ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
"12" грудня 2017 р. Справа № 809/1536/17
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Шумея М.В.,
секретаря судового засідання - Шпак М.М.,
за участю: представників позивача - Гресько В.В., Курча В.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Івано-Франківській області до Яблуницького навчально-виховного комплексу Верховинської районної ради Івано-Франківської області про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю),-
Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Івано-Франківській області звернулося до суду із адміністративним позовом до Яблуницького навчально-виховного комплексу Верховинської районної ради Івано-Франківської області про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю).
Позовні вимоги мотивовані тим, що в ході перевірки будівель (споруд, приміщень) відповідача, було встановлено, що їх експлуатація здійснюється з порушенням вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки, які створюють загрозу життю та здоров"ю людей вихованців та працівників навчального закладу. Просили застосувати заходи реагування у вигляді зупинення та заборони експлуатації будівель, споруд, приміщень Яблуницького навчально-виховного комплексу Верховинської районної ради Івано-Франківської області, який знаходиться за адресою: с.Яблуниця, Верховинський район, Івано-Франківська область - шляхом опечатування вхідних дверей, окрім виконання робіт пов"язаних з усуненням порушень вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки.
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 09.11.2017 року в даній адміністративній справі відкрито скорочене провадження.
Ухвалою суду від 21.11.2017 року у зв'язку з необхідністю повного з'ясування обставин справи, вказану справу призначено до судового розгляду.
Представники позивача в судовому засіданні вимоги підтримали в повному обсязі з мотивів, зазначених в позовній заяві. Суду пояснили, що перевірка за результатами якої складено акт перевірки від 27.10.2017 року за №102, де зафіксовані виявлені порушення чинного законодавства та винесено припис про усунення порушень вимог законодавства у сферах пожежної, техногенної безпеки, цивільного захисту контролюючим органом проведена правомірно. Однак порушення, вказані у приписі відповідачем не усунуті, а тому існує реальна загрозу життю та здоров'ю людей. Просили позов задовольнити повністю.
Представник відповідача в судове засіданні не з"явилася, однак на адресу суду надіслала клопотання про розгляд справи за її відсутності, а також надала до суду інформацію про усунення порушень у сфері пожежної, техногенної безпеки та цивільного захисту з відповідними підтверджуючими документами і, просила у задоволенні позовних вимог про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю) відмовити повністю, оскільки виявлені позивачем порушення правил пожежної безпеки не створюють реальну загрозу життю та здоров'ю людей.
Відповідно до частини 4 статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України, якою передбачено, що у разі неприбуття відповідача, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин розгляд справи може не відкладатися і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів, - враховуючи клопотання відповідача судом продовжено розгляд справи за відсутності відповідача.
Розглянувши матеріали адміністративної справи, заслухавши пояснення представників позивача, дослідивши в сукупності письмові докази, якими сторони обґрунтовують позовні вимоги та підтверджуючі документи про усунення порушень, суд встановив наступне.
Згідно наказу управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Івано-Франківській області від 20.09.2017 №10 проведена планова перевірка Яблуницького дошкільного навчального-виховного комплексу "Арніка" Верховинської районної ради (код 20558554) за адресою: с. Яблуниця, Верховинський район, Івано-Франківська область, щодо додержання відповідачем вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки (а.с. 11).
Перевірка проводилась на підставі посвідчення про проведення перевірки від 04.10.2017 року №2216 (а.с.13).
За результатами проведеного контрольного заходу складений акт перевірки додержання суб"єктом господарювання вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки від 27.10.2017 року №102 із зазначенням в ньому встановлених порушень вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки, а саме:
- для кожного приміщення установи не розроблені та не затверджені інструкції про заходи пожежної безпеки (п.4 розділ II Правил пожежної безпеки в Україні затверджених наказом МВС України від 30.12.2014 №1417 (далі наказ МВС від 30.12.2014 №1417);
- відсутні протипожежні в приміщенні електрощитової (п.2.3 розділ III Наказ від 30.12.2014 №1417);
- дерев"яні конструкції горища не оброблено вогнетривким розчином (п.2.5 розділ III Наказ МВС від 30.12.2014 № 1417);
- відсутній справний під"їзд (тверде покриття) до водонапірної башти (зовнішнього протипожежного водопостачання) (п.1.3 розділ III підпункт 10 п.2.1 розділ V Наказ МВС від 30.12.2014 № 1417);
- не визначено категорію щодо вибухопожежної та пожежної небезпеки виробничих та складських приміщень (п.2.9 розділ III Наказ МВС від 30.12.2017 №1417);
- на дверях горища не вказано місце розташування ключів (п.2.12 розділ III Наказ МВС від 30.12.2014 №1417);
- експлуатується горюче оздоблення на коридорі другого поверху. Відсутнє евакуційне освітлення на шляхах евакуації (п.2.23 розділ III Наказ МВС від 30.12.2014 №1417);
- експлуатується тимчасова лінія електромережі в актовому залі (п.1.8 розділ IV Наказ МВС від 30.12.2014 №1417);
- на шляхах евакуації встановлено пороги (п.2.37 розділ III Наказ МВС від 30.12.2014 №1417);
- об"єкт не обладнано автоматичною системою пожежної сигналізації (п.1.2 розділ V п.1.1 Наказ МВС від 30.12.2014 №1417);
- приміщення комплексу не доукомплектовано відповідним протипожежним ремаментом (п.3.11 розділ V Наказ МВС від 30.12.2014 №1417);
- відсутній вказівний знак місця знаходження зовнішнього протипожежного водопостачання зі світловідбивним покриттям (підпункт 9 п.2.1 розділ V Наказ МВС від 30.12.2014 №1417);
- водонапірна башта не пристосована для забору води пожежно-рятувальною технікою (підпункт 11 п.2.1 розділ V Наказ МВС від 30.12.2014 №1417);
- килими та килимові дорішки не прикріплено до підлоги (п.1.2 розділ VI Наказ від 30.12.2014 №1417);
- працівників об"єкта не забезпечено засобами індивідуального захисту (п.3 частини першої статті 20 Кодексу цивільного захисту України);
- відсутній інформаційно-довідковий куток з питань цивільного захисту та техногенної безпеки (п.3 частини першої статті 20 Кодексу цивільного захисту України);
- не проведено роботу, щодо забезпечення евакуаційних заходів (п.4 частини першої статті 20, частина 9 статті 33 Кодексу цивільного захисту України);
- відсутнє навчання працівників з питань цивільного захисту, правил техногенної безпеки (п.8 частини 1 статті 20, 40 Кодексу цивільного захисту України).
За результатами перевірки, Верховинським районним відділом Управлінням Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Івано-Франківській області винесено припис про усунення порушень вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки за № 100 від 31.10.2017 року, яким вимагалось вжити заходи по усуненню порушень виявлених перевіркою (а.с.20).
Наявність саме вказаних порушень вимог законодавства у сферах цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки, зафіксованих в акті перевірки №102, стали підставою для звернення позивача з даним позовом.
Згідно зі статтею 3 Конституції України людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю.
Статтею 55 Кодексу цивільного захисту України від 02.10.2012 № 5403-VI передбачені заходи щодо забезпечення пожежної безпеки, відповідно до частини першої якої забезпечення пожежної безпеки на території України, регулювання відносин у цій сфері органів державної влади, органів місцевого самоврядування та суб'єктів господарювання і громадян здійснюються відповідно до цього Кодексу, законів та інших нормативно-правових актів.
Зокрема, діяльність із забезпечення пожежної безпеки є складовою виробничої та іншої діяльності посадових осіб і працівників підприємств, установ та організацій. Зазначена вимога відображається у трудових договорах (контрактах), статутах та положеннях (частина друга статті 55 Кодексу цивільного захисту України). Аналогічні положення містяться в Правилах пожежної безпеки України, що затверджені Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 30.12.2014 р. № 1417.
Положеннями частини 2 статті 51 та частини 3 статті 55 цього Кодексу передбачено, що забезпечення пожежної та техногенної безпеки суб'єкта господарювання покладено на власників та керівників таких суб'єктів господарювання.
Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначає Закон України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності".
Частиною 4 статті 4 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" передбачено, що вичерпний перелік підстав для зупинення господарської діяльності встановлюється виключно законами.
Згідно абзацу 1 частини 5 статті 4 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" повне або часткове зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг допускається за постановою адміністративного суду, ухваленою за результатами розгляду позову органу державного нагляду (контролю) щодо застосування заходів реагування.
Частиною 7 статті 7 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" передбачено, що на підставі акту, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду.
Так, частина 1 статті 67 Кодексу цивільного захисту України передбачає, що до повноважень центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, належить, зокрема: здійснення державного нагляду (контролю) у сфері техногенної та пожежної безпеки, цивільного захисту щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства органами та суб'єктами господарювання, аварійно-рятувальними службами, зазначеними у статті 65 цього Кодексу; звернення до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, експлуатації будівель, об'єктів, споруд, цехів, дільниць, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, зупинення проведення робіт, у тому числі будівельно-монтажних, випуску і реалізації пожежно-небезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту, надання послуг, якщо ці порушення створюють загрозу життю та/або здоров'ю людей.
Відповідно до частин 1, 2 статті 68 Кодексу цивільного захисту України посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, у разі порушення вимог законодавства з питань техногенної та пожежної безпеки, у тому числі невиконання їх законних вимог, зобов'язані застосовувати санкції, визначені законом.
У разі встановлення порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створює загрозу життю та здоров'ю людей, посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, звертаються до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, споруд, окремих приміщень, випуску та реалізації пожежно-небезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту у порядку, встановленому законом.
Як визначено у частині 1 статті 70 Кодексу цивільного захисту України, підставою для звернення центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів може бути недотримання вимог пожежної безпеки, визначених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами, стандартами, нормами і правилами; нездійснення заходів щодо захисту персоналу від шкідливого впливу ймовірних надзвичайних ситуацій; неготовність до використання за призначенням аварійно-рятувальної техніки, засобів цивільного захисту, а також обладнання, призначеного для забезпечення безпеки суб'єктів господарювання.
Відповідно до частини 2 статті 70 Кодексу цивільного захисту України повне або часткове зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, виконання робіт, надання послуг здійснюється виключно за рішенням адміністративного суду.
Таким чином, вищенаведеними положеннями законодавства встановлено, що у разі встановлення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створюють загрозу життю та здоров'ю людей заходи реагування у сфері державного нагляду (контролю) застосовуються виключно за рішенням адміністративного суду, що свідчить про те, що позивач звернувся до суду у межах наданих йому повноважень та з дотриманням законодавства України.
При цьому, Суд зазначає, що захід реагування у вигляді повного зупинення об'єкту підприємства до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки є крайнім заходом, обрання якого є доцільним лише у разі, якщо допущенні порушення реально створюють загрозу життю та/або здоров'ю людей.
З аналізу матеріалів справи вбачається, що відповідачем ужито та вживається усіх достатніх заходів для забезпечення належного рівня пожежної безпеки в навчально-виховному комплексі, а виявлені порушення усунуті.
Відповідно до пункту 2 статті 12 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності", у разі застосування санкцій за порушення вимог законодавства, зокрема, якщо законом передбачаються мінімальні та максимальні розміри санкцій, враховується принцип пропорційності порушення і покарання.
Оскільки перелік порушень, які створюють загрозу життю та здоров'ю людей, законодавством України не визначено, то віднесення до зазначеної категорії є суб'єктивною оцінкою суб'єкта владних повноважень, а тому в кожному окремому випадку суб'єкт владних повноважень має визначати - чи створюють виявлені порушення дійсну реальну загрозу життю та здоров'ю людей у взаємозв'язку із встановленими обставинами, що мають значення для вирішення даного питання.
В судовому засіданні досліджені подані представником відповідача на підтвердження виконання припису №100 від 31.10.2017 року документи: інформація "Про усунення порушень у сфері пожежної, техногенної безпеки та цивільного захисту"; копія листа Верховинського районного відділу освіти до голови районної державної адміністрації О.Лютого та голови районної ради І.Шкіндюка; відношення Директора НВК Сіренчука М.І. до відділу освіти Верховинської РДА; акт виконаних робіт від 30.11.2017; копія рахунку №17 від 30.11.2017; копія рахунку №18 від 04.12.2017; копії наказів по Яблуницькому НВК №24,29,34; копії протоколів засідання комісії з перевірки знань з питань охорони праці, безпеки, життєдіяльності, протипожежної безпеки; фотознімки з питань протипожежної безпеки та цивільного захисту. З яких вбачається усунення вказаних у приписі порушень.
Враховуючи, що переважна більшість порушень, зазначених в Акті №102, фактично відсутні (усунуті), а решта порушень самі по собі не призводять до виникнення та розповсюдження пожежі, а отже не створюють загрози життю і здоров'ю людей.
З аналізу матеріалів справи та норм законів, суд приходить до висновку, що в даному випадку відсутні підстави для примусового застосування до відповідача заходу реагування у сфері державного нагляду (контролю) як повного зупинення та заборони експлуатації будівель, споруд, приміщень Яблуницького навчально-виховного комплексу Верховинської районної ради Івано-Франківської області за адресою: с. Яблуниця, Верховинський район, Івано-Франківська область шляхом опечатування вхідних дверей, окрім виконання робіт пов"язаних з усуненням порушень вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки.
Відповідно до частини 1 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого вирішує справи відповідно до Конституції України та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України. Суд застосовує інші нормативно-правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частини першої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Таким чином, враховуючи наведене, та беручи до уваги наявні в матеріалах справи докази, керуючись внутрішнім переконанням, суд вважає, що позовні вимоги є необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.
На підставі статті 124 Конституції України, керуючись статтями 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В задоволенні позову відмовити.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку. Відповідно до статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд.
Постанова набирає законної сили в порядку та строки встановлені статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя /підпис/ Шумей М.В.
Постанова складена в повному обсязі 15.12.2017.