Постанова від 05.12.2017 по справі 808/2656/17

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 грудня 2017 року 16:00Справа № 808/2656/17 м.Запоріжжя

Запорізький окружний адміністративний суд у складі судді Бойченко Ю.П., розглянув у порядку письмового провадження адміністративну справу

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Виробниче підприємство «Запорізька трансформаторна асоціація»

до Головного управління ДФС у Запорізькій області

про скасування податкового повідомлення-рішення,

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

07 вересня 2017 року до Запорізького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Виробниче підприємство «Запорізька трансформаторна асоціація» (далі - позивач або ТОВ «ВП «ЗТА») до Головного управління ДФС у Запорізькій області (далі - відповідач), в якому позивач просить суд визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення форми «Н» від 19 червня 2017 року №0001941200, яким до позивача застосовані штрафні санкції в розмірі 20 333 грн. 33 коп.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 14 квітня 2017 року та 15 квітня 2017 року ТОВ «ВП «ЗТА» намагалось зареєструвати податкову накладну від 21 березня 2017 року № 3 на загальну суму 1 220 000 грн. 00 коп. у Єдиному реєстрі податкових накладних, проте отримало відмову у зв'язку із виявленням помилки, а саме «порушення вимоги Інструкції з підготовки і подання податкових документів в електронному вигляді засобами телекомунікаційного зв'язку, затвердженої наказом ДПА України від 10.04.2008 №233; можливо припинено дію Договору про визнання електронних документів». Позивач звертався до податкового органу із проханням відновити прийняття податкових документів, поданих в електронному вигляді із застосуванням електронного цифрового підпису засобами телекомунікаційного зв'язку, та отримав у відповідь листа від 28 квітня 2017 року №7693/10/08-29-08-11, в якому зазначено, що Договір про визнання електронних документів від 13 квітня 2017 року № 120420172 прийнято та підприємство є суб'єктом електронного документообігу. ТОВ «ВП «ЗТА» вважає, що визначені законодавством підстави для відмови у реєстрації податкової накладної відсутні, а отже податкове повідомлення-рішення форми «Н» від 19 червня 2017 року №0001941200, винесене за порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних, є протиправним та підлягає скасуванню.

Відповідач позов не визнав, у своїх запереченнях від 05 грудня (вх. № 34093) посилається на п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України, відповідно до якого при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою. У разі порушення таких строків застосовуються штрафні санкції згідно з цим Кодексом.

05 грудня 2017 року сторони у судове засідання не з'явились, через канцелярію суду надали заяви про розгляд справи за їх відсутності у порядку письмового провадження.

Відповідно до ч. 4 ст. 122 КАС України особа, яка бере участь у справі, має право заявити клопотання про розгляд справи за її відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі особи, які беруть участь у справі, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

За таких обставин, враховуючи надані сторонами заяви про розгляд справи в порядку письмового провадження, суд дійшов висновку про наявність підстав для розгляду даної справи в порядку письмового провадження на підставі наявних в матеріалах справи доказах.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю «Виробниче підприємство «Запорізька трансформаторна асоціація» (код ЄДРПОУ 32680355) зареєстроване в якості юридичної особи та перебуває на податковому обліку в Запорізькій об'єднаній державній податковій інспекції Головного управління ДФС у Запорізькій області (далі - Запорізька ОДПІ).

13 квітня 2017 року між ТОВ ВП «ЗТА» та Запорізькою ОДПІ укладено договір про визнання електронних документів №120420172.

Предметом вказаного договору є визнання податкових документів, поданих платником податків в електронному вигляді із застосуванням електронного цифрового підпису до органів ДФС засобами телекомунікаційного зв'язку або на електронних носіях, як оригіналу.

Відповідно до п.п. 3.1 п. 3 розділу 3 Договору орган ДФС зобов'язаний забезпечити приймання податкових документів в електронному вигляді платника податків у термін, визначений законодавством для податкових документів в паперовому вигляді, та їх комп'ютерну обробку.

Відповідно до п. 1, п. 3 розділу 6 Договору, він набирає чинності з моменту його підписання сторонами та діє до закінчення строку чинності посилених сертифікатів відкритих ключів. Якщо платник податків подає до органу ДФС нові посилені сертифікати ЕЦП, цей Договір вважається пролонгованим до закінчення терміну чинності нових посилених сертифікатів ключів.

14 квітня 2017 року та 15 квітня 2017 року ТОВ ВП «ЗТА» засобами електронного документообігу для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних направлено податкову накладну від 21 березня 2017 року № 3 на загальну суму 1 220 000 грн. 00 коп.

Вказана податкова накладна не прийнята податковим органом до реєстрації із зазначенням причин відмови як «порушення вимоги Інструкції з підготовки і подання податкових документів в електронному вигляді засобами телекомунікаційного зв'язку, затвердженої наказом ДПА України від 10.04.2008 №233; можливо припинено дію Договору про визнання електронних документів», що підтверджується квитанціями, долученими до матеріалів справи.

19 квітня 2017 року ТОВ ВП «ЗТА» звертається до Запорізької ОДПІ із листом (вих. №133), в якому просить відновити прийняття податкових документів, поданих в електронному вигляді із застосуванням електронного цифрового підпису засобами телекомунікаційного зв'язку.

19 квітня 2017 року податкову накладну від 21 березня 2017 року № 3 доставлено до центрального рівня ДФС України, документ прийнято, що підтверджується відповідною квитанцією.

28 квітня 2017 року позивачу листом за №7693/10/08-29-08-11 повідомлено, що укладений між ним та Запорізькою ОДПІ Договір про визнання електронних документів від 13 квітня 2017 року № 120420172 прийнято та підприємство є суб'єктом електронного документообігу.

Контролюючим органом проведено камеральну перевірку даних, задекларованих у податковій звітності, своєчасності подання податкової звітності, сплати узгодженої суми податкового зобов'язання з податку на додану вартість, своєчасності реєстрації податкових накладних в ЄРПН, за результатами якої складено Акт від 25 травня 2017 року № 312/08-25-12-01/32680355. Перевіркою встановлено порушення позивачем вимог п. 201.10 ст. 210 Податкового кодексу України, а саме несвоєчасну реєстрацію податкової накладної від 21 березня 2017 року № 3 в Єдиному реєстрі податкових накладних. На підставі Акту винесено податкове повідомлення-рішення від 19 червня 2017 року № 0001941200, яким до позивача застосовано штраф у розмірі 20 333 грн. 33 коп. Вказане податкове повідомлення-рішення оскаржувалось в адміністративному порядку, у задоволенні скарги позивачеві відмовлено.

Не погоджуючись із вказаними діями, позивач звернувся до суду із даним позовом.

Перевіряючи правомірність дій відповідача щодо винесення вищевказаного податкового повідомлення-рішення суд виходить з наступного.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює та визначає Податковий кодекс України від 02 грудня 2010 року № 2755-VI (далі - ПК України).

Відповідно до приписів п. 201.10 ст. 201 ПК України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.

Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.

Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.

Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.

Якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин.

Помилки в реквізитах, визначених пунктом 201.1 цієї статті (крім коду товару згідно з УКТ ЗЕД), які не заважають ідентифікувати здійснену операцію, її зміст (товар/послугу, що постачаються), період, сторони та суму податкових зобов'язань, не можуть бути причиною неприйняття податкових накладних у електронному вигляді.

Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків: для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені.

У разі порушення таких строків застосовуються штрафні санкції згідно з цим Кодексом.

Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Механізм внесення відомостей, що містяться у податковій накладній та/або розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до неї, до Єдиного реєстру податкових накладних регулюється Порядком ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженим 29.12.2010 постановою Кабінету Міністрів України №1246 (далі - Порядок).

Після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронній формі до ДФС здійснюється їх розшифрування, перевіряється електронний цифровий підпис, визначається відповідність електронного документа формату (стандарту), затвердженому в установленому порядку, та у разі відсутності причин для відмови проводиться їх реєстрація (п.7 Порядку у чинній на момент спірних правовідносин редакції).

Відповідно до п. 8 Порядку (у чинній на момент спірних правовідносин редакції), для підтвердження прийняття податкової накладної та/або розрахунку коригування до реєстрації платникові податку, який здійснює реєстрацію, видається квитанція в електронній формі, у якій наводяться реквізити зазначених документів, відповідність електронного документа формату (стандарту), затвердженому в установленому порядку, результати перевірки електронного цифрового підпису, інформація про постачальника (продавця) товарів (послуг), дата і час прийняття, реєстраційний номер, податковий період, за який подається податкова накладна та/або розрахунок коригування. Квитанція, на яку накладається електронний цифровий підпис ДФС, підлягає шифруванню та надсилається платникові податку, який здійснює реєстрацію, засобами телекомунікаційного зв'язку. Примірник квитанції в електронній формі зберігається у ДФС.

Відповідно до п. 9 Порядку (у чинній на момент спірних правовідносин редакції) причиною відмови у прийнятті податкової накладної та/або розрахунку коригування до реєстрації є:

- наявність помилок під час заповнення податкової накладної;

- відсутність в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується;

- факт реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами;

- порушення вимог щодо наявності суми податку, обчисленої відповідно до пункту 200-1.3 статті 200-1 Податкового кодексу України (для податкових накладних та/або розрахунків коригування, що реєструються після 1 липня 2015 р.);

- порушення вимог, встановлених пунктом 201.1 статті 201 та/або пунктом 192.1 статті 192 Податкового кодексу України.

Судом досліджено податкову накладну від 21 березня 2017 року № 3 та з'ясовано, що вона не містить помилок та відповідає вимогам ст. 201 ПК України, а саме має всі обов'язкові реквізити: порядковий номер; дату складання; повну назву, зазначену у статутних документах юридичної особи, - продавця товарів/послуг; податковий номер платника податку (продавця та покупця); повну назву, зазначену у статутних документах юридичної, - покупця (отримувача) товарів/послуг; опис (номенклатура) товарів/послуг та їх кількість, обсяг; ціну постачання без урахування податку; ставку податку та відповідну суму податку в цифровому значенні; загальну суму коштів, що підлягають сплаті з урахуванням податку; код товару згідно з УКТ ЗЕД.

Зазначена податкова накладна реєструвалась вперше, що виключає факт реєстрації податкової накладної з такими ж реквізитами.

Відповідно до ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідачем не надано, а судом не встановлено жодних законних підстав для відмови у реєстрації податкової накладної від 21 березня 2017 року № 3 у Єдиному реєстрі податкових накладних. Можливе припинення дії Договору про визнання електронних документів від 13 квітня 2017 року № 120420172, на яке посилалась ДФС у квитанціях від 14 квітня 2017 року та 15 квітня 2017 року № 1, не знайшло свого підтвердження, оскільки самим податковим органом засвідчено його чинність (лист від 28 квітня 2017 року №7693/10/08-29-08-11).

Оскільки підстави для відмови у прийнятті податкових документів в електронному вигляді чітко визначені Податковим кодексом України, відмова з будь-яких інших підстав розцінюється судом як неправомірна, а отже податкове повідомлення-рішення форми «Н» від 19 червня 2017 року №0001941200, винесене за порушення граничних термінів реєстрації податкової накладної, є протиправним та підлягає скасуванню.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Частиною третьою статті 2 КАС України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до ч. 1 ст. 94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.

Враховуючи викладене, керуючись статтями 69, 70, 71, 158 - 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

1. Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Виробниче підприємство «Запорізька трансформаторна асоціація» (код ЄДРПОУ 32680355) задовольнити в повному обсязі.

2. Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДФС у Запорізькій області форми «Н» від 19 червня 2017 року №0001941200.

3. Судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 1 600 грн. 00 коп. (одна тисяча шістсот гривень 00 копійок) присудити на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Виробниче підприємство «Запорізька трансформаторна асоціація» (код ЄДРПОУ 32680355) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС у Запорізькій області.

Постанова набирає законної сили відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Ю.П. Бойченко