Україна
Донецький окружний адміністративний суд
04 грудня 2017 р. Справа №805/2598/17-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
час прийняття постанови: 12 год. 25 хв.
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Голошивця І.О., при секретарі судового засідання Шташаліс О.О., за участю представника позивача - Кудлаєнко В.Г., розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Державної служби України з питань праці до Державного підприємства "Шахтоуправління Південнодонбаське № 1" про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю).
Державна служба України з питань праці звернулась до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Державного підприємства "Шахтоуправління Південнодонбаське № 1" про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю) до Державного підприємства "Шахтоуправління Південнодонбаське № 1", розташованого за адресою: 85670, Донецька область, м. Вугледар, вул. Магістральна, 4 шляхом зобов'язання Державного підприємства "Шахтоуправління Південнодонбаське № 1" зупинити ведення всіх гірничих робіт по шахті, окрім робіт, пов'язаних з життєзабезпеченням шахти ДП "Шахтоуправління Південнодонбаське № 1", розташованого за адресою: Донецька область, м. Вугледар, вул. Магістральна, 4 у зв'язку із загрозою життю людей.
Позивач в обґрунтування позовних вимог зазначає, що на підставі наказу №1128 від 27.06.2017 у період з 29.06.2017 по 29.06.2017, Головним управлінням Держпраці у Донецькій області проведено позапланову перевірку Державного підприємства "Шахтоуправління Південнодонбаське № 1" на предмет виконання умов погодження «Програми розвитку гірничих робіт на 2017 рік». Під час перевірки виявлено 20 порушень нормативно-правових актів з охорони праці (охорони надр), з яких у акті перевірки від 29.06.2017 № 06.5-3/108, згідно розділу V, пункти 5, 7, 8, 9, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18 створюють загрозу життю та здоров'ю людей.
На підставі викладених обставин позивач просить суд застосувати заходи реагування у
сфері державного нагляду до Державного підприємства "Шахтоуправління Південнодонбаське № 1" шляхом зобов'язання повного зупинення ведення всіх робіт по шахті, окрім робіт, пов'язаних з життєзабезпеченням шахти.
Представник позивача у судовому засіданні підтримав позовні вимоги, просив задовольнити позов у повному обсязі.
Відповідач по справі надав до суду заперечення на адміністративний позов від 07.08.2017, відповідно до яких зазначає, що ДП "Шахтоуправління Південнодонбаське № 1" прийняті невідкладні заходи, щодо усунення порушень вказаних в позовній заяві. Просив враховуючи виконаний підприємством обсяг робіт по усуненню порушень і вкрай напружений соціальний стан трудового колективу підприємства та для запобігання можливості протестним акціям відмовити у задоволенні позову.
Також, відповідач по справі надав до суду додаткові заперечення на адміністративний позов від 28.08.2017, відповідно до яких зазначає, що ДП "Шахтоуправління Південнодонбаське № 1" вживає всі заходи для усунення порушень вимог нормативних документів з охорони праці, які були викладені в акті перевірки від 29.06.2017 № 06.5-3/108 та стали підставою для позову. Просив враховуючи виконаний підприємством обсяг робіт по усуненню порушень і вкрай напружений соціальний стан трудового колективу підприємства та для запобігання можливості протестним акціям відмовити у задоволенні позову.
Також, відповідач по справі надав до суду додаткові заперечення на адміністративний позов від 01.12.2017, відповідно до яких зазначає, що ДП "Шахтоуправління Південнодонбаське № 1" порушення частково усунуті, вказані в позовній заяві порушення фактично не несуть безпосередньої загрози життю та здоров'ю працівників, у зв'язку з чим було розроблено додаткові заходи достатність яких підтверджено експертним висновком. Просив враховуючи виконаний підприємством обсяг робіт по усуненню порушень і вкрай напружений соціальний стан трудового колективу підприємства та для запобігання можливості протестним акціям відмовити у задоволенні позову.
Через канцелярію суду представник відповідача надав клопотання про розгляд справи у порядку письмового провадження.
Перевіривши матеріали справи, вирішивши питання, чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, суд, -
Позивач - Державна служба України з питань праці є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики, і який реалізує державну політику у сферах промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, здійснення державного гірничого нагляду, а також з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, на випадок безробіття (далі - загальнообов'язкове державне соціальне страхування) в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб.
Так, позивач у справі - суб'єкт владних повноважень, на якого чинним законодавством покладені владні управлінські функції стосовно контролю у сфері державного нагляду за суб'єктами господарювання.
Відповідач - Державне підприємство "Шахтоуправління Південнодонбаське № 1" ( далі- ДП "Шахтоуправління Південнодонбаське № 1") зареєстровано у якості юридичної особи за номером ЄДРПОУ 34032208.
Як встановлено судом та підтверджено матеріалами справи, на підставі наказу Головного управління держпраці у Донецькій області № 1128 від 27.06.2017 та направлення на проведення перевірки № 06.5/666 від 27.06.2017, 29.06.2017 посадовими особами Головного управління Держпраці у Донецькій області проведено перевірку щодо виконання умов погодження «Програми розвитку гірничих робіт на II на 2017 року». За результатами перевірки складений акт про перевірку суб'єкта господарювання (виробничого об'єкта) № 06.5-3/108 від 29.06.2017, в якому зазначені порушення нормативно-правових актів з охорони праці, одинадцять з яких створють загрозу життю та здоров'ю людей, а саме: вибої підготовчих виробок, а також сполучення лав зі штреками, розподільні пункти та інші місця групового розміщення електроустаткування в дільничних виробках не захищаються автоматичними системами локалізації спалахів метану і вугільного пилу на початковій стадії їх виникнення. Порушення п. 14. гл.7 р.VI НПАОП 10.0-1.01-10. (Графік не виконується, потрібно придбати 7 установок, придбано 0); станом на 29.06.2017року по ДП «Шахтоуправління Південнодонбаське №1» працівники шахти не забезпечені ізолюючими саморятівниками (необхідно - 2155 одиниці, фактично - 728 одиниці, не вистачає - 1427 од.), що є порушенням п. 10 гл.3 р. ІV «Правил безпеки у вугільних шахтах» НПАОП» 10.0-1.01-10; станом на 01.06.2017року по ДП «Шахтоуправління Південнодонбаське №1» не в повному обсязі проводиться навчання підземних працівників шахти у «димних камерах» (при плані - 1132 чоловіки, фактично проведено навчання - 400 чоловік), що є порушенням п. 12 гл.3 р. ІV «Правил безпеки у вугільних шахтах» НПАОП» 10.0-1.01-10; працівники державного підприємства не в повному обсязі забезпечені засобами індивідуального захисту, спецодягом, спецвзуттям. Порушення п.4 гл.1 р.ІV НПАОП 10.0-1.01-10.(Потрібно придбати 1800 костюмів шахтарських, та 1870 пар чобіт, з початку року було придбано 170 костюмів шахтарських); не виконуються ревізії, наладки стаціонарного гірничошахтного обладнання (підйомні машини, вентилятори головного провітрювання, компресори, конвеєра), що є порушенням п. 3 гл.1 р.V, п. 9 гл. 10 р.VII НПАОП 10.0-1.01-10. (Станом на 01.07.17р. проведено ревізію та наладку підйомних машин та вентиляторів головного провітрювання в повному обсязі. Не виконана ревізія та наладка компресорів та магістральних стрічкових конвеєрів.); ШГС шахт не забезпечені необхідною кількістю респіраторів та Р-34 (при плані - 26од, фактично - 16од. Порушення п. 5 гл.3 р.ІV НПАОП 10.0-1.01-10(Р-30 при плані - 12од, фактично -22од).; протипожежний трубопровід в гірничих виробках прокладено не в повному обсязі не вистачає 6.54км, внаслідок чого не узгоджені позиції ПЛА шахт (всього позицій ПЛА - 295, неузгоджена - 17 поз.). Порушення п.7 гл.3 р. ІХ НПАОП 10.0-1.01-10.(На поточний час придбано 2,5 км; з них прокладено 0.46 км., роботи по монтажу трубопроводу продовжуються); не виконано комплекс робіт по відновленню вентиляційного ствола №1 в якості запасного виходу людей із шахти, що є порушенням п. 6. гл.3. розд. IV «Правил безпеки у вугільних шахтах» НПАОП 10.0-1.01-10; підприємства не в повному обсязі забезпечені засобами протипожежного захисту, (при плані - 1486, фактично -729од.,). Порушення п.3 гл. 1 розд. ІХ «Правила безпеки у вугільних шахтах» НПАОП 10.0-1.01-10 (Не виконується графік технічного обслуговування вогнегасників, з початку року виконано технічне обслуговування 608 од.); підприємство не забезпечено змочувачем (при потребі - 6.078т., фактично придбано - 1.0т.), Порушення п.14 гл.7розд.VІ «Правил безпеки у вугільних шахтах» НПАОП» 10.0-1.01-10 (Графік не виконується); підприємство не в повному обсязі забезпечено інертним пилом (при потребі - 112,8т., фактично придбано - 109,3т.,). Порушення п.14 гл.7розд.VІ «Правил безпеки у вугільних шахтах» НПАОП» 10.0-1.01-10 (Графік не виконується). (а.с. 6-7)
У зв'язку з виявленими порушеннями, які створюють загрозу життю та здоров'ю людей, позивач просить застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду до Державного підприємства "Шахтоуправління Південнодонбаське № 1" шляхом зобов'язання повного зупинення ведення всіх робіт по шахті, окрім робіт, пов'язаних з життєзабезпеченням шахти.
Статтею 4 Закону України "Про охорону праці" визначено, що державна політика в галузі охорони праці базується, у тому числі на принципах пріоритету життя і здоров'я працівників, повної відповідальності роботодавця за створення належних, безпечних і здорових умов праці.
Представником відповідача надано до суду висновок експертизи Донецького експериментально-технічного центру Держпраці № 14.-05-.18. від 22.03.16 про відповідність проектної документації вимогам нормативно-правових актів з охорони праці та промисловості, у висновку якого зазначено, що надані на експертизу заходи з забезпечення безпечних умов праці на період тимчасового відступу від вимог правил безпеки та інших нормативних актів з охорони праці в частині безпечного ведення робіт на ДП "Шахтоуправління Південнодонбаське № 1" за умови організації контролю за їх виконанням з боку нагляду шахти, згідно з графіками і наказом по шахті є обґрунтованими і направлені на підвищення безпеки робіт до приведення умов праці у відповідність вимогам нормативно-правових актів з охорони праці. (а.с. 15-22)
Також відповідачем надане: розпорядження Міністерства енергетики та вугільної промисловості України ДП "Шахтоуправління Південнодонбаське № 1" від 31.07.2017 № 15, згідно якого, забороняється спуск в шахту працівників без ізолюючих саморятівників, проводити позапланові інструктажі із списком в журналах інструктажів по правилах користування ізолюючим саморятівником ШСС-1П.; план- графік проведення щодобових інструктажів на 2017 рік; розпорядження Міністерства енергетики та вугільної промисловості України ДП "Шахтоуправління Південнодонбаське № 1" від 27.05.2017 № 3, згідно якого, зокрема зобов'язано по кожному які є на оснащенні організувати облік кількості змін протягом яких саморятівники будуть видаватися підземним працівникам в шахту більше одного разу на добу; договор № 324Т за результатами закупівлі № UA-2017-06-26-000342-b від 14.08.2017, в якому зазначено зокрема про закупівлю костюмів шахтарських «Горозонт» ГОСТ12.4.110-82ТИП А, чоботів гумових ГОСТ 12.4.072.0.79; договір поставки № 300 від 17.07.2017, в якому зазначено зокрема про закупівлю рукавичок з вітрильним покриттям, рукавичками з латексним покриттям; договір поставки № 301 від 17.07.2017, в якому зазначено зокрема про закупівлю наколінників захисних; договір поставки № 302 від 17.07.2017, в якому зазначено зокрема про закупівлю окулярів закритих з панорамною лінзою, рукавичок з вітрильним покриттям, рукавичками з латексним покриттям, навушників шумозахисних; договір поставки № 137 від 10.04.2017, в якому зазначено зокрема про закупівлю чоботів гумових формових шахтарських з комплексом ударозахисних властивостей; договір № 329Т за результатами відкритих конкурсних торгів від 23.08.2017, предметом якого є послуги з ревізії і технічного обслуговування зазначеного переліку обладнання, зазначених в додатку, що додається до данного Договору і є невід'ємною його частиною; колективний договір ДП "Шахтоуправління Південнодонбаське № 1" в якому зокрема в п. 4.1.9 зазначено про відшкодування робітникам коштів на придбання спецодягу; договор № 27 про закупівлю № UA-2017-12-000298-с від 25.01.2017, в якому зазначено зокрема про закупівлю саморятівників ШСС-ІІІ; договор № 26 про закупівлю № UA-2017- 01-12-000302-с від 25.01.2017, в якому зазначено зокрема про закупівлю патронів регенеративних С37.03.000; договір № 92Т про закупівлю № UA-2017-01-03-000537-b від 13.05.2017, в якому зазначено зокрема про закупівлю патронів регенеративних С37.03.000, саморятівників ШСС-ІП, респіраторів Р34; договор № 373Т про закупівлю за кошти підприємства за результатами закупівлі № UA-2017-08-15-000012-с від 02.10.2017, в якому зазначено зокрема про закупівлю патронів регенеративних С37.03.000; договір № 374Т про закупівлю за кошти підприємства за результатами закупівлі № UA-2017-08-31-000131-с від 02.10.2017, в якому зазначено зокрема про закупівлю саморятівників шахтних ШСС1П KS; договор № 409Т про закупівлю за кошти підприємства за результатами закупівлі № UA-2017-08-31-000122-с від 25.10.2017, в якому зазначено зокрема про закупівлю саморятівників шахтних ізолюючих ШСС1П KS; договір № 358Т про закупівлю № UA-2017-08-16-000005-с від 19.09.2017, в якому зазначено зокрема про закупівлю вогнегасників шахтних ВВШ9, вогнегасників шахтних ВП8. (а.с. 36-39, 92- 129, 159-167)
Суд вважає за належне зазначити, що відповідно ст. 1 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", прийнятний ризик - соціально, економічно, технічно і політично обґрунтований ризик, який не перевищує гранично допустимого рівня; ризик - ймовірність виникнення негативних наслідків від провадження господарської діяльності та можливий розмір втрат від них, що вимірюється у кількісних та якісних показниках.
Згідно ст. 3 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", державний нагляд (контроль) здійснюється за принципами: пріоритетності безпеки у питаннях життя і здоров'я людини, функціонування і розвитку суспільства, середовища проживання і життєдіяльності перед будь-якими іншими інтересами і цілями у сфері господарської діяльності; гарантування прав та законних інтересів кожного суб'єкта господарювання; здійснення державного нагляду (контролю) лише за наявності підстав та в порядку, визначених законом; невтручання органу державного нагляду (контролю) у діяльність суб'єкта господарювання, якщо вона здійснюється в межах закону; презумпції правомірності діяльності суб'єкта господарювання у разі, якщо норма закону чи іншого нормативно-правового акта, виданого на підставі закону, або якщо норми різних законів чи різних нормативно-правових актів допускають неоднозначне (множинне) трактування прав та обов'язків суб'єкта господарювання та/або повноважень органу державного нагляду (контролю); орієнтованості державного нагляду (контролю) на запобігання правопорушенням у сфері господарської діяльності; здійснення державного нагляду (контролю) на основі принципу оцінки ризиків та доцільності тощо.
Аналізуючи порушення, які, на думку позивача, становлять загрозу життю та здоров'ю людей та позиціонуються позивачем як підстава для повного зупинення ведення робіт, суд не вважає зазначені факти такими, що у достатній мірі становлять загрозу життю та здоров'ю людей, є вагомою обставиною для зупинення роботи підприємства, натомість встановлені факти допускають прийнятний ризик та не є критичними.
Зазначене вище свідчить про те, що відповідачем виконуються вимоги Держпраці, а отже вказані порушення фактично не несуть безпосередньої загрози життю та здоров'ю працівників, а отже суд не знаходить фактичних підстав для задоволення позовних вимог у вигляді застосування заходів реагування у сфері державного нагляду до Державного підприємства "Шахтоуправління Південнодонбаське № 1" шляхом зобов'язання повного зупинення ведення всіх робіт по шахті, окрім робіт, пов'язаних з життєзабезпеченням шахти.
Також суд зазначає, що відповідно до преамбули Закону України від 14 жовтня 1992 року № 2694 - ХІІ "Про охорону праці" (далі - Закон № 2694) цей Закон визначає основні положення щодо реалізації конституційного права працівників на охорону їх життя і здоров'я у процесі трудової діяльності, на належні, безпечні і здорові умови праці, регулює за участю відповідних органів державної влади відносини між роботодавцем і працівником з питань безпеки, гігієни праці та виробничого середовища і встановлює єдиний порядок організації охорони праці в Україні.
Згідно статті 38 Закону № 2694 державний нагляд за додержанням законів та інших нормативно-правових актів про охорону праці здійснюють: центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці; центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері ядерної та радіаційної безпеки; центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки; центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення.
Статтею 39 вказаного Закону визначено, що посадові особи центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, мають право:
безперешкодно відвідувати підконтрольні підприємства (об'єкти), виробництва фізичних осіб, які відповідно до законодавства використовують найману працю, та здійснювати в присутності роботодавця або його представника перевірку додержання законодавства з питань, віднесених до їх компетенції;
одержувати від роботодавця і посадових осіб письмові чи усні пояснення, висновки експертних обстежень, аудитів, матеріали та інформацію з відповідних питань, звіти про рівень і стан профілактичної роботи, причини порушень законодавства та вжиті заходи щодо їх усунення;
видавати в установленому порядку роботодавцям, керівникам та іншим посадовим особам юридичних та фізичних осіб, які відповідно до законодавства використовують найману працю, міністерствам та іншим центральним органам виконавчої влади, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, місцевим державним адміністраціям та органам місцевого самоврядування обов'язкові для виконання приписи (розпорядження) про усунення порушень і недоліків в галузі охорони праці, охорони надр, безпечної експлуатації об'єктів підвищеної небезпеки;
забороняти, зупиняти, припиняти, обмежувати експлуатацію підприємств, окремих виробництв, цехів, дільниць, робочих місць, будівель, споруд, приміщень, випуск та експлуатацію машин, механізмів, устаткування, транспортних та інших засобів праці, виконання певних робіт, застосування нових небезпечних речовин, реалізацію продукції, а також скасовувати або припиняти дію виданих ними дозволів і ліцензій до усунення порушень, які створюють загрозу життю працюючих;
притягати до адміністративної відповідальності працівників, винних у порушенні законодавства про охорону праці;
надсилати роботодавцям подання про невідповідність окремих посадових осіб займаній посаді, передавати матеріали відповідним органам для притягнення цих осіб до відповідальності згідно із законом.
Відповідно до преамбули Закону України від 05 квітня 2007 року № 877-V "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" (далі - Закон № 877) цей Закон визначає правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю).
Статтею 1 Закону № 877 встановлено, що державний нагляд (контроль) - це діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.
Заходи державного нагляду (контролю) - планові та позапланові заходи, які здійснюються у формі перевірок, ревізій, оглядів, обстежень та в інших формах, визначених законом.
Згідно із приписами статі 4 Закону № 877 державний нагляд (контроль) здійснюється за місцем провадження господарської діяльності суб'єкта господарювання або його відокремлених підрозділів, або у приміщенні органу державного нагляду (контролю) у випадках, передбачених законом.
Здійснення заходів державного нагляду (контролю) різними органами державного нагляду (контролю) з одного й того самого питання заборонено.
Частиною четвертою вказаної статті встановлено, що виключно законами встановлюються:
органи, уповноважені здійснювати державний нагляд (контроль) у сфері господарської діяльності;
повноваження органів державного нагляду (контролю) щодо зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг.
Орган державного нагляду (контролю) не може здійснювати державний нагляд (контроль) у сфері господарської діяльності, якщо закон прямо не уповноважує такий орган на здійснення державного нагляду (контролю) у певній сфері господарської діяльності та не визначає повноваження такого органу під час здійснення державного нагляду (контролю).
Виробництво (виготовлення) або реалізація продукції, виконання робіт, надання послуг суб'єктами господарювання можуть бути зупинені повністю або частково виключно за рішенням суду.
Постановою Кабінету Міністрів України від 11 лютого 2015 року № 96 затверджено Положення про Державну службу України з питань праці (далі - Положення).
Пунктом 1 Положення про Державну службу України з питань праці встановлено, що Державна служба України з питань праці (Держпраці) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики, і який реалізує державну політику у сферах промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, здійснення державного гірничого нагляду, а також з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, на випадок безробіття (далі - загальнообов'язкове державне соціальне страхування) в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб.
Пунктом 3 Положення визначено, що основними завданнями Держпраці є:
1) реалізація державної політики у сферах промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, поводження з вибуховими матеріалами, здійснення державного гірничого нагляду, а також з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, загальнообов'язкове державне соціальне страхування в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб;
2) здійснення комплексного управління охороною праці та промисловою безпекою на державному рівні;
3) здійснення державного регулювання і контролю у сфері діяльності, пов'язаної з об'єктами підвищеної небезпеки;
4) організація та здійснення державного нагляду (контролю) у сфері функціонування ринку природного газу в частині підтримання належного технічного стану систем, вузлів і приладів обліку природного газу на об'єктах його видобутку та забезпечення безпечної і надійної експлуатації об'єктів Єдиної газотранспортної системи.
Відповідно до пункту 4 Положення, Держпраці, відповідно до покладених на неї завдань:
1) узагальнює практику застосування законодавства з питань, що належать до її компетенції, розробляє пропозиції щодо вдосконалення законодавчих актів, актів Президента України та Кабінету Міністрів України, нормативно-правових актів міністерства та в установленому порядку подає їх Міністрові соціальної політики;
2) готує та подає в установленому порядку пропозиції щодо формування державної політики у сферах промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, поводження з вибуховими матеріалами, здійснення державного гірничого нагляду, а також з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, загальнообов'язкове державне соціальне страхування в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб, державного ринкового нагляду у межах сфери своєї відповідальності;
3) координує відповідно до законодавства роботу міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, місцевих держадміністрацій, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, інших суб'єктів господарювання у сферах промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, поводження з вибуховими матеріалами, здійснення державного гірничого нагляду, а також з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, загальнообов'язкове державне соціальне страхування в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб;
4) здійснює контроль за виконанням функцій державного управління охороною праці міністерствами, іншими центральними органами виконавчої влади, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, місцевими держадміністраціями та органами місцевого самоврядування;
5) розробляє за участю міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, Фонду соціального страхування України, всеукраїнських організацій роботодавців та профспілок загальнодержавну програму поліпшення стану безпеки, гігієни праці та виробничого середовища і контролює її виконання, бере участь у розробленні та виконанні інших державних і галузевих програм;
6) здійснює державний контроль за дотриманням законодавства про працю юридичними особами, у тому числі їх структурними та відокремленими підрозділами, які не є юридичними особами, та фізичними особами, які використовують найману працю;
9) здійснює державний контроль за дотриманням вимог законодавства про працю, зайнятість населення в частині дотримання прав громадян під час прийому на роботу та працівників під час звільнення з роботи; використання праці іноземців та осіб без громадянства; наймання працівників для подальшого виконання ними роботи в Україні в іншого роботодавця; дотримання прав і гарантій стосовно працевлаштування громадян, які мають додаткові гарантії у сприянні працевлаштуванню; провадження діяльності з надання послуг з посередництва та працевлаштування;
16) здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням законодавства у сфері охорони праці в частині безпечного ведення робіт, гігієни праці, промислової безпеки, безпеки робіт у сфері поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення.
Пунктом 5 Положення передбачено, що Держпраці з метою організації своєї діяльності контролює та координує діяльність територіальних органів Держпраці.
Пунктом 6 Положення встановлено, що Держпраці для виконання покладених на неї завдань має право: безперешкодно проводити відповідно до вимог закону без попереднього повідомлення в будь-яку робочу годину доби перевірки виробничих, службових, адміністративних приміщень та об'єктів виробництва фізичних та юридичних осіб, які використовують найману працю та працю фізичних осіб, експлуатують машини, механізми, устаткування підвищеної небезпеки, та у разі виявлення фіксувати факти порушення законодавства, здійснення нагляду та контролю за додержанням якого віднесено до повноважень Держпраці.
Згідно пункту 7 Положення Держпраці здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи.
На утворені територіальні органи Держпраці може покладати виконання завдань за міжрегіональним принципом.
Відповідно до пункту 14 Положення Держпраці є юридичною особою публічного права, має печатку із зображенням Державного Герба України та своїм найменуванням, власні бланки, рахунки в органах Казначейства.
Наказом Міністерство соціальної політики України від 27 березня 2015 року № 340 затверджено Положення про територіальні органи Державної служби України з питань праці.
Наказом Державної служби України з питань праці від 04 лютого 2016 року № 8 затверджено Положення про Головне управління Держпраці у Донецькій області.
Згідно з пунктом 1 Положення про Головне управління Держпраці у Донецькій області, Головне управління Держпраці у Донецькій області (далі - Управління Держпраці) є територіальним органом Державної служби України з питань праці, що їй підпорядковується.
Повноваження Управління Держпраці поширюються на територію Донецької області.
Пунктом 3 Положення визначено, що основними завданнями є, зокрема:
реалізація державної політики у сферах промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, поводження з вибуховими матеріалами, здійснення державного гірничого нагляду, а також з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, загальнообов'язкове державне соціальне страхування в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб;
здійснення комплексного управління охороною праці та промисловою безпекою на обласному рівні;
здійснення державного регулювання і контролю у сфері діяльності, пов'язаної з об'єктами підвищеної небезпеки;
організація та здійснення державного нагляду (контролю) у сфері функціонування ринку природного газу в частині підтримання належного технічного стану систем, вузлів і приладів обліку природного газу на об'єктах його видобутку та забезпечення безпечної і надійної експлуатації об'єктів Єдиної газотранспортної системи.
Головне управління Держпраці у Донецькій області має право проводити безперешкодно відповідно до вимог закону без попереднього повідомлення в будь-яку робочу годину доби перевірки виробничих, службових, адміністративних приміщень та об'єктів виробництва фізичних та юридичних осіб, які використовують найману працю та працю фізичних осіб, експлуатують машини, механізми, устаткування підвищеної небезпеки, та у разі виявлення фіксувати факти порушення законодавства, нагляд та контроль за дотриманням якого віднесено до повноважень Управління Держпраці.
Відповідно до ст. 1 КАС України, Кодекс адміністративного судочинства України визначає юрисдикцію, повноваження адміністративних судів щодо розгляду адміністративних справ, порядок звернення до адміністративних судів та порядок здійснення адміністративного судочинства.
Згідно з ст. 2 КАС України визначено, що завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Стаття 3 КАС України визначає, що у цьому Кодексі наведені нижче терміни вживаються в такому значенні, зокрема: позивач - особа, на захист прав, свобод та інтересів якої подано адміністративний позов до адміністративного суду, а також суб'єкт владних повноважень, на виконання повноважень якого подана позовна заява до адміністративного суду.
З загального правила, визначеного КАС України, вбачається, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що порушені її права, свободи або інтереси.
Суб'єкти владних повноважень мають право звернутися до адміністративного суду у випадках, передбачених Конституцією та законами України.
З системного аналізу наведених вище норм вбачається, що Державна служба України з питань праці, а рівно як й Головне управління Держпраці у Донецькій області мають право проведення перевірок суб'єктів господарювання та право на звернення до адміністративного суду. Але при цьому необхідно враховувати чиї саме права та інтереси порушені або на виконання яких саме повноважень (якого органу) поданий такий позов.
Як встановлювалось судом вище, перевірку Державного підприємства "Шахтоуправління Південнодонбаське № 1" здійснено посадовими особами Головного управління Держпраці у Донецькій області на підставі виданого Головним управлінням Держпраці у Донецькій області наказу та направлення на проведення перевірки.
Відповідно до інформації, що міститься у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань Державна служба України з питань праці є самостійною юридичною особою, та включено до ЄДРПОУ за № 39472148.
Разом з тим, Головне управління Держпраці у Донецькій області є самостійною юридичною особою, та включено до ЄДРПОУ за № 39790445, є територіальним органом Держпраці України. Здійснює власні повноваження самостійно.
Слід також зазначити, що для координації, вдосконалення роботи з охорони праці і контролю за цією роботою міністерства та інші центральні органи виконавчої влади створюють у межах граничної чисельності структурні підрозділи з охорони праці або покладають реалізацію повноважень з охорони праці на один з існуючих структурних підрозділів чи окремих посадових осіб відповідних органів.
Норми Закону України "Про охорону праці" кореспондуються з приписами Положення про Держану службу України з питань праці стосовно того, що центральний орган здійснює комплексне управління охороною праці на державному рівні.
З матеріалів справи вбачається, що Державна служба України з питань праці своєю довіреністю уповноважила територіальний підрозділ здійснювати функції Головного управління Держпраці у Донецькій області в частині звернення до суду з позовами про застосування заходів реагування представляти інтереси Державної служби України з питань праці, з урахуванням наявності функцій у Головного управління Держпраці у Донецькій області для звернення до суду з зазначеним позовом, що закріплені Положенням про Головне управління Держпраці у Донецькій області.
Суд зазначає, що процедурні гарантії, закріплені статтею 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, гарантують кожному право подання скарги (позову) щодо його порушеного права та обов'язків цивільного, адміністративного характеру до суду чи органу правосуддя.
Таким чином, втілюється право на звернення до суду, одним із аспектів якого є право доступу, тобто право розпочати провадження у судах, яке в свою чергу не є абсолютним.
Позивачем не надано суду доказів наявності порушеного права Державної служби України з питань праці, як окремого суб'єкта владних повноважень, до функцій якого входить координація, вдосконалення роботи з охорони праці і контролю за цією роботою.
За таких обставин, суд дійшов висновку про те, що оскільки Державна служба України з питань праці не проводила перевірку Державного підприємства "Шахтоуправління Південнодонбаське № 1", то відсутні підстави вважати, що права та законні інтереси центрального органу з питань праці (Держпраці України) порушені та як встановлено вище відсутні фактичні порушення які створювали загрозу життю та здоров'ю людей, а тому позовні вимоги про застосування до відповідача заходів реагування у сфері державного нагляду шляхом зобов'язання повного зупинення ведення всіх робіт по шахті, окрім робіт, пов'язаних з життєзабезпеченням шахти, заявлені не уповноваженим суб'єктом владних повноважень та задоволенню не підлягають.
Розглянувши подані документи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та той факт, що Державна служба України з питань праці не проводила перевірку відповідача, відсутні підстави вважати, що права та законні інтереси центрального органу з питань праці (Держпраці України) порушені, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку, що позовні вимоги Державної служби України з питань праці не підлягають задоволенню.
Повний текст постанови виготовлений 11.12.2017.
Керуючись статтями 2-15, 17-18, 33-35, 41-42, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 94, 99, 104-107, 110-111, 121, 122-143, 151-154, 158, 162, 163, 167, 185-186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В задоволенні позовних вимог Державної служби України з питань праці до Державного підприємства "Шахтоуправління Південнодонбаське № 1" про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю) - відмовити.
Вступна та резолютивна частини постанови проголошені у судовому засіданні 04 грудня 2017 року за участю представника позивача.
Повний текст постанови складається у відповідності до ст. 160 КАС України.
Постанова може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд в порядку, визначеному ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом ч. 3 ст. 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови, складеної в повному обсязі.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо воно не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя Голошивець І.О.