ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
"13" грудня 2017 р. справа № 809/1844/16
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:
судді Григорука О.Б.,
при секретарі Арабчук В.М.,
за участю: представника заявника (відповідача) - Урядка Р.Д., позивач - не з'явився,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду заяву Державної податкової інспекції у м. Івано-Франківську Головного управління Державної фіскальної служби в Івано-Франківській області про перегляд за нововиявленими обставинами судового рішення в адміністративній справі за позовом ОСОБА_2 до Державної податкової інспекції у м. Івано-Франківську Головного управління Державної фіскальної служби в Івано-Франківській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення №48147-17 від 05.06.2015, -
Державна податкова інспекція у м. Івано-Франківську Головного управління Державної фіскальної служби в Івано-Франківській області звернулася до суду з заявою про перегляд за нововиявленими обставинами постанови Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 10.01.2017 в справі №809/1844/16 за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Державної податкової інспекції у м. Івано-Франківську Головного управління Державної фіскальної служби в Івано-Франківській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення №48147-17 від 05.06.2015.
Підставою для перегляду за нововиявленими обставинами постанови Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 10.01.2017 в справі №809/1844/16 з мотивів наявності істотної обставини що не була відома відповідачу на час розгляду справи і яка може вплинути на судове рішення зазначено - отримання від Івано-Франківської міської ради інформації щодо офіційного оприлюднення рішення Івано-Франківської міської ради від 16.01.2015 №1610-51, яким на території міста Івано-Франківська встановлено податок на майно, до якого належить і транспортний податок.
Представник заявника (відповідача) заяву про перегляд за нововиявленими обставинами постанови суду підтримав, з підстав, викладених у вказаній заяві, просив скасувати постанову Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 10.01.2017 в справі №809/1844/16 та прийняти нову постанову, якою в задоволенні позову відмовити.
Позивач в судове засідання не з'явився. Про дату, час та місце розгляду справи позивач повідомлявся судом.
Розглянувши подану суду заяву, заслухавши пояснення представника заявника (відповідача), дослідивши докази, судом встановлено наступне.
Постанова Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 10.01.2017 в справі №809/1844/16 набрала законної сили 27.02.2017.
Вказаною постановою Івано-Франківського окружного адміністративного суду в справі №809/1844/16, позов ОСОБА_2 до Державної податкової інспекції у м. Івано-Франківську Головного управління Державної фіскальної служби в Івано-Франківській області задоволено повністю. Визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у м. Івано-Франківську Головного управління ДФС в Івано-Франківській області від 05.06.2015 № 48147-17, яким позивачу було визначено податкове зобов'язання з транспортного податку (а.с.28-33).
Постанова Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 10.01.2017 в справі №809/1844/16 19.01.2017 вручена заявнику (відповідачу), що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення (а.с.35). Крім цього, супровідним листом від 14.03.2017 згідно заяви від 30.01.2017, дана постанова з довідкою про набрання законної сили направлялася судом Державній податковій інспекції у м. Івано-Франківську Головного управління ДФС в Івано-Франківській області (а.с.50-51).
Відповідно до частини 1 статті 249 Кодексу адміністративного судочинства України, заява про перегляд судового рішення за нововиявленими обставинами подається до суду тієї інстанції, який першим допустив помилку при вирішенні справи внаслідок незнання про існування цієї обставини. Підставами для перегляду судового рішення за нововиявленими обставинами, серед інших, є істотні для справи обставини, що не були і не могли бути відомі особі, яка звертається із заявою, на час розгляду справи (пункт 1 частини другої статті 245 цього Кодексу). У заяві про перегляд судового рішення за нововиявленими обставинами зазначаються обставини, що могли вплинути на судове рішення, але не були відомі та не могли бути відомі суду та особі, яка звертається із заявою, під час вирішення справи (пункт 4 частини другої статті 248 Кодексу).
З наведеного вбачається, що ознаками нововиявлених обставин є: існування цих обставин під час розгляду та вирішення справи і ухвалення судового рішення, про перегляд якого подається заява; на час розгляду справи ці обставини об'єктивно не могли бути відомі ні заявникові, ні суду; істотність цих обставин для розгляду справи (тобто коли врахування цих обставин судом мало б наслідком прийняття іншого судового рішення, ніж те, яке було прийняте).
Отже, за своєю юридичною суттю нововиявлені обставини є фактичними даними, що в установленому порядку спростовують факти, які було покладено в основу судового рішення, та породжують процесуальні наслідки, впливають на законність і обґрунтованість ухваленого без їх врахування судового рішення.
Зокрема, наявність нововиявленої обставини заявник (відповідач) обґрунтовує посилаючись на отримання 24.11.2017, на запит заявника (відповідача), від Івано-Франківської міської ради листа №15/01-20/5834 про офіційне оприлюднення в газеті "Західний кур'єр" 22.01.2015 №4 рішення Івано-Франківської міської ради від 16.01.2015 №1610-51 "Про встановлення місцевих податків і зборів та ставки акцизного податку на території м. Івано-Франківська" (а.с.66-68).
Слід зазначити, що копія прийнятого рішення про встановлення місцевих податків чи зборів надсилається у десятиденний строк з дня оприлюднення до контролюючого органу, в якому перебувають на обліку платники відповідних місцевих податків та зборів (пункт 12.3.3 статті 12 Податкового кодексу України (чинного на момент виникнення спірних правовідносин).
Згідно пункту 12.5 статті 12 цього Кодексу, офіційно оприлюднене рішення про встановлення місцевих податків та зборів є нормативно-правовим актом з питань оподаткування місцевими податками та зборами, який набирає чинності з урахуванням строків, передбачених підпунктом 12.3.4 цієї статті, яким визначено, що рішення про встановлення місцевих податків та зборів офіційно оприлюднюється відповідним органом місцевого самоврядування до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосовування встановлюваних місцевих податків та зборів або змін (плановий період). В іншому разі норми відповідних рішень застосовуються не раніше початку бюджетного періоду, що настає за плановим періодом.
Відтак, нормативно визначений обов'язок органу місцевого самоврядування з надіслання до контролюючого органу копії прийнятого рішення про встановлення місцевих податків чи зборів не впливає на чинність цього рішення з урахуванням порядку та строків, передбачених підпунктом 12.3.4 статті 12 Податкового кодексу України, так як оприлюднення нормативно-правових актів - це доведення текстів відповідних актів до відома населення, а також державних органів, підприємств, установ і організацій.
При цьому, слід вказати, що обов'язок з надіслання копії прийнятого рішення про встановлення місцевих податків чи зборів не враховувався відповідачем при прийнятті 05.06.2015 податкового повідомлення-рішення про визначення позивачу зобов'язання з транспортного податку.
Судом встановлено, що рішення Івано-Франківської міської ради від 16.01.2015 №1610-51 було досліджено судом, що вказано у постанові в справі №809/1844/16, однак отримання 24.11.2017 від Івано-Франківської міської ради листа №15/01-20/5834, на запит заявника, про офіційне оприлюднення вказаного рішення Івано-Франківської міської ради на висновок у даній постанові суду про те, що: "Закон України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи", згідно з яким з 01.01.2015 введено в дію "Транспортний податок", прийнятий 28.12.2014, тобто після 15.07.2014, то застосування контролюючим органом його положень з метою оподаткування, може мати місце не раніше наступного бюджетного періоду, тобто не раніше 2016 року", - не впливає.
Крім вищенаведеного, з матеріалів справи вбачається, що 21.12.2016, в судовому засіданні представником відповідача було подано заперечення проти позову, відповідно до якого відповідач покликається на офіційне оприлюднення рішення Івано-Франківської міської ради від 16.01.2015 №1610-51 (а.с.22-23).
Однак, не можуть вважатися нововиявленими ті обставини, на які посилався учасник судового процесу у своїх поясненнях як на докази, які об'єктивно могли бути долучені до матеріалів справи. Відтак, моментом виявлення нововиявлених обставин у вказаних правовідносинах, передусім є час, коли податковий орган фактично дізнався про офіційне оприлюднення рішення Івано-Франківської міської ради від 16.01.2015 №1610-51 і міг за добросовісного ставлення отримати копію цього рішення на час розгляду справи. Крім цього, відповідач у справі не скористався правом на апеляційне оскарження.
У зв'язку з вищевикладеним, відсутні підстави для перегляду судового рішення за нововиявленими обставинами в даній справі, а зазначені контролюючим органом обставини в поданій заяві про перегляд за нововиявленими обставинами судового рішення в адміністративній справі не є такими, що мають для справи істотне значення та такими, що не могли бути відомі відповідачу на час її розгляду.
Враховуючи викладене, заява Державної податкової інспекції у м. Івано-Франківську Головного управління Державної фіскальної служби в Івано-Франківській області про перегляд за нововиявленими обставинами постанови Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 10.01.2017 в справі №809/1844/16 за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Державної податкової інспекції у м. Івано-Франківську Головного управління Державної фіскальної служби в Івано-Франківській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення №48147-17 від 05.06.2015, є необґрунтованою та до задоволення не підлягає.
На підставі статті 124 Конституції України, керуючись статтями 160, 165, 253 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Заяву Державної податкової інспекції у м. Івано-Франківську Головного управління Державної фіскальної служби в Івано-Франківській області про перегляд за нововиявленими обставинами постанови Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 10.01.2017 в справі №809/1844/16 за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Державної податкової інспекції у м. Івано-Франківську Головного управління Державної фіскальної служби в Івано-Франківській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення №48147-17 від 05.06.2015 - залишити без задоволення.
Ухвала може бути оскарженою в апеляційному порядку. Відповідно до статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'яти днів з дня проголошення ухвали. Якщо ухвалу було постановлено із застосуванням правил частини 3 статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
Ухвала набирає законної сили в порядку та строки встановлені статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Григорук О.Б.
Ухвала складена в повному обсязі 18.12.2017.