громадського формування, що не має статусу юридичної особи; 8) невідповідність найменування юридичної особи вимогам закону; 9) щодо засновника (учасника) юридичної особи, що створюється, проведено державну реєстрацію рішення про припинення юридичної особи в результаті її ліквідації; 10) щодо юридичної особи, стосовно якої подано заяву про державну реєстрацію змін до відомостей Єдиного державного реєстру, пов'язаних із зміною засновників (учасників) юридичної особи, проведено державну реєстрацію рішення про припинення юридичної особи в результаті її ліквідації; та інше.

Як вбачається з наведеного підстав для відмови в проведенні реєстраційної дії у державного реєстратора не було.

Щодо доводів позивача про внесення змін щодо засновників та визначення Котляревського ССТ, як засновника з внеском 92502,00грн., суд зазначає таке.

Як вбачається з позовної заяви (а.с.168 б) позивач вірно зазначає, що споживче товариство відповідно до Закону України «Про споживчу кооперацію» не має засновників, є лише його члени пайовики відповідно до реєстраційного списку.

Крім того, Відповідно до ч. 2 ст. 9 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань» передбачений виключний перелік відомостей про юридичну особу, які вносяться до Єдиного державного реєстру.

Згідно з ч. 1 ст. 9 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань» такі відомості включаються до Єдиного державного реєстру на підставі: відповідних заяв про державну реєстрацію; документів, що подаються для проведення інших реєстраційних дій; відомостей, отриманих у результаті інформаційної взаємодії між Єдиним державним реєстром та інформаційними системами державних органів.

Таким чином, внесення відомостей до Єдиного державного реєстру стосовно інформації про пайовий капітал споживчих товариств, про склад членів або асоційованих членів споживчих товариств не передбачено законом, та не передбачений законом перелік підстав, за яких такі відомості можуть бути внесені до Єдиного державного реєстру.

Крім того, позивач не заявляв позовних вимог щодо оскарження реєстраційної дії, вчиненої державним реєстратором за № 15117770025000036 від 30.06.2016р.

Згідно до ч.2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дій чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Оцінюючи правомірність дій відповідача щодо прийняття спірного рішення, суд керувався критеріями, закріпленими у частині 3 статті 2 КАС України, які певною мірою відображають принципи адміністративної процедури, які повинні дотримуватися при реалізації дискреційних повноважень владного суб'єкта.

Стаття 19 Конституції України зобов'язує орган влади діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією та законами України.

З огляду на викладене, реєстраційна дія державного реєстратора № 15111050024000036 від 29.06.2016р., відповідала його повноваженням та покладеним на нього законом обов'язкам, тому є правомірною та не підлягає скасуванню, а в задоволенні адміністративного позову належить відмовити.

Керуючись статтями 11, 71, 94, 158-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд-

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні адміністративного позову відмовити.

Постанова набирає законної сили після закінчення 10-денного строку з дня проголошення/отримання постанови, якщо протягом цього часу не буде подано апеляційної скарги.

У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили постанови за наслідками апеляційного провадження.

Порядок та строки апеляційного оскарження визначені ст. 186 КАС України.

Апеляційна скарга подається до Одеського апеляційного адміністративного суду через Миколаївський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Одеського апеляційного адміністративного суду.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя О.М. Мельник