Постанова від 13.12.2017 по справі 820/5652/17

Харківський окружний адміністративний суд

61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua, код 34390710

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 грудня 2017 р. № 820/5652/17

Харківський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді - Кухар М.Д.

при секретарі судового засідання - Єрьомкіній К.І.,

за участю:

представника позивача - ОСОБА_1,

представника відповідача - Камишанової М.С.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Харкові адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до Харківського міського центру зайнятості про визнання незаконною бездіяльності,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_3 звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд:

- визнати незаконною бездіяльність Харківського міського центру зайнятості, яка виражається у не направленні ОСОБА_3 під час здійснення прийому 30 серпня 2017 року до профдіагностичного обстеження з метою професійного добору і професійного відбору.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що під час прийому 30.08.2017 відповідач був зобов'язаний направити позивача до профдіагностичного обстеження з метою професійного добору і професійного відбору. Позивач вважає, що відповідач не провів з ним усіх передбачених законом дій для підбору належного місця роботи для позивача та не надав тих соціальних послуг, які мав надати згідно його компетенції.

Представник відповідача не погодився з позовними вимогами та надав письмові заперечення, в яких зазначив, що позовні вимоги позивача є необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню, з огляду на те, що відповідач діяв в межах його повноважень та на підставі чинного законодавства. Також представник відповідача зазначив, що позивач неодноразово перебував на обліку в службі зайнятості як безробітний 2002-2003 рр., 2004 р., 2006-2015 рр. та знову звернувся до відповідача 27.09.2016 з відповідною заявою. Відповідачем були вжиті усі можливі дії щодо сприяння працевлаштування позивача.

Представник позивача в судовому засіданні підтримав позовні вимоги з підстав, викладених у позовній заяві.

Представник відповідача - Харківського міського центру зайнятості в судовому засіданні просив відмовити в задоволенні позовних вимог, посилаючись та обставини, викладені у запереченнях.

Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.

27 вересня 2016 року ОСОБА_3 звернувся до Харківського міського центру зайнятості із заявою про надання статусу безробітного, де був зареєстрований як такий що шукає роботу з відкриттям персональної картки № 203916092700052.

Відповідно до ст. 43 Закону України "Про зайнятість населення" передбачено статус безробітного який може набути: особа працездатного віку до призначення пенсії через відсутність роботи не має заробітку або інших передбачених законодавством доході готова та здатна приступити до роботи.

Статус безробітного надається особам за їх особистою заявою у разі відсутності підходящої роботи з першого дня реєстрації у територіальних органах центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, незалежно від зареєстрованого місця проживання чи місця перебування.

Згідно ст. 44 Закону України "Про зайнятість населення" зареєстровані безробітті зобов'язані самостійно або за сприяння територіальних органів центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення трудової міграції, здійснювати активний пошук роботи, який полягає у вжитті цілеспрямованих заходів до працевлаштування, зокрема взяття участі у конкурсних доборах роботодавців; відвідувати територіальний орган центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, в якому він зареєстрований як безробітний у визначений і погоджений з ним час, але не рідше ніж один раз на тридцять календарних днів з дотриманням письмових індивідуальних рекомендацій щодо сприяння працевлаштуванню, зокрема брати участь у заходах, пов'язаних із сприянням забезпеченню зайнятості населення.

Відповідальність за достовірність поданих до територіального органу центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, даних та документів, на підставі яких приймається рішення щодо реєстрації безробітного та призначення матеріального забезпечення, надання соціальних послуг, покладається на зареєстрованого безробітного.

Відповідно до ст. 46 Закону України "Про зайнятись населення" підходящою роботою для безробітного вважається робота, що відповідає освіті, професії (спеціальності), кваліфікації особи з урахуванням доступності транспортного обслуговування, встановленої рішенням місцевої державної адміністрації, виконавчого органу відповідної ради. Заробітна плата повинна бути не нижче розміру заробітної плати такої особи за останнім місцем роботи з урахуванням середнього рівня заробітної плати, що склався у регіоні за минулий місяць, де особа зареєстрована як безробітний. Під час пропонування підходящої роботи враховується тривалість роботи за професією (спеціальністю), кваліфікація досвід, тривалість безробіття, а також потреба ринку праці.

Так, судом встановлено, що наказом директора Харківського міського центру зайнятості від 27.09.2016 № НТ160927 ОСОБА_3 наданий статус безробітного з 27.09.2016 та відповідно до п.п. 2,4 ст. 22, п.2 ст. 23 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" та п.п.2.7., 2.9. "Порядку надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітними підприємницької діяльності" призначена виплата допомоги по безробіттю з 04.10.2016 по 28.09.2017, у розмірі встановленому законодавством.

Із матеріалів справи вбачається, що позивач ознайомлений з витягом із статті 44 Закону України "Про зайнятість населення" про права та обов'язки зареєстрованих безробітних та витягом із статті 36 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування України на випадок безробіття" про права, обов'язки та відповідальність застрахованих осіб, що підтверджується підписом ОСОБА_3 в додатку 1 до персональної картки - відвідування особою територіального органу та отримані послуги.

Судом встановлено, що 30.08.2017 ОСОБА_3 перебував на прийомі у Харківського міського центру зайнятості.

Як зазначив позивач у адміністративному позову, відповідачем під час прийому 30.08.2017 встановлено, що підходяща для ОСОБА_3 робота відсутня. За таких умов відповідач зобов'язаний був направити позивача до відділу з профорієнтації аби визначити, яка для позивача може бути робота по іншій професії, з урахуванням обмежеь за станом здоров'я, які надані лікарською учтановою і які містяться в матеріалах справи безробітного ОСОБА_3 та отриманою ним освітою

Перевіряючи обґрунтованість заявлених позовних вимог ОСОБА_3, суд зазначає наступне.

Як вбачається із матеріалів справи, під час прийому позивача 30.08.2017, провідним фахівцем з працевлаштуванню Харківського міського центру зайнятості Бабченко, було здійснено пошук наступних вакансій : діловод, архівіст, соціолог, викладач із соціальної педагогіки, документознавець, - але такі вакансії були відсутні.

Разом з тим, була опрацьована вакансія бібліотекар Державний професійно-технічний заклад ЦПТО № 4 - проте, було встановлено, що ОСОБА_3 не відповідає вимогам роботодавця (необхідна повна вища освіта спеціаліст книгознавство, бібліотекознавство, бібліографія).

Одночасно, під час прийому ОСОБА_3 був проінформований про актуальну вакансію юрисконсульт КП «Центр поводження з тваринами» (вимоги роботодавця повна вища освіта, досвід роботи від 3-5 років), Позивач зацікавленості не виявив.

Цього ж дня ОСОБА_3 було запропоновано відвідати спеціаліста з профнавчання та призначений наступний прийом на 01.09.2017.

30.08.2017 - на профконсультаційному прийомі з'ясовано, що ОСОБА_3 проходить медичний огляд за формою 086-0 для вирішення питання подальшого працевлаштування за умови професійного навчання. В черговий раз ОСОБА_3 ознайомлений з Порядком професійної підготовки, перепідготовки та підвищення кваліфікації зареєстрованих безробітних, (затвердженого наказами МСП та МОН України від 31.05.2013 року № 318/655) та попереджений про необхідність надання цього документу до відділу активної підтримки безробітних Харківського міського центру зайнятості для укладення договору, включення до навчальної групи за професією «Кравець» та отримання направлення на профнавчання. Йому рекомендовано надати результати медичного огляду не пізніше 08.09.2017. (ОСОБА_3 довідку за формою 086-О у встановлений термін не надав.)

Відповідно до частини 1 статті 32 Закону України "Про зайнятість населення" професійна орієнтація населення - комплекс взаємопов'язаних економічних, соціальних, медичних, психологічних і педагогічних заходів, спрямованих на активізацію процесу професійного самовизначення та реалізацію здатності до праці особи, виявлення її здібностей, інтересів, можливостей та інших чинників, що впливають на вибір або зміну професії та виду трудової діяльності.

Частиною 1 статті 33 Закону України "Про зайнятість населення" передбачено, що професійна орієнтація осіб, які звернулися до територіальних органів центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, здійснюється шляхом: професійного інформування, що полягає у наданні відомостей про трудову діяльність та її роль у професійному самовизначенні особи, інформації про стан ринку праці, зміст та перспективи розвитку сучасних професій і вимоги до особи, форми та умови оволодіння професіями, можливості професійно-кваліфікаційного і кар'єрного зростання, що сприятиме формуванню професійних інтересів, намірів та мотивації особи щодо обрання або зміни виду трудової діяльності, професії, кваліфікації, роботи; професійного консультування, спрямованого на оптимізацію професійного самовизначення особи на основі виявлення її індивідуально-психологічних характеристик, особливостей життєвих ситуацій, професійних інтересів, нахилів, стану здоров'я та з урахуванням потреби ринку праці; проведення професійного відбору, що полягає у встановленні відповідності особи вимогам, які визначені для конкретних видів професійної діяльності та посад.

Згідно частини 1 статті 34 Закону України "Про зайнятість населення" професійне навчання - набуття та удосконалення професійних знать, умінь та навичок особою відповідно до її покликання і здібностей що забезпечує відповідний рівень професійної кваліфікації для професійної діяльності та конкурентоспроможності на ринку праці.

Із матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_3 не одноразово пропонувалось відвідати спеціаліста з профорієнтації, що підтверджується персональною карткою позивача.

Таким чином, думка позивача щодо незаконної бездіяльності центру зайнятості, яка полягає у не направленні його до відділу з профорієнтації під час прийому 30.08.2017 для профдіагностичного обстеження є хибною, оскільки, потреби у профдіагностичному обстеженні ОСОБА_3 не було, у зв'язку з тим, що Позивач в цей період проходив медичний огляд для подальшого укладення договору, включення до навчальної групи за професією «Кравець».

Разом з тим, Позивач систематично отримує профорієнтаційні та консультаційні послуги, за весь час перебування на обліку ОСОБА_3Ю було призначено відвідати провідних фахівців з профорієнтації 09.12.2016, 01.03.2017, 07.04.2017, 09.06.2017, 20.04.2017, 22.06.2017, 11.08.2016. Під час проведення профконсультацій особу було ознайомлено зі станом ринку праці також надані консультацію з питань профорієнтації, можливості проходження професійного навчання згідно «Порядку професійної підготовки, перепідготовки та підвищення кваліфікації зареєстрованих безробітних», затвердженого наказом Міністерства соціальної політики України, Міністерства освіти і науки України від 31.05.2013 р. № 318/655 (надалі - Порядок).

Відповідно до частини 2 статті 6 Закону України "Про зайнятість населення" реалізація права на вибір місця, виду діяльності та роду занять здійснюється шляхом самостійного забезпечення особою своєї зайнятості чи звернення з метою працевлаштування до роботодавця або за сприяння центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, чи суб'єкта господарювання, який надає послуги з посередництва у працевлаштуванні.

Для осіб, які не мають професії (спеціальності) і вперше шукають роботу, підходящою вважається така, що потребує первинної професійної підготовки, зокрема безпосередньо на робочому місці, а для осіб, які бажають відновити трудову діяльність після перерви тривалістю, що перевищує шість місяців, підходящою вважається робота за професією останнього місця роботи або робота з проходженням попередньої перепідготовки за новою професією (спеціальністю) за направленням територіального органу центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції.

Згідно до пункту 18 Порядку реєстрації, перереєстрації безробітних та ведення обліку осіб, які шукають роботу, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 20.03.2013 № 198, для осіб, які не працювали за попередньо здобутими професіями (спеціальностями) більш як 12 місяців, підходящою є робота, яку вони виконували за останнім місцем роботи, а робота за попередньо здобутими професіями (спеціальностями) може бути підходящою за умови підвищення кваліфікації за направленням центру зайнятості з урахуванням потреби ринку праці.

Пунктом 19 Порядку реєстрації, перереєстрації безробітних та ведення обліку осіб, які шукають роботу, передбачено, що у разі коли протягом шести місяців з дня реєстрації безробітному неможливо підібрати роботу за професією, підходящою є робота, що потребує зміни професії з урахуванням його здібностей, стану здоров'я, професійного досвіду, доступних для нього видів навчання та потреби ринку праці.

Відповідно до пункту 20 Порядку реєстрації, перереєстрації безробітних та ведення обліку осіб, які шукають роботу для безробітних, які не мають професії або працювали на роботах, що не потребують спеціальної підготовки, та зареєстровані у центрі зайнятості більш як шість місяців, підходящою роботою також є участь у громадських роботах та інших роботах тимчасового характеру, тривалість яких перевищує один місяць (далі - громадські та інші роботи тимчасового характеру). Для осіб, які бажають відновити трудову діяльність після тривалої (більш як 12 місяців) перерви (крім осіб, яким до досягнення встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" пенсійного віку залишилося два і менше роки), підходящою роботою також є участь у громадських та інших роботах тимчасового характеру, які відповідають їх освіті, професії (спеціальності), професійному досвіду, зокрема за спорідненими професіями.

Таким чином, суд дійшов висновку, що відповідачем вчинені визначені законом дії щодо сприяння у працевлаштуванні позивача, а тому, позовні вимоги ОСОБА_3 є необґрунтованими та безпідставними.

Відповідно до статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з частиною 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до частини 1 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого вирішує справи відповідно до Конституції України та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.

Керуючись ст.ст. 159-163, 167, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_3 до Харківського міського центру зайнятості про визнання незаконною бездіяльності - відмовити.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Повний текст постанови виготовлено 18.12.2017 року

Суддя Кухар М.Д.