Постанова від 11.12.2017 по справі 812/1296/17

8.3.13

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА

Іменем України

11 грудня 2017 рокуСєвєродонецькСправа № 812/1296/17

Луганський окружний адміністративний суд

у складі головуючого судді Чернявської Т.І.,

за участю

секретаря судового засідання Шляхтун М.М.

та

представників сторін:

від позивача - Водолазський Д.В. (довіреність від 26.12.2016 № 05/66)

від відповідача - Борщова О.А. (довіреність від 11.10.2017 № 2614/9/12-32-10-00-29)

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом

приватного акціонерного товариства «Сєвєродонецьке об'єднання Азот»

до Головного управління ДФС у Луганській області

про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень форми «Р» від 28 серпня 2017 року №№ 0010541205, 0010601205,

ВСТАНОВИВ:

Ухвалою Луганського окружного адміністративного суду від 28 вересня 2017 року відкрито провадження у справі за адміністративним позовом приватного акціонерного товариства «Сєвєродонецьке об'єднання Азот» (далі - позивач) до Головного управління ДФС у Луганській області (далі - відповідач), в якому позивач просить визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення форми «Р» від 28 серпня 2017 року:

- № 0010541205, яким збільшено грошові зобов'язання з орендної плати за землю на 28660,99 грн, у тому числі за податковими зобов'язаннями на 22928,79 грн та штрафними (фінансовими) санкціями на 5732,20 грн;

- № 0010601205, яким збільшено грошові зобов'язання з орендної плати за землю на 44517,20 грн, у тому числі за податковими зобов'язаннями на 35613,76 грн та штрафними (фінансовими) санкціями на 8903,44 грн.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що на підставі укладених між позивачем та Попаснянською районною державною адміністрацією договорів оренди землі позивач має у користуванні земельні ділянки, за які у період з 01 січня 2015 року до 07 червня 2016 року не повинен сплачувати орендну плату внаслідок звільнення суб'єктів господарювання, які здійснюють діяльність на території проведення антитерористичної операції, від сплати за користування земельними ділянками державної та комунальної власності на підставі статті 6 Закону України від 02.09.2014 № 1669-VII «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» (далі за текстом - Закон № 1669-VII). Достатньою підставою для звільнення від сплати орендної плати за землю за твердженням позивача є встановлення факту здійснення ним діяльності на території проведення антитерористичної операції. До контролюючого органу позивачем подано уточнюючу податкову звітність, якою зменшено податкові зобов'язання з орендної плати за землю за період, починаючи з 2015 року по червень 2016 року. Контролюючий орган провів камеральну перевірку податкової звітності з орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності за 2015-2016 роки та вказав в акті від 01 серпня 2017 року № 733/12-32-12-03/33270581, що позивач в порушення пунктів 288.1, 288.5 статті 288 Податкового кодексу України в наданих уточнюючих деклараціях щодо річних показників орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності занизив податкові зобов'язання з орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності на загальну суму 58632,54 грн, у тому числі за січень-грудень 2015 року на суму 54363,38 грн, січень-грудень 2016 року на суму 4179,17 грн. Зазначені порушення зумовили винесення оскаржуваних податкових повідомлень-рішень, які суперечать законодавству України та підлягають скасуванню в повному обсязі.

В письмових поясненнях від 04 грудня 2017 року б/н приватне акціонерне товариство «Сєвєродонецьке об'єднання Азот» навело алгоритм нарахування задекларованих сум з орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності, які просило врахувати при вирішенні спору (арк. спр. 149-150, 153-154).

Головне управління ДФС у Луганській області адміністративний позов не визнало, про що подало заперечення проти адміністративного позову від 11 жовтня 2017 року б/н, в яких у задоволенні позовних вимог просить відмовити повністю (арк. спр. 88-91). Заперечуючи проти позовних вимог, відповідач зазначив, що відповідно до пункту 286.2 статті 286 Податкового кодексу України платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають відповідному контролюючому органу за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Пунктом 56.11 статті 56 Податкового кодексу України визначено, що не підлягає оскарженню грошове зобов'язання, самостійно визначене платником податків. На час подання податкових звітних декларацій за 2015 та 2016 роки Закон № 1669-VII вже набрав чинності, тому норми цього Закону повинні були бути відомі платнику податків. Разом з тим, статтею 10 вказаного Закону закріплено, що протягом терміну дії цього Закону єдиним належним та достатнім документом, що підтверджує настання обставин непереборної сили (форс-мажору), що мали місце на території проведення антитерористичної операції, як підстави для звільнення від відповідальності за невиконання (неналежне виконання) зобов'язань, є сертифікат Торгово-промислової палати України. Отже, резюмує відповідач, платники земельного податку, які перебувають на обліку у фіскальних органах та знаходяться на територіях, визначених переліком населених пунктів, де проводиться антитерористична операція або було оголошено військовий чи надзвичайний стан, на цей період звільняються від своїх обов'язків, зокрема, щодо сплати орендної плати виключно на підставі сертифікату Торгово-промислової палати України, для отримання якого зобов'язані надати докази настання вказаних форс-мажорних обставин та документи, що це підтверджують. За таких обставин, стверджує відповідач, позивач в силу приписів Закону № 1669-VII не звільнений від відповідальності за невиконання (неналежне виконання) зобов'язань.

У додаткових поясненнях від 16 листопада 2017 року б/н відповідач зазначив, що згідно інформації щодо укладених договорів оренди, наданої Мирнодолинською селищною радою станом на 01 січня 2015 року та на 01 січня 2016 року по приватному акціонерному товариству «Сєвєродонецьке об'єднання Азот» договору оренди земельної ділянки площею 1,5934 га не має (арк. спр. 129).

У судовому засіданні представник позивача адміністративний позов підтримав, просив задовольнити позовні вимоги повністю, надав пояснення, аналогічні викладеним у позовній заяві та письмових поясненнях від 04 грудня 2017 року б/н.

У судовому засіданні представник відповідача проти адміністративного позову заперечувала, просила відмовити у задоволенні позовних вимог повністю, надала пояснення, аналогічні викладеним у письмових запереченнях Головного управління ДФС у Луганській області від 11 жовтня 2017 року б/н та у додаткових поясненнях від 16 листопада 2017 року б/н.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог статей 69-72 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), судом встановлено таке.

Приватне акціонерне товариство «Сєвєродонецьке об'єднання Азот» (ідентифікаційний код 33270581) зареєстроване юридичною особою, знаходиться у місті Сєвєродонецьку Луганської області та перебуває на обліку в Офісі великих платників податків Державної фіскальної служби як платник податків, про що свідчить витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань від 16 листопада 2017 року за № 1003254688 (арк. спр. 115-119).

Між Попаснянською державною адміністрацією та приватним акціонерним товариством «Сєвєродонецьке об'єднання Азот» укладені договори оренди землі:

- від 24 січня 2008 року, державна реєстрація від 24 січня 2008 року за № 040840900001, оренди земельної ділянки площею 5,75 га під розміщення та обслуговування санаторію-профілакторію «Янтар», яка розташована за межами населеного пункту, на землях Мирнодолинської селищної ради Попаснянського району Луганської області, строком на 49 років (арк. спр. 48-52, 53);

- від 23 квітня 2010 року, державна реєстрація від 23 квітня 2010 року за № 041040900010, оренди земельної ділянки площею 1,5934 га для насосної станції 1-го підйому 2 блоку та під'їзної автодороги на території, яка розташована за межами населених пунктів, в межах Мирнодолинської селищної ради Попаснянського району Луганської області, строком на 15 років (арк. спр. 123-126, 127, 128);

- від 19 травня 2008 року, державна реєстрація від 19 травня 2008 року за № 040840900003, оренди земельної ділянки площею 6,5199 га для обслуговування території полігону промислових відходів, яка знаходиться на землях Вовчоярівської селищної ради Попаснянського району Луганської області, строком на 10 років (арк. спр. 54-58, 59).

На виконання вимог пункту 49.1 статті 49, пункту 50.1 статті 50, пункту 54.1 статті 54, пункту 286.2 статті 286 Податкового кодексу України приватне акціонерне товариство «Сєвєродонецьке об'єднання Азот» до контролюючого органу подано таку податкову звітність з плати за землю:

- звітну податкову декларацію з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) за 2015 рік від 19 лютого 2015 року № 9018965685 щодо двох земельних ділянок, розташованих на землях Мирнодолинської селищної ради Попаснянського району Луганської області (арк. спр. 21-26);

- уточнюючу податкову декларацію з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) за 2015 рік від 24 листопада 2016 року № 9276933997 щодо двох земельних ділянок, розташованих на землях Мирнодолинської селищної ради Попаснянського району Луганської області (арк. спр. 27-30);

- звітну податкову декларацію з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) за 2016 рік від 16 лютого 2016 року № 9017972566 щодо двох земельних ділянок, розташованих на землях Мирнодолинської селищної ради Попаснянського району Луганської області (арк. спр. 31-33);

- уточнюючу податкову декларацію з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) за 2016 рік від 24 листопада 2016 року № 9226230445 щодо двох земельних ділянок, розташованих на землях Мирнодолинської селищної ради Попаснянського району Луганської області (арк. спр. 34-37);

- звітну податкову декларацію з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) за 2015 рік від 19 лютого 2015 року № 9019002012 щодо однієї земельної ділянки, розташованої на землях Вовчоярівської селищної ради Попаснянського району Луганської області (арк. спр. 38-43);

- уточнюючу податкову декларацію з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) за 2015 рік від 24 листопада 2016 року № 9276934001 щодо однієї земельної ділянки, розташованої на землях Вовчоярівської селищної ради Попаснянського району Луганської області (арк. спр. 44-47).

Посадовою особою головного управління ДФС у Луганській області проведено камеральну перевірку податкової звітності з орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності за 2015-2016 роки, за результатами якої складено акт від 01 серпня 2017 року № 733/12-32-12-03/33270581. Згідно з висновками акта від 01 серпня 2017 року № 733/12-32-12-03/33270581 дані камеральної перевірки свідчать про те, що в порушення пунктів 288.1, 288.5 статті 288 Податкового кодексу України приватне акціонерне товариство «Сєвєродонецьке об'єднання Азот» в наданих уточнюючих податкових деклараціях занизило податкові зобов'язання з орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності на загальну суму 58632,54 грн (арк. спр. 7-14).

Згідно з підпунктом 54.3.1 пункту 54.3 статті 54, пунктом 123.1 статті 123 Податкового кодексу України на підставі акта від 01 серпня 2017 року № 733/12-32-12-03/33270581 Головним управлінням ДФС у Луганській області винесені податкові повідомлення-рішення від форми «Р» від 28 серпня 2017 року:

- № 0010541205, яким збільшено грошові зобов'язання з орендної плати за землю на 28660,99 грн, у тому числі за податковими зобов'язаннями на 22928,79 грн та штрафними (фінансовими) санкціями на 5732,20 грн (арк. спр. 15, 17);

- № 0010601205, яким збільшено грошові зобов'язання з орендної плати за землю на 44517,20 грн, у тому числі за податковими зобов'язаннями на 35613,76 грн та штрафними (фінансовими) санкціями на 8903,44 грн (арк. спр. 16, 17).

Вирішуючи адміністративну справу по суті заявлених вимог та оцінюючи обґрунтованість заперечень відповідача, суд виходить з такого.

Відповідно до статті 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Податкове зобов'язання - сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк) (підпункт 14.1.156 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України).

Згідно з пунктом 54.1 статті 54 Податкового кодексу України крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою.

Пунктом 57.1 статті 57 Податкового кодексу України передбачено, що платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Плата за землю - обов'язковий платіж у складі податку на майно, що справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності (підпункт 14.1.147 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України).

У підпункті 14.1.136 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України визначено, що орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності - обов'язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою (далі у розділі XII - орендна плата).

Відповідно до статті 269 Податкового кодексу України платниками плати за землю є: власники земельних ділянок, земельних часток (паїв); землекористувачі.

Згідно з положеннями пунктів 288.1 - 288.4 статті 288 Податкового кодексу України підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки, оформлений та зареєстрований відповідно до законодавства. Платником орендної плати є орендар земельної ділянки. Об'єктом оподаткування є земельна ділянка, надана в оренду. Розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем.

За пунктом 288.7 статті 288 Податкового кодексу України податковий період, порядок обчислення орендної плати, строк сплати та порядок її зарахування до бюджетів застосовується відповідно до вимог статей 285 - 287 Податкового кодексу України.

За унормуванням статті 285 Податкового кодексу України базовим податковим (звітним) періодом для плати за землю є календарний рік. Базовий податковий (звітний) рік починається 1 січня і закінчується 31 грудня того ж року (для новостворених підприємств та організацій, а також у зв'язку із набуттям права власності та/або користування на нові земельні ділянки може бути меншим 12 місяців).

Відповідно до пунктів 287.1, 287.3, 287.4 статті 287 Податкового кодексу України власники землі та землекористувачі сплачують плату за землю з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою. У разі припинення права власності або права користування земельною ділянкою плата за землю сплачується за фактичний період перебування землі у власності або користуванні у поточному році. Податкове зобов'язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця. Податкове зобов'язання з плати за землю, визначене у податковій декларації, у тому числі за нововідведені земельні ділянки, сплачується власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.

Пунктом 286.2 статті 286 Податкового кодексу України передбачено, що платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають відповідному контролюючому органу за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій. При поданні першої декларації (фактичного початку діяльності як платника плати за землю) разом з нею подається довідка (витяг) про розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки, а надалі така довідка подається у разі затвердження нової нормативної грошової оцінки землі.

Указом Президента України від 14 квітня 2014 року № 405/2014 введено в дію рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо боротьби з терористичною загрозою і збереження територіальної цілісності України» та розпочато проведення Антитерористичної операції (далі - АТО) на території Донецької і Луганської областей.

Відповідно до статті 1 Закону № 1669-VII (тут і надалі положення Закону наведені в редакції, чинній до 08 червня 2016 року):

період проведення антитерористичної операції це час між датою набрання чинності Указом Президента України «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» від 14 квітня 2014 року № 405/2014 та датою набрання чинності Указом Президента України про завершення проведення антитерористичної операції або військових дій на території України;

територія проведення антитерористичної операції - територія України, на якій розташовані населені пункти, визначені у затвердженому Кабінетом Міністрів України переліку, де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» від 14 квітня 2014 року № 405/2014.

Статтею 6 Закону № 1669-VII встановлено, що під час проведення антитерористичної операції звільнено суб'єктів господарювання, які здійснюють діяльність на території проведення антитерористичної операції, від сплати за користування земельними ділянками державної та комунальної власності.

Законом України від 17 травня 2016 року № 1365-VIII «Про внесення змін до Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» щодо безперешкодної діяльності органів місцевого самоврядування» (набув чинності 08.06.2016) внесено зміни до статті 6 Закону № 1669-VII, а саме текст статті 6 викладено в такій редакції: «Звільнити суб'єктів господарювання від плати за користування земельними ділянками державної та комунальної власності в населених пунктах згідно з переліками, передбаченими частиною четвертою статті 4 цього Закону».

Отже, статтею 6 Закону № 1669-VII (в редакції від 08.06.2016) звільнено суб'єктів господарювання від плати за користування земельними ділянками державної та комунальної власності в населених пунктах згідно з переліками, передбаченими частиною четвертою статті 4 цього Закону, де зазначено, що Перелік населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та перелік населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення, затверджуються Кабінетом Міністрів України, який забезпечує своєчасну їх актуалізацію.

Розпорядженнями Кабінету Міністрів України від 30 жовтня 2014 року 1053-р «Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція» (яке було чинним та не скасовувалось, дія якого лише була зупинена на відповідний час) та від 02 грудня 2015 року № 1275-р «Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, та визнання такими, що втратили чинність, деяких розпоряджень Кабінету Міністрів України» м. Сєвєродонецьк (Сєвєродонецька міська рада) Луганської області увійшло до переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція.

Виходячи з наведених приписів, суд дійшов висновку, що датою початку періоду проведення антитерористичної операції є 14 квітня 2014 року. Відповідно, у період з 14 квітня 2014 року до 07 червня 2016 року включно суб'єкти господарювання, що здійснювали діяльність на території проведення антитерористичної операції, були звільнені від сплати за користування земельними ділянками державної та комунальної форми власності.

Разом з тим, порядок звільнення від сплати за використання земельних ділянок наведеною нормою не був визначений.

Відповідно до вимог пунктів 30.1, 30.2, 30.3. 30.3 статті 30 Податкового кодексу України податкова пільга - передбачене податковим та митним законодавством звільнення платника податків від обов'язку щодо нарахування та сплати податку та збору, сплата ним податку та збору в меншому розмірі за наявності підстав, визначених пунктом 30.2 цієї статті. Підставами для надання податкових пільг є особливості, що характеризують певну групу платників податків, вид їх діяльності, об'єкт оподаткування або характер та суспільне значення здійснюваних ними витрат. Платник податків вправі використовувати податкову пільгу з моменту виникнення відповідних підстав для її застосування і протягом усього строку її дії.

За приписами пункту 30.4 наведеної норми платник податків вправі відмовитися від використання податкової пільги чи зупинити її використання на один або декілька податкових періодів, якщо інше не передбачено цим Кодексом. Податкові пільги, не використані платником податків, не можуть бути перенесені на інші податкові періоди, зараховані в рахунок майбутніх платежів з податків та зборів або відшкодовані з бюджету.

Згідно з пунктом 30.9 статті 30 Податкового кодексу України податкова пільга надається, зокрема, шляхом звільнення від сплати податку та збору.

Аналіз наведених норм дозволяє дійти висновку про те, що використання податкової пільги є правом платника податків, а не його обов'язком.

Разом з цим, відповідно до пункту 50.1 статті 50 Податкового кодексу України у разі якщо у майбутніх податкових періодах (з урахуванням строків давності, визначених статтею 102 цього Кодексу) платник податків самостійно (у тому числі за результатами електронної перевірки) виявляє помилки, що містяться у раніше поданій ним податковій декларації (крім обмежень, визначених цією статтею), він зобов'язаний надіслати уточнюючий розрахунок до такої податкової декларації за формою чинного на час подання уточнюючого розрахунку.

Приписами пункту 102.1 статті 102 Податкового кодексу України встановлено, що контролюючий орган, крім випадків, визначених пунктом 102.2 цієї статті, має право самостійно визначити суму грошових зобов'язань платника податків у випадках, визначених цим Кодексом, не пізніше закінчення 1095 дня (2555 дня у разі проведення перевірки контрольованої операції відповідно до статті 39 цього Кодексу), що настає за останнім днем граничного строку подання податкової декларації, звіту про використання доходів (прибутків) неприбуткової організації, визначеної пунктом 133.4 статті 133 цього Кодексу, та/або граничного строку сплати грошових зобов'язань, нарахованих контролюючим органом, а якщо така податкова декларація була надана пізніше, - за днем її фактичного подання. Якщо протягом зазначеного строку контролюючий орган не визначає суму грошових зобов'язань, платник податків вважається вільним від такого грошового зобов'язання, а спір стосовно такої декларації та/або податкового повідомлення не підлягає розгляду в адміністративному або судовому порядку. У разі подання платником податку уточнюючого розрахунку до податкової декларації контролюючий орган має право визначити суму податкових зобов'язань за такою податковою декларацією протягом 1095 днів з дня подання уточнюючого розрахунку.

Оскільки позивач здійснює діяльність на території проведення антитерористичної операції, тому в силу положень статті 6 Закону № 1669-VII приватне акціонерне товариство «Сєвєродонецьке об'єднання Азот» протягом часу з 14 квітня 2014 року по 07 червня 2016 року включно звільнено від сплати орендної плати за землю, внаслідок чого за вказаний період показники податкової звітності позивача з орендної плати за землю мають дорівнювати нулю.

За приписами статті 10 Закону № 1669-VII протягом терміну дії цього Закону єдиним належним та достатнім документом, що підтверджує настання обставин непереборної сили (форс-мажору), що мали місце на території проведення антитерористичної операції, як підстави для звільнення від відповідальності за невиконання (неналежного виконання) зобов'язань, є сертифікат Торгово-промислової палати України.

Однак, статтею 6 Закону № 1669-VII не вимагається отримання сертифікату про засвідчення форс-мажорних обставин для звільнення від плати за землю.

Крім того, під час проведення камеральної перевірки відповідачем не враховано, що у звітній податковій декларації з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) за 2015 рік від 19 лютого 2015 року № 9018965685, уточнюючій податковій декларації з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) за 2015 рік від 24 листопада 2016 року № 9276933997, звітній податковій декларації з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) за 2016 рік від 16 лютого 2016 року № 9017972566, уточнюючій податковій декларації з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) за 2016 рік від 24 листопада 2016 року № 9226230445 позивачем визначались податкові зобов'язання щодо двох земельних ділянок, розташованих на землях Мирнодолинської селищної ради Попаснянського району Луганської області, а в акті досліджується лише одна з них. Також, наведений в акті від 01 серпня 2017 року № 733/12-32-12-03/33270581 розрахунок розміру орендної плати за землю за 2015-2016 роки не відповідає умовам договорів оренди землі, укладених між Попаснянською державною адміністрацією та приватним акціонерним товариством «Сєвєродонецьке об'єднання Азот».

З огляду на вищезазначене, суд доходить до висновку, що позовні вимоги приватного акціонерного товариства «Сєвєродонецьке об'єднання Азот» належить задовольнити повністю.

Вирішуючи питання про розподіл судових витрат у справі, суд враховує, що відповідно до частини першої статті 94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.

З огляду на те, що позовні вимоги носять майновий характер і позов підлягає повному задоволенню, на користь позивача необхідно стягнути понесені ним і документально підтверджені судові витрати зі сплати судового збору в сумі 1600,00 грн.

На підставі частини третьої статті 160 КАС України у судовому засіданні 11 грудня 2017 року проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Складення постанови у повному обсязі відкладено до 18 грудня 2017 року, про що згідно вимог частини другої статті 167 КАС України повідомлено після проголошення вступної та резолютивної частин постанови у судовому засіданні.

Керуючись статтями 2, 9, 10, 11, 17, 18, 23, 69-72, 87, 94, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов приватного акціонерного товариства «Сєвєродонецьке об'єднання Азот» до Головного управління ДФС у Луганській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень форми «Р» від 28 серпня 2017 року №№ 0010541205, 0010601205 задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДФС у Луганській області від 28 серпня 2017 року № 0010541205, яким приватному акціонерному товариству «Сєвєродонецьке об'єднання Азот» (ідентифікаційний код 33270581) збільшено грошові зобов'язання з орендної плати за землю на 28660,99 грн, у тому числі за податковими зобов'язаннями на 22928,79 грн та штрафними (фінансовими) санкціями на 5732,20 грн.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДФС у Луганській області від 28 серпня 2017 року № 0010601205, яким приватному акціонерному товариству «Сєвєродонецьке об'єднання Азот» (ідентифікаційний код 33270581) збільшено грошові зобов'язання з орендної плати за землю на 44517,20 грн, у тому числі за податковими зобов'язаннями на 35613,76 грн та штрафними (фінансовими) санкціями на 8903,44 грн.

Стягнути на користь приватного акціонерного товариства «Сєвєродонецьке об'єднання Азот» (ідентифікаційний код 33270581, місцезнаходження: 93403, Луганська область, місто Сєвєродонецьк, вулиця Пивоварова, будинок 5) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС у Луганській області (ідентифікаційний код 39591445, місцезнаходження: 93400, Луганська область, місто Сєвєродонецьк, вулиця Енергетиків, будинок 72) судовий збір в розмірі 1600,00 грн (одна тисяча шістсот грн 00 коп.).

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.

Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Згідно з частиною третьою статті 160 КАС України постанова складена у повному обсязі 18 грудня 2017 року.

Суддя Т.І. Чернявська