Справа № 819/646/17
12 грудня 2017 р.м. Тернопіль
Тернопільський окружний адміністративний суд, в складі:
головуючого судді Баб'юк П.М.
за участю:
секретаря судового засідання Косюк О.П.
представників заявника Смільського Р.С., Ізай Р.О.,
представника позивача Кокайло Н.В.,
представника відповідача Ізай Р.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Тернополі заяву Теребовлянської міської ради про перегляд за нововиявленими обставинами постанови Тернопільського окружного адміністративного суду від 01 червня 2017 року в адміністративній справі №819/646/17 за позовом Тернопільського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Комунального підприємства Теребовлянської міської ради "Теребовля" про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені, -
Теребовлянська міська рада (далі - заявник, Теребовлянська МР) звернулася в Тернопільський окружний адміністративний суд із заявою про перегляд рішення у зв'язку із нововиявленими обставинами в адміністративній справі №819/646/17 за позовом Тернопільського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів (далі - позивач, Фонд) до комунального підприємства Теребовлянської міської ради "Теребовля" (далі - відповідач, КП "Теребовля"), у якій заявник просить скасувати постанову від 1 червня 2017 року в даній справі та прийняти нову постанову, якою в задоволенні позовних вимог Тернопільського обласного відділення Фонду захисту інвалідів відмовити.
Зазначена заява обґрунтована тим, що підставою для задоволення позову в адміністративній справі №819/646/17 став поданий комунальним підприємством Теребовля недостовірний звіт у Фонд соціального захисту інвалідів, що не відповідає вимогам статті 19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» N 875-XII від 21 березня 1991 року. Крім того, заявник зазначає, що КП "Теребовля" є комунальним підприємством Теребовлянської міської ради. Постанова Тернопільського окружного адміністративного суду зачіпає права Теребовлянської громади, оскільки йде мова про значну суму коштів, яку потрібно виділити з міського бюджету (у зв'язку з відсутністю коштів у підприємства) та сплатити за рішенням суду. Вказані кошти можна було б спрямувати на задоволення потреб громади.
В судовому засіданні, яке відбулося 12 грудня 2017 року представники заявника підтримали заяву за нововиявленими обставинами повністю, з мотивів, наведених у заяві, просили суд скасувати постанову Тернопільського окружного адміністративного суду від 01.06.2017 у справі №819/646/17 та прийняти нову постанову, в якій у задоволенні позову відмовити.
Представник позивача та представник відповідача не заперечили проти задоволення заяви і прийняття нової постанови, в якій у задоволенні позову відмовити.
Представник позивача додатково зазначила, що як їй стало відомо з уточнюючого звіту про зайнятість і працевлаштування інвалідів за 2016 рік (отримано 30.11.2017) КП "Теребовля" в попередньому звіті дійсно невірно зазначило середньооблікову кількість штатних працівників, що призвело до невірного обрахунку кількості інвалідів, які повинні були працювати на підприємстві у 2016 році.
Також представник позивача подав клопотання про стягнення в їхню користь сплаченого судового збору, оскільки невірний обрахунок санкцій стався з вини відповідача.
Дослідивши заяву та додані до неї матеріали, а також матеріали адміністративної справи №819/646/17, суд дійшов наступних висновків.
Згідно ст. 246 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) особи, які брали участь у справі, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси чи обов'язки, мають право подати заяву про перегляд судового рішення суду будь-якої інстанції, яке набрало законної сили, за нововиявленими обставинами.
Постановою Тернопільського окружного адміністративного суду від 1 червня 2017 року задоволено адміністративний позов Тернопільського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів в адміністративній справі №819/646/17 та постановлено стягнути з комунального підприємства Теребовля (вул. Шевченка, 16, м. Теребовля, Тернопільська область, код ЄДРПОУ 36023766) на користь Тернопільського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно - господарські санкції в розмірі 20370 (двадцять тисяч триста сімдесят) грн. 97 коп. та 16 (шістнадцять) грн. 30 коп. пені.
На адресу Тернопільського окружного адміністративного суду 13 листопада 2017 року від Теребовлянської міської ради надійшла заява про перегляд рішення у зв'язку із нововиявленими обставинами, у якій заявник просить скасувати постанову від 1червня 2017 року в адміністративній справі №819/646/17 та прийняти нову постанову, якою в задоволенні позовних вимог Тернопільського обласного відділення Фонду захисту інвалідів відмовити.
Судом встановлено, що КП "Теребовля" є комунальним підприємством Теребовлянської міської ради. Згідно статуту підприємства кошти відповідач використовує відповідно з фінансовим планом, затвердженим засновником підприємства. КП "Теребовля" 5 жовтня 2017 року звернулось до Теребовлянської МР з питанням внести зміни до фінансового плану підприємства на 2017 рік для сплати коштів на виконання постанови Тернопільського окружного адміністративного суду від 01 червня 2017 року в адміністративній справі №819/646/17.
Теребовлянська МР 9 жовтня 2017 року звернулася до Управління Держпраці в Тернопільській області з питання проведення перевірки КП "Теребовля" з питань додержання законодавства про працю щодо використання праці інвалідів (аркуш справи 42). Заявник листом від 11.10.2017 №3344/01-0504.1/17 повідомив Теребовлянську МР про проведення даної перевірки в КП "Теребовля" (аркуш справи 43).
Як вбачається з матеріалів справи, Управлінням Держпраці в Тернопільській області проведено перевірку на додержання КП "Теребовля" законодавства про працю та загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період від 22.06.2017 до 27.06.2017, про що складено акт перевірки №19-15-041/282 (аркуш справи 44-53).
За результатами даної перевірки встановлено, що КП «Теребовля» зареєстровано у Фонді соціального захисту інвалідів та подає звіти про зайнятість та працевлаштування інвалідів у Фонд соціального захисту інвалідів.
Як вбачається з акту, за документами, наданими для перевірки виявлено, що КП «Теребовля» подано звіт про зайнятість і працевлаштування інвалідів за 2016 рік, в якому вказано середньооблікову кількість штатних працівників облікового складу 93 особи. Кількість інвалідів - штатних працівників, які повинні працювати на робочих місцях, створених відповідно до вимог статті 19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» має становити 4 чол. Середньорічна заробітна плата штатного працівника - 20371 грн. Середньооблікова кількість штатних працівників, яким відповідно до чинного законодавства встановлена інвалідність - 3 особи.
Разом з тим, перевіркою Управління Держпраці в Тернопільській області встановлено, що фактично в КП "Теребовля" середньооблікова кількість облікового складу становила у 1016 році 79 осіб, середньооблікова кількість штатних працівників, яким відповідно до чинного законодавства у 2016 встановлена інвалідність - 3 особи. За вказаних умов, потреба працевлаштування інвалідів у 2016 році підприємством була дотримана.
Тобто, відповідачем подано недостовірний звіт про зайнятість і працевлаштування інвалідів за 2016 у Фонд соціального захисту інвалідів, що призвело до нарахування адміністративно - господарських санкції в розмірі 20370 (двадцять тисяч триста сімдесят) грн. 97 коп. та 16 (шістнадцять) грн. 30 коп. пені.
Після встановлення вказаних обставин, КП "Теребовля" подало уточнюючий звіт про зайнятість і працевлаштування інвалідів за 2016 рік (отримано позивачем 30.11.2017), відповідно до якого, потреба працевлаштування інвалідів у 2016 році підприємством була дотримана, а тому, адміністративно-господарські санкції застосуванню не підлягають.
Відповідно до ч. 1 ст. 245 КАС України постанова або ухвала суду, що набрала законної сили, може бути переглянута у зв'язку з нововиявленими обставинами. Згідно п. 1 ч. 2 ст. 245 КАС України підставами для перегляду судового рішення за нововиявленими обставинами є істотні для справи обставини, що не були і не могли бути відомі особі, яка звертається із заявою, на час розгляду справи. За приписами п. 4 ч. 1 ст. 248 КАС України у заяві про перегляд судового рішення за нововиявленими обставинами зазначаються обставини, що могли вплинути на судове рішення, але не були відомі та не могли бути відомі суду та особі, яка звертається із заявою, під час вирішення справи.
Зі змісту даних норм випливає, що необхідними сукупними ознаками обставин, за яких їх можна вважати нововиявленими, є, по-перше, їх наявність на час вирішення адміністративної справи, по-друге, те, що ці обставини не були і не могли бути відомі суду та особі, яка звертається із заявою, на час розгляду справи, по-третє, обставини мають бути істотними, тобто такими, що впливають на юридичну оцінку обставин, здійснену судом у судовому рішенні, що переглядається.
Наявність цих умов для визнання обставини нововиявленою є обов'язковою.
Істотність обставин означає, що якби суд міг урахувати її при вирішенні справи, то це тією чи іншою мірою вплинуло б на результат вирішення справи.
Нововиявлені обставини за своєю юридичною суттю є фактичними даними, що в установленому законом порядку спростовують факти, які було покладено в основу судового рішення. Необхідними ознаками нововиявлених обставин є, по-перше, їх наявність на час розгляду справи, по-друге, те, що ці обставини не могли бути відомі заявникові на час розгляду справи.
В якості нововиявленої обставини є акт перевірки №19-15-041/282 Управління Держпраці в Тернопільській області за період від 22.06.2017 до 27.06.2017, яким виявлено, що відповідачем подано недостовірний звіт про зайнятість і працевлаштування інвалідів за 2016 у Фонд соціального захисту інвалідів.
Даний звіт став підставою для прийняття постанови Тернопільським окружним адміністративним судом 1 червня 2017 року, якою задоволено адміністративний позов Тернопільського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів в адміністративній справі №819/646/17 та постановлено стягнути з комунального підприємства Теребовля на користь Тернопільського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно - господарські санкції в розмірі 20370 грн. 97 коп. та 16 грн. 30 коп. пені.
Суд вважає, що фактичні дані встановлені в акті перевірки №19-15-041/282, істотно впливають на юридичну оцінку обставин, здійснену судом у постанові від 1 червня 2017 по справі №819/646/17.
За наведених обставин, суд приходить до висновку, що вимоги заявника підтверджені належними та допустимими доказами, визнані сторонами в судовому засіданні та підлягають до задоволення повністю.
Відповідно до ч. 4 ст. 94 КАС України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Тому клопотання позивача про стягнення з відповідача судового збору задоволенню не підлягає.
Керуючись ст.ст. 94, 158 , 245, 252, 253 КАС України, суд, -
Заяву задовольнити.
Постанову Тернопільського окружного адміністративного суду від 01 червня 2017 року у адміністративній справі №819/646/17 за позовом Тернопільського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Комунального підприємства Теребовлянської міської ради "Теребовля" про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені скасувати та прийняти нову постанову, якою у задоволенні позовних вимог Тернопільського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів відмовити у повному обсязі.
Постанова суду може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд в порядку і строки, передбачені ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України та набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
В повному обсязі постанова складена 18 грудня 2017 року.
Головуючий суддя Баб'юк П.М.
копія вірна
Суддя Баб'юк П.М.