ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10
14 грудня 2017 року Справа № 813/1097/17
Львівський окружний адміністративний суд у складі:
головуючий суддя Грень Н.М.,
секретар судового засідання Редкевич О.Р.,
представника позивача Хамуляк О.Б.,
представника відповідача Чабан О.С.,
розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Публічного акціонерного товариства "Іскра" до Галицької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Львівській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень, -
На розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Публічного акціонерного товариства «Іскра» до Галицької об'єднаної державної податкової інспекції м. Львова Головного управління Державної фіскальної служби у Львівській області, з вимогами:
- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення №0010051200 від 12.09.2016 року про застосування штрафних санкцій за порушення строку сплати суми грошового зобов'язання з земельного податку з юридичних осіб, видане Галицькою ОДПІ м. Львова ГУ ДФС у Львівській області;
- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення №001006200 від 12.09.2016 року про застосування штрафних санкцій за порушення строку сплати суми грошового зобов'язання з земельного податку з юридичних осіб, видане Галицькою ОДПІ м. Львова ГУ ДФС у Львівській області.
В обґрунтування позовних вимог вказує, що зі змісту оскаржуваних податкових повідомлень-рішень немає можливості встановити кількість календарних днів, на які позивачем прострочено сплату грошового зобов'язання. Відтак визначена податковим повідомленням-рішенням сума штрафних санкцій є необґрунтованою.
Представник позивача в судовому засіданні позов підтримав з підстав викладених у позовній заяві. Просив адміністративний позов задовольнити в повному обсязі.
Представник відповідача у судовому засіданні проти адміністративного позову заперечив повністю з підстав, викладених у письмових запереченнях на адміністративний позов. Зазначив, що оскільки позивач в строк, встановлений законом, не сплатив узгоджену суму грошових зобов'язань по платі за землю контролюючим органом правомірно застосовано до ПАТ "Іскра" штрафні санкції. З урахуванням викладеного, вказав, що спірні податкові повідомлення-рішення винесено на підставі та в межах повноважень, визначених законом, а тому у задоволенні адміністративного позову слід відмовити повністю.
Суд заслухав пояснення представника позивача та представника відповідача, з'ясував обставини, якими обґрунтовуються позовні вимоги та заперечення, а також ті, які мають значення для вирішення справи, повно, всебічно та об'єктивно дослідив докази у справі, та встановив наступне.
ПАТ "Іскра" самостійно визначено суму грошового зобов'язання за платежем земельний податок з юридичних осіб в податковому розрахунку земельного податку відповідно до податкових декларацій по платі за землю за 2015 - 2016 рр. № 9017395345 від 17.02.2015 р. та № 9022188506 від 22.02.2016 р., сплата земельного податку по яких в законодавчо встановлені терміни не проводилась, внаслідок чого в інтегрованій картці підприємства обліковувалась заборгованість. Так, станом на 01.03.2016 року загальна сума боргу становила 711 788,67 грн., в тому числі: основний платіж - 593 982,63 грн., пеня -63 803,60 грн., несплачені штрафні санкції форми «III» - 54 002,44 грн.
Платіжним дорученням № 107887 від 01.03.2016р. (дата початку погашення боргу згідно акту №2214/00214244/12-0 від 31.08.2016р.) частково погашено заборгованість за вересень 2015 року (термін сплати - 30.10.2015 р.). За період 21.03.2016 - 27.07.2016 року підприємством погашалась заборгованість згідно зазначених вище декларацій по наступних термінах сплати - 30.10.2015 р., 30.11.2015 р., 30.12.2015 р, 30.01.2016 р., 01.03.2016 р 30.03.2016 р., 30.04.2016 р., 30.05.2016 р., 30.06.2016 р. платіжними дорученими № 108522 від 24.03.2016 р., № 08714 від 30.03.2016 р., №110252 від 28.04.2016 р., № 111382 від 30.05.2016 р., № 112491 від 30.06.2016 р., № 112913 від30.07.2016 р., № 112959 від 14.07.2016 р., № 2214 від 27.07.2016 р. та уточнюючим розрахунком №90339885253 від 21.03.2016 року. Також погашено штрафні санкції форми «Ш» згідно застосованихповідомлень - рішень N0009631504 від 16.11.2015 року на суму 24 135,84 грн. та № 0000701202 від10.03.2016 року на суму 68 532,30 грн. та пеню в сумі 91 030,88 грн., нараховану на вищевказану заборгованість
Галицькою ОДПІ ГУ ДФС у Львівській області (Сихівське відділення) проведено перевірку дотримання позивачем граничних строків сплати грошового зобов'язання до бюджету.
Вказаною перевіркою встановлено, що ПАТ "Іскра" несвоєчасно сплачено суму самостійно визначеного податкового зобов'язання по земельному податку з юридичних осіб. Зокрема, перевіркою встановлено кількість днів затримки сплати - 92 дні.
Результати перевірки оформлено актом від 2214/00214244/12-00 від 31.08.2016року.
На підставі висновків акта перевірки відповідачем винесено податкові повідомлення-рішення форми "Ш" від 12.09.16р. № 0010051200, яким ПАТ "Іскра" зобов'язано сплатити штраф за платежем земельний податок з юридичних осіб у розмірі 20%, що становить 233006,41 грн. та податкове повідомлення-рішення форми "Ш" від 12.09.16р. № 0010061200, яким ПАТ "Іскра" зобов'язано сплатити штраф за платежем земельний податок з юридичних осіб у розмірі 10%, що становить 17293,22 грн.
Не погодившись із вказаним рішенням, позивач звернувся до суду.
При вирішенні спору суд керувався наступним.
Відповідно до положень п. 269.1 ст. 269 Податкового кодексу України платниками плати за землю є власники земельних ділянок, земельних часток (паїв) та землекористувачі.
Згідно з п. 287.1 ст. 287 цього Кодексу власники землі та землекористувачі сплачують плату за землю з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою. У разі припинення права власності або права користування земельною ділянкою плата за землю сплачується за фактичний період перебування землі у власності або користуванні у поточному році.
Податкове зобов'язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця (п. 287.3 ст. 287 ПК України).
Відповідно до п. 126.1 ст. 126 Податкового кодексу України у разі якщо платник податків не сплачує узгоджену суму грошового зобов'язання протягом строків, визначених цим Кодексом, такий платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу у таких розмірах: при затримці до 30 календарних днів включно, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 10 відсотків погашеної суми податкового боргу; при затримці більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 20 відсотків погашеної суми податкового боргу.
Відповідно до ч.1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Судом встановлено та матеріалами справи підтверджується, що позивачем прострочено сплату узгодженої суми грошового зобов'язання більше ніж на 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, відтак податковим органом правомірно притягнуто ПАТ "Іскра" до відповідальності у вигляді штрафу.
Суд не бере до уваги доводи позивача щодо неправильного відображення в оскаржуваному рішенні кількості днів затримки сплати грошового зобов'язання, що, на думку позивача, свідчить про невірний обрахунок розміру штрафу, оскільки розрахунок нарахованих штрафних санкцій та кількість днів прострочення сплати грошового зобов'язання наведено відповідачем в акті перевірки, який також було надіслано позивачу.
Оцінюючи рішення відповідача на відповідність ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, суд вважає, що таке рішення прийняте відповідачем на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені законами України, з урахування усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії) та неупереджено.
З урахуванням викладеного, суд дійшов висновку, що позовні вимоги ПАТ "Іскра" є необґрунтованими, а тому в задоволенні позову слід відмовити повністю.
Відповідно до ст.94 КАС України сплачений позивачем судовий збір поверненню не підлягає.
Керуючись ст. ст. 4, 7-11, 14, 69-72, 86, 87, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
1. У задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.
2. Судові витрати поверненню не підлягають.
Постанова може бути оскаржена, згідно зі ст. 186 КАС України, протягом 10 днів з дня її проголошення чи отримання копії постанови, шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили, згідно зі ст. 254 КАС України, після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження. Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.
Суддя Грень Н.М.
Повний текст постанови складено та підписано 19.12.2017 року.