8.1
про залишення позовної заяви без розгляду
13 грудня 2017 рокуСєвєродонецькСправа № 812/1672/17
Луганський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Кисельової Є.О.,
за участю:
секретаря судового засідання: Ждановій Г.Є.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом публічного акціонерного товариства "Лисичанськвугілля" в особі відокремленого підрозділу "Автобаза" до державної податкової інспекції у м. Лисичанську ГУ ДФС у Луганській області про скасування рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені від 25.03.2016 № 187/1302, -
13 листопада 2017 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов публічного акціонерного товариства "Лисичанськвугілля" в особі відокремленого підрозділу "Управління по забезпеченню та збуту продукції" (далі - Позивач, ПАТ "Лисичанськвугілля" в особі ВП "Автобаза") до Державної податкової інспекції у м. Лисичанську Головного управління ДФС у Луганській області (далі - Відповідач, ДПІ у м. Лисичанську ГУ ДФС у Луганській області) скасування рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені від 25.03.2016 № 187/1302.
В обґрунтування позову зазначено, що ВП "Автобаза" ПАТ "Лисичанськвугілля" постійно працює в умовах гострого дефіциту обігових коштів і має надзвичайно скрутне фінансову становище. Погіршення фінансового стану обумовлено проведенням на території Луганської та Донецької областей антитерористичної операції.
Рішенням відповідача від 25.03.2016 № 187/1302 до позивача застосовано штраф у розмірі 307 366, 05 грн за період з 28.11.2012 по 31.12.2014 (оскільки проведення антитерористичної операції розпочалось 14.04.2014, то періодом, що входить в ці межі можна вважати з 14.04.2014 до 31.12.2014, а сума застосованих штрафних санкцій становить 307 366, 05 грн (період з 28.11.2012 до 31.12.2014) - 202 225, 11 грн (період з 28.11.2012 по 14.04.2014) = 105 140, 94 грн). А також рішенням застосовується штраф у розмірі 45 035, 78 грн за період з 01.01.2015 по 29.02.2016 та пеня у розмірі 153 379, 26 грн за період з 28.11.2012 до 29.02.2016 (оскільки проведення антитерористичної операції розпочалось 14.04.2014, то періодом, що входить в ці межі, можна вважати з 14.04.2014 по 29.02.2016, а сума пені становить 153 379, 26 грн (період з 28.11.2012) - 64811, 77 грн (період з 28.11.2012 по 14.04.2014) = 88 567, 49 грн). Отже, сума штрафних санкцій та пені за несплату або несвоєчасну сплату єдиного внеску, нарахованого за період проведення АТО, становить 105 140, 94 грн + 405 035, 78 грн + 88 567, 49 грн = 598 744, 21 грн.
З посиланням на норми Закону України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції", Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" позивач просив суд скасувати рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені від 25.03.2016 № 187/1302 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску на суму 598 744, 21 грн.
Представник позивача у судове засідання не прибув, про дату, час та місце слухання справи повідомлений належним чином, надав клопотання про розгляд справи за його відсутності (а.с 66). Також надав письмові пояснення, в яких посилався на положення статті 99 КАС України та зазанчив, що поряд зі строками, визначеним КАС України, визначають порядок обчислення інших строків для звернення до адміністративного суду, визначених іншими законами України. Так, відповідно до правової позиції Вищого адміністративного суду України (лист № 203/11/13-11), статтею 102 Податкового кодексу України врегульовано питання застосування строків давності визначення податкових зобов'язань, які становлять 1095 днів. Пунктом 56.18 статті 56 Податкового кодексу України встановлено, що з урахуванням строків давності платник податків має право оскаржити в суді податкове повідомлення - рішення або інше рішення контролюючого органу про нарахування грошового зобов'язання у будь-який момент після отримання такого рішення. Із змісту зазначеної законодавчої норми, з урахуванням вимог статті 102 Податкового кодексу України, випливає, що платник податків може звертатися до суду з вимогою щодо протиправності податкового повідомлення - рішення протягом 1095 днів з моменту отримання такого рішення. КАС України передбачає можливість встановлення іншими законами спеціальних строків звернення до адміністративного суду, а також спеціального порядку обчислення таких строків. Такі спеціальні строки мають перевагу в застосуванні порівняно із загальним строком звернення до адміністративного суду, визначеним частиною другою статті 99 цього Кодексу, а також скороченими строками, визначеними, зокрема, частинами четвертою та п'ятою статті 99 КАС України. З урахуванням викладеного, приписи пункту 56.18 статті 56 Податкового кодексу України є нормою, що регулює питання застосування строків звернення до адміністративного суду з позовами про визнання протиправними податкових повідомлень - рішень. Відповідно до статті 56.21 Податкового кодексу України у разі, коли норма цього Кодексу чи іншого нормативно - правового акта, виданого на підставі цього Кодексу, або коли норми різних законів чи різних нормативно - правових актів, або коли норми одного і того ж нормативно - правового акта суперечать між собою та припускають неоднозначне (множинне) трактування прав та обов'язків платників податків або контролюючих органів, внаслідок чого є можливість прийняти рішення на користь як платника податків, так і контролюючого органу, рішення приймається на користь платника податків. За таких обставин, строк для звернення платника податків із позовом до адміністративного суду становить 1095 днів і обчислюється з дня отримання платником податків рішення, що оскаржено.
Представник відповідача у судове засідання не прибув, про дату, час та місце слухання справи повідомлений належним чином, надав клопотання про розгляд справи за його відсутності (а.с. 64). У письмовому клопотанні та у запереченнях просив залишити адміністративний позов без розгляду у зв'язку з відсутністю доказів поважності пропуску строку звернення до суду з даним позовом.
В обґрунтування зазначеного відповідач вказує наступне. Рішення № 187 оскаржувалось позивачем в адміністративному порядку, так, 08.04.2016 позивач звернувся до Головного управління ДФС у Луганській області зі скаргою № 34 (вх. №331/10 від 14.04.2016), яку було залишено без розгляду рішенням від 22.04.2016 № 196/10/12-32-10-01-06. Скарга позивача не розглядалася по суті, а була залишена без розгляду через пропуск строків адміністративного оскарження. Враховуючи вищевикладене, на підставі частини 4 статті 99 КАС України відповідач просив суд залишити позовну заяву без розгляду у зв'язку з пропуском строку звернення до суду.
Розглянувши клопотання представника відповідача, суд дійшов такого.
Згідно з частиною 1 статті 99 КАС України адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Відповідно до частини 4 статті 99 КАС України якщо законом передбачена можливість досудового порядку вирішення спору і позивач скористався цим порядком, то для звернення до адміністративного суду встановлюється місячний строк, який обчислюється з дня, коли позивач дізнався про рішення суб'єкта владних повноважень за результатами розгляду його скарги на рішення, дії або бездіяльність суб'єкта владних повноважень.
Оскаржуване рішення ДПІ у м. Лисичанську ГУ ДФС у Луганській області від 25.03.2016 № 187/1302 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску в сумі 598 744, 21 грн є рішенням суб'єкта владних повноважень, на підставі якого може бути заявлено вимогу про стягнення грошових коштів, тому строк звернення до суду з даним позовом обчислюється на підставі частини 5 статті 99 КАС України.
Судом встановлено, що 25.03.2016 ДПІ у м. Лисичанську ГУ ДФС у Луганській області прийнято рішення № 187/1302 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску, яким на підставі частини 10 та пункту 2 частини 11 статті 25 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування до ВП "Автобаза" ПАТ "Лисичанськвугілля" застосовано штраф у розмірі 307 366, 05 грн за період з 28.11.2012 по 31.12.2014, у розмірі 202 225, 11 грн за період з 28.11.2012 по 14.04.2014 та нараховано пеню в розмірі 105 140, 94 грн.
А також рішенням застосовується штраф у розмірі 405 035, 78 грн за період з 01.01.2015 по 29.02.2016 та пеня у розмірі 153 379, 26 грн за період з 28.11.2012 до 29.02.2016 (оскільки проведення антитерористичної операції розпочалось 14.04.2014, то періодом, що входить в ці межі, можна вважати з 14.04.2014 по 29.02.2016, а сума пені становить 153 379, 26 грн, всього - 865 781, 09 грн (арк.спр.6).
Зазначене рішення отримано позивачем 11.04.2016, що підтверджується вхідним штампом підприємства вх. № 130 (арк.спр. 6) та визнається позивачем.
08.04.2016 позивач звернувся до ГУ ДФС у Луганській області зі скаргою № 34 в якій просив скасувати рішення ДПІ в м. Лисичанську Луганської області від 25.03.2016 № 187/1302 (арк. спр. 59-60).
ГУ ДФС у Луганській області рішенням від 22.04.2016 № 196/10/12-32-10-01-06 скаргу залишено без розгляду у зв'язку з пропуском строків адміністративного оскарження (арк. спр. 41).
Зазначене рішення отримано позивачем 28.04.2016 (арк. спр. 41).
Таким чином, строк звернення до суду з даним адміністративним позовом у відповідності до вимог частини 4 статті 99 КАС України сплинув 28.05.2016, тоді як з адміністративним позовом позивач звернувся 13.11.2017 (арк. спр. 3), тобто з пропуском строку звернення до суду.
Відповідно до статті 100 Кодексу адміністративного судочинства України адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд на підставі позовної заяви та доданих до неї документів не знайде підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, про що постановляється ухвала.
Позовна заява може бути залишена без розгляду як на стадії вирішення питання про відкриття провадження в адміністративній справі без проведення судового засідання, так і в ході підготовчого провадження чи судового розгляду справи.
Відповідно до пункту 9 частини 1 статті 155 КАС України суд своєю ухвалою залишає позовну заяву без розгляду, якщо позовну заяву подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до адміністративного суду і суд не знайшов підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними.
В той же час, поважними причинами пропуску строку звернення до суду відповідно до вимог Кодексу адміністративного судочинства України визнаються обставини, які є об'єктивно непереборними та не залежать від волевиявлення сторони і пов'язані з дійсними істотними перешкодами чи труднощами для своєчасного вчинення сторонами у справі процесуальних дій, в тому числі звернення до суду. Такі обставини мають бути підтверджені відповідними та належними доказами.
Матеріали справи таких доказів не містять.
Посилання представника позивача на норми Податкового кодексу України щодо строків звернення до суду, судом визнаються безпідставними, оскільки відповідно до положень пункту 1.3 статті 1 Податкового кодексу України цей Кодекс не регулює питання погашення зобов'язань зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Враховуючи те, що позивачем пропущено місячний строк звернення до адміністративного суду, який обчислюється з дня, коли уповноважена особа позивача отримала оскаржуване рішення - 28.04.2016, а доказів поважності причин пропуску строку звернення до суду з даним позовом ним не надано, суд дійшов до висновку, що адміністративний позов публічного акціонерного товариства "Лисичанськвугілля" в особі відокремленого підрозділу "Автобаза" до державної податкової інспекції у м. Лисичанську ГУ ДФС у Луганській області про скасування рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені від 25.03.2016 № 187/1302 слід залишити без розгляду.
Суд вважає за необхідне зазначити, що встановлення процесуальних строків законом передбачено з метою дисциплінування учасників адміністративного судочинства та своєчасного виконання ними передбачених КАС України певних процесуальних дій. Інститут строків в адміністративному процесі сприяє досягненню юридичної визначеності у публічно - правових відносинах, а також стимулює учасників адміністративного процесу добросовісно ставитися до виконання своїх обов'язків, оскільки строки обмежують час, протягом якого такі правовідносини вважаються спірними, адже після їх завершення, якщо ніхто не звернувся до суду за захистом прав та охоронюваних законом інтересів, відповідні правовідносини набувають статусу стабільних.
Також суд роз'яснює позивачу право звернення до суду з клопотанням про повернення суми судового збору, сплаченого за звернення до суду з даним позовом, у відповідності до вимог пункту 4 частини першої статті 7 Закону України "Про судовий збір".
Керуючись статтями 99, 100, 155 КАС України, суд, -
Клопотання Державної податкової інспекції у м. Лисичанську Головного управління ДФС у Луганській області задовольнити.
Адміністративний позов публічного акціонерного товариства "Лисичанськвугілля" в особі відокремленого підрозділу "Автобаза" до державної податкової інспекції у м.Лисичанську ГУ ДФС у Луганській області про скасування рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені від 25.03.2016 № 187/1302 залишити без розгляду у зв'язку з пропуском строку звернення до суду.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що ухвала суду не набрала законної сили.
Повний текст ухвали складено 18 грудня 2017 року.
Суддя Є.О. Кисельова