Постанова від 06.12.2017 по справі 809/543/16

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"06" грудня 2017 р. справа № 809/543/16

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:

судді Біньковської Н.В.,

за участю: секретаря судового засідання Хоми О.В.,

представника позивача - ОСОБА_1,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію ПАТ «АВАНТ-БАНК» Кічука О.І. про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання до вчинення дій, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_2 звернувся в суд з позовом до уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію ПАТ «АВАНТ-БАНК» Ларченко І.М. про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання до вчинення дій.

Ухвалою Вищого адміністративного суду від 20.07.2017 року касаційну скаргу ОСОБА_2 задоволено частково, ухвалу Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 12.10.2016р. про закриття провадження у справі та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 28.11.2016р. скасовано, а справу направлено до суду першої інстанції для подальшого розгляду.

Ухвалою суду від 21.11.2017 року в порядку процесуального правонаступництва у справі замінено відповідача на належного - уповноважену особу Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію ПАТ «АВАНТ-БАНК» Кічука О.І.

Представником позивача в судовому засіданні подано заяву про зміну позовних вимог, у відповідності до якої позивач просить визнати протиправним та скасувати рішення уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію ПАТ «АВАНТ-БАНК» Ларченко Ірини Миколаївни в частині визнання нікчемними операції по перерахуванню коштів з рахунку № НОМЕР_3, що належить ПП "БТІ Експерт" на рахунок фізичної особи, проведеної 29.12.2015 року платіжним дорученням № 133 на суму 51 000 грн. та застосування наслідків його нікчемності, оформлене наказом від 23.02.2016 року №57 «Щодо заходів, пов'язаних із наслідками виявлення нікчемних правочинів (договорів, операцій) за вкладними операціями», зобов'язати уповноважену особу Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію ПАТ «АВАНТ-БАНК» подати до Фонду гарантування вкладів фізичних осіб додаткову інформацію про ОСОБА_2 як вкладника, який має право на відшкодування коштів за операцією по перерахуванню коштів з рахунку № НОМЕР_3, що належить ПП "БТІ Експерт" на рахунок фізичної особи проведеної 29.12.2015 року платіжним дорученням №133 на суму 51 000 грн. за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб.

В обґрунтування позовних вимог представник позивача зазначив, що дії відповідача суперечить нормам законодавства та порушують права і законні інтереси позивача як вкладника. Відповідачем протиправно на підставі п.7 ч. 3 ст.38 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» визнано нікчемною операцію по перерахуванню коштів з рахунку від ПП "БТІ Експерт" на поточний рахунок позивача, проведену 29.12.2015 року в сумі 51 000 грн. з подальшим перерахуванням на картковий рахунок позивача № НОМЕР_4 та безпідставно не включено уповноваженою особою банку позивача до переліку вкладників, які мають право на відшкодування коштів за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб. Просив позов задовольнити.

Відповідач в судове засідання не з'явився без поважних причин та без повідомлення ним про причини неприбуття, хоча про дату, час та місце судового розгляду повідомлений належним чином.

Враховуючи положення частини 4 статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглянув справу за відсутності відповідача.

В матеріалах справи наявне письмове заперечення відповідача на адміністративний позов, згідно якого відповідач вважав позовні вимоги необґрунтованими та безпідставними, просив в задоволенні позову відмовити (а.с.30).

Розглянувши матеріали адміністративної справи, заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши письмові докази, суд прийшов до висновку, що адміністративний позов підлягає до задоволення з наступних підстав.

Судом встановлено, що 25.03.2013 року між ПАТ «АВАНТ-БАНК» та ОСОБА_2 укладено Договір № 0450000348 про відкриття рахунку та обслуговування платіжної картки, відповідно до пункту 1.1. якого Банк відкрив Клієнту рахунок № НОМЕР_4 (гривня) (а.с.57).

10.12.2015 року Правління Національного банку України прийняло Постанову №878/БТ «Про віднесення ПАТ «АВАНТ-БАНК» до категорії проблемних та запровадження особливого режиму контролю за діяльністю банку» (а.с. 39-42).

25.12.2015 року між ПП «БТІ Експерт» (Позикодавцем) та ОСОБА_2 (Позичальником) укладено Договір №01-12/2015 про надання коштів Позичальнику у вигляді поворотної фінансової допомоги (позики), які підлягають поверненню в порядку та на умовах визначених цим Договором (а.с.46).

29.12.2015 року між ПАТ «АВАНТ-БАНК» (Банк) та ОСОБА_2 (Клієнт та/або Вкладник) укладено Договір № РКО-Ф/15/НОМЕР_5 банківського рахунку фізичної особи, згідно з яким Банк відкриває Клієнту поточний рахунок № НОМЕР_5 в гривні та надає послуги розрахунково-касового обслуговування (а.с. 12-14).

Відповідно до виписки по особових рахунках за 29.12.2015 року ПП «БТІ Експерт» платіжним дорученням № 133 перерахувало на поточний рахунок позивача № НОМЕР_5 грошові кошти у розмірі 51 000 грн. (а.с. 16-17).

15.01.2016 року ОСОБА_2 згідно платіжного доручення №1 перерахував кошти в розмірі 51 000 грн. з власного поточного рахунку № НОМЕР_5 на власний картковий рахунок № НОМЕР_4 (а.с. 16).

На підставі постанови Правління Національного банку України від 29.01.2016 року №44 «Про віднесення Публічного Акціонерного Товариства «АВАНТ-БАНК» до категорії неплатоспроможних» виконавчою дирекцією Фонду гарантування вкладів фізичних осіб прийнято рішення від 29.01.2016 № 96 «Про запровадження тимчасової адміністрації у ПАТ «АВАНТ-БАНК» та призначено уповноважену особу Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на тимчасову адміністрацію (а.с.15).

23.02.2016 року, у зв'язку з виявленням Комісією з перевірки правочинів(договорів) за вкладними операціями операцій (транзакцій) по перерахуванню коштів з рахунків юридичних осіб-клієнтів Банку, які проведені в період дії постанови Національного банку України №878/БТ від 10.12.2015 року та призвели до збільшення гарантованої суми відшкодування Фондом гарантування вкладів фізичних осіб уповноваженою особою Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію ПАТ «АВАНТ-БАНК» Ларченко І.М. видано наказ №57 «Щодо заходів, пов'язаних із наслідками виявлення нікчемних правочинів (договорів, операцій) за вкладними операціями». Згідно цього наказу вирішено застосувати наслідки нікчемності операцій (транзакцій) по перерахуванню коштів з поточних рахунків юридичних осіб та фізичних осіб на вкладні депозитні/поточні (карткові) рахунки інших фізичних осіб-клієнтів Банку, що є нікчемними з підстав визначених п.7 ч.3 ст.38 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб», в тому числі і операцію по перерахуванню коштів з рахунку НОМЕР_3 ПП «БТІ Експерт» на рахунок НОМЕР_5 ОСОБА_2 51000,00 грн. згідно документа №133 від 29.12.2015 року (а.с.67-70).

26.02.2016 року згідно постанови Правління Національного банку України №109 від 25.02.2016 року «Про відкликання банківської ліцензії та ліквідації Публічного акціонерного товариства «АВАНТ-БАНК» виконавча дирекція Фонду вирішила припинити здійснення тимчасової адміністрації у Банку та відкликала всі повноваження тимчасового адміністратора у провідного професіонала з питань врегулювання неплатоспроможності та ліквідації департаменту врегулювання неплатоспроможності банків Ларченко І.М., з 26.02.2016 року.

Відповідно до наказу Фонду гарантування вкладів фізичних осіб №14 з 26.02.2016 року розпочато процедуру ліквідації Банку та призначено Ларченко І.М. уповноваженою особою Фонду, делегувавши всі повноваження ліквідатора (а.с.37).

29.03.2016 року позивач звернувся до уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію ПАТ «АВАНТ-БАНК» із заявою про надання до Фонду гарантування вкладів фізичних осіб додаткової інформації про ОСОБА_2, як вкладника якому необхідно здійснити відшкодування за рахунок Фонду згідно договору банківського рахунку від 29.12.2015 року за №РКО-Ф/15/НОМЕР_5 (а.с.241-243), на що 06.04.2016року позивачу повідомлено про прийняття рішення щодо ліквідації Банку та повторно надіслано повідомлення від 25.02.2016 року за № 823/9 про нікчемність проведеного правочину, за змістом якого позивача повідомлено про нікчемність операції по перерахуванню коштів з рахунку юридичної особи на поточний рахунок № НОМЕР_5, проведеної 15.01.2016 року на суму 51 000 грн., з подальшим перерахуванням на картковий рахунок № НОМЕР_4, згідно пункту 7 частини 3 статті 38 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» (а.с. 15).

Вказане стало підставою для звернення позивача із позовом до суду.

Правові, фінансові та організаційні засади функціонування системи гарантування вкладів фізичних осіб, повноваження Фонду гарантування вкладів фізичних осіб (далі - Фонд), порядок виплати Фондом відшкодування за вкладами, а також врегулювання відносин між Фондом, банками, Національним банком України, повноваження та функції Фонду щодо виведення неплатоспроможних банків з ринку і ліквідації банків визначаються Законом України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб".

Згідно пункту 3 статті 2 цього Закону вклад - кошти в готівковій або безготівковій формі у валюті України або в іноземній валюті, які залучені банком від вкладника (або які надійшли для вкладника) на умовах договору банківського вкладу (депозиту), банківського рахунку або шляхом видачі іменного депозитного сертифіката, включаючи нараховані відсотки на такі кошти;

Вкладник - фізична особа (у тому числі фізична особа - підприємець), яка уклала або на користь якої укладено договір банківського вкладу (депозиту), банківського рахунку або яка є власником іменного депозитного сертифіката (пункт 3 статті 2 Закону). Пунктом 12 статті 2 Закону визначено поняття проблемного банку - банк, щодо якого Національний банк України прийняв рішення про віднесення до категорії проблемних у порядку, передбаченому Законом України "Про банки і банківську діяльність" і нормативно-правовими актами Національного банку України.

Статтею 2 Закону України "Про банки і банківську діяльність" визначено, що банківські рахунки - рахунки, на яких обліковуються власні кошти, вимоги, зобов'язання банку стосовно його клієнтів і контрагентів та які дають можливість здійснювати переказ коштів за допомогою банківських платіжних інструментів.

Згідно частини 1 статті 3 вищевказаного Закону Фонд є установою, що виконує спеціальні функції у сфері гарантування вкладів фізичних осіб та виведення неплатоспроможних банків з ринку.

Відповідно до частини 1 статті 26 Закону Фонд гарантує кожному вкладнику банку відшкодування коштів за його вкладом. Фонд відшкодовує кошти в розмірі вкладу, включаючи відсотки, станом на день початку процедури виведення Фондом банку з ринку, але не більше суми граничного розміру відшкодування коштів за вкладами, встановленого на цей день, незалежно від кількості вкладів в одному банку. Сума граничного розміру відшкодування коштів за вкладами не може бути меншою 200000 гривень.

У відповідності до частини 2 статті 26 Закону вкладник набуває право на одержання гарантованої суми відшкодування коштів за вкладами за рахунок коштів Фонду в межах граничного розміру відшкодування коштів за вкладами після прийняття рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку. Фонд має право не включати до розрахунку гарантованої суми відшкодування коштів за договорами банківського рахунка до отримання в повному обсязі інформації про операції, здійснені платіжною системою (внутрішньодержавною та міжнародною). Виплата гарантованої суми відшкодування за договорами банківського рахунка здійснюється тільки після отримання Фондом у повному обсязі інформації про операції, здійснені платіжною системою (внутрішньодержавною та міжнародною).

За змістом пункту 4 статті 26 Закону Фонд не відшкодовує кошти: 1) передані банку в довірче управління; 2) за вкладом у розмірі менше 10 гривень; 3) за вкладом, підтвердженим ощадним (депозитним) сертифікатом на пред'явника; 4) розміщені на вклад у банку особою, яка є пов'язаною з банком особою або була такою особою протягом року до дня прийняття Національним банком України рішення про віднесення такого банку до категорії неплатоспроможних (у разі прийняття Національним банком України рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку з підстав, визначених частиною другою статті 77 Закону України "Про банки і банківську діяльність" , - протягом року до дня прийняття такого рішення); 5) розміщені на вклад у банку особою, яка надавала банку професійні послуги як аудитор, оцінювач, у разі якщо з дня припинення надання послуг до дня прийняття Національним банком України рішення про віднесення такого банку до категорії неплатоспроможних не минув один рік (у разі прийняття Національним банком України рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку з підстав, визначених частиною другою статті 77 Закону України "Про банки і банківську діяльність" , - один рік до дня прийняття такого рішення); 6) розміщені на вклад власником істотної участі банку; 7) за вкладами у банку, за якими вкладники на індивідуальній основі отримують від банку проценти за договорами, укладеними на умовах, що не є поточними ринковими умовами відповідно до статті 52 Закону України "Про банки і банківську діяльність" , або мають інші фінансові привілеї від банку; 8) за вкладом у банку, якщо такий вклад використовується вкладником як засіб забезпечення виконання іншого зобов'язання перед цим банком, у повному обсязі вкладу до дня виконання зобов'язань; 9) за вкладами у філіях іноземних банків; 10) за вкладами у банківських металах; 11) розміщені на рахунках, що перебувають під арештом за рішенням суду.

Згідно пункту 6 статті 26 Закону у разі прийняття Національним банком України рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку з підстав, визначених частиною другою статті 77 Закону України "Про банки і банківську діяльність", Фонд гарантує кожному вкладнику банку відшкодування коштів за вкладами, включаючи відсотки, на день початку процедури ліквідації банку, але не більше суми граничного розміру відшкодування коштів за вкладами, встановленого на дату прийняття такого рішення, незалежно від кількості вкладів в одному банку.

Обов'язок Фонду безпосередньо або уповноваженої особи Фонду у разі делегування їй повноважень щодо забезпечення перевірки правочинів (договорів) на предмет виявлення правочинів (договорів), що є нікчемними, підстави для визначення правочинів (договорів) нікчемними, право повідомляти сторони за договорами про нікчемність договорів та вчиняти дії щодо застосування наслідків нікчемності договорів встановлено частинами 2, 3 статті 38 та пунктом 4 частини 2 статті 37 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб».

Як зазначено вище, 23.02.2016 року уповноваженою особою Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію ПАТ «АВАНТ-БАНК» Ларченко І.М. видано наказ №57 «Щодо заходів, пов'язаних із наслідками виявлення нікчемних правочинів (договорів, операцій) за вкладними операціями», яким визначено та застосовано наслідки нікчемності операції (транзакцій) по перерахуванню коштів з рахунку НОМЕР_3 ПП «БТІ Експерт» на рахунок НОМЕР_5 ОСОБА_2 51000,00 грн. згідно платіжного доручення №133 від 29.12.2015 року, з підстав наведених у п.7 ч.3 ст.38 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб».

За змістом пункту 7 частини 3 статті 38 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» правочини (у тому числі договори) неплатоспроможного банку є нікчемними з підстав укладення банком правочинів (у тому числі договорів), умови яких передбачають платіж чи передачу іншого майна з метою надання окремим кредиторам переваг (пільг), прямо не встановлених для них законодавством чи внутрішніми документами банку.

Статтею 1066 Цивільного кодексу України ( в редакції станом на час виникнення спірних правовідносин) визначено, що за договором банківського рахунка банк зобов'язується приймати і зараховувати на рахунок, відкритий клієнтові (володільцеві рахунка), грошові кошти, що йому надходять, виконувати розпорядження клієнта про перерахування і видачу відповідних сум з рахунка та проведення інших операцій за рахунком. Банк не має права визначати та контролювати напрями використання грошових коштів клієнта та встановлювати інші, не передбачені договором або законом, обмеження його права розпоряджатися грошовими коштами на власний розсуд.

Згідно статті 1068 Цивільного кодексу України банк зобов'язаний вчиняти для клієнта операції, які передбачені для рахунків даного виду законом, банківськими правилами та звичаями ділового обороту, якщо інше не встановлено договором банківського рахунка. Банк зобов'язаний зарахувати грошові кошти, що надійшли на рахунок клієнта, в день надходження до банку відповідного розрахункового документа, якщо інший строк не встановлений договором банківського рахунка або законом. Банк зобов'язаний за розпорядженням клієнта видати або перерахувати з його рахунка грошові кошти в день надходження до банку відповідного розрахункового документа, якщо інший строк не передбачений договором банківського рахунка або законом.

Відповідно до статті 319 Цивільного кодексу України власник володіє, користується, розпоряджається своїм майном на власний розсуд. Власник має право вчиняти щодо свого майна будь-які дії, які не суперечать закону. При здійсненні своїх прав та виконанні обов'язків власник зобов'язаний додержуватися моральних засад суспільства. Діяльність власника може бути обмежена чи припинена або власника може бути зобов'язано допустити до користування його майном інших осіб лише у випадках і в порядку, встановлених законом.

Як слідує із змісту наявних в матеріалах справи заперечень відповідача, підставами для визнання обговорюваної операції нікчемною та прийняття уповноваженою особою Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію ПАТ «АВАНТ-БАНК» оскаржуваного наказу стали висновки про те, що дії ПП «БТІ Експерт» щодо перерахування з власного поточного рахунку коштів на вкладний рахунок іншої фізичної особи, відкритого в ПАТ «АВАНТ-БАНК», були зумовлені тим, що сума грошових коштів на рахунках клієнта-ініціатора операцій на момент здійснення операції перевищувала суму граничного розміру відшкодування грошових коштів Фондом, відповідно, з огляду на незадовільний стан платіжної дисципліни ПАТ «АВАНТ-БАНК», для такого клієнта існував ризики щодо незадоволення кредиторських вимог в результаті ліквідації ПАТ «АВАНТ-БАНК» та реалізації його майна. З огляду на це, вказаний платник ініціював перерахування з власного поточного та вкладного рахунку на вклади іншої фізичної особи грошових коштів у розмірі, що є необхідним для подальшого відшкодування коштів Фондом ініціатору переказу та/або отримувачу переказу. Наслідком є надання даним особам переваг перед іншими кредиторами, що полягає у можливості отримання відшкодування коштів за рахунок Фонду (держави) через третіх осіб. Зазначені операції були здійснені в період дії постанови Національного банку України №878/БТ від 10.12.2015 року, якою Банк віднесено до категорії проблемних на строк 180 днів та заборонено проведення будь-яких операцій за договорами, за результатами яких збільшується гарантована сума відшкодування за вкладами фізичних осіб Фондом, крім договорів умовами яких передбачено поповнення вкладів фізичних осіб за рахунок відсотків.

Частиною 6 статті 67 Закону України „Про банки та банківську діяльність" передбачено право Національного банку України запровадження особливого режиму контролю за діяльністю банку та призначення куратора банку. Особливий режим контролю є додатковим інструментом банківського нагляду, що використовується, як правило, одночасно із заходами впливу, встановленими статтею 73 цього Закону. Під час здійснення особливого режиму контролю за діяльністю банку, Національний банк України має право заборонити банку використовувати для розрахунків прямі кореспондентські рахунки та/або вимагати від банку проведення розрахунків виключно через консолідований кореспондентський рахунок.

Статтею 75 Закону України „Про банки та банківську діяльність" передбачено обов'язок Національного банку України прийняти рішення про віднесення банку до категорії проблемних відповідно критеріїв, визначених в ньому. Рішення Національного банку України про віднесення банку до категорії проблемного є банківською таємницею. Проблемному банку забороняється використовувати для розрахунків прямі кореспондентські рахунки в національній та іноземній валюті. Проведення розрахунків здійснюється виключно через консолідований кореспондентський рахунок у Національному банку України.

Пунктом 5.1 глави 5 розділу І Положення про застосування Національним банком України заходів впливу за порушення банківського законодавства затвердженого постановою Правління національного банку України №346 від 17.08.2012 року, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 17.09.2012 за № 1590/21902 встановлено, що Національний банк України має право запровадити особливий режим контролю за діяльністю банку та призначити куратора банку у випадках, передбачених нормативно-правовими актами Національного банку.

Згідно з пунктами 5.2, 5.3 глави 5 розділу І зазначеного Положення Національний банк для здійснення особливого режиму контролю за діяльністю банку може залучати фахівців з бухгалтерського обліку, юридичних питань, з питань платіжних систем, інформаційних технологій та з інших питань. Рішення про запровадження особливого режиму контролю за діяльністю банку та призначення куратора банку, строк дії особливого режиму контролю за діяльністю банку та повноважень куратора банку, повноваження куратора банку, відміну / дострокову відміну запровадження особливого режиму контролю за діяльністю банку та призначення куратора банку приймає Правління Національного банку.

Отже, вказаними законодавчими актами не встановлено заборони банку після визнання його проблемним укладати договори, відкривати поточні рахунки та зараховувати на рахунок кошти.

При цьому суд зазначає, що відповідачем не наведено вимог чинного законодавства, які було порушено позивачем, у зв'язку із зарахуванням установою банку на її вкладний рахунок грошових сум, які надійшли на її ім'я від третьої особи.

Крім того, рішення Національного банку України про віднесення банку до категорії проблемного є банківською таємницею, а отже учасники спірної операції, не могли знати про віднесення ПАТ «АВАНТ-БАНК» до категорії проблемних.

Також суд зазначає, що відповідачем під час судового розгляду не надано жодних належних та допустимих доказів на підтвердження висновків щодо визнання правочинів нікчемними, зокрема, звернення до суду із позовом про визнання договорів недійсними, наявності злочинного мотиву дій, який в свою чергу, може бути підтверджений вироком суду, який набрав законної сили, а тому твердження відповідача про здійснення обговорюваної операції з метою надання переваг перед іншими кредиторами, що полягає у можливості отримання відшкодування коштів за рахунок Фонду через третіх осіб є лише припущеннями та не підтверджуються жодним належним і допустимим доказом.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про те, що визначені пунктом 7 частини 3 статті 38 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" підстави для визнання проведеної 29.12.2015 року операції нікчемною, відсутні.

Як наслідок, наказ уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб за №57 від 23.02.2016 року в частині визнання нікчемною та застосування наслідків нікчемності операції по перерахуванню коштів з рахунку НОМЕР_6 що належить ПП «БТІ Експерт» на рахунок ОСОБА_2 29.12.2015 року платіжним дорученням №133, є протиправним та таким, що підлягає скасуванню.

За правилами частини 1 статті 27 Закону передбачено, що уповноважена особа Фонду складає перелік вкладників та визначає розрахункові суми відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду відповідно до вимог цього Закону та нормативно-правових актів Фонду станом на день отримання рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку.

За змістом частини 5 статті 27 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) протягом трьох робочих днів (у разі прийняття Національним банком України рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку з підстав, визначених частиною другою статті 77 Закону України "Про банки і банківську діяльність" , - протягом 20 робочих днів) з дня отримання Фондом рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку виконавча дирекція Фонду затверджує реєстр вкладників для здійснення виплат гарантованої суми відшкодування відповідно до наданого уповноваженою особою Фонду переліку вкладників. Фонд публікує оголошення про відшкодування коштів вкладникам у газетах "Урядовий кур'єр" або "Голос України" та на своїй офіційній сторінці в мережі Інтернет не пізніше ніж через сім днів з дня прийняття рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку.

Згідно нової редакції цієї статті, уповноважена особа Фонду протягом 15 робочих днів з дня початку процедури виведення Фондом банку з ринку формує, зокрема, перелік рахунків, за якими вкладники мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок коштів Фонду, із визначенням сум, що підлягають відшкодуванню. Виконавча дирекція Фонду затверджує реєстр відшкодувань вкладникам для здійснення виплат відповідно до наданого уповноваженою особою Фонду переліку рахунків, за якими вкладник має право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок коштів Фонду. Фонд не пізніше ніж через 20 робочих днів з дня початку процедури виведення Фондом банку з ринку розміщує оголошення про початок відшкодування коштів вкладникам на офіційному веб-сайті Фонду.

Відповідно до пункту 5 розділу ІІ Положення про порядок відшкодування Фондом гарантування вкладів фізичних осіб коштів за вкладами, затвердженого рішенням виконавчої дирекції Фонду гарантування вкладів фізичних осіб від 09 серпня 2012 року №14 (надалі - Положення), Уповноважена особа Фонду протягом 15 робочих днів з дня початку процедури виведення Фондом банку з ринку формує та надає до Фонду станом на день початку процедури виведення Фондом банку, окрім іншого, перелік рахунків, за якими вкладники мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок коштів Фонду, із визначенням сум, що підлягають відшкодуванню, згідно з додатком 2 до цього Положення.

Переліки, зазначені у цьому пункті, надаються до Фонду на паперових та електронних носіях разом із супровідним листом. У супровідному листі зазначаються назви переліків, кількість інформаційних рядків та підсумкові значення сум.

Перелік рахунків, за якими вкладники мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок коштів Фонду (далі - Перелік), формується за структурою, визначеною додатком 4 до цього Положення, та не включає інформацію про вкладників, кошти яких не підлягають відшкодуванню Фондом відповідно до частини четвертої статті 26 Закону.

Протягом дії тимчасової адміністрації та ліквідації банку уповноважена особа Фонду може надавати зміни та доповнення до переліків.

Також п.п. 1, 2 розділу ІІІ Положення визначено, що Фонд завантажує поданий уповноваженою особою Фонду Перелік до програмно-апаратного комплексу Фонду та здійснює його перевірку в частині: 1) невключення до Переліку інформації про рахунки вкладників, розмір залишку гарантованої суми яких становить менше 10 гривень або більше суми граничного розміру відшкодування коштів за вкладами, встановленого на день початку процедури виведення Фондом банку з ринку, незалежно від кількості вкладів в одному банку; 2) невключення до Переліку інформації про рахунки: вкладників, кошти яких не підлягають відшкодуванню Фондом відповідно до пунктів 4 - 6 частини четвертої статті 26 Закону; за якими вкладники на індивідуальній основі отримують від банку відсотки за договорами, укладеними на умовах, що не є поточними ринковими умовами відповідно до статті 52 Закону України «Про банки і банківську діяльність», або мають інші фінансові привілеї від банку; осіб, які використовують вклад як засіб забезпечення виконання іншого зобов'язання перед цим банком, що не виконане; вкладників, що перебувають під арештом за рішенням суду; вкладників, вклади яких мають ознаки, визначені статтею 38 Закону; 3) наявності необхідних для проведення ідентифікації реквізитів вкладника; 4) коректності реквізитів вкладника та іншої інформації.

Фонд складає на підставі Переліку реєстр відшкодувань вкладникам для здійснення виплат за формою, наведеною у додатку 5 до цього Положення (далі - Загальний реєстр), що затверджується виконавчою дирекцією Фонду.

Відповідно до пунктів 4, 5 розділу ІІІ Положення на підставі рішення виконавчої дирекції Фонду за розпорядженням директора-розпорядника Фонд розпочинає виплату відшкодування коштів у національній валюті України (здійснює перерахування гарантованої суми відшкодування та передачу інформації про вкладників, яким здійснюється виплата відшкодування, до банків-агентів відповідно до умов договорів із банками-агентами) не пізніше 20 робочих днів (для банків, база даних про вкладників яких містить інформацію про більше ніж 500000 рахунків, - не пізніше 30 робочих днів) з дня початку процедури виведення Фондом банку з ринку.

Фонд здійснює відшкодування коштів за вкладами відповідно до Загального реєстру за частинами Загального реєстру.

Якщо виплати відшкодувань розпочинаються під час дії тимчасової адміністрації, до першої частини Загального реєстру включаються ГСР за вкладами, щодо яких Фондом або уповноваженою особою Фонду не обмежено здійснення банком операцій (з причин відсутності первинних документів, виявлення помилкових записів, невідповідності реквізитів вкладника первинним документам тощо): за договорами банківського вкладу, строк дії яких закінчився станом на день початку процедури виведення Фондом банку з ринку; за договорами банківського рахунку.

Якщо виплати відшкодувань розпочинаються під час ліквідації, до першої частини Загального реєстру включаються ГСР за вкладами, щодо яких Фондом або уповноваженою особою Фонду не обмежено здійснення банком операцій (з причин відсутності первинних документів, виявлення помилкових записів, невідповідності реквізитів вкладника первинним документам тощо): за договорами банківського вкладу незалежно від закінчення строку їх дії; за договорами банківського рахунку.

ГСР за договорами банківського вкладу, строк дії яких закінчується після початку тимчасової адміністрації, виплачуються після прийняття рішення про ліквідацію банку.

До чергових частин Загального реєстру включаються ГСР за договорами банківського вкладу, що не були включені до першої частини Загального реєстру, та за договорами банківського рахунку після отримання Фондом інформації про операції, здійснені платіжною системою (внутрішньодержавною та міжнародною).

Частини Загального реєстру та дати початку виплат за ними затверджуються виконавчою дирекцією Фонду.

Наведені норми законодавства вказують, що процедура визначення вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами, включає наступні етапи: 1) складення уповноваженою особою Фонду переліку рахунків, за якими вкладники мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок коштів Фонду, із визначенням сум, що підлягають відшкодуванню; 2) передача уповноваженою особою Фонду сформованого переліку рахунків до Фонду; 3) складення Фондом на підставі отриманого переліку рахунків Реєстру відшкодувань вкладникам (Загального реєстру); 4) затвердження виконавчою дирекцією Фонду Реєстру відшкодувань вкладникам (Загального реєстру).

При цьому уповноважена особа може надавати Фонду протягом процедури ліквідації доповнення до переліку рахунків, зокрема щодо збільшення кількості вкладників, яким необхідно здійснити виплати відшкодування.

Таким чином, враховуючи норми чинного законодавства на час виведення неплатоспроможного банку з ринку та винесення рішення по суті уповноважена особа Фонду може надавати до Фонду доповнення до переліку рахунків в частині даних про вкладників, яким необхідно здійснити виплати відшкодування.

Судом встановлено, що визнання операції від 29.12.2015 року нікчемною стало підставою для не включення уповноваженою особою Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію Банку позивача до переліку вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду.

Таким чином, оскільки суд прийшов до висновку про протиправність наказу уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб за №57 від 23.02.2016 в частині визнання нікчемною та застосування наслідків нікчемності операції по перерахуванню коштів з рахунку НОМЕР_6 що належить ПП «БТІ Експерт» на рахунок ОСОБА_2 29.12.2015 року платіжним дорученням №133, порушене право позивача підлягає поновленню шляхом зобов'язання уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію ПАТ «АВАНТ-БАНК» Кічука Олега Івановича (як правонаступника) подати до Фонду гарантування вкладів фізичних осіб інформацію про ОСОБА_2 (ідентифікаційний номер НОМЕР_2) як вкладника, який має право на відшкодування коштів за вкладами в ПАТ «АВАНТ-БАНК» за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб.

Враховуючи вищевикладене адміністративний позов підлягає до задоволення в повному обсязі.

Згідно із частиною 1 статті 94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.

Факт сплати позивачем судового збору підтверджується квитанцією за № ПН2731 від 18.05.2016 року (а.с.3). Позивачу належить повернути 1 102,42 гривень сплаченого судового збору.

На підставі статті 124 Конституції України, керуючись статтями 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити.

Визнати протиправним і скасувати наказ уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію ПАТ «АВАНТ-БАНК» Ларченко Ірини Миколаївни №57 від 23.02.2016 року в частині визнання нікчемною та застосування наслідків нікчемності операції по перерахуванню коштів з рахунку № НОМЕР_3, що належить ПП "БТІ Експерт" на рахунок ОСОБА_2 здійсненої 29.12.2015 року платіжним дорученням № 133.

Зобов'язати уповноважену особу Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію ПАТ «АВАНТ-БАНК» Кічука Олега Івановича подати до Фонду гарантування вкладів фізичних осіб інформацію про ОСОБА_2 (ідентифікаційний номер НОМЕР_2) як вкладника, який має право на відшкодування коштів за вкладами в ПАТ «АВАНТ-БАНК» за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб.

Стягнути на користь ОСОБА_2 (ідентифікаційний номер НОМЕР_2) 1102, 42 коп. (одна тисяча сто дві гривні 42 копійки) сплаченого судового збору за рахунок бюджетних асигнувань уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію ПАТ «АВАНТ-БАНК» через Фонд гарантування вкладів фізичних осіб (код ЄДРПОУ 21708016).

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку. Відповідно до статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд.

Постанова набирає законної сили в порядку та строки встановлені статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Біньковська Н.В.

Постанова складена в повному обсязі 11.12.2017 .