08 грудня 2017 р. м. Чернівці справа № 824/692/17-а
Чернівецький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Левицького В.К.
за участю: секретаря судового засідання Мандрик І.А.
представника позивача - Андрєєвої І.В.
відповідач - не з'явився
представників третьої особи - ОСОБА_2, ОСОБА_3
третіх осіб - ОСОБА_4, ОСОБА_5
розглянув у відкритому судовому засіданні заяву про закриття провадження в адміністративній справі
за позовом Волоківської сільської об'єднаної територіальної громади
до Державного кадастрового реєстратора відділу у Глибоцькому районі Головного управління Держгеокадастру у Чернівецькій області Одайського Сергія Миколайовича
треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Головне управління Держгеокадастру у Чернівецькій області, ОСОБА_4, ОСОБА_5
про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії.
В провадженні суду знаходиться адміністративна справа за позовом Волоківської сільської об'єднаної територіальної громади (далі - позивач) до Державного кадастрового реєстратора відділу у Глибоцькому районі Головного управління Держгеокадастру у Чернівецькій області Одайського Сергія Миколайовича (далі - відповідач), треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Головне управління Держгеокадастру у Чернівецькій області, ОСОБА_4, ОСОБА_5 про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії.
08.12.2017 р. представником Головного управління Держгеокадастру у Чернівецькій області подано до суду заяву про закриття провадження у справі №824/692/17-а у зв'язку з тим, що справа не підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства.
В обґрунтування заяви Головне управління Держгеокадастру у Чернівецькій області зазначило, що відповідно до ст. 15 Цивільного процесуального кодексу України спори, що виникають із земельних відносин, у яких хоча б однією зі сторін є фізична особа, незважаючи на участь у них суб'єкта владних повноважень, розглядаються в порядку цивільного судочинства. Зокрема, це стосується позовів про визнання недійсними рішень, вирішення питань, що відповідно до закону необхідні для набуття і реалізації права на землю.
Оскільки, предметом позову у адміністративній справі №825/692/17-а є правильність формування волі однієї зі сторін стосовно розпорядження земельної ділянки та передачі відповідних прав щодо неї, а також в подальшому правомірності набуття фізичною особою права власності на спірну земельну ділянку, вказана справа відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 157 КАС України не може розглядатися за правилами адміністративного судочинства.
В судовому засіданні треті особи підтримали подану заяву, просили суд закрити провадження у адміністративній справі №824/692/17.
Представник позивача в судовому засіданні заперечував проти задоволення заяви про закриття провадження в адміністративній справі, просив суд у задоволенні заяви відмовити.
Враховуючи приписи ст. 122 КАС України, суд вважає, що подання відповідачем клопотання про розгляд справи за його відсутності, не є перешкодою для розгляду заяви про закриття провадження у адміністративній справі за наявними матеріалами.
Розглянувши подану заяву, заслухавши думку осіб, які беруть участь у справі, дослідивши матеріали справи, судом встановлено наступне.
Відповідно до ч. 2 ст. 2 КАС України до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.
Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 17 КАС України компетенція адміністративних судів поширюється на спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів або правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності. Вжитий у цій процесуальній нормі термін "суб'єкт владних повноважень" позначає орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхню посадову чи службову особу, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, у тому числі на виконання делегованих повноважень (п. 7 ч. 1 ст. 3 КАС України).
Отже, до компетенції адміністративних судів належать спори фізичних чи юридичних осіб з органом державної влади, органом місцевого самоврядування, їхньою посадовою або службовою особою, предметом яких є перевірка законності рішень, дій чи бездіяльності цих органів (осіб), відповідно, прийнятих або вчинених ними при здійсненні владних управлінських функцій.
Як вбачається зі змісту заяви, Головне управління Держгеокадастру у Чернівецькій області стверджує, що предметом позову у адміністративній справі №825/692/17-а є правильність формування волі однієї зі сторін стосовно розпорядження земельної ділянки та передачі відповідних прав щодо неї, а також в подальшому правомірності набуття фізичною особою права власності на спірну земельну ділянку, проте суд не погоджується з такими доводами третьої особи та не приймає їх до уваги з огляду на наступне.
Відповідно до абзацу 2 ст. 1 Закону України "Про Державний земельний кадастр" від 07.07.2011 р. № 3613-VI (далі - Закон №3613-VI) державний земельний кадастр - єдина державна геоінформаційна система відомостей про землі, розташовані в межах державного кордону України, їх цільове призначення, обмеження у їх використанні, а також дані про кількісну і якісну характеристику земель, їх оцінку, про розподіл земель між власниками і користувачами.
Статтю 9 Закону №3613-VI передбачено, що внесення відомостей до Державного земельного кадастру і надання таких відомостей здійснюються державними кадастровими реєстраторами центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин. Державний кадастровий реєстратор здійснює: реєстрацію заяв про внесення відомостей до Державного земельного кадастру, надання таких відомостей; перевіряє відповідність поданих документів вимогам законодавства; формує поземельні книги на земельні ділянки, вносить записи до них, забезпечує зберігання таких книг; здійснює внесення відомостей до Державного земельного кадастру або надає відмову у їх внесенні; присвоює кадастрові номери земельним ділянкам; надає відомості з Державного земельного кадастру та відмову у їх наданні; здійснює виправлення помилок у Державному земельному кадастрі; передає органам державної реєстрації речових прав на нерухоме майно відомості про земельні ділянки.
Згідно з ч. 2 ст. 9 Закону №3613-VI державний кадастровий реєстратор є державним службовцем.
Відповідно до ч. 2 ст. 39 Закону №3613-VI дії або бездіяльність державного кадастрового реєстратора можуть бути оскаржені до суду в порядку, встановленому законом.
Судом встановлено, що 25.05.2017 р. Волоківська сільська об'єднана територіальна громада звернулася до відповідача із заявою про державну реєстрацію земельних ділянок, кадастрові номера: НОМЕР_1, НОМЕР_2, НОМЕР_3, НОМЕР_4, НОМЕР_5, площею 0,5163 га кожна, в одну земельну ділянку площею 2,5815 га.
Проте, рішенням державного кадастрового реєстратора відділу у Глибоцькому районі Головного управління Держгеокадастру у Чернівецькій області Одайського С.М. №РВ-7300272742017 від 08.06.2017 р. у реєстрації відмовлено у зв'язку з наявністю виготовлених проектів відведення земельних ділянок щодо передачі у власність громадянам та висновків щодо погодження проектів відведення.
З огляду на вищезазначене, суд приходить до висновку, що спір існує між Волоківською сільською об'єднаної територіальної громадою та державним кадастровим реєстратором відділу у Глибоцькому районі Головного управління Держгеокадастру у Чернівецькій області Одайським С.М. стосовно правомірності прийнятого ним рішення № РВ-7300272742017 від 08.06.2017 р. про відмову у внесенні відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру.
Враховуючи те, що спір виник за участі відповідача та з приводу прийняття ним рішення при реалізації управлінських функцій у сфері земельних правовідносин, то даний спір належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 157 КАС України суд закриває провадження у справі якщо справу не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
Частиною 2 вказаної норми передбачено, якщо провадження у справі закривається з підстави, встановленої п. 1 ч. 1 цієї статті, суд повинен роз'яснити позивачеві, до юрисдикції якого суду віднесено розгляд таких справ.
Отже, з аналізу наведених приписів законодавства вбачається, що суд при вирішенні питання про закриття провадження у справі зобов'язаний не лише встановити, що компетенція адміністративних судів не поширюється на заявлені у справі вимоги, а й роз'яснити позивачеві, до юрисдикції якого суду віднесено розгляд таких справ.
Враховуючи викладене, оскільки підстави для закриття провадження у справі відсутні, клопотання про закриття провадження не підлягає задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 49, 156, 157, 160,165 КАС України, -
В задоволенні заяви про закриття провадження в адміністративній справі відмовити.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя В.К. Левицький
Ухвала в повному обсязі виготовлена протягом п'яти робочих днів 15.12.2017 р.