23 листопада 2017 р. Справа № 804/6421/17
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Сидоренко Д.В.
розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпро адміністративну справу за адміністративним позовом Публічного акціонерного товариства "АрселорМіттал Кривий Ріг" до Державної екологічної інспекції у Дніпропетровській області про визнання протиправними дій та скасування актів, -
Обставини справи: до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшов позов Публічного акціонерного товариства "АрселорМіттал Кривий Ріг" до Державної екологічної інспекції у Дніпропетровській області, в якому просить:
- визнати протиправними дії Державної екологічної інспекції у Дніпропетровській області спрямовані на проведення перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства України Публічного акціонерного товариства "АрселорМіттал Кривий Ріг" на підставі наказу Державної екологічної інспекції у Дніпропетровській області №917-П від 25.09.2017 року;
- визнати протиправним та скасувати наказ Державної екологічної інспекції у Дніпропетровській області №917-П від 25.09.2017 року;
- визнати протиправним та скасувати направлення Державної екологічної інспекції у Дніпропетровській області №4-6774-8-3 від 25.09.2017 року.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 02.10.2017 року посадові особи Державної екологічної інспекції у Дніпропетровській області прибули на Публічне акціонерне товариство "АрселорМіттал Кривий Ріг" для проведення планової перевірки на підставі направлення на проведення планової перевірки №4-6774-8-3 від 25.09.2017 року. Підставою для планової перевірки стали: План Держекоінспекції України із забезпечення реалізації державної політики щодо здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів на 2017 рік, затверджений Міністерством економічного розвитку і торгівлі України від 15.11.2016. Вказане направлення на проведення планової перевірки №4-6774-8- від 25.09.2017 року винесено на підставі наказу Державної екологічної інспекції у Дніпропетровській області №917-П від 25.09.2017. ПАТ "АрселорМіттал Кривий Ріг" вважає, що дії посадових осіб відповідача по проведенню планової перевірки дотримання позивачем вимог природоохоронного законодавства на підставі наказу Державної екологічної інспекції у Дніпропетровській області від 25.09.2017 року №4-6774-8-3 від 25.09.2017 року є протиправними, а акти індивідуальної дії, що видані посадовими особами Державної екологічної інспекції з метою організації проведення вказаної планової перевірки є протиправними та підлягають скасуванню як такі, що винесені всупереч норм чинного законодавства.
Ухвалами Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 06.10.2017 року відкрито провадження в адміністративній справі, закінчено підготовче провадження та справу призначено до судового розгляду.
В судове засідання з'явився представник позивача, позовні вимоги підтримала в повному обсязі.
Відповідач в судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлено належним чином, заперечень на позов не надав.
В ході судового засідання, судом поставлено питання щодо можливості подальшого розгляду справи за відсутності відповідача в порядку письмового провадження.
Представник позивача щодо подальшого розгляду справи в порядку письмового провадження покладався на розсуд суду.
У зв'язку з вищевикладеним, на підставі ч. 4 ст. 122, ч. 6 ст. 128 КАС України, справу розглянуто в порядку письмового провадження.
Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтується адміністративний позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті суд,-
Відповідно до наказу Державної екологічної інспекції у Дніпропетровській області від 25.09.2017 року №917-П про проведення планової перевірки дотримання вимога природоохоронного законодавства України Публічного акціонерного товариства "АрселорМіттал Кривий Ріг", що знаходиться за адресою: вул.Орджонікідзе, 1, м.Кривий Ріг, Дніпропетровська область, 50095, згідно ст.20-2 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища", ст.21 Закону України "Про центральні органи виконавчої влади", ст.5 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфер господарської діяльності", Положення про державну екологічну інспекцію в АРК, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого наказом Міністерства екології та природних ресурсів України від 04.11.2011 №429 та Плану Держекоінспекції України із забезпечення реалізації державної політики щодо здійснення державного нагляду (контролю) у сфері навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів на 2017 рік, затвердженого наказом Держекоінспекції України від 15.02.2017 №428, Плану комплексних планових заходів державного нагляду (контролю) органів державного нагляду (контролю) на 2017 рік затвердженого Міністерством економічного розвитку і торгівлі України від 15.11.2016 №1909 з метою перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства України, наказано з 02.10.2017 по 13.10.2017 провести планову перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства України Публічного акціонерного товариства "АрселорМіттал Кривий Ріг", що знаходиться за адресою: вул.Орджонікідзе, 1, м.Кривий Ріг, Дніпропетровська область, 50095.
25.09.2017 року Державною екологічною інспекцією у Дніпропетровській області видано направлення на проведення планової перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства України Публічного акціонерного товариства "АрселорМіттал Кривий Ріг", що знаходиться за адресою: вул.Орджонікідзе, 1, м.Кривий Ріг, Дніпропетровська область, 50095 №4-6774-8-3.
Підставою для здійснення перевірки зазначено: План Держекоінспекції України із забезпечення реалізації державної політики щодо здійснення державного нагляду (контролю) у сфері навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів на 2017 рік, затвердженого наказом Держекоінспекції України від 15.02.2017 №428, План комплексних планових заходів державного нагляду (контролю) органів державного нагляду (контролю) на 2017 рік затвердженого Міністерством економічного розвитку і торгівлі України від 15.11.2016 №1909.
Предметом перевірки зазначено: здійснення державного контролю за додержанням правил, нормативів, стандартів у сфері охорони навколишнього природного середовища, екологічної безпеки, поводження з відходами; виконання вимог висновків державної екологічної експертизи; додержання умов виданих дозволів, лімітів та квот на спеціальне використання природних ресурсів, викиди та скиди забруднюючих речовин у навколишнє природне середовище.
У направленні від 25.09.2017 року №4-6774-8-3 вказано, що остання перевірка ПАТ "АрселорМіттал Кривий Ріг" проводилась у період з 19.04.2016 по 04.05.2016 (позапланова).
Листом від 02.10.2017 року №17-573 ПАТ "АрселорМіттал Кривий Ріг" повідомило Державну екологічну інспекцію у Дніпропетровській області, що станом на 02.10.2017 року Державною екологічною інспекцією України не виконанні вимоги ч.2 ст.5 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" в частині затвердження та оприлюднення на власному офіційному веб-сайті уніфікованої форми акту, в якій повинен бути передбачений перелік питань залежно від ступеня ризику, проведення на теперішній час планової перевірки з чітким та неухильним додержанням вищевказаних правових норм чинного законодавства України є неможливим. Відповідно, керуючись правами, наданими суб'єкту господарювання ст.10 вказаного Закону, ПАТ "АрселорМіттал Кривий Ріг" повідомляє про наявність станом на 02.10.2017 підстав для недопуску посадових осіб Державної екологічної інспекції у Дніпропетровській області ДЕІ України до здійснення планової перевірки.
Не погоджуючись з діями відповідача спрямованими на проведення планової перевірки, а також наказом та направленням, позивач з їх оскарженням звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду.
Суд зазначає, що представник відповідача тричі не прибув в судове засідання для надання пояснень, заперечень до суду не надав. За таких обставин суд вважає, за можливе розглянути справу на підставі наявних доказів.
Аналізуючи правовідносини, що виникли між сторонами, суд приходить до наступного.
Статтею 19 Конституції України закріплено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до пункту а частини 1 статті 20-2 «Про охорону навколишнього природного середовища», до компетенції центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів, у сфері охорони навколишнього природного середовища належить:
а) організація і здійснення у межах компетенції державного нагляду (контролю) за додержанням центральними органами виконавчої влади та їх територіальними органами, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування в частині здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності та господарювання, громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, а також юридичними особами - нерезидентами вимог законодавства:
про екологічну та радіаційну безпеку;
про використання та охорону земель;
про охорону і раціональне використання вод та відтворення водних ресурсів;
про охорону атмосферного повітря;
про охорону, захист, використання та відтворення лісів;
про охорону, утримання і використання зелених насаджень;
про використання, охорону і відтворення рослинного світу;
про охорону, раціональне використання та відтворення тваринного світу;
щодо дотримання правил створення, поповнення, зберігання, використання та державного обліку зоологічних, ботанічних колекцій і торгівлі ними;
під час ведення мисливського господарства та здійснення полювання;
про збереження об'єктів рослинного та тваринного світу, занесених до Червоної та Зеленої книг України, формування, збереження і використання екологічної мережі;
про природно-заповідний фонд;
про охорону, використання і відтворення риби та інших водних живих ресурсів;
у сфері хімічних джерел струму в частині забезпечення екологічної безпеки виробництва хімічних джерел струму та утилізації відпрацьованих хімічних джерел струму, ведення обліку обсягів накопичення відпрацьованих хімічних джерел струму та передачі їх на утилізацію;
щодо дотримання вимог реєстрації в суднових документах операцій із шкідливими речовинами та сумішами;
про поводження з відходами;
щодо наявності дозволів, лімітів та квот на спеціальне використання природних ресурсів, дотримання їх умов;
про біологічну та генетичну безпеку щодо біологічних об'єктів природного середовища при створенні, дослідженні та практичному використанні генетично модифікованих організмів у відкритій системі;
У підпунктах 2 та 3 пункту 4 Положення про Державну екологічну інспекцію України затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19.04.2017 року № 275 зазначено, що Держекоінспекція відповідно до покладених на неї завдань:
здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням центральними органами виконавчої влади та їх територіальними органами, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування в частині здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності і господарювання, громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, а також юридичними особами - нерезидентами вимог законодавства:
проводить перевірки (у тому числі документальні) із застосуванням інструментально-лабораторного контролю, складає відповідно до законодавства акти за результатами здійснення державного нагляду (контролю) за додержанням вимог законодавства з питань, що належать до її компетенції, надає обов'язкові до виконання приписи щодо усунення виявлених порушень вимог законодавства та здійснює контроль за їх виконанням і здійснює лабораторні вимірювання (випробування).
Отже Державна екологічна інспекція має право проводити перевірки при здійсненні державного нагляду.
Відповідно до ст.1 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища;
заходи державного нагляду (контролю) - планові та позапланові заходи, які здійснюються у формі перевірок, ревізій, оглядів, обстежень та в інших формах, визначених законом;
Відповідно до ч.1 ст.5 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", планові заходи здійснюються відповідно до річних планів, що затверджуються органом державного нагляду (контролю) не пізніше 1 грудня року, що передує плановому. Внесення змін до річних планів здійснення заходів державного нагляду (контролю) не допускається, крім випадків зміни найменування суб'єкта господарювання та виправлення технічних помилок.
Відповідно до ч.2 ст.5 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну регуляторну політику, політику з питань нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, ліцензування та дозвільної системи у сфері господарської діяльності та дерегуляції господарської діяльності, розробляє Методику розроблення критеріїв, за якими оцінюється ступінь ризику від провадження господарської діяльності та визначається періодичність проведення планових заходів державного нагляду (контролю), та Методику розроблення уніфікованих форм актів, що складаються за результатами проведення планових (позапланових) заходів державного нагляду (контролю), які затверджуються Кабінетом Міністрів України.
Згідно абз.5 ч.2 ст. 5 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", залежно від ступеня ризику органом державного нагляду (контролю) визначається періодичність проведення планових заходів державного нагляду (контролю).
Відповідно до абз.7 ч.2 ст.5 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", залежно від ступеня ризику орган державного нагляду (контролю) визначає перелік питань для здійснення планових заходів (далі - перелік питань), що затверджується наказом такого органу.
Уніфіковані форми актів з переліком питань затверджуються органом державного нагляду (контролю) та оприлюднюються на його офіційному веб-сайті протягом п'яти робочих днів з дня затвердження у порядку, визначеному законодавством (абз.8 ч.2 ст.5 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності").
Отже, у межах переліку питань кожен орган державного нагляду (контролю) залежно від цілей заходу має визначити ті питання, щодо яких буде здійснюватися державний нагляд (контроль), шляхом затвердження уніфікованої форми акту.
Виключно в межах переліку питань орган державного нагляду (контролю) залежно від цілей заходу та ступеня ризику визначає питання, щодо яких буде здійснюватися державний нагляд (контроль), та зазначає їх у направленні на перевірку (абз.9 ч.2 ст.5 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності").
Орган державного нагляду (контролю) оприлюднює критерії та періодичність проведення планових заходів із здійснення державного нагляду (контролю) шляхом розміщення на своєму офіційному веб-сайті у порядку, визначеному законодавством (абз.10 ч.2 ст.5 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності").
Планові заходи державного нагляду (контролю) здійснюються органом державного нагляду (контролю) за діяльністю суб'єктів господарювання, яка віднесена, зокрема до високого ступеня ризику - не частіше одного разу на два роки (абз.11 ч.2 ст.5 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності").
Відповідно до ст.10 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", суб'єкт господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) має право не допускати посадових осіб органу державного нагляду (контролю) до здійснення державного нагляду (контролю), якщо: органом державного нагляду (контролю) не була затверджена та оприлюднена на власному офіційному веб-сайті уніфікована форма акта, в якій передбачається перелік питань залежно від ступеня ризику.
Таким чином, наявність затверджених та оприлюднених на власних офіційних веб-сайтах уніфікованих форм актів з переліком питань є однією з умов, що уможливлюють проведення перевірок органами державного нагляду (контролю) суб'єктів господарювання. Проведення перевірки суб'єктів господарювання органами державного нагляду (контролю), які не мають затверджених та оприлюднених уніфікованих форм актів з переліком питань, унеможливлює призначення та позбавляє можливості проведення такої перевірки.
Наказом Міністерства екології та природних ресурсів України від 02.10.2012 року №483 "Про затвердження уніфікованих форм актів перевірок дотримання вимог природоохоронного законодавства, що містить перелік питань для здіснення планових заходів державного нагляду (контролю)" затверджено зокрема, акт перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства в галузі охорони атмосферного повітря, водних і земельних ресурсів щодо поводження з відходами та небезпечними хімічними речовинами.
Проте, розпорядженням Кабінету Міністрів України від 10.03.2017 року №166-р "Про скасування деяких наказів міністерств та інших центральних органів виконавчої влади", затверджено Перелік наказів міністерств та інших центральних органів виконавчої влади, що скасовуються як такі, що втратили актуальність та встановлюють регуляторні бар'єри, зокрема таким наказом є наказ Міністерства екології та природних ресурсів України від 02.10.2012 року №483.
Таким чином, враховуючи, що наказ Міністерства екології та природних ресурсів України від 02.10.2012 року №483, яким було затверджено уніфіковані форми актів, скасовано, нових затверджених уніфікованих форм актів, що містять перелік питань для здійснення планових заходів державного нагляду (контролю) немає, відповідно відповідачем не можуть вирішуватись питання про призначення та проведення перевірки.
З огляду на викладене, і те, що у органу державного нагляду (контролю) не має затвердженої та оприлюдненої форми акту, на час прийняття оскаржуваного наказу Державної екологічної інспекції у Дніпропетровській області №917-П від 25.09.2017 року, такий наказ відповідачем прийнято з порушення норм чинного законодавства, він є протиправним і підлягає скасуванню.
Статтею 7 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" закріплено положення щодо розпорядчих документів органів державного нагляду (контролю).
Відповідно до ч.1, 2 ст.7 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", для здійснення планового або позапланового заходу орган державного нагляду (контролю) видає наказ (рішення, розпорядження), який має містити найменування суб'єкта господарювання, щодо якого буде здійснюватися захід, та предмет перевірки.
На підставі наказу (рішення, розпорядження) оформляється посвідчення (направлення) на проведення заходу державного нагляду (контролю), яке підписується керівником органу державного нагляду (контролю) (головою державного колегіального органу) або його заступником (членом державного колегіального органу) із зазначенням прізвища, ім'я та по батькові і засвідчується печаткою.
З огляду на положення статті 7 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" посвідчення (направлення) є також розпорядчим документом органів державного нагляду (контролю). Враховуючи той факт, що судом наказ Державної екологічної інспекції у Дніпропетровській області №917-П від 25.09.2017 року визнано протиправним та скасовано, відповідно направлення Державної екологічної інспекції у Дніпропетровській області №4-6774-8-3 від 25.09.2017 року видане на підставі такого наказу підлягає скасуванню судом.
Щодо позовних вимог про визнання протиправними дії Державної екологічної інспекції у Дніпропетровській області спрямовані на проведення перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства України Публічного акціонерного товариства "АрселорМіттал Кривий Ріг" на підставі наказу Державної екологічної інспекції у Дніпропетровській області №917-П від 25.09.2017 року, суд зазначає наступне.
За загальним правилом, діями суб'єкта владних повноважень є сукупність вчинків здійсненних у межах наданих чинним законодавством повноважень. Отже, під протиправними діями суб'єкта владних повноважень слід розуміти активну форму поведінки, пов'язану з виконанням дій, які такий суб'єкт не мав права вчинювати відповідно до його повноважень, за відсутності обставин, з якими пов'язана необхідність вчинення певної дії або з порушенням процедури.
До адміністративного суду вправі звернутися кожна особа, яка вважає, що її право чи охоронюваний законом інтерес порушено, оскільки підставою для звернення особи до суду з позовом є її суб'єктивне уявлення, особисте переконання в порушенні прав чи свобод. Однак обов'язковою умовою здійснення такого захисту судом є об'єктивна наявність відповідного порушення права або законного інтересу саме позивача. При цьому, неодмінною ознакою порушення права особи є зміна стану суб'єктивних прав та обов'язків, тобто припинення можливості чи неможливість реалізації її законного права таабо виникнення додаткового обов'язку.
В даному випадку, права позивача порушуються не діями Державної екологічної інспекції у Дніпропетровській області спрямованими на проведення перевірки на підставі наказу, а розпорядчим рішенням (наказом) органу, у зв'язку з чим суд вважає необхідним залишити вимогу про визнання протиправними дій без задоволення.
Частиною 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладаються на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідно до ст. 86 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Ніякі докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
За таких обставин, оцінивши наявні в матеріалах справи докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, суд вважає, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.
Згідно частини 3 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо адміністративний позов задоволено частково, судові витрати, здійснені позивачем, присуджуються йому відповідно до задоволених вимог, а відповідачу - відповідно до тієї частини вимог, у задоволенні яких позивачеві відмовлено.
Керуючись статтями 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
Адміністративний позов задовольнити частково.
Визнати протипранвим та скасувати наказ Державної екологічної інспекції у Дніпропетровській області №917-П від 25.09.2017 року.
Визнати протипранвим та скасувати направлення Державної екологічної інспекції у Дніпропетровській області №4-6774-8-3 від 25.09.2017 року.
В іншій частині позовних вимог відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Державної екологічної інспекції у Дніпропетровській області на користь Публічного акціонерного товариства «АрселорМіттал Кривий Ріг» судовий збір в сумі 3200 грн.
Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги через Дніпропетровський окружний адміністративний суд з одночасним направленням копії апеляційної скарги особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі складення постанови у повному обсязі, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна, скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
У разі якщо справа розглядалась судом за місцезнаходженням суб'єкта владних повноважень і він не був присутній у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, але його було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо у суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Постанова суду набирає законної сили відповідно до вимог ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Д.В. Сидоренко