Україна
Донецький окружний адміністративний суд
15 грудня 2017 р. Справа №2а/0570/23495/2011
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Лазарєва В.В., розглянувши в порядку письмового провадження заяву Добропільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про заміну сторони виконавчого провадження за № 51897349 в адміністративній справі № 2а/0570/23495/2011 за позовом Управління Пенсійного фонду України в м. Добропіллі та Добропільському районі Донецької області до державного підприємства «Добропіллявугілля» про стягнення заборгованості на виплату та доставку пільгових пенсій у розмірі 31855853,34 грн., -
Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 17 січня 2012 року задоволено позовні вимоги Управління Пенсійного фонду України в м. Добропіллі та Добропільському районі Донецької області до державного підприємства «Добропіллявугілля» про стягнення заборгованості на виплату та доставку пільгових пенсій у розмірі 31855853,34 грн.
Ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 29 березня 2012 року апеляційну скаргу державного підприємства «Добропіллявугілля» залишено без задоволено, постанову Донецького окружного адміністративного суду від 17 січня 2012 року залишено без змін.
5 червня 2014 року ухвалою Вищого адміністративного суду України (К/9991/29155/12) касаційну скаргу державного підприємства «Добропіллявугілля» залишено без задоволення, постанову Донецького окружного адміністративного суду від 17 січня 2012 року та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 5 червня 2014 року залишено без змін.
29 січня 2015 року Донецьким окружним адміністративним судом на виконання зазначеної постанови видано виконавчий лист у справі № 2а/0570/23495/2011 за позовом Управління Пенсійного фонду України в м. Добропіллі та Добропільському районі до державного підприємства «Добропіллявугілля» про стягнення заборгованості у розмірі 31855853,34 грн.
10 серпня 2016 року відділом примусового виконання рішень Департаменту Державної виконавчої служби Міністерства юстиції України відкрито виконавче провадження № 51897349 з виконання виконавчого листа від 29 січня 2015 року № 2а/0570/23495/2011 про стягнення з державного підприємства «Добропіллявугілля» на користь Управління Пенсійного фонду України в м. Добропіллі та Добропільському районі Донецької області заборгованості з фактичних витрат по виплаті та доставці пенсій, призначених на пільгових умовах за списком № 1 у розмірі 31855853,34 грн.
05 грудня 2017 року до суду надійшла заява Добропільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про заміну сторони виконавчого провадження за № 51897349 в адміністративній справі № 2а/0570/23495/2011, в якій заявник просить замінити боржника - державного підприємства «Добропіллявугілля» на товариство з обмеженою відповідальністю «ДТЕК Добропіллявугілля». В обґрунтування своїх вимог заявник зазначив, що згідно з п.1 наказу Міністерства вугільної промисловості України від 07 лютого 0211 року №50 (в редакції від 23 липня 2014 року) було припинено діяльність ДП «Добропіллявугілля», пунктом 5 вищевказаного наказу передбачено, що ТОВ «ДТЕК Добрропіллявугілля» є правонаступником усіх прав та обов'язків ДП «Добропіллявугілля». Також, в обґрунтування своєї позиції, заявник постилається на рішення Вищого адміністративного суду України від 26.10.2017 року № К/800/37564/15, в якому викладена правова позиція щодо правонаступництва ТОВ «ДТЕК Добрропіллявугілля».
У зв'язку із викладеним Добропільське об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області просить замінити сторону виконавчого провадження № 51897349, боржника - ДП «Добропіллявугілля» на ТОВ «ДТЕК Добрропіллявугілля».
Представники сторін у судове засідання не з'явилися, про дату, час та місце розгляду справи були повідомлені належним чином. 15.12.2017 року через канцелярію до суду надійшло клопотання представника державного підприємства «Добропіллявугілля» та представника товариства з обмеженою відповідальністю «ДТЕК Добрропіллявугілля» про розгляд заяви в порядку письмового провадження.
15 грудня 2017 року до канцелярії суду надійшли заперечення товариства з обмеженою відповідальністю «ДТЕК Добропіллявугілля» на заяву УПФУ, вмотивовані тим, що правонаступництво товариством прав та обов'язків державного підприємства «Добропіллявугілля» фактично не відбулось, оскільки, діяльність останнього не припинена, запис про припинення юридичної особи підприємства в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань - відсутній.
Вивчивши доводи заяви та заперечень, дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.
Відповідно до ст. 379 КАС України, у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження за поданням державного виконавця або за заявою заінтересованої особи суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, замінює сторону виконавчого провадження її правонаступником.
Суд розглядає питання про заміну сторони виконавчого провадження в десятиденний строк у судовому засіданні з повідомленням державного виконавця або заінтересованої особи, які звернулися з поданням (заявою), та учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду.
Як вже зазначалось судом, 10 серпня 2016 року відділом примусового виконання рішень Департаменту Державної виконавчої служби Міністерства юстиції України відкрито виконавче провадження № 51897349 з виконання виконавчого листа від 29 січня 2015 року № 2а/0570/23495/2011 про стягнення з державного підприємства «Добропіллявугілля» на користь Управління Пенсійного фонду України в м. Добропіллі та Добропільському районі Донецької області заборгованості з фактичних витрат по виплаті та доставці пенсій, призначених на пільгових умовах за списком № 1 у розмірі 31855853,34 грн.
Наказом Міністерства вугільної промисловості України від 7 лютого 2011 року № 50 відповідно до Господарського та Цивільного кодексів, Законів України «Про управління об'єктами державної власності», «Про оренду державного та комунального майна», Розпорядження Кабінету Міністрів України від 28 липня 2010 року № 1559-р "Про передачу в оренду цілісного майнового комплексу державного підприємства «Добропіллявугілля» на підставі договору оренди від 22 грудня 2010 року б/н цілісного майнового комплексу державного підприємства «Добропіллявугілля», укладеного між регіональним відділенням Фонду державного майна України по Донецькій області як орендодавцем та товариством з обмеженою відповідальністю «ДТЕК Добропіллявугілля» як орендарем, враховуючи листи регіонального відділення Фонду державного майна України по Донецькій області від 24 грудня 2010 року № 07-06-02-14341 та від 6 січня 2011 року №07-06-02-00141 припинено діяльність Державного підприємства «Добропіллявугілля» шляхом його реорганізації через приєднання до Товариства з обмеженою відповідальністю «ДТЕК «Добропіллявугілля».
Останній згідно з п. 5 даного Наказу є правонаступником усіх прав та обов'язків Державного підприємства «Добропіллявугілля». Цим наказом утворена комісія з припинення діяльності Державного підприємства «Добропіллявугілля» (п. 2).
Відповідно до п.п. 3.3, 3.5, 3.8 вищевказаного Наказу зобов'язано Голову комісії з припинення діяльності ДП «Добропіллявугілля»: у встановленому порядку повідомити державного реєстратора про прийняте рішення щодо припинення діяльності юридичної особи та подати йому необхідні документи для внесення до Єдиного державного реєстру відповідних записів; підготувати передавальний баланс (акт) станом на 01 червня 2017 року, але не раніше закінчення строку для пред'явлення вимог кредиторів, та у тижневий термін подати його Міненерговугілля України на затвердження; Після завершення процедури припинення діяльності ДП "Добропіллявугілля" надати Департаменту корпоративних та майнових відносин Міненерговугілля України інформацію про внесення до державного реєстру запису про припинення його діяльності.
Частинами 1, 2 ст. 104 Цивільного кодексу України визначено, що юридична особа припиняється в результаті реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації. У разі реорганізації юридичних осіб майно, права та обов'язки переходять до правонаступників. Юридична особа є такою, що припинилася, з дня внесення до єдиного державного реєстру запису про її припинення.
Відповідно до ч.ч. 2-4 ст. 107 Цивільного кодексу України після закінчення строку для пред'явлення вимог кредиторами та задоволення чи відхилення цих вимог комісія з припинення юридичної особи складає передавальний акт (у разі злиття, приєднання або перетворення) або розподільчий баланс (у разі поділу), який має містити положення про правонаступництво щодо майна, прав та обов'язків юридичної особи, що припиняється шляхом поділу, стосовно всіх її кредиторів та боржників, включаючи зобов'язання, які оспорюються сторонами. Передавальний акт та розподільчий баланс затверджуються учасниками юридичної особи або органом, який прийняв рішення про її припинення, крім випадків, встановлених законом. Порушення положень частин другої та третьої цієї статті є підставою для відмови у внесенні до єдиного державного реєстру запису про припинення юридичної особи та державній реєстрації створюваних юридичних осіб - правонаступників.
У розумінні п. 4 ст. 1 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань» державна реєстрація юридичних осіб - офіційне визнання шляхом засвідчення державою факту створення або припинення юридичної особи, зміни відомостей, що містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, про юридичну особу, а також проведення інших реєстраційних дій, передбачених цим Законом.
У відповідності до ч. 7 ст. 4 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань», у разі приєднання юридичних осіб здійснюється державна реєстрація припинення юридичних осіб, що припиняються у результаті приєднання, та державна реєстрація змін до відомостей, що містяться в Єдиному державному реєстрі, щодо правонаступництва юридичної особи, до якої приєднуються. Приєднання вважається завершеним з дати державної реєстрації змін до відомостей, що містяться в Єдиному державному реєстрі, щодо правонаступництва юридичної особи, до якої приєднуються.
Згідно зі ст. 9 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань» в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань містяться дані про перебування юридичної особи у процесі припинення, у тому числі дані про рішення щодо припинення юридичної особи, відомості про комісію з припинення (ліквідатора, ліквідаційну комісію тощо) та про строк, визначений засновниками (учасниками) юридичної особи, судом або органом, що прийняв рішення про припинення юридичної особи, для заявлення кредиторами своїх вимог.
Також, у відповідності до норм вищевказаного закону в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань зазначаються відомості про державну реєстрацію припинення юридичної особи.
Частиною 4 статті 91 Цивільного кодексу України встановлено, що цивільна правоздатність юридичної особи виникає з моменту її створення і припиняється з дня внесення до єдиного державного реєстру запису про її припинення.
Аналізуючи вищевказані норми законодавства, суд дійшов висновку, що заміна сторони виконавчого провадження у випадку припинення (шляхом реорганізації через приєднання) юридичної особи можлива після проведення державної реєстрації її припинення та державної реєстрації змін до відомостей, що містяться в Єдиному державному реєстрі, щодо правонаступництва юридичної особи, до якої приєднуються.
Як вбачається з витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, станом на 15.12.2017 року Державне підприємство «Добропіллявугілля» (код ЄДРПОУ 32186934) знаходиться в стані припинення підприємницької діяльності. Записи щодо припинення Державне підприємство «Добропіллявугілля» відсутні.
Крім того, згідно відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, станом на 15.12.2017 року, відсутні дані про юридичних осіб, правонаступником яких є товариство з обмеженою відповідальністю «ДТЕК Добропіллявугілля».
Таким чином, правонаступництво товариством з обмеженою відповідальністю «ДТЕК «Добропіллявугілля» прав та обов'язків державного підприємства «Добропіллявугілля» станом на 15 грудня 2017 року фактично не відбулося.
Аналогічного висновку дійшов і Вищий адміністративний суд України, зазначивши про це в ухвалах від 16 січня 2015 року К/9991/30414/12, 29 квітня 2014 року К/9991/30046/12, 29 травня 2014 року К/9991/28593/12.
Суд не приймає до уваги посилання заявника, як на ознаку підтвердження правонаступництва ТОВ «ДТЕК Добрропіллявугілля», на рішення Вищого адміністративного суду України від 26.10.2017 року № К/800/37564/15, оскільки таке рішення приймалося в інших правовідносинах та не стосується предмету спору у справі № 2а/0570/23495/2011.
Враховуючи, що правонаступництво товариством з обмеженою відповідальністю «ДТЕК «Добропіллявугілля» прав та обов'язків державного підприємства «Добропіллявугілля» не відбулося, державного підприємства «Добропіллявугілля» на теперішній час не припинено, суд відмовляє в задоволенні заяви Добропільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про заміну сторони виконавчого провадження.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 248, 379 КАС України, суд, -
У задоволенні заяви Добропільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про заміну сторони виконавчого провадження за № 51897349 в адміністративній справі № 2а/0570/23495/2011 за позовом Управління Пенсійного фонду України в м. Добропіллі та Добропільському районі Донецької області до державного підприємства «Добропіллявугілля» про стягнення заборгованості на виплату та доставку пільгових пенсій у розмірі 31855853,34 грн. - відмовити.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Суддя Лазарєв В.В.