Постанова від 04.12.2017 по справі 808/3437/17

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 грудня 2017 року о/об 09 год. 04 хв.Справа № 808/3437/17 м.Запоріжжя

Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Прасова О.О. при секретарі Гудименко Я.А., розглянувши у місті Запоріжжі адміністративну справу

за позовом Головного управління Держпраці у Запорізькій області

до ПРИВАТНОГО АКЦІОНЕРНОГО ТОВАРИСТВА "АЗОВКАБЕЛЬ"

про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю),

ВСТАНОВИВ:

Головне управління Держпраці у Запорізькій області (надалі - позивач, ГУ Держпраці у Запорізькій області) звернулось до Запорізького окружного адміністративного суду з позовом до ПРИВАТНОГО АКЦІОНЕРНОГО ТОВАРИСТВА "АЗОВКАБЕЛЬ" (надалі - відповідач, ПрАТ "АЗОВКАБЕЛЬ"), в якому позивач просить суд застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду до ПРИВАТНОГО АКЦІОНЕРНОГО ТОВАРИСТВА "АЗОВКАБЕЛЬ", а саме заборонити: 1) експлуатацію молотків (10 од.); малої бронемашини КК-51 №5338; тари (7 од.), на якій відсутнє відповідне маркування; електроталей №№9, 17, 18, 19, 271; крутильної машини МКД; саморобних площадок для обслуговування механізмів та обладнання (5 од.); преса ЧМПК-160 №5465; переносних ручних електричних світильників б/н (2 од.); вертикально-фрезерних верстатів №№6796, 5558, 2085; лещат на верстак (3 од.); свердлильних верстатів №№5794, 5516, 5551; пневмоінструменту (пневмошліфувальних машин - 2 од.) б/н; токарних верстатів №№5532, 5529, 5524; кругошліфовального верстата №5528; редуктора без пломб та інших позначок на дільниці капітальних ремонтів; універсально-заточного верстата №5533; засобу захисту, який не пройшов випробування та не має інвентарного номеру (Оперативна штанга 150 кВ №04-1315); тари б/н (1 одиниця); стропів інв.№№877, 1; посудини реєст. №70753, що працює під тиском; стрем'янки б/н (металевої) на ремонтній дільниці; навантажувачів 4086 (Т5175ЗС), 4014 (Т3352ЗС), 4014М (Т3353ЗС) та Yalе; експлуатацію технологічного устаткування для переробки пластмас, полімерних матеріалів та гумотехнічних виробів: Лінія екструзій на МЕ-125, інв.№4293; Лінія екструзій на КМПК-160, інв.№5465; Машина крутильна МКД, інв.№5662; Машина 2-х кліточка крутильна МКРК (24x400) + (24x500), інв.№4234; Машина загальної скрутки МКРД 6+12x500, інв.№3166; Прес гідравлічний А1 П-6043, інв.№3171; Прес гідравлічний для нанесення свинцевої оболонки К-60, інв.№3174; Прес черв'ячний пластиковий "Андуорм"-250, інв.№3173; Машина грубого волочіння LHD-450/13, інв.№6347; Машина крутильна 630/61, інв.№6348; Машина середнього волочіння, інв.№6215; Машина крутильна МКД, інв.№5662; Машина грубого волочіння LHD-450/13; 2) роботи з вантажопідйомними кранами робітникам, які не пройшли навчання за сумісництвом; роботи з використанням балонів із тисненим киснем робітникам, які не пройшли спеціального навчання і перевірки знань відповідних нормативно-правових актів з охорони праці; 3) експлуатацію лінійних частин систем газопостачання без дозволу спеціального уповноваженого центрального органу виконавчої влади по контролю за охороною праці на виконання робіт підвищеної небезпеки; експлуатацію зовнішнього газопроводу без проведення комплексного приладового обстеження зовнішнього газопроводу; експлуатацію газовикористовуючого обладнання, а саме котельній без проведення перевірки спрацювання сигналізатору газу контрольно-газовою сумішу (1 раз на місяць) та його метрологічної повірки (1 раз на рік); експлуатацію газовикористуваних установок без постійного перебування персоналу, без виведення сигналу про загазованість приміщення та спрацювання захистів на пульт з постійною присутністю чергового.

В адміністративному позові (а.с.5-15) зазначено, що з 17.10.2017 по 27.10.2017 відповідно до наказу ГУ Держпраці у Запорізькій області від 27.09.2017 №2119 посадовими особами ГУ Держпраці у Запорізькій області проведено планову перевірку дотримання вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки суб'єкта господарювання ПРИВАТНОГО АКЦІОНЕРНОГО ТОВАРИСТВА "АЗОВКАБЕЛЬ" (код платника податку за ЄДРПОУ 31600918), що знаходиться за адресою: вулиця Промислова, буд.2-І, м.Бердянськ, Запорізька область, 71100. Під час проведення перевірки було виявлено порушення нормативно-правових актів з охорони праці, які створюють загрозу життю та здоров'ю працюючих. Так, згідно Акту перевірки суб'єкта господарювання (виробничого об'єкта) №183 від 27.10.2017: 1) Цех кабелів зв'язку та силової групи (цех №1): а) Дільниця №2: "У роботі знаходяться молотки (3 од.) у яких бойки мають поверхню з вибоїнами, відколами та задирками, що є порушенням п.1.31. розділу III НПАОП 0.00-1.71-13 "Правила охорони праці під час роботи з інструментом та пристроями"; Пошкоджено захисну оболонку кабелю підводу живлення до К/В малої бронемашини КК-51 №5338, відповідно до вимог п.3.2.1.1 ДСТУ 2807-94 "Устаткування метало- та деревообробне. Загальні вимоги безпеки і методи випробувань", що є порушенням п.1.1 глави 1 розділу II "Правила охорони праці під час роботі з інструментом та пристроями", затверджених наказом Міністерства енергетики та вугільної промисловості України від 19.12.2013 №966, зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 25.02.2014 за №327/25104 (НПАОП 0.00-1.71-13); Допускається виконання вантажно-розвантажувальних робіт з тарою (5 од.) на якій відсутнє відповідне маркування, що є порушенням п.15 глави 4 розділу II "Правила охорони праці під час вантажно-розвантажувальних робіт", затверджених наказом Міністерства енергетики та вугільної промисловості України 19.01.2015 №21 та зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 03.02.2015 за №124/26569 (НПАОП 0.00-1.75-15); Робітники, які виконують роботи з вантажопідйомними кранами (3 чоловіки) не проходять навчання за сумісництвом професії стропальник, що є порушенням п.3.7 "Типове положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці", затвердженого наказом Державного комітету України з нагляду за охороною праці 26.01.2005 №15, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15.02.2005 за №231/10511 (НПАОП 0.00-4.12-05); Робітники, які виконують роботи з використанням балонів із тисненим киснем (2 чоловіки) не проходять спеціального навчання і перевірки знань відповідних нормативно-правових актів з охорони праці, не мають посвідчення на право обслуговування посудин під тиском, а саме: "Правила безпеки і безпечної експлуатації посудин, що працюють під тиском", та "Правила безпеки при виробництві та споживанні продуктів розділення повітря", що є порушенням п.4.1 "Типове положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці", затвердженого наказом Державного комітету України з нагляду за охороною праці 26.01.05 №15, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15.02.2005 за №231/10511 (НПАОП 0.00-4.12-05), п.7.2.1 "Правила безпеки і безпечної експлуатації посудин, що працюють під тиском", затверджених Держгіртехнаглядом СРСР 27.11.1987 (НПАОП 0.00-1.59-87); На дільниці експлуатуються електроталі №№9, 17, у яких відсутній пристрій, що замикає зів гака, що є порушенням п.3 глави 13 розділу III "Правила охорони праці під час вантажно-розвантажувальних робіт", затверджених наказом Міністерства енергетики та вугільної промисловості України 19.01.2015 №21 та зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 03.02.2015 за №124/26569 (НПАОП 0.00-1.75-15); Відсутнє огородження валу приводу приймальної шайби на крутильній машині МКД, що є порушенням п.1.8 розділу II НПАОП 0.00-1.71-13 "Правила охорони праці під час роботи з інструментом та пристроями"; На дільниці до роботи долучаються саморобні не випробувовані площадки для обслуговування механізмів та обладнання (5 од.), які не мають документації, що є порушенням п.1.10 НПАОП 0.00-1.15-07 "Правила охорони праці під час виконання робіт на висоті"; Відсутня кришка коробки брно електродвигуна механізму віддачі пресу ЧМПК-160 №5465, що є порушенням п.1.4 розділу II НПАОП 0.00-1.71-13 "Правила охорони праці під час роботи з інструментом та пристроями"; Пошкоджено апарат керування електроталі №271, що є порушенням п.178 НПАОП 29.2-1.01-58 "Загальні правила техніки безпеки та виробничої санітарії для підприємств машинобудування"; Не проведено черговий огляд електроталям №№9,17,18,19, що є порушенням п.96 НПАОП 29.2-1.01-58 "Загальні правила техніки безпеки та виробничої санітарії для підприємств машинобудування""; б) Дільниця зв'язку: "Переносним ручним електричним світильникам б/н (2 од.) в районі пресу П-6043 не проведено вимірювання опору ізоляції (не рідше 1 разу на 6 місяців), що є порушенням п.1.29 розділу III НПАОП 0.00-1.71-13 "Правила охорони праці під час роботи з інструментом та пристроями"; Пошкоджено ізоляцію кабелю переносного ручного електричного світильника б/н в районі пресу П-6043, що є порушенням п.1.4 розділу II НПАОП 0.00-1.71-13 "Правила охорони праці під час роботи з інструментом та пристроями""; 2) РМЦ (цех №3): "На вертикально-фрезерних верстатах №№6796, 5558, 2085 задня частина шпинделя разом з виступаючим кінцем гвинта для закріплювання інструменту не відгороджені знімними кожухами, що є порушенням п.2.11 розділу II НПАОП 0.00-1.71-13 "Правила охорони праці під час роботи з інструментом та пристроями"; Рухлива частина лещат на верстаках (3 од.) переміщується з ривками та ненадійно фіксується в потрібному положенні, що є порушенням п.8.59 розділу II "Правила охорони праці під час роботи з інструментом та пристроями", затверджених наказом Міністерства енергетики та вугільної промисловості України від 19.12.2013 №966, зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 25.02.2014 за №327/25104 (НПАОП 0.00-1.71-13); У роботі знаходяться молотки (3 од.) у яких рукоятки виготовлені із сталевих труб, що є порушенням п.1.32 розділу III НПАОП 0.00-1.71-13 "Правила охорони праці під час роботи з інструментом та пристроями"; На свердлильних верстатах №№5794, 5516 не працює механізм повертання шпинделю у початкове положення, що є порушенням п.6.2 розділу II НПАОП 0.00-1.71-13 "Правила охорони праці під час роботи з інструментом та пристроями", затверджених наказом Міністерства енергетики та вугільної промисловості України від 19.12.2013 №966, зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 25.02.2014 за №327/25104; Пошкоджено захисну оболонку кабелю на свердлильному верстаті №5551, відповідно до вимог п.3.2.1.1 ДСТУ 2807-94 "Устаткування метало- та деревообробне. Загальні вимоги безпеки і методи випробувань", що є порушенням п.1.1 глави 1 розділу II "Правила охорони праці під час роботі з інструментом та пристроями", затверджених наказом Міністерства енергетики та вугільної промисловості України від 19.12.2013 №966, зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 25.02.2014 за №327/25104 (НПАОП 0.00-1.71-13); Не проведено контролю вібраційних параметрів та шумових характеристик пневмоінструменту (пневмошліфувальні машини - 2 од.) б/н, згідно з ГОСТ 12.2.010-75 "Система стандартов безопасности труда. Машины ручные пневматические. Общие требования безопасности", чим порушено п.4.1 розділу III НПАОП 0.00-1.71-13 "Правила охорони праці під час роботи з інструментом та пристроями"; Допускається виконання вантажно-розвантажувальних робіт з тарою на якій відсутнє маркування (2 од.), що є порушенням п.9 глави 1 розділу III "Правила охорони праці під час вантажно-розвантажувальних робіт", затверджених наказом Міністерства енергетики та вугільної промисловості України 19.01.2015 №21 та зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 03.02.2015 за №124/26569 (НПАОП 0.00-1.75-15); У роботі знаходяться молотки (2 од.), у яких бойки мають поверхню з вибоїнами, відколами та задирками, що є порушенням п.1.31 розділу III НПАОП 0.00-1.71-13 "Правила охорони праці під час роботи з інструментом та пристроями"; На токарних верстатах №№5532, 5529, 5524 затискний патрон не має рухомого огородження, що є порушенням п.2.2 розділу II НПАОП 0.00-1.71-13 "Правила охорони праці під час роботи з інструментом та пристроями"; На кругошліфовальному верстаті №5528 відсутній захисний пристрій (екран), що є порушенням п.1.10 розділу II НПАОП 0.00-1.71-13 "Правил охорони праці під час роботі з інструментом та пристроями"; На дільниці капітальних ремонтів, на балоні із стисненим вуглекислим газом використовується редуктор без пломб та інших позначок на запобіжному клапані та з манометрами, які не пройшли повірку, що є порушенням п.2.61 розділу V "Правила охорони праці під час роботи з інструментом та пристроями", затверджених наказом Міністерства енергетики та вугільної промисловості України від 19.12.2013 №966, зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 25.02.2014 за №327/25104 (НПАОП 0.00-1.71-13); Відсутнє огородження ремної передачі універсально-заточного верстата №5533, що є порушенням п.1.8 розділу II НПАОП 0.00-1.71-13 "Правила охорони праці під час роботи з інструментом та пристроями"; 3) Електрогосподарство понад 1000В: Використовуються засоби захисту, які не пройшли випробування та не мають інвентарних номерів (Оперативна штанга 150кВ №04-1315), що є порушенням п.4.4.1 Правил експлуатації електрозахистних засобів, затверджених наказом Міністерства праці та соціальної політики України 05.06.2001 №253; 4) Перевірка організації роботи щодо дотримання вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки/об'єкти котлонагляду та підйомні споруди: У цеху №1 відповідальна особа допустила тару до експлуатації (1 одиниця), що не відповідає вимогам ГОСТ 19822-88 «Тара виробнича. Технічні умови», а саме на тарі відсутнє маркування, що є порушенням п.15 глава 4 розділ II «Правил охорони праці під час вантажно-розвантажувальних робіт», затверджених наказом Міністерства енергетики та вугільної промисловості України від 19.01.2015 №21, зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 03.02.2015 за №124/26569 (НПАОП 0.00-1.75-15); У цеху №1 для переміщення вантажу використовується несправний знімний вантажозахоплювальний пристрій (несправні пристрої, що замикають зіви гаків стропа інв.№877), що є порушенням п.1 глави 4 розділ II «Правил охорони праці під час вантажно-розвантажувальних робіт», затверджених наказом Міністерства енергетики та вугільної промисловості України від 19.01.2015 №21, зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 03.02.2015 за №124/26569 (НПАОП 0.00-1.75-15); Для виконання робіт у цеху №3 застосовується не справний знімний вантажозахоплювальний пристрій (видавлювання осердя стропа інв.№1), що є порушенням п.4 глава 1 розділ III «Правил охорони праці під час вантажно-розвантажувальних робіт», затверджених наказом Міністерства енергетики та вугільної промисловості України від 19.01.2015 №21, зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 03.02.2015 за №124/26569 (НПАОП 0.00-1.75-15); Не призначено обслуговуючий персонал посудини реєс.№70753, що працює під тиском, що є порушенням п.7.1.1.2 глава 7.1 розділ 7 «Правил безпеки і безпечної експлуатації посудин, що працюють під тиском», затверджених Держгіртехнаглядом СРСР 27.11.1987 (НПАОП 0.00-1.59-87); Не справний запобіжний пристрій посудини реєс.№70753, що працює під тиском, що є порушенням п.5.5.1 глава 5.5 розділ 5 «Правил безпеки і безпечної експлуатації посудин, що працюють під тиском», затверджених Держгіртехнаглядом СРСР 27.11.1987 (НПАОП 0.00-1.59-87); Відсутня пломба або клеймо з відміткою про проведення перевірки манометра посудини реєс.№70753, що працює під тиском, що є порушенням п.5.3.10.1 глава 5.3 розділ 5 «Правил безпеки і безпечної експлуатації посудин, що працюють під тиском», затверджених Держгіртехнаглядом СРСР 07.11.1987 (НПАОП 0.00-1.59-87); Середовище (азот), що виходить із відвідної труби запобіжного пристрою, посудини реєс.№70753, що працює під тиском, відводиться на площадку для персоналу з обслуговування посудини, а не у безпечне місце, що є порушенням п.5.5.15 глава 5.5 розділ 5 "Правил безпеки і безпечної експлуатації посудин, що працюють під тиском", затверджених Держгіртехнаглядом СРСР 27.11.1987 (НПАОП 0.00-1.59-87); 5) Ремонтні майстерні: Переносна стрем'янка б/н (металева) після виготовлення, а також періодично під час експлуатації не випробовується статичним навантаженням: 1 раз на 12 міс., що є порушенням п.7.27 Розділу IV "Правил охорони праці під час роботи з інструментом та пристроями"; Рукоятки молотків (2 один.) виготовлені не із сухої деревини твердих листяних порід без сучків та косошару або із синтетичних матеріалів, що є порушенням п.1.32 Розділу III "Правил охорони праці під час роботи з інструментом та пристроями"; Роботодавцем не одержано (на момент перевірки не пред'явлено) Дозвіл територіального органу Держгірпромнагляду (Головного управління Держпраці) на право експлуатації технологічного устаткування для переробки пластмас, полімерних матеріалів та гумотехнічних виробів: Лінія екструзій на МЕ-125, інв.№4293; Лінія екструзій на КМПК-160, інв.№5465; Машина крутильна МКД, інв.№5662; Машина 2-х кліточка крутильна МКРК (24x400) + (24x500), інв.№4234; Машина загальної скрутки МКРД 6+12x500, інв.№3166; Прес гідравлічний А1 П-6043, інв.3171; Прес гідравлічний для нанесення свинцевої оболонки К-60, інв.№3174; Прес черв'ячний пластиковий "Андуорм"-250, інв.№3173; Машина грубого волочіння LHD-450/13, інв.№6347; Машина крутильна 630/61, інв.№6348; Машина середнього волочіння, інв.№6215; Машина крутильна МКД, інв.№5662, п.13 (з додатком 3) Постанови Кабінету Міністрів України №1107 від 26.10.2011 "Порядок видачі дозволів на виконання робіт з підвищеної небезпеки і на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, обладнання з підвищеної небезпеки", чим порушено ст.21 Закону України "Про охорону праці"; Роботодавцем не проведено експертизи на відповідність нормативно-правовим актам на право експлуатації технологічного устаткування для переробки пластмас, полімерних матеріалів та гумотехнічних виробів, яке придбане за кордоном: Машина грубого волочіння LHD-450/13, інв.№6347; Машина крутильна 630/61, інв.№6348; Машина середнього волочіння, інв.№6215; Машина крутильна МКД, інв.№5662, чим порушено ст.21 Закону України "Про охорону праці"; Роботодавцем не проведено експертизу на відповідність нормативно-правовим актам на право експлуатації технологічного транспортного засобу, яке придбане за кордоном: Автонавантажувач Yale, чим порушено ст.21 Закону України "Про охорону праці"; Роботодавцем не одержано (на момент перевірки не пред'явлено) Дозвіл територіального органу Держгірпромнагляду (Головного управління Держпраці) на право експлуатації технологічних транспортних засобів, що підлягають реєстрації в територіальних органах Держгірпромнагляду (Головного управління Держпраці): Автонавантажувачі модель 4014 1990 р.в., держ.№Т3352ЗС; Автонавантажувач Yale, п.20 (з додатком 3) Постанови Кабінету Міністрів України №1107 від 26.10.2011 "Порядок видачі дозволів на виконання робіт з підвищеної небезпеки і на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, обладнання з підвищеної небезпеки", чим порушено ст.21 Закону України "Про охорону праці"; Не проведено реєстрацію навантажувача Yale, що є порушенням п.6 "Порядку відомчої реєстрації та ведення обліку великотоннажних та інших технологічних транспортних засобів", затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 06.01.2010 №8; Навантажувачам 4086 (Т5175ЗС), 4014 (Т3352ЗС), 4014М (Т3353ЗС) та Yale не проведено технічні огляди та експертні обстеження (технічне діагностування), що є порушенням п.10 "Порядку відомчої реєстрації та ведення обліку великотоннажних та інших технологічних транспортних засобів", затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 06.01.2010 №8; 6) Системи газопостачання: Роботодавець не одержав дозвіл в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці на технічне обслуговування та поточний ремонт систем газопостачання (Відповідно додатку 2 пункту 2 до "Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.10.2011 №1107), що є порушенням вимог ст.21 Закону України "Про охорону праці", п.3.1 р.III "Правил безпеки систем газопостачання" (далі - ПБСГ), затверджених наказом Міністерства енергетики та вугільної промисловості, зареєстрованих в Міністерстві юстиції України за №674/27119 від 08.06.2015; Допускається експлуатація газовикористовуючого обладнання котельні і цеху без проведення перевірки приладу контролю і захисту на справність, а саме перевірки спрацювання сигналізатору газу контрольно-газовою сумішу (1 раз на місяць) та його метрологічної повірки (1 раз на рік), у відповідністю з вимогами п.7.5 додатку 1 "Порядку технічного огляду, обстеження, оцінки та паспортизації технічного стану, здійснення запобіжних заходів для безаварійного експлуатування систем газопостачання", затвердженого наказом Міністерства енергетики та вугільної промисловості України від 24.10.2011 №640, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 21.11.2011 за №1326/20064, паспортом заводу виготовлювача, що є порушенням вимог п.3.23 р.V, п.4.13 р.IV., п.3.2 та п.3.3 р.III ПБСГ; При роботі газовикористовуючих установок в котельні, без постійного перебування працівників, які експлуатують та обслуговують обладнання, не виведено сигнали про загазованість приміщення і спрацювання захистів на диспетчерський пункт або в приміщення з постійною присутністю чергового, чим порушено вимоги п.3.25 розділу V ПБСГ; Зовнішнім газопроводам не проведено комплексне приладове обстеження відповідно п.5.3 розділу V "Порядку технічного огляду, обстеження, оцінки та паспортизації технічного стану, здійснення запобіжних заходів для безаварійного експлуатування систем газопостачання", що є порушенням вимог п.1.15 та п.1.17 розділу V, п. 3.2 та п.3.3 розділу III ПБСГ". Враховуючи зазначене, у зв'язку з виникненням загрози життю та/або здоров'ю людей з метою недопущення спричинення шкоди життю чи здоров'ю працівників ПрАТ "АЗОВКАБЕЛЬ", є підстави для заборони робіт (виробництва).

Ухвалою суду від 13.11.2017 відкрито скорочене провадження у справі.

Відповідач 20.11.2017 отримав копію ухвали суду про відкриття скороченого провадження в адміністративній справі, про що свідчить відмітка з підписом на Рекомендованому повідомленні про вручення поштового відправлення (а.с.56).

Письмових заперечень проти позову відповідач до суду не подав.

Суддя, оцінивши повідомлені позивачем обставини та наявні у справі докази в їх сукупності, вирішив продовжити розгляд справи у порядку скороченого провадження і встановив наявність достатніх підстав для задоволення позову виходячи з наступного.

Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду(контролю), їх посадових осіб і права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначає Закон України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності".

Відповідно до ч.1 ст.4 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" державний нагляд (контроль) здійснюється за місцем провадження господарської діяльності суб'єкта господарювання або його відокремлених підрозділів, або у приміщенні органу державного нагляду (контролю) у випадках, передбачених законом.

Згідно з ст.1 Закону України "Про охорону праці" охорона праці - це система правових, соціально-економічних, організаційно-технічних, санітарно-гігієнічних і лікувально-профілактичних заходів та засобів, спрямованих на збереження життя, здоров'я і працездатності людини у процесі трудової діяльності.

У п.1 "Положення про Державну службу України з питань праці", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 за №96 (надалі - "Положення про Державну службу України з питань праці"), зазначено, що Державна служба України з питань праці (Держпраці) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики, і який реалізує державну політику у сферах промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, здійснення державного гірничого нагляду, а також з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, на випадок безробіття (далі - загальнообов'язкове державне соціальне страхування) в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб.

На виконання вказаних повноважень, у період з 17.10.2017 по 27.10.2017 відповідно до Наказу Головного управління №2119 від 27.09.2017 посадовими особами ГУ Держпраці у Запорізькій області проведено планову перевірку дотримання вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки суб'єкта господарювання ПрАТ "АЗОВКАБЕЛЬ".

Відповідачем Наказ ГУ Держпраці у Запорізькій області №2119 від 27.09.2017 (а.с.25), дії посадових осіб ГУ Держпраці у Запорізькій області у судовому порядку - не оскаржувались, доказів про це сторонами до суду не надано.

За результатами перевірки 27.10.2017 складено Акт перевірки суб'єкта господарювання (виробничого об'єкта) №183 (а.с.28-38), в розділі V якого зазначені "Порушення вимог законодавства, які було виявлено під час перевірки", серед яких зазначено і порушення, викладені у позові (які є предметом розгляду у справі).

Акт перевірки суб'єкта господарювання (виробничого об'єкта) №183 від 27.10.2017 підписаний працівниками відповідача (Тарасюк С.В., Волик О.Л., Карпачов С.О., Мелащенко В.Г.) без зауважень.

Також, в Акті перевірки суб'єкта господарювання (виробничого об'єкта) №183 від 27.10.2017 зазначено наступне: "… У зв'язку з виявленням порушень, зазначених у рядку №5, 6, 8-10, 13, 15-17, 19-22, 25, 27-30, 32, 34, 41, 43, 45, 48, 50, 58, 63, 64, 67, 69, 71, 72, 76, 80, 87, 94-99, 101, 105, 107, 108 таблиці, попереджаю про необхідність негайного зупинення робіт (виробництва) - молотків (10 од.), малої бронемашини КК-51 №5338: тари (7 од.) на якій відсутнє відповідне маркування; роботи з вантажопідйомними кранами робітникам (3 чоловіки), які не пройшли навчання за сумісництвом професії стропальник; роботи з використанням балонів із тисненим киснем робітникам (2 чоловіки), які не пройшли спеціального навчання і перевірки знань відповідних нормативно-правових актів з охорони праці; електроталей №№9, 17, 18, 19, 271; крутильної машини МКД; саморобних площадок для обслуговування механізмів та обладнання (5 од.); преса ЧМПК-160 №5465; переносних ручних електричних світильників б/н (2 од.); вертикально-фрезерних верстатів №№6796, 5558 2085; лещат на верстак (3 од.); свердлильних верстатів №№5794, 5516, 5551; пневмоінструменту (пневмошліфувальних машин - 2 од.) б/н; токарних верстатів №№5532, 5529, 5524; кругошліфовального верстата №5528; редуктора без пломб та інших позначок на дільниці капітальних ремонтів; універсально-заточного верстата №5533; засобу захисту, який не пройшов випробування та не має інвентарного номеру (Оперативна штанга 150кВ №04-1315); тари б/н (1 одиниця); строп інв.№877, 1; посудини реєс.№70753, що працює під тиском; стрем'янки б/н (металевої) на ремонтній дільниці; експлуатацію технологічного устаткування для переробки пластмас, полімерних матеріалів та гумотехнічних виробів: - Лінія екструзій на ME-125, інв.№4293; - Лінія екструзій на КМПК-160, інв.№5465; - Машина крутильна МКД, інв.№5662; - Машина 2-х кліточка крутильна МКРК (24x400) + (24x500), інв.№4234; - Машина загальної скрутки МКРД 6+12x500, інв.№3166; - Прес гідравлічний А1 П-6043, інв.3171; - Прес гідравлічний для нанесення свинцевої оболонки К-60, інв.№3174; - Прес черв'ячний пластиковий "Андуорм"-250, інв.№3173; - Машина грубого волочіння LHD-450/13, інв.№6347; - Машина крутильна 630/61, інв.№6348; - Машина середнього волочіння, інв.№6215; - Машина крутильна МКД, інв.№5662; - Машина грубого волочіння LHD-450/13; навантажувачів 4086 (Т51753С), 4014 (Т3352ЗС), 4014М (Т3353ЗС) та Yale; Експлуатацію лінійних частин систем газопостачання без дозволу спеціального уповноваженого центрального органу виконавчої влади по контролю за охороною праці на виконання робіт підвищеної небезпеки; експлуатацію зовнішнього газопроводу без проведення комплексного приладового обстеження зовнішнього газопроводу; експлуатацію газовикористовуючого обладнання, а саме котельній без проведення перевірки спрацювання сигналізатору газу контрольно-газовою суміщу (1 раз на місяць) та його метрологічної повірки (1 раз на рік). Експлуатацію газовикористуваних установок без постійного перебування персоналу, без виведення сигналу про загазованість приміщення та спрацювання захистів на пульт з постійною присутністю чергового …".

Тобто, серед усіх викладених в Акті перевірки суб'єкта господарювання (виробничого об'єкта) №183 від 27.10.2017 порушень саме вищевикладені становлять безпосередню небезпеку для життя і здоров'я працівників ПрАТ "АЗОВКАБЕЛЬ".

Як зазначено у ч.2 ст.4 Закону України "Про охорону праці", державна політика в галузі охорони праці базується на принципах: пріоритету життя і здоров'я працівників, повної відповідальності роботодавця за створення належних, безпечних і здорових умов праці; підвищення рівня промислової безпеки шляхом забезпечення суцільного технічного контролю за станом виробництв, технологій та продукції, а також сприяння підприємствам у створенні безпечних та нешкідливих умов праці; (…).

Згідно з ст.13 Закону України "Про охорону праці" роботодавець зобов'язаний створити на робочому місці в кожному структурному підрозділі умови праці відповідно до нормативно-правових актів, а також забезпечити додержання вимог законодавства щодо прав працівників у галузі охорони праці. З цією метою роботодавець забезпечує функціонування системи управління охороною праці, а саме: (…) забезпечує виконання необхідних профілактичних заходів відповідно до обставин, що змінюються; (…) забезпечує належне утримання будівель і споруд, виробничого обладнання та устаткування, моніторинг за їх технічним станом; (…) здійснює контроль за додержанням працівником технологічних процесів, правил поводження з машинами, механізмами, устаткуванням та іншими засобами виробництва, використанням засобів колективного та індивідуального захисту, виконанням робіт відповідно до вимог з охорони праці; (…). Роботодавець несе безпосередню відповідальність за порушення зазначених вимог.

Відповідно до ч.5 ст.4 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" виробництво (виготовлення) або реалізація продукції, виконання робіт, надання послуг суб'єктами господарювання можуть бути зупинені повністю або частково виключно за рішенням суду. Відновлення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг суб'єктами господарювання після призупинення можливе з моменту отримання органом державного нагляду (контролю), який ініціював призупинення, повідомлення суб'єкта господарювання про усунення ним усіх встановлених судом порушень.

На підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п'яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу (ч.7 ст.7 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності").

Судом з'ясовано, що ПрАТ "АЗОВКАБЕЛЬ" не вжито належних, вичерпних заходів щодо усунення порушень норм права з охорони праці (зазначених в Акті перевірки суб'єкта господарювання (виробничого об'єкта) №183 від 27.10.2017). Доказів письмового повідомлення ГУ Держпраці у Запорізькій області про вжиття таких заходів, відповідач до суду - не надав.

Беручи до уваги вище наведене, суд приходить до висновку, що відповідач не усунув порушення норм права з охорони праці, у зв'язку з чим суд погоджується з доводами позивача, що наявність встановлених плановою перевіркою порушень створює реальну загрозу життю та здоров'ю працівників працюючих у ПрАТ "АЗОВКАБЕЛЬ" (а також й інших людей) та може спричинити настання негативних наслідків.

Таким чином, на думку суду, є наявні підстави для задоволення позову та застосування до ПрАТ «АЗОВКАБЕЛЬ» заходів реагування у сфері державного нагляду, а саме заборонити відповідачу: 1) експлуатацію молотків (10 од.); малої бронемашини КК-51 №5338; тари (7 од.), на якій відсутнє відповідне маркування; електроталей №№9, 17, 18, 19, 271; крутильної машини МКД; саморобних площадок для обслуговування механізмів та обладнання (5 од.); преса ЧМПК-160 №5465; переносних ручних електричних світильників б/н (2 од.); вертикально-фрезерних верстатів №№6796, 5558, 2085; лещат на верстак (3 од.); свердлильних верстатів №№5794, 5516, 5551; пневмоінструменту (пневмошліфувальних машин - 2 од.) б/н; токарних верстатів №№5532, 5529, 5524; кругошліфовального верстата №5528; редуктора без пломб та інших позначок на дільниці капітальних ремонтів; універсально-заточного верстата №5533; засобу захисту, який не пройшов випробування та не має інвентарного номеру (Оперативна штанга 150 кВ №04-1315); тари б/н (1 одиниця); стропів інв.№№877, 1; посудини реєст. №70753, що працює під тиском; стрем'янки б/н (металевої) на ремонтній дільниці; навантажувачів 4086 (Т5175ЗС), 4014 (Т3352ЗС), 4014М (Т3353ЗС) та Yalе; експлуатацію технологічного устаткування для переробки пластмас, полімерних матеріалів та гумотехнічних виробів: Лінія екструзій на МЕ-125, інв.№4293; Лінія екструзій на КМПК-160, інв.№5465; Машина крутильна МКД, інв.№5662; Машина 2-х кліточка крутильна МКРК (24x400) + (24x500), інв.№4234; Машина загальної скрутки МКРД 6+12x500, інв.№3166; Прес гідравлічний А1 П-6043, інв.№3171; Прес гідравлічний для нанесення свинцевої оболонки К-60, інв.№3174; Прес черв'ячний пластиковий "Андуорм"-250, інв.№3173; Машина грубого волочіння LHD-450/13, інв.№6347; Машина крутильна 630/61, інв.№6348; Машина середнього волочіння, інв.№6215; Машина крутильна МКД, інв.№5662; Машина грубого волочіння LHD-450/13; 2) роботи з вантажопідйомними кранами робітникам, які не пройшли навчання за сумісництвом; роботи з використанням балонів із тисненим киснем робітникам, які не пройшли спеціального навчання і перевірки знань відповідних нормативно-правових актів з охорони праці; 3) експлуатацію лінійних частин систем газопостачання без дозволу спеціального уповноваженого центрального органу виконавчої влади по контролю за охороною праці на виконання робіт підвищеної небезпеки; експлуатацію зовнішнього газопроводу без проведення комплексного приладового обстеження зовнішнього газопроводу; експлуатацію газовикористовуючого обладнання, а саме котельній без проведення перевірки спрацювання сигналізатору газу контрольно-газовою сумішу (1 раз на місяць) та його метрологічної повірки (1 раз на рік); експлуатацію газовикористуваних установок без постійного перебування персоналу, без виведення сигналу про загазованість приміщення та спрацювання захистів на пульт з постійною присутністю чергового.

Вжиття заходів реагування не позбавляє відповідача права у разі усунення виявлених порушень, що стали підставою для їх застосування, звернутись до адміністративного суду у порядку, передбаченому ч.12 ст.183-2 КАС України, із заявою про скасування застосованих судом заходів реагування.

Відповідно до ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з ч.1 ст.11 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

За змістом ст.71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

З урахуванням зазначеного, позовні вимоги підлягають задоволенню.

Відповідно до п.10 ч.1 ст.256 КАС України негайно виконуються постанови суду про: повне або часткове зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, експлуатації будівель, об'єктів, споруд, цехів, дільниць, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, проведення робіт, у тому числі будівельно-монтажних, випуску і реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту, надання послуг, якщо це загрожує життю та/або здоров'ю людей.

Згідно з ч.4 ст.94 КАС України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.11, 17, 71, 94, 158-163, 183-2, 256 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити.

Заборонити ПРИВАТНОМУ АКЦІОНЕРНОМУ ТОВАРИСТВУ «АЗОВКАБЕЛЬ» (71100, Запорізька область, м.Бердянськ, вул.Промислова, буд.2-І, ідентифікаційний код 31600918):

- експлуатацію молотків (10 од.); малої бронемашини КК-51 №5338; тари (7 од.), на якій відсутнє відповідне маркування; електроталей №№9, 17, 18, 19, 271; крутильної машини МКД; саморобних площадок для обслуговування механізмів та обладнання (5 од.); преса ЧМПК-160 №5465; переносних ручних електричних світильників б/н (2 од.); вертикально-фрезерних верстатів №№6796, 5558, 2085; лещат на верстак (3 од.); свердлильних верстатів №№5794, 5516, 5551; пневмоінструменту (пневмошліфувальних машин - 2 од.) б/н; токарних верстатів №№5532, 5529, 5524; кругошліфовального верстата №5528; редуктора без пломб та інших позначок на дільниці капітальних ремонтів; універсально-заточного верстата №5533; засобу захисту, який не пройшов випробування та не має інвентарного номеру (Оперативна штанга 150 кВ №04-1315); тари б/н (1 одиниця); стропів інв.№№877, 1; посудини реєст. №70753, що працює під тиском; стрем'янки б/н (металевої) на ремонтній дільниці; навантажувачів 4086 (Т5175ЗС), 4014 (Т3352ЗС), 4014М (Т3353ЗС) та Yalе; експлуатацію технологічного устаткування для переробки пластмас, полімерних матеріалів та гумотехнічних виробів: Лінія екструзій на МЕ-125, інв.№4293; Лінія екструзій на КМПК-160, інв.№5465; Машина крутильна МКД, інв.№5662; Машина 2-х кліточка крутильна МКРК (24x400) + (24x500), інв.№4234; Машина загальної скрутки МКРД 6+12x500, інв.№3166; Прес гідравлічний А1 П-6043, інв.№3171; Прес гідравлічний для нанесення свинцевої оболонки К-60, інв.№3174; Прес черв'ячний пластиковий "Андуорм"-250, інв.№3173; Машина грубого волочіння LHD-450/13, інв.№6347; Машина крутильна 630/61, інв.№6348; Машина середнього волочіння, інв.№6215; Машина крутильна МКД, інв.№5662; Машина грубого волочіння LHD-450/13;

- роботи з вантажопідйомними кранами робітникам, які не пройшли навчання за сумісництвом; роботи з використанням балонів із тисненим киснем робітникам, які не пройшли спеціального навчання і перевірки знань відповідних нормативно-правових актів з охорони праці;

- експлуатацію лінійних частин систем газопостачання без дозволу спеціального уповноваженого центрального органу виконавчої влади по контролю за охороною праці на виконання робіт підвищеної небезпеки; експлуатацію зовнішнього газопроводу без проведення комплексного приладового обстеження зовнішнього газопроводу; експлуатацію газовикористовуючого обладнання, а саме котельній без проведення перевірки спрацювання сигналізатору газу контрольно-газовою сумішу (1 раз на місяць) та його метрологічної повірки (1 раз на рік); експлуатацію газовикористуваних установок без постійного перебування персоналу, без виведення сигналу про загазованість приміщення та спрацювання захистів на пульт з постійною присутністю чергового.

Постанова підлягає негайному виконанню.

Постанова, прийнята у скороченому провадженні, крім випадків її оскарження в апеляційному порядку, є остаточною (ч.9 ст.183-2 КАС України).

Постанова суду першої інстанції набирає законної сили у строк та порядок визначений ст.ст.167, 186, 254 КАС України.

Постанова суду першої інстанції оскаржується у строк та порядок встановлений ст.ст.167, 186 КАС України.

Суддя О.О. Прасов