ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
Вн. №27/14
м. Київ
08 грудня 2017 року № 826/14332/17
за позовом Головного управління Державної служби України з питань праці у Київській області
до Державного підприємства "Державний науково - дослідний інститут автоматизованих систем в будівництві"
про застосування заходів реагування
Суддя О.В.Головань
Обставини справи:
Позовні вимоги заявлені про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду у вигляді заборони експлуатації ліфтів у зв'язку з порушенням норм чинного законодавства, за реєстраційними номерами № 7364, № 7363, № 7362 за адресою: м. Київ, вул. Максима Кривоноса, буд. 2А до усунення порушень та отримання у встановленому порядку рішення на відновлення робіт.
В судовому засіданні 29.11.17р. оголошено ухвалу про перехід до розгляду справи в порядку письмового провадження згідно ч. 6 ст. 128 КАС України.
Ознайомившись з матеріалами справи, заслухавши пояснення представника позивача, суд, -
Відповідно до наказу від 30.11.16 р. №2580 "Про затвердження плану проведення перевірок суб'єктів господарювання (виробничих об'єктів) на 2017 рік" та направлення на проведення планової перевірки від 18.09.17 р. №5.2/485 Головне управління Держпраці у Київській області у період з 09.10.17р. по 23.10.17р. провело планову перевірку в частині дотримання вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці при експлуатації ліфтів Державним підприємством "Державний науково - дослідний інститут автоматизованих систем в будівництві" за адресою: м. Київ, вул. Максима Кривоноса, буд. 2А, за результатами якої складено акт від 23.10.17р. № 5.2/447А, в якому було зафіксовано перелік недоліків, що були виявлені в ході перевірки, зокрема:
- ст. 13 Закону України "Про охорону праці" (надалі - Закон №2694) - не забезпечено функціонування системи управління охорони праці, а саме: не забезпечене належне утримання устаткування. Робота ліфтів за реєстраційними номерами: № 7364, № 7363, №7362 за адресою: м. Київ, вул. Максима Кривоноса, буд. 2А дозволена за відсутністю паспортів та відомостей про реєстрацію, що є порушенням п. 9.7.15. НПАОП 0.00 - 1.02-08 "Правил будови і безпечної експлуатації ліфтів";
- ст. 13 Закону №2694 - не забезпечено функціонування системи управління охороною праці, а саме: не призначено особу, відповідальну за організацію експлуатації, що є порушенням п.9.7.1 НПАОП 0.00 - 1.02-08 "Правил будови і безпечної експлуатації ліфтів";
- ст. 14 Закону №2694 - не виконані вимоги НПА з охорони праці. Дозволено роботу ліфтів реєстраційні номера: № 7364, № 7363, № 7362 за адресою: м. Київ, вул. Максима Кривоноса, буд. 2А, у яких не призначено особу, відповідальну за організацію експлуатації, що є порушенням вимог п. 9.7.15. НПАОП 0.00 - 1.02-08 "Правил будови і безпечної експлуатації ліфтів";
- ст. 13 Закону №2694 - наказом керівника підприємства не призначено посадових осіб, які забезпечують вирішення конкретних питань охорони праці, а саме: визначено наказом по підприємству відповідального за розробку та перегляд інструкцій з охорони праці, що діють в межах підприємства. Порушення вимоги п. 4.3.3 НПАОП 0.00 - 4.15-98;
- ст. 18 Закону №2694 - керівник підприємства не пройшов навчання та перевірку знань з питань охорони праці. Порушено вимоги п. 5.1. НПАОП 0.00 - 4.12-0 "Типове положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці";
- ст. 13 Закону №2694 - роботодавець не забезпечив функціонування системи управління охороною праці, а саме: відсутня інструкція з охорони праці для одержання групи 1 (один) з електробезпеки. Порушено вимоги п. 2.1.3. НПАОП 40.1 - 1.21-9 "Правила безпечної експлуатації електроустановок споживачів";
- ст. 18 Закону №2694 - роботодавець не забезпечив функціонування системи управління охороною праці, а саме: не забезпечено організацію і здійснення інструктажів, навчання та перевірки працівників з питань охорони праці на підприємстві. Порушення вимог п. 3.19. НПАОП 0.00 - 4.12-05 "Типове положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці";
- ст. 13 Закону №2694 - роботодавець не забезпечив функціонування системи управління охороною праці, а саме: відсутній затверджений керівником перелік інструкцій з охорони праці. Порушено вимоги п. 4.3.2. НПАОП 0.00 - 4.15-98 "Положення про розробку інструкцій з охорони праці";
- ст. 13 Закону №2694 - роботодавець не забезпечив функціонування системи управління охороною праці, а саме: відсутній журнал обліку та видачі інструкцій охорони праці. Порушено вимоги п. 5.1. НПАОП 0.00 - 4.15-98 "Положення про розробку інструкцій з охорони праці";
- ст. 13 Закону №2694 - роботодавець не забезпечив функціонування системи управління охороною праці, а саме: не забезпечив видачу інструкцій з охорони праці працівникам, під розпис у журналі реєстрації інструктажів. Порушено вимоги п. 5.4. НПАОП 0.00 - 4.15-98 "Положення про розробку інструкцій з охорони праці";
- ст. 13 Закону №2694 - роботодавець не забезпечив функціонування системи управління охороною праці, а саме: на підприємстві не розроблено положення про службу охорони праці. Порушено вимоги п. 1.2. НПАОП 0.00 - 4.35-04 "Типове положення про службу охорони праці";
- ст. 13 Закону №2694 - роботодавець не забезпечив функціонування системи управління охороною праці, а саме: працівники, при прийомі на роботу, не проходять вступний інструктаж. Порушено вимоги п. 6.3. НПАОП 0.00 - 4.12.05 "Типове положення про порядок проведення навчання перевірки знань з питань охорони праці";
- ст. 13 Закону №2694 - роботодавець не забезпечив функціонування системи управління охороною праці, а саме: відсутній журнал реєстрації інструктажів з питань охорони праці на робочому місці. Порушено вимоги п. 6.10. НПАОП 0.00 - 4.12.05 "Типове положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці";
- ст. 13 Закону №2694 - не дотримуються вимоги НПА з охорони праці, а саме: на підприємстві не розроблені основні положення функціонування системи управління охороною праці яка б відповідала вимогам ДТСУ-OHSAS 18001, ДТСУ-П OHSAS 18002, ДТСУ ГОС 12.0.230 п. 1.2 НПАОП 0.00 - 4.21-04 "Типові положення про службу охорони праці" і змін до нього, відповідно до Наказу Держгірпромнагляду від 02.10.2007 № 236;
- ст. 13 Закону №2694 - не дотримуються вимоги НПА з охорони праці, а саме: роботодавець не затвердив та не розробив перелік інструкцій з охорони праці для кожного працівника п. 4.3 НПАОП 0.00 - 4.15-98 "Положення про розробку інструкцій з охорони праці".
У зв'язку з виявленими недоліками у акті запропоновано зупинити роботу ліфтів №7364, № 7363, № 7362 за адресою: м. Київ, вул. Максима Кривоноса, буд. 2А.
Перевірка проведена у присутності представника інституту - в.о. директора Басько С.В., який в акті розписався, зауважень до перевірки не висловив.
За наслідками перевірки 23.10.17 р. Головним управлінням Держпраці у Київській області винесено припис №5.2/447ПР з викладенням вказаних порушень та вимогою їх усунення та письмове інформування про усунення кожного з порушень.
Позивач обґрунтовує необхідність застосування заходів реагування тим, що відповідачем експлуатуються ліфти із порушенням вимог законодавства у сфері охорони праці, чим створюють реальну загрозу життю та здоров'ю людей, які працюють на Державному підприємстві "Державний науково - дослідний інститут автоматизованих систем в будівництві".
Відповідач надав письмові пояснення щодо позову, у яких повідомив про наявність паспортів на ліфти № 7364, № 7363, № 7362 за адресою: м. Київ, вул. Максима Кривоноса, буд. 2А, копії яких долучені до пояснень, про перебування ліфтів на обслуговуванні у Закритого акціонерного товариства "ОТІС" за договором від 30.12.02 р. №D2 4Р 0503 зі змінами та додатковими угодами.
30.04.14р. між сторонами укладено додаткову угоду №7 на часткове обслуговування ліфтів, згідно якої припинено обслуговування двох ліфтів за реєстраційними №№7363, 7362 у зв'язку з важким фінансовим становищем інституту.
Проаналізувавши матеріали справи та пояснення представників сторін, суд задовольняє позовні вимоги з наступних підстав.
Згідно ч.4 ст. 4 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" передбачено, що вичерпний перелік підстав для зупинення господарської діяльності встановлюється виключно законами.
Згідно з ч.1 ст. 4 Закону України "Про охорону праці" державна політика в галузі охорони праці визначається відповідно до Конституції України Верховною Радою України і спрямована на створення належних, безпечних і здорових умов праці, запобігання нещасним випадкам та професійним захворюванням.
Згідно ч.1 ст. 13 Закону України "Про охорону праці" передбачено, що роботодавець зобов'язаний створити на робочому місці в кожному структурному підрозділі умови праці відповідно до нормативно-правових актів, а також забезпечити додержання вимог законодавства щодо прав працівників у галузі охорони праці.
С. 21 Закону України "Про охорону праці", зокрема, передбачено, що виробничі будівлі, споруди, машини, механізми, устаткування, транспортні засоби, що вводяться в дію після будівництва (виготовлення) або реконструкції, капітального ремонту тощо, та технологічні процеси повинні відповідати вимогам нормативно-правових актів з охорони праці.
Проектування виробничих об'єктів, розроблення нових технологій, засобів виробництва, засобів колективного та індивідуального захисту працюючих повинні провадитися з урахуванням вимог щодо охорони праці. Не допускається виготовлення і впровадження нових для даного підприємства технологій і зазначених засобів без попередньої експертизи робочого проекту або робочої документації на їх відповідність нормативно-правовим актам з охорони праці. Фінансування цих робіт може провадитися лише після одержання позитивних результатів експертизи. Експертиза проектів будівництва проводиться відповідно до статті 31 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності".
Роботодавець повинен одержати дозвіл на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки (далі - дозвіл). Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, видає дозволи на безоплатній основі на підставі висновку експертизи стану охорони праці та безпеки промислового виробництва суб'єкта господарювання, проведеної експертно-технічними центрами, які належать до сфери управління центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, або незалежними експертними організаціями, які забезпечують науково-технічну підтримку державного нагляду у сфері промислової безпеки та охорони праці. На застосування машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки виробник або постачальник устаткування підвищеної небезпеки отримує дозвіл до прийняття зобов'язань на постачання. Одержання дозволу не вимагається у разі експлуатації (застосування) устаткування підвищеної небезпеки, яке прийнято в експлуатацію з видачею відповідного сертифіката або щодо якого зареєстровано декларацію про готовність до експлуатації, а також у разі реєстрації машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці.
Ч.1 ст. 38 Закону України "Про охорону праці" передбачено, що державний нагляд за додержанням законів та інших нормативно-правових актів про охорону праці здійснює центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці.
Процедуру проведення перевірок під час здійснення державного нагляду (контролю) за додержанням законів та інших нормативно-правових актів з питань промислової безпеки, охорони праці, безпечного ведення робіт юридичними та фізичними особами, які відповідно до законодавства використовують найману працю встановлює Положення про організацію та здійснення державного гірничого нагляду, державного нагляду (контролю) у сфері промислової безпеки та охорони праці в системі Держгірпромнагляду України, затверджене наказом Міністерства надзвичайних ситуацій України від 11.11.11 р. №826.
П. 1.4 Положення визначено, що загроза життю та здоров'ю працівників - виникнення умов, за яких подальше продовження виконання робіт або експлуатація об'єкта, машин і механізмів несе ризик спричинення внаслідок цих умов фізичної шкоди працівникові, в тому числі такої, яка може призвести до смертельних наслідків.
Згідно п. 2.26 Положення право заборони виконання робіт, виробництва виникає у разі виявлення під час перевірки: порушень вимог законодавства з охорони праці та промислової безпеки, що створюють загрозу життю працівників; порушень вимог Кодексу України про надра; відсутності дозволу на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки; непроведення у встановленому порядку та в терміни технічного огляду, випробування або експертного обстеження машин, механізмів та устаткування підвищеної небезпеки; виникнення нещасного випадку зі смертельним або тяжким наслідком, групового нещасного випадку.
У разі виявлення факту перевищення допустимих норм технологічного навантаження виробничого об'єкта (окремого виробництва, машин і механізмів) або якщо дійсний рівень технологічного навантаження створює загрозу життю працівників, уникнути чого можливо за рахунок його зниження, роботи такого об'єкта (виробництво, експлуатація машин і механізмів) можуть бути обмежені до допустимого безпечного рівня.
Згідно з ч.5 ст. 4 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" виробництво (виготовлення) або реалізація продукції, виконання робіт, надання послуг суб'єктами господарювання можуть бути зупинені повністю або частково виключно за рішенням суду.
Ч.7 ст. 7 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" передбачено, що на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду.
З наведених норм законодавства та обставин справи суд приходить до висновку, що недотримання вимог законодавства Державним підприємством "Державний науково - дослідний інститут автоматизованих систем в будівництві" з охорони праці та промислової безпеки, які створюють загрозу життю працівників, може бути підставою для звернення Головного управління Держпраці у Київській області до адміністративного суду із відповідним позовом про застосування заходів реагування.
Відповідно до норм ч.5 ст. 4 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" передбачено повне або часткове зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг, однак, не визначено такого способу реагування як заборона виконання робіт чи експлуатації обладнання та не визначено події, до якої застосовуються заходи реагування.
В даному випадку матеріалами справи (змістом акту перевірки від 23.10.17 р.) виявлено порушення вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці при експлуатації ліфтів, наявність яких відповідачем не спростована і пояснена наявністю фінансових проблем.
Станом на 08.12.17 р. суду не надано доказів усунення виявлених порушень законодавства та звернення до відповідача з питання проведення повторної перевірки на підтвердження усунутих порушень.
За таких обставин суд задовольняє позовні вимоги.
На підставі вищевикладеного, ст. 160-163, 186 КАС України, суд, -
1. Позовні вимоги задовольнити.
2. Застосувати до Державного підприємства "Державний науково - дослідний інститут автоматизованих систем в будівництві" заходи реагування у вигляді у вигляді зупинення експлуатації ліфтів: заборонити експлуатацію ліфтів, за реєстраційними номерами № 7364, № 7363, № 7362 за адресою: м. Київ, вул. Максима Кривоноса, буд. 2А.
3. Постанова може бути оскаржена в порядку ст. 186 КАС України.
Суддя О.В. Головань
Повний текст постанови
виготовлено і підписано 08.12.17 р.