Україна
Донецький окружний адміністративний суд
11 грудня 2017 р. Справа №805/3088/17-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
час прийняття постанови: 12 год. 40 хв.
Суддя Донецького окружного адміністративного суду Олішевська В.В., при секретарі судового засідання Смаль О.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Приватного акціонерного товариства «ДТЕК Шахта Комсомолець Донбасу» м. Добропілля
до відповідача: Офіс великих платників податків Державної фіскальної служби в особі Дніпропетровського управління Офісу великих платників податків
про: скасування податкового повідомлення - рішення № 0004574606 від 23 червня 2017 року, яким нараховано штрафні санкції за порушення граничних термінів неподання податкових розрахунків за формою 1-ДФ за 1 квартал 2017 року у розмірі 510 грн.
за участю
представників сторін:
від позивача: не з'явився,
від відповідача: не з'явився.
Позивач, Приватне акціонерне товариство "ДТЕК Шахта Комсомолець Донбасу" м. Добропілля, звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовною заявою до Офіс великих платників податків Державної фіскальної служби в особі Дніпропетровського управління Офісу великих платників податків про скасування податкового повідомлення - рішення № 0004574606 від 23 червня 2017 року, яким нараховано штрафні санкції за порушення граничних термінів неподання податкових розрахунків за формою 1-ДФ за 1 квартал 2017 року у розмірі 510 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що Офісом великих платників ДФС проведено камеральну перевірку ПрАТ «ДТЕК Шахта «Комсомолець Донбасу» з питань неподання податкових розрахунків за формою 1-ДФ за 1 квартал 2017 року. За результатами перевірки відповідачем встановлено порушення вимог п. 51.1 ст. 51, пп. «б» п. 176.2 ст. 176 ПК України в частині порушення граничних термінів подання податкових розрахунків за формою 1-ДФ за 1 квартал 2017 року. 23 червня 2017 року відповідачем прийнято спірне податкове повідомлення - рішення № 0004574606, відповідно яким до позивача застосовані штрафні санкції у розмірі 510 грн. Позивач зазначає, що він не згоден з висновками, фактами і даними, викладеними в акті перевірки, а прийняте податкове повідомлення вважає протиправним та таким, що підлягає скасуванню, оскільки позивач відповідно до положень Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» здійснює господарську діяльність на території проведення антитерористичної операції, при цьому нерухоме та рухоме майно підприємство знаходиться на території Донецької області, де українська влада не здійснює свої повноваження. Також, позивач звертає увагу суду на те, що 13 березня 2017 року за місцезнаходженням адміністративних і виробничих потужностей позивача надійшли документи, які свідчать про незаконне блокування господарської діяльності. Тобто, підприємство фактично втратило контроль за здійсненням своєї господарської діяльності, в зв'язку з чим у керівництва підприємства відсутня можливість розпоряджатися документацією про фінансово - господарською діяльність товариства, комп'ютерною технікою, автомобільним транспортом. Крім того, позивач не має доступ до кадрового діловодства та не контролює схоронність всіх особистих справ та інших документів, які стосуються трудової діяльності співробітників товариства. В зв'язку з відсутністю у товариства доступу до бази даних та документів, повязаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, Товариство не може належним чином розрахувати показники податкової звітності, забезпечити складання достовірної податкової звітності та сформувати податкові розрахунки за формою 1-ДФ. Позивач звертає увагу суду на те, що у випадку складання Товариством податкової звітності, на підставі частково відновлених документів - така податкова звітність буде вважатися неповною та недостовірною. Крім того, відповідно до ст. 44 ПК України платникам податків забороняється формування показників податкової звітності на підставі даних не підтверджених документами. Також, чинним законодавством передбачена відповідальність платників податків за порушення порядку заповнення документів податкової звітності, недостовірність інформації, наведеної у зазначених документах.
Представник позивача у судове засідання не з'явився, через канцелярію суду надав пояснення відповідно до яких зазначив, що позовні вимоги підтримує в поному обсязі та просив розглядати справу без участі представника позивача.
Представник відповідача через канцелярію суду надав заперечення на позовну заяву, відповідно до яких просив суд відмовити у задоволенні позовних вимог. В обґрунтування наданих заперечень позивач посилається на те, що Дніпропетровським управлінням Офісу великих платників ДФС проведено камеральну перевірку з питань неподання позивачем податкових розрахунків за формою 1-ДФ за І квартал 2017 року, за результатами якої складено акт перевірки від 06 червня 2017 року № 318/28-10-46-06-05508186 та прийнято податкове повідомлення - рішення від 23 червня 2017 року № 0004574606 щодо застосування штрафних санкцій у сумі 510 грн. Відповідач зазначає, що перевіркою встановлено порушення п. 51.1 ст. 51, п.п. «б» п. 176.2 ст. 176 ПК України в частині неподання податкової звітності про суми доходів, нарахованих (сплачених) на користь платника податків, суми утриманого з них податку (за формою 1-ДФ) за І квартал 2017 року. Відповідач вважає, що висновки, які викладені в акті є правомірними та обґрунтованим, оскільки згідно наданих звітів про суми нарахованої заробітної плати застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за січень та лютий 2017 року штатна чисельність працівників складає 4668 осіб, загальна сума нарахованої заробітної плати, винагород за виконану роботу (надані послуги) за цивільно - правовими договорами, оплати допомоги по тимчасовій непрацездатності та допомоги у зв'язку з вагітністю та пологами у січня 2017 року складає 45383204,17 грн., у лютому 2017 року - 43734748,58 грн. Також, згідно бази даних ДФС позивачем сплачено протягом січня - березня 2017 року податок на доходи фізичних осіб у сумі 22472448,45 грн. Відповідач зазначає, що податкові агенти, які перебувають на обліку в фіскальних органах, зобов'язані виконувати всі встановлені ПК України функції. В зв'язку з чим, відповідач звертає увагу суду на те, що позивач зобовязаний у строки визначені ПК України подавати до контролюючого органу податкову звітність про суми доходів, нарахованих (сплачених) на користь платника податків, суми утриманого з них податку (за формою 1-ДФ) за І квартал 2017 року.
Представник відповідача у судове засідання не з'явився, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином.
Відповідно до ч. 2 ст. 128 Кодексу адміністративного судочинства України (далі по тексту - КАС України), неприбуття в судове засідання без поважних причин представника сторони або третьої особи, які прибули в судове засідання, або неповідомлення ним про причини неприбуття не є перешкодою для розгляду справи. Проте, за клопотанням сторони та з урахуванням обставин у справі суд може відкласти її розгляд.
З огляду на наведене, а також з метою дотримання вимог ч. 1 ст. 122 КАС України, суд не вбачає перешкод для розгляду справи по суті у даному судовому засіданні.
За умов ст. 41 КАС України, у разі неявки у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності осіб, які беруть участь у справі (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню, з огляду на наступне.
Приватне акціонерне товариство «ДТЕК Шахта Комсомолець Донбасу» зареєстровано в якості юридичної особи 02 жовтня 1996 року за № 12631200000000016, включено до ЄДРОПУ за № 005508186, перебуває на обліку у Дніпропетровському відділенні Офісу великих платників податків ДФС.
З матеріалів справи вбачається, що відповідачем проведено камеральну перевірку даних ПрАТ «ДЕТК Шахта Комсомолець Донбасу» (код ЄДРПОУ 05508186) з питань неподання податкових розрахунків за формою 1-ДФ за І квартал 2017 року, за результатами якої складено акт від 06 червня 2017 року № 318/28-10-46-06-05508186 (а.с. 7-8).
Перевіркою встановлені порушення п.51.1 ст. 51, п.п. «б» п. 176.2 ст. 176 Податкового кодексу України, в частині неподання податкової звітності про суми доходів, нарахованих (сплачених) на користь платника податків, суми утриманого з них податку (за формою 1-ДФ) за І квартал 2017 року.
На підставі акту перевірки, контролюючим органом прийняте спірне податкове повідомлення - рішення від 23 червня 2017 року за № 0004574606 про застосування штрафних (фінансових) санкцій у сумі 510 грн. (а.с. 9).
Не погодившись з податковим повідомленням - рішенням позивач подав скаргу б/н від 04 липня 2017 року до Державної фіскальної служби України, відповідно до якої просив скасувати податкове повідомлення - рішення (а.с. 12-13).
За результатами розгляду скарги позивача Державною фіскальною службою України прийнято рішення про результати розгляду скарги № 18177/6/99-99-11-02-01-15 від 17 серпня 2017 року, відповідно до якого податкове повідомлення - рішення залишено без змін, а скарга позивача залишена без задоволення (а.с. 14-15).
Позивач вважає спірне податкове повідомлення - рішення протиправним та таким, що підлягає скасуванню, в зв'язку з чим позивач звернувся з даним адміністративним позовом до суду.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулюються Податковим кодексом України (далі по тексту - ПК України).
Відповідно до п. 75.1 ст. 75 ПК України контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.
Камеральні та документальні перевірки проводяться контролюючими органами в межах їх повноважень виключно у випадках та у порядку, встановлених цим Кодексом, а фактичні перевірки - цим Кодексом та іншими законами України, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи.
Камеральною вважається перевірка, яка проводиться у приміщенні контролюючого органу виключно на підставі даних, зазначених у податкових деклараціях (розрахунках) платника податків та даних системи електронного адміністрування податку на додану вартість (даних центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в якому відкриваються рахунки платників у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, даних Єдиного реєстру податкових накладних та даних митних декларацій), а також даних Єдиного реєстру акцизних накладних та даних системи електронного адміністрування реалізації пального.
Предметом камеральної перевірки також може бути своєчасність подання податкових декларацій (розрахунків) та/або своєчасність реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних, акцизних накладних та/або розрахунків коригування до акцизних накладних у Єдиному реєстрі акцизних накладних, виправлення помилок у податкових накладних та/або своєчасність сплати узгодженої суми податкового (грошового) зобов'язання виключно на підставі даних, що зберігаються (опрацьовуються) у відповідних інформаційних базах.
Статтею 76 ПК України передбачено, що камеральна перевірка проводиться посадовими особами контролюючого органу без будь-якого спеціального рішення керівника (його заступника або уповноваженої особи) такого органу або направлення на її проведення.
Камеральній перевірці підлягає вся податкова звітність суцільним порядком.
Згода платника податків на перевірку та його присутність під час проведення камеральної перевірки не обов'язкова.
Порядок оформлення результатів камеральної перевірки здійснюється відповідно до вимог статті 86 цього Кодексу.
Камеральна перевірка податкової декларації або уточнюючого розрахунку може бути проведена лише протягом 30 календарних днів, що настають за останнім днем граничного строку їх подання, а якщо такі документи були надані пізніше, - за днем їх фактичного подання.
Камеральна перевірка з інших питань проводиться з урахуванням строків давності, визначених статтею 102 цього Кодексу.
Відповідно до пунктів 86.2 статті 86 ПК України вбачається, що, за результатами камеральної перевірки у разі встановлення порушень складається акт у двох примірниках, який підписується посадовими особами такого органу, які проводили перевірку, і після реєстрації у контролюючому органі вручається або надсилається для підписання протягом трьох робочих днів платнику податків у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу.
Суд зазначає, що в зв'язку з неподанням податкової звітності про суми доходів, нарахованих (сплачених) на користь платника податків, суми утриманого з них податку за І квартал 2017 року, відповідачем проведено камеральну перевірку.
Згідно п. 36.1 ст. 36 ПК України податковим обов'язком визнається обов'язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом, законами з питань митної справи.
Відповідно до пп.16.1.3 п.16.1 ст. 16 Податкового Кодексу України , платник податків зобов'язаний подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів.
Згідно п. 46.1 ст. 46 ПК України податкова декларація, розрахунок (далі - податкова декларація) - документ, що подається платником податків (у тому числі відокремленим підрозділом у випадках, визначених цим Кодексом) контролюючому органу у строки, встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податкового зобов'язання, чи документ, що свідчить про суми доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, суми утриманого та/або сплаченого податку.
У відповідності до п. 49.1, п. 49.2 ст. 49 Податкового кодексу України, податкова декларація подається за звітний період в установлені цим Кодексом строки контролюючому органу, в якому перебуває на обліку платник податків. Платник податків зобов'язаний за кожний встановлений цим Кодексом звітний період, в якому виникають об'єкти оподаткування, або у разі наявності показників, які підлягають декларуванню, відповідно до вимог цього Кодексу подавати податкові декларації щодо кожного окремого податку, платником якого він є.
Підпунктом 49.18.1 пункту 49.18 статті 49 ПК України, податкові декларації, крім випадків, передбачених цим Кодексом, подаються за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює: календарному місяцю (у тому числі в разі сплати місячних авансових внесків) - протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.
Приписами п. 51.1 ст. 51 Податкового кодексу України визначено, що платники податків, в тому числі податкові агенти, зобов'язані подавати контролюючим органам у строки, встановлені цим Кодексом для податкового кварталу, податковий розрахунок сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків.
Статтю 18 Податкового кодексу України визначено, що податковим агентом визнається особа, на яку цим Кодексом покладається обов'язок з обчислення, утримання з доходів, що нараховуються (виплачуються, надаються) платнику, та перерахування податків до відповідного бюджету від імені та за рахунок коштів платника податків. Податкові агенти прирівнюються до платників податку і мають права та виконують обов'язки, встановлені цим Кодексом для платників податків.
Згідно до п.п. «б» п. 176.2 ст. 176 Податкового кодексу України особи, які відповідно до цього Кодексу мають статус податкових агентів, зобов'язані: подавати у строки, встановлені цим Кодексом для податкового кварталу податковий розрахунок суми доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, а також суми утриманого з них податку до контролюючого органу за місцем свого розташування. Такий розрахунок подається лише у разі нарахування сум зазначених доходів платнику податку податковим агентом протягом звітного періоду. Запровадження інших форм звітності з зазначених питань не допускається.
Форма податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, і сум утриманого з них податку (форма № 1-ДФ), а також порядок заповнення та подання податковими агентами податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, і сум утриманого з них податку затверджені наказом Міністерства фінансів України № 4 від 13 січня 2015 року «Про затвердження форми Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь фізичних осіб, і сум утриманого з них податку (форма № 1-ДФ) та Порядку заповнення та подання податковими агентами Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь фізичних осіб, і сум утриманого з них податку».
Згідно п. 1.2 зазначеного Порядку, податковий розрахунок - документ, який свідчить про суми доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, суми утриманого та/або сплаченого податку. На підставі відомостей щодо сум утриманого та/або сплаченого податку, які зазначаються у податковому розрахунку, нарахування податкового зобов'язання не проводиться.
Приписами п. 2.1, 2.2, 2.3 Порядку визначено, що податковий розрахунок подається окремо за кожний квартал (податковий період) протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного кварталу. Окремий податковий розрахунок за календарний рік не подається.
Якщо останній день строку подання податкового розрахунку припадає на вихідний або святковий день, останнім днем строку вважається операційний (банківський) день, що настає за вихідним або святковим днем.
Граничні строки подання податкового розрахунку можуть бути збільшені за правилами та на підставах, які передбачені Кодексом.
Податковий розрахунок подається незалежно від того, виплачує чи не виплачує доходи платникам податку податковий агент протягом звітного періоду.
Податковий розрахунок подається до контролюючих органів за місцезнаходженням податкового агента - юридичної особи або її відокремлених підрозділів чи до контролюючого органу за податковою адресою фізичної особи - податкового агента.
Відповідно до п. 119.2 ст. 119 ПК України неподання, подання з порушенням встановлених строків, подання не у повному обсязі, з недостовірними відомостями або з помилками податкової звітності про суми доходів, нарахованих (сплачених) на користь платника податків, суми утриманого з них податку, а також суми отриманої оплати від фізичних осіб за товари (роботи, послуги), якщо такі недостовірні відомості або помилки призвели до зменшення та/або збільшення податкових зобов'язань платника податку та/або до зміни платника податку - тягнуть за собою накладення штрафу у розмірі 510 гривень.
Судом встановлено, що позивачем не подано до контролюючого органу податкову звітність про суми доходів, нарахованих (сплачених) на користь платника податків, суми утриманого з них податку (за формою № 1-ДФ) за І квартал 2017 року, що є порушенням п. 51.1 ст. 51, п.п. «б» п. 176.2 ст. 176 ПК України.
Однак, суд вважає за доцільне зазначити, що вказані обставини виникли не з вини позивача.
Так, Указом Президента України від 14 квітня 2014 року № 405/2014 введене в дію рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо боротьби з терористичною загрозою і збереження територіальної цілісності України» та розпочате проведення Антитерористичної операції на території Донецької і Луганської областей.
Тимчасові заходи для забезпечення підтримки суб'єктів господарювання, що здійснюють діяльність на території проведення антитерористичної операції, та осіб, які проживають у зоні проведення антитерористичної операції або переселилися з неї під час її проведення визначає Закон України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» №1669-VІІ.
Абзацом 2 статті 1 зазначеного Закону визначено, що територія проведення антитерористичної операції - територія України, на якій розташовані населені пункти, визначені у затвердженому Кабінетом Міністрів України переліку, де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» від 14 квітня 2014 року № 405/2014.
Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 02.12.2015 року № 1275-р «Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, та визнання такими, що втратили чинність, деяких розпоряджень Кабінету Міністрів України», відповідно до якого втратили чинність розпорядження Кабінету Міністрів України від 30.10.2014 р. № 1053 «Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція» та розпорядження Кабінету Міністрів України від 05.11.2014 р. № 1079 «Про зупинення дії розпорядження Кабінету Міністрів України від 30 жовтня 2014 р. № 1053», а також визначено перелік населених пунктів на території яких здійснювалась антитерористична операція.
Суд зазначає, що відповідно витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань вбачається, що ПрАТ «Шахта Комсомолець Донбасу» зареєстровано за адресою: 85000, Донецька область, м. Добропілля, вул. Київська, буд. 1, відповідно до п. 9, ст. 1 розпорядження Кабінету Міністрів України № 1275-р, м. Добропілля входить до зазначеного переліку.
Крім того, з матеріалів справи вбачається, що всі виробничі активи товариства знаходять у м. Кіровське, яке відповідно до Розпорядження Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2014 року № 1085-р «Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та переліку населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення» віднесено до переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження.
Суд зазначає, що статтею 2 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» визначено, що на час проведення антитерористичної операції забороняється нарахування пені та/або штрафів на основну суму заборгованості із зобов'язань за кредитними договорами та договорами позики з 14 квітня 2014 року громадянам України, які зареєстровані та постійно проживають або переселилися у період з 14 квітня 2014 року з населених пунктів, визначених у затвердженому Кабінетом Міністрів України переліку, де проводилася антитерористична операція, а також юридичним особам та фізичним особам - підприємцям, що провадять (провадили) свою господарську діяльність на території населених пунктів, визначених у затвердженому Кабінетом Міністрів України переліку, де проводилася антитерористична операція.
Станом на день розгляду справи антитерористична операція не закінчена.
Відповідно до частини 2-3 статті 11 «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» цей Закон набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування, і втрачає чинність через шість місяців з дня завершення антитерористичної операції, крім пункту 4 статті 11 «Прикінцеві та перехідні положення» цього Закону. Дія цього Закону поширюється на період проведення антитерористичної операції та на шість місяців після дня її завершення. Закони та інші нормативно-правові акти України діють у частині, що не суперечить цьому Закону.
Згідно з абзацом 1 статті 1 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» період проведення антитерористичної операції - час між датою набрання чинності Указом Президента України "Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України" від 14 квітня 2014 року № 405/2014 та датою набрання чинності Указом Президента України про завершення проведення антитерористичної операції або військових дій на території України.
Відповідно до статті 10 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» протягом терміну дії цього Закону єдиним належним та достатнім документом, що підтверджує настання обставин непереборної сили (форс-мажору), що мали місце на території проведення антитерористичної операції, як підстави для звільнення від відповідальності за невиконання (неналежного виконання) зобов'язань, є сертифікат Торгово-промислової палати України.
Статтею 14-1 Закону України № 1669-VІІ Торгово-промисловій палаті України надано право засвідчувати форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили) та видавати сертифікати про такі обставини.
Відповідно до ст. 11 Закону України № 1669-VІІ, внесені відповідні зміни до Закону України «Про торгово-промислові палати в Україні», зокрема даний закон доповнено ст. 14-1, згідно якої форс-мажорними обставинами (обставинами непереборної сили) є надзвичайні та невідворотні обставини, що об'єктивно унеможливлюють виконання зобов'язань, передбачених умовами договору (контракту, угоди тощо), обов'язків згідно із законодавчими та іншими нормативними актами, а саме: загроза війни, збройний конфлікт або серйозна погроза такого конфлікту, включаючи але не обмежуючись ворожими атаками, блокадами, військовим ембарго, дії іноземного ворога, загальна військова мобілізація, військові дії, оголошена та неоголошена війна, дії суспільного ворога, збурення, акти тероризму, диверсії, піратства, безлади, вторгнення, блокада, революція, заколот, повстання, масові заворушення, введення комендантської години, експропріація, примусове вилучення, захоплення підприємств, реквізиція, громадська демонстрація, блокада, страйк, аварія, протиправні дії третіх осіб, пожежа, вибух, тривалі перерви в роботі транспорту, регламентовані умовами відповідних рішень та актами державних органів влади, закриття морських проток, ембарго, заборона (обмеження) експорту/імпорту тощо, а також викликані винятковими погодними умовами і стихійним лихом, а саме: епідемія, сильний шторм, циклон, ураган, торнадо, буревій, повінь, нагромадження снігу, ожеледь, град, заморозки, замерзання моря, проток, портів, перевалів, землетрус, блискавка, пожежа, посуха, просідання і зсув ґрунту, інші стихійні лиха тощо.
Позивачем до матеріалів справи долучені сертифікати (висновки) Торгово - промислової палати України про настання обставин непереборної сили від 05 вересня 2014 року № 2889 та № 2890, відповідно до яких позивачу засвідчено настання обставин непереборної сили з 14 квітня 2014 року ПрАТ «Шахта Комсомолець Донбасу» при здійсненні господарської діяльності на території Донецькоїобласті та дотриманні законодавчих актів України, які стосуються справляння та сплати податків та обов'язкових платежів. На момент видачі сертифікатів (висновків) обставини непереборної сили тривають та дату закінчення їх терміну встановити не можливо (а.с. 102, 103).
Крім того, позивачем наданий сертифікат Торгово - промислової палати України про форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили) № 7635 від 19 червня 2017 року (за вих. № 393/05-4), що роблять неможливим виконання позивачем обов'язку, а саме: своєчасно та повністю нараховувати, утримувати та сплачувати (перераховувати) до бюджету податок з доходу, що виплачується на користь платника податку та оподатковується до або під час такої виплати за її рахунок, а також подавати податковий розрахунок суму доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, а також суми утриманого з них податку за І квартал 2017 року до контролюючого органу протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного кварталу, у термін до 10 травня 2017 року. Період дії форс-мажорних обставин дата настання 13 березня 2017 року, дата закінчення тривають на 19 червня 2017 року (а.с. 37).
Також, суд зазначає, що в матеріалах справи наявна довідка директора ПрАТ «ДТЕК Шахта Комсомолець Донбасу» відповідно якою підтверджено відсутність доступу з 13 березня 2017 року до документів Товариства (кадрової, первинної, технічної, договірної, податкової, архівної та інш.), комп'ютерних баз та системи Товариства, внасліждок втрати контролю над здійсненням своєї господарської діяльності з підстав захоплення невідомими особами майна Товариства, у тому числі й адміністративних будівель, які знаходяться в м. Кіровське (м. Христівка), Донецькї області на території де органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, відповідно до Розпорядження КМ України від 07 листопада 2014 року № 1085-р (а.с. 38).
Суд зазначає, що позивач, у зв'язку з захопленням виробничих активів товариства, звернувся з заявою до Головного управління Національної поліції в Донецькій області про вчинення кримінального правопорушення. На підставі поданої заяви Головним управлінням Національної поліції в Донецькій області відкрито кримінальне провадження № 12017100000000152 за ч. 3 ст. 20 Кримінального кодексу України.
Крім того, листом від 17 березня 2017 року б/н позивач повідомив Дніпропетровське управління Офісу великих платників податків ДФС про настання форс - мажорних обставин та неможливість виконання податкових зобов'язань до моменту усунення таких обставин (а.с.52-54).
З огляду на вищевикладене, суд приходить висновку, що позивачем не подано податкову звітність про суми доходів, нарахованих (сплачених) на користь платника податків, суми утриманого з них податку (за формою № 1-ДФ) за І квартал 2017 року з обставин, які не залежать від вини позивача та які засвідчені сертифікатом Торгово - промислової палати про засвідчення форс - мажорних обставин (обставин непереборної сили).
Отже, податкове повідомлення - рішення від 23 червня 2017 року № 0004574606 винесене Дніпропетровським управлінням Офісу великих платників податків ДФС є протиправним та таким, що підлягає скасуванню.
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною 1 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 1 та ч. 2 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Згідно ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
З урахуванням викладеного, суд приходить висновку про задоволення позовних вимог Приватного акціонерного товариства «ДТЕК Шахта Комсомолець Донбасу» м. Добропілля до Офіс великих платників податків Державної фіскальної служби в особі Дніпропетровського управління Офісу великих платників податків про скасування податкового повідомлення - рішення № 0004574606 від 23 червня 2017 року, яким нараховано штрафні санкції за порушення граничних термінів неподання податкових розрахунків за формою 1-ДФ за 1 квартал 2017 року у розмірі 510 грн.
Відповідно до ч. 1 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись Конституцією України та Кодексом адміністративного судочинства України, суд -
Позовні вимог Приватного акціонерного товариства «ДТЕК Шахта Комсомолець Донбасу» м. Добропілля до Офіс великих платників податків Державної фіскальної служби в особі Дніпропетровського управління Офісу великих платників податків про скасування податкового повідомлення - рішення № 0004574606 від 23 червня 2017 року, яким нараховано штрафні санкції за порушення граничних термінів неподання податкових розрахунків за формою 1-ДФ за 1 квартал 2017 року у розмірі 510 грн. - задовольнити повністю.
Скасувати податкового повідомлення - рішення № 0004574606 від 23 червня 2017 року винесене Дніпропетровським управлінням Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби, яким нараховано штрафні санкції за порушення граничних термінів неподання податкових розрахунків за формою 1-ДФ за 1 квартал 2017 року у розмірі 510 грн.
Стягнути на користь Приватного акціонерного товариства «ДТЕК Шахта Комсомолець Донбасу» (85000, Донецька область, м. Добропілля, вул. Київська, буд. 1, код ЄДРПОУ 05508186) за рахунок бюджетних асигнувань Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби (04119, м. Київ, вул. Дегтярівська, буд. 11, код ЄДРПОУ 39440996) судовий збір в розмірі 1600 (одна тисяча шістсот) гривень.
Постанова постановлена у нарадчій кімнаті та проголошена вступна та резолютивна частини у судовому засіданні 11 грудня 2017 року без участі сторін.
Повний текст постанови складено та підписано 18 грудня 2017 року.
Постанова може бути оскаржена сторонами в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Олішевська B.В.