ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
м. Київ
14 грудня 2017 року № 826/7523/17
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Смолія І.В., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу
за позовомПриватного підприємства «ІНТЕКОГАРАНТ-УКРАЇНА»
доГоловного управління Державної фіскальної служби у м. Києві
про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень,
До Окружного адміністративного суду міста Києва звернулось Приватне підприємство «ІНТЕКОГАРАНТ-УКРАЇНА» до Головного управління Державної фіскальної служби у м. Києві про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень від 22.03.2017 року, №0012851404 та №0012841404.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що контролюючим органом було порушено порядок та умови проведення фактичної перевірки, а тому податкові повідомлення-рішення є неправомірними.
В ході судового розгляду даної справи представник позивача позовні вимоги підтримав повністю.
Представник відповідача проти позову заперечив посилаючись на письмові заперечення проти позову.
У зв'язку з наведеним, суд ухвалив здійснювати подальший розгляд справи в порядку письмового провадження.
Розглянувши подані сторонами документи та матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва встановив наступне.
Як вбачається з матеріалів справи, відповідачем на підставі наказу на проведення фактичної перевірки від 30.01.2017 № 592 та направлень на проведення фактичної перевірки від 13.02.17 №911/26-15-14-04-06, 912/26-15-14-04-06 було здійснено фактичну перевірку офісу, який розташований за адресою проспект Героїв Сталінграду, буд. 45 м. Київ, в якому здійснює діяльності ПП «ІНТЕКОГАРАНТ- Україна» за результатами якої складено Акт від 03.03.17 № 000342. В зазначеному акті перевірки податковим органом зроблено висновки про недотримання ПП «ІНТЕКОГАРАНТ- Україна» вимог пункту 2.6 глави 2 Положення про проведення касових операцій в національній валюті в Україні, затвердженого Постановою Правління Національного банку України від 15 грудня 2004 року № 637, внаслідок не оприбуткування (неповного та/або несвоєчасного) готівки у сумі 79 870,00 грн.
На підставі зазначеного вище акту було винесено оскаржувані податкові повідомлення-рішення.
Розглядаючи справу по суті, суд виходить з наступного.
Що стосується порушення контролюючим органом порядку та умов проведення фактичної перевірки.
Відповідно до пп. 75.1. ст. 75 Податкового кодексу України контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки. Камеральні та документальні перевірки проводяться контролюючими органами в межах їх повноважень виключно у випадках та у порядку, встановлених цим Кодексом, а фактичні перевірки - цим Кодексом та іншими законами України, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи.
Згідно з пп.75.1.3. п.75.1 ст. 75 Податкового кодексу України, фактичною вважається перевірка, що здійснюється за місцем фактичного провадження платником податків діяльності, розташування господарських або інших об'єктів права власності такого платника. Така перевірка здійснюється контролюючим органом щодо дотримання норм законодавства з питань регулювання обігу готівки, порядку здійснення платниками податків розрахункових операцій, ведення касових операцій, наявності ліцензій, свідоцтв, у тому числі про виробництво та обіг підакцизних товарів, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами).
Відповідно до пп. 80.2.4 п.80.2 ст. 80 Податкового кодексу України фактична перевірка може проводитися на підставі рішення керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу, оформленого наказом, копія якого вручається платнику податків або його уповноваженому представнику, або особам, які фактично проводять розрахункові операції під розписку до початку проведення такої перевірки, та за наявності однієї з підстав, зокрема, у разі неподання суб'єктом господарювання в установлений законом строк обов'язкової звітності про використання реєстраторів розрахункових операцій, розрахункових книжок та книг обліку розрахункових операцій, подання їх із нульовими показниками.
Судом встановлено, що Головне Управління ДФС у м. Києві здійснювали фактичну перевірку офісу на підставі наказу на проведення фактичної перевірки від 30.01.2017 №592 та направлень на проведення фактичної перевірки від 13.02.17 №911/26-15-14-04-06, 912/26-15-14-04-06. Результат даної перевірки оформлювався у вигляді Акту перевірки, котрий був підписаний посадовими особами контролюючого органу та Позивачем, відповідно до умов ст. 86 ПКУ.
Щодо оскаржуваних податкових повідомлень-рішень від 22.03.2017 року, №0012851404 та №0012841404, суд зазначає наступне.
Відповідно до ст. 3 Законом України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», Суб'єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також операції з приймання готівки для подальшого її переказу зобов'язані: 1) проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок; 2) видавати особі, яка отримує або повертає товар, отримує послугу або відмовляється від неї, включаючи ті, замовлення або оплата яких здійснюється з використанням мережі Інтернет, при отриманні товарів (послуг) в обов'язковому порядку розрахунковий документ встановленої форми на повну суму проведеної операції; 3) застосовувати реєстратори розрахункових операцій, що включені до Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій, з додержанням встановленого порядку їх застосування; 4) забезпечувати цілісність пломб реєстратора розрахункових операцій та незмінність його конструкції та програмного забезпечення; 5) у разі незастосування реєстраторів розрахункових операцій у випадках, визначених цим Законом, проводити розрахунки з використанням книги обліку розрахункових операцій та розрахункової книжки з додержанням встановленого порядку їх ведення, крім випадків, коли ведеться облік через електронні системи прийняття ставок, що контролюються у режимі реального часу центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів.
Як вбачається з матеріалів справи, 12.01.2017 року відповідно до договору на туристичне обслуговування від 12.01.2017 року №1201/16 громадянкою ОСОБА_2 були сплачені готівкою кошти ПП ««ІНТЕКОГАРАНТ-УКРАЇНА»» за надання туристичних послуг, що підтверджується квитанцію до прибуткового касового ордеру від 12.01.2017 року № 1201/16 на суму 79 870,00 грн., у ході перевірки податковим органом встановлено, що Позивачем порушено встановленим законом порядок проведення розрахунків у сфері послуг, а саме проведення розрахункових операцій 12.01.2016 року за надану послугу без застосування реєстратора розрахункових операцій та видачі відповідного розрахункового документу (фіскального чеку) на суму 79 870,00 грн.
Відповідно до п.5 ч. 1 ст. З Закону № 265 «у разі незастосування реєстраторів розрахункових операцій у випадках, визначених цим Законом, проводити розрахунки з використанням книги обліку розрахункових операцій та розрахункової книжки з додержанням встановленого порядку їх ведення, крім випадків, коли ведеться облік через електронні системи прийняття ставок, що контролюються у режимі реального часу центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів», але Позивач не оприбуткував готівку у книзі обліку розрахункових операцій при проведенні розрахункових операцій.
Книгу обліку розрахункових операцій або розрахункову книжку ПП «ІНТЕКОГАРАНТ-УКРАЇНА» до суду надано не було.
За порушення вимог Закону № 265 до суб'єктів господарювання,які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги) за рішення відповідних доходів та зборів застосовуються фінансові санкції.
Відповідно пункту 2.6 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні (затверджено Постановою Правління Національного банку України від 15 грудня 2004 року № 637 та зареєстровано в Міністерстві Юстиції України 13 січня 2005 року за № 40/10320) із змінами та доповненнями (далі - Положення № 637) уся готівка, що надходить до кас має своєчасно (у день одержання готівкових коштів) та в повній сумі оприбутковуватися.
З огляду на зазначене, суд приходить до висновку про правомірність податкових повідомлень-рішень від 22.03.2017 року, №0012851404 та №0012841404.
Враховуючи вище наведене, позовні вимоги не підлягають задоволенню.
Згідно частини першої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Зважаючи на викладене, суд дійшов висновку про відмову в задоволені позовних вимог.
Враховуючи викладене, керуючись статтями 69, 70, 71, 94, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В задоволені адміністративного позову Приватного підприємства «ІНТЕКОГАРАНТ-УКРАЇНА» відмовити.
Постанова набирає законної сили в порядку передбаченому ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства та може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 КАС України, шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги.
Суддя І.В. Смолій