Україна
Донецький окружний адміністративний суд
12 грудня 2017 р. Справа №805/2126/17-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
час прийняття постанови: 11 год. 55 хв.
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Голошивця І.О., при секретарі Шташаліс О.О., за участю представника позивача - Кудлаєнко В.Г., розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративний позов Головного управління Держпраці у Донецькій області до Державного підприємства "Мирноградвугілля" про застосування заходів реагування.
Державна служба України з питань праці звернулась до Донецького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Державного підприємства "Мирноградвугілля" в особі відокремленого підрозділу "Шахта "Центральна", в якому просила суд застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду шляхом зобов'язання зупинити ведення гірничих робіт на ВП "Шахта "Центральна" ДП "Мирноградвугілля", крім робіт пов'язаних з усуненням порушень та життєзабезпеченості підприємства, код ЄДРПОУ 32087941, розташованого за адресою: Донецька область, м.Мирноград, вул. Соборна, буд. 1, у зв'язку з загрозою життю працівників.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 25.07.2017 замінено відповідача Державне підприємство "Красноармійськвугілля" в особі відокремленого підрозділу "Шахта "Центральна" на Державне підприємства "Мирноградвугілля".
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 12.12.2017 замінено первинного позивача по справі Державну службу України з питань праці на Головне управління Держпраці у Донецькій області та відстрочено сплату судового збору.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що відповідно до наказу від 10.04.2017 №682 та направлення на перевірку від 10.04.2017 року №06.4/412, 14.04.2017 посадовими особами Управління Держпраці проведено позапланову перевірку на ВП "Шахта "Центральна" ДП "Мирноградвугілля", на предмет дотримання вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки. Під час перевірки відповідача було виявлено 21 порушення нормативно-правових актів з охорони праці (охорони надр), з яких 9 порушень створюють загрозу життю та здоров'ю людей, про що було складено акт перевірки суб'єкта господарювання (виробничого об'єкта) від 14.04.2017 №06.1/4-015. Враховуючи зазначене, позивач просив застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду шляхом зобов'язання відокремленого підрозділу "Шахта "Центральна" ДП "Мирноградвугілля" зупинити ведення гірничих робіт, крім робіт пов'язаних з усуненням порушень та життєзабезпеченості підприємства, код ЄДРПОУ 32087941, розташованого за адресою: Донецька область, м.Мирноград, вул. Соборна, буд. 1, у зв'язку з загрозою життю працівників.
Представник позивача у судовому засіданні підтримав позовні вимоги, просив їх задовольнити у повному обсязі.
Відповідач по справі надав до суду заперечення на адміністративний позов від 04.12.2017, відповідно до яких зазначив, що обставини на які посилається позивач не відповідають дійсності, не можуть бути визнані такими, що загрожують життю людей у зв'язку з тим, що підприємством здійснено перелік заходів на усунення порушень зазначених у акті перевірки від 14.04.2017 №06.1/4-015. Просив суд відмовити у задоволенні позову у повному обсязі.
Представник відповідача у судове засідання не з'явився, про дату, час і місце розгляду справи повідомлений належним чином, через відділ документообігу та архівної роботи суду надав клопотання про розгляд справи без участі представника підприємства.
Перевіривши матеріали справи, вирішивши питання, чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, суд, -
Позивач - Головне управління Держпраці у Донецькій області.
Наказом Міністерства соціальної політики України від 27 березня 2015 року № 340 затверджено Положення про територіальні органи Державної служби України з питань праці.
Наказом Державної служби України з питань праці від 04 лютого 2016 року № 8 затверджено Положення про Головне управління Держпраці у Донецькій області.
Згідно з пунктом 1 Положення про Головне управління Держпраці у Донецькій області, Головне управління Держпраці у Донецькій області є територіальним органом Державної служби України з питань праці, що їй підпорядковується.
Повноваження Головного управління Держпраці у Донецькій області поширюються на територію Донецької області.
Відповідач - Державне підприємство "Мирноградвугілля" зареєстровано в якості юридичної особи та включено до ЄДРПОУ за № 32087941, зареєстровано за адресою: 85323, Донецька область, м. Мирноград, вул. Соборна, буд. 1.
Відповідно до наказу від 10.04.2017 №682 про проведення позапланової перевірки та направлення на перевірку від 10.04.2017 року №06.4/412, 14.04.2017 посадовими особами Управління Держпраці проведено позапланову перевірку на ВП "Шахта "Центральна" ДП "Мирноградвугілля", розташованого за адресою: 85320, Донецька область, м.Мирноград, вул. Соборна, 1 на предмет дотримання вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки. (а.с. 10, 11).
Під час перевірки відповідача було складено акт перевірки суб'єкта господарювання (виробничого об'єкта) від 14.04.2017 №06.1/4-015, в якому виявлено 21 порушення нормативно-правових актів з охорони праці (охорони надр), з яких 9 порушень створюють загрозу життю та здоров'ю людей, а саме: експлуатується метаноповітряна суміш з терміном, який витік, чим порушено п. 4.8.VI НПАОП 10.0-1.01-10 «Правил безпеки у вугільних шахтах»; не за всіма підземними працівниками закріплено ізолюючий саморятівник під підпис, чим порушено п. 10.3.VI НПАОП 10.0-1.01-10 «Правил безпеки у вугільних шахтах»; на момент перевірки не пройшли держперевірку в кількості 3 од. анемометр АПР-2, чим порушено п. 3.2.VI НПАОП 10.0-1.01-10 «Правил безпеки у вугільних шахтах»; на момент перевірки шахта не укомплектована саморятівниками ШСС-1: план - 407 од., факт - 203 од. не вистачає 204 од., чим порушено п. 10.3.VI НПАОП 10.0-1.01-10 «Правил безпеки у вугільних шахтах»; на момент перевірки шахта не укомплектована головними світильниками: план - 4007 од, факт - 224 од., не вистачає 183 од., чим порушено п. 4.3.VI НПАОП 10.0-1.01-10 «Правил безпеки у вугільних шахтах»; на момент перевірки шахта не забезпечена змотувачем план - 480 кг., факт - 120 кг., вистачає - 360 кг., чим порушено п. 4.7.VI НПАОП 10.0-1.01-10 «Правил безпеки у вугільних шахтах»; на момент перевірки шахта не забезпечена інертним пилом план - 9,75 т., факт - 6 т., не вистачає - 3,75 т., чим порушено п. 1.7.VI НПАОП 10.0-1.01-10 «Правил безпеки у вугільних шахтах»; на момент перевірки на шахті експлуатується порошкові вогнегасники ВП-8 по плану 165 од., фактично - 165 од, з них в кількості - 95 од. експлуатуються з терміном дії, який витік, чим порушено п. 3.1.IХ НПАОП 10.0-1.01-10 «Правил безпеки у вугільних шахтах»; на момент перевірки на шахті експлуатуються водяні вогнегасники ВВШ-9 по плану 63 од., фактично - 63 од., з них в кількості - 63 од. експлуатуються з терміном дії, який витік, чим порушено п. 3.1.IХ НПАОП 10.0-1.01-10 «Правил безпеки у вугільних шахтах». (а.с. 12-14)
В зв'язку з наявністю викладених порушень та в зв'язку з виникненням загрози життю та здоров'ю людей з метою недопущення спричинення шкоди життю чи здоров'ю людей позивач просив суд застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду шляхом зобов'язання зупинити ведення гірничих робіт на ВП "Шахта "Центральна" ДП "Мирноградвугілля", крім робіт пов'язаних з усуненням порушень та життєзабезпеченості підприємства, код ЄДРПОУ 32087941, розташованого за адресою: Донецька область, м.Мирноград, вул. Соборна, буд. 1, у зв'язку з загрозою життю працівників.
Закон України "Про охорону праці" від 14 жовтня 1992 року № 2694-XII (далі по тексту - Закон № 2694) визначає основні положення щодо реалізації конституційного права працівників на охорону їх життя і здоров'я у процесі трудової діяльності, на належні, безпечні і здорові умови праці, регулює за участю відповідних органів державної влади відносини між роботодавцем і працівником з питань безпеки, гігієни праці та виробничого середовища і встановлює єдиний порядок організації охорони праці в Україні.
Статтею 4 Закону України "Про охорону праці" встановлено, що державна політика в галузі охорони праці базується на принципах, зокрема, пріоритету життя і здоров'я працівників, повної відповідальності роботодавця за створення належних, безпечних і здорових умов праці.
Відповідно до статті 38 Закону № 2694 державний нагляд за додержанням законів та інших нормативно-правових актів про охорону праці здійснюють: центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці; центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері ядерної та радіаційної безпеки; центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки; центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення.
Згідно ч. 3, 4, 10 ст. 21 Закону № 2694 роботодавець повинен одержати дозвіл на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки (далі - дозвіл). Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, видає дозволи на безоплатній основі на підставі висновку експертизи стану охорони праці та безпеки промислового виробництва суб'єкта господарювання, проведеної експертно-технічними центрами, які належать до сфери управління центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, або незалежними експертними організаціями, які забезпечують науково-технічну підтримку державного нагляду у сфері промислової безпеки та охорони праці. На застосування машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки виробник або постачальник устаткування підвищеної небезпеки отримує дозвіл до прийняття зобов'язань на постачання. Одержання дозволу не вимагається у разі експлуатації (застосування) устаткування підвищеної небезпеки, яке прийнято в експлуатацію з видачею відповідного сертифіката або щодо якого зареєстровано декларацію про готовність до експлуатації, а також у разі реєстрації машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці.
Порядок видачі дозволів або відмови в їх видачі, переоформлення, видачі дублікатів, анулювання дозволів центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, переліки видів робіт, машин, механізмів та устаткування підвищеної небезпеки, проведення або експлуатація (застосування) яких потребує отримання дозволу, та граничні розміри тарифів на проведення експертизи стану охорони праці та безпеки промислового виробництва суб'єкта господарювання, висновок якої є підставою для видачі дозволів, встановлюються Кабінетом Міністрів України.
Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, протягом 10 робочих днів з дня надходження заяви на одержання дозволу та необхідних документів приймає рішення про видачу дозволу або про відмову в його видачі із зазначенням підстав, визначених цією статтею.
Згідно з пунктом 1 Положення про державну службу України з питань праці, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 11 лютого 2015 року № 96 (далі по тексту - Положення) Державна служба України з питань праці (Держпраці) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики, і який реалізує державну політику у сферах промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, здійснення державного гірничого нагляду, а також з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, на випадок безробіття (далі - загальнообов'язкове державне соціальне страхування) в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб.
Відповідно до пункту 1 Положення про Головне управління Держпраці у Донецькій області, Головне управління Держпраці у Донецькій області є територіальним органом Державної служби України з питань праці, що їй підпорядковується.
За приписом пункту 4 вказаного Положення, управління Держпраці відповідно до покладених на нього завдань, зокрема, здійснює державний нагляд (контроль) за дотриманням законодавства про працю юридичними особами, у тому числі їх структурними та відокремленими підрозділами, які не є юридичними особами, та фізичними особами, які використовують найману працю; здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням законодавства з охорони праці в частині безпечного ведення робіт, гігієни праці, промислової безпеки, безпеки робіт у сфері поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, у тому числі з питань: забезпечення працівників спеціальним одягом, спеціальним взуттям та іншими засобами індивідуального та колективного захисту; монтажу, ремонту, реконструкції, налагодження і безпечної експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних та інших засобів виробництва і машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки; безпеки робіт у сфері поводження з вибуховими матеріалами, проведення робіт з утилізації звичайних видів боєприпасів, ракетного палива та вибухових матеріалів військового призначення; виробництва, зберігання, використання отруйних речовин у виробничих процесах, у тому числі продуктів біотехнологій та інших біологічних агентів; організації проведення навчання (в тому числі спеціального) і перевірки знань з питань охорони праці; навчання працівників у сфері поводження з вибуховими матеріалами та перевірки їх знань.
Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 1 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарського діяльності" від 05 квітня 2007 року № 877-V (далі по тексту - Закон № 877), державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.
Заходами державного нагляду (контролю) є планові та позапланові заходи, які здійснюються шляхом проведення перевірок, ревізій, оглядів, обстежень та інших дій.
Відповідно до п. 2 ч. 2 ст. 4 Закону № 2694, державна політика в галузі охорони праці базується на принципах пріоритету життя і здоров'я працівників, повної відповідальності роботодавця за створення належних, безпечних і здорових умов праці.
При цьому, згідно з п. 1.4 Положення про організацію та здійснення державного гірничого нагляду державного нагляду (контролю) у сфері промислової безпеки та охорони праці в системі Держгірпромнагляду України, затвердженого наказом Міністерства надзвичайних ситуацій України від 11 серпня 2011 року № 826 далі по тексту - Положення № 826, загроза життю та здоров'ю працівників - виникнення умов, за яких подальше продовження виконання робіт або експлуатація об'єкта, машин і механізмів несе ризик спричинення внаслідок цих умов фізичної шкоди працівникові, в тому числі такої, яка може призвести до смертельних наслідків.
Приписами п. 2.26 Положення № 826 передбачено, що право заборони виконання робіт, виробництва виникає у разі виявлення під час перевірки: порушень вимог законодавства з охорони праці та промислової безпеки, що створюють загрозу життю працівників; порушень вимог Кодексу України про надра; відсутності дозволу на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки; непроведення у встановленому порядку та в терміни технічного огляду, випробування або експертного обстеження машин, механізмів та устаткування підвищеної небезпеки; виникнення нещасного випадку зі смертельним або тяжким наслідком, групового нещасного випадку.
У разі виявлення факту перевищення допустимих норм технологічного навантаження виробничого об'єкта (окремого виробництва, машин і механізмів) або якщо дійсний рівень технологічного навантаження створює загрозу життю працівників, уникнути чого можливо за рахунок його зниження, роботи такого об'єкта (виробництво, експлуатація машин і механізмів) можуть бути обмежені до допустимого безпечного рівня.
Згідно абз. 3 ч. 1 ст. 4 Закону № 877 виключно законами встановлюються: повноваження органів державного нагляду (контролю) щодо зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг.
Відповідно до п. 5 ст. 4 Закону № 877, виробництво (виготовлення) або реалізація продукції, виконання робіт, надання послуг суб'єктами господарювання можуть бути призупинені виключно за рішенням суду.
Відновлення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг суб'єктами господарювання після призупинення можливе з моменту отримання органом державного нагляду (контролю), який ініціював призупинення, повідомлення суб'єкта господарювання про усунення ним усіх встановлених судом порушень.
Згідно з частиною 1 статті 13 Закону України "Про охорону праці", роботодавець зобов'язаний створити на робочому місці в кожному структурному підрозділі умови праці відповідно до нормативно-правових актів, а також забезпечити додержання вимог законодавства щодо прав працівників у галузі охорони праці. З цією метою роботодавець забезпечує функціонування системи управління охороною праці, а саме: створює відповідні служби і призначає посадових осіб, які забезпечують вирішення конкретних питань охорони праці, затверджує інструкції про їх обов'язки, права та відповідальність за виконання покладених на них функцій, а також контролює їх додержання; розробляє за участю сторін колективного договору і реалізує комплексні заходи для досягнення встановлених нормативів та підвищення існуючого рівня охорони праці; забезпечує виконання необхідних профілактичних заходів відповідно до обставин, що змінюються; впроваджує прогресивні технології, досягнення науки і техніки, засоби механізації та автоматизації виробництва, вимоги ергономіки, позитивний досвід з охорони праці тощо; забезпечує належне утримання будівель і споруд, виробничого обладнання та устаткування, моніторинг за їх технічним станом; забезпечує усунення причин, що призводять до нещасних випадків, професійних захворювань, та здійснення профілактичних заходів, визначених комісіями за підсумками розслідування цих причин; організовує проведення аудиту охорони праці, лабораторних досліджень умов праці, оцінку технічного стану виробничого обладнання та устаткування, атестацій робочих місць на відповідність нормативно-правовим актам з охорони праці в порядку і строки, що визначаються законодавством, та за їх підсумками вживає заходів до усунення небезпечних і шкідливих для здоров'я виробничих факторів; розробляє і затверджує положення, інструкції, інші акти з охорони праці, що діють у межах підприємства (далі - акти підприємства), та встановлюють правила виконання робіт і поведінки працівників на території підприємства, у виробничих приміщеннях, на будівельних майданчиках, робочих місцях відповідно до нормативно-правових актів з охорони праці, забезпечує безоплатно працівників нормативно-правовими актами та актами підприємства з охорони праці; здійснює контроль за додержанням працівником технологічних процесів, правил поводження з машинами, механізмами, устаткуванням та іншими засобами виробництва, використанням засобів колективного та індивідуального захисту, виконанням робіт відповідно до вимог з охорони праці; організовує пропаганду безпечних методів праці та співробітництво з працівниками у галузі охорони праці; вживає термінових заходів для допомоги потерпілим, залучає за необхідності професійні аварійно-рятувальні формування у разі виникнення на підприємстві аварій та нещасних випадків.
Відповідно до ст. 14 Закону № 2694, працівник зобов'язаний: дбати про особисту безпеку і здоров'я, а також про безпеку і здоров'я оточуючих людей в процесі виконання будь-яких робіт чи під час перебування на території підприємства; знати і виконувати вимоги нормативно-правових актів з охорони праці, правила поводження з машинами, механізмами, устаткуванням та іншими засобами виробництва, користуватися засобами колективного та індивідуального захисту; проходити у встановленому законодавством порядку попередні та періодичні медичні огляди.
Працівник несе безпосередню відповідальність за порушення зазначених вимог.
Відповідно до ст. 39 Закону № 2694, посадові особи центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, мають право, зокрема: безперешкодно відвідувати підконтрольні підприємства (об'єкти), виробництва фізичних осіб, які відповідно до законодавства використовують найману працю, та здійснювати в присутності роботодавця або його представника перевірку додержання законодавства з питань, віднесених до їх компетенції; одержувати від роботодавця і посадових осіб письмові чи усні пояснення, висновки експертних обстежень, аудитів, матеріали та інформацію з відповідних питань, звіти про рівень і стан профілактичної роботи, причини порушень законодавства та вжиті заходи щодо їх усунення; видавати в установленому порядку роботодавцям, керівникам та іншим посадовим особам юридичних та фізичних осіб, які відповідно до законодавства використовують найману працю, міністерствам та іншим центральним органам виконавчої влади, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, місцевим державним адміністраціям та органам місцевого самоврядування обов'язкові для виконання приписи (розпорядження) про усунення порушень і недоліків в галузі охорони праці, охорони надр, безпечної експлуатації об'єктів підвищеної небезпеки; забороняти, зупиняти, припиняти, обмежувати експлуатацію підприємств, окремих виробництв, цехів, дільниць, робочих місць, будівель, споруд, приміщень, випуск та експлуатацію машин, механізмів, устаткування, транспортних та інших засобів праці, виконання певних робіт, застосування нових небезпечних речовин, реалізацію продукції, а також скасовувати або припиняти дію виданих ними дозволів і ліцензій до усунення порушень, які створюють загрозу життю працюючих.
До матеріалів справи надані свідоцтва Державного підприємства «Донецькій науково-виробничий центр стандартизації, методології та сертифікації» (далі - ДП «Донецькстандартметрологія») про повірку законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки № 52, № 53, № 54, № 57, № 60 чинні до 07.03.2018 (а.с. 40-42, а.с. 47-48), довідка від № 01-731 від 24.07.2017 щодо отримання інертної пилі в кількості 8 тон в період з 01.041.2017 по 25.07.2017, довідка 01-730 від 24.07.2017 про перезарядку вогнегасників ВВШ - 9 в кількості 50 шт., які будуть отримані 31.07.2017, довідка 01-729 від 24.07.2017 про укомплектованість головними світильниками та саморятівниками, довідка 01-728 від 24.07.2017 про укомплектованість змотувачем (а.с. 35-38), договір № 2711/17Т від 27.11.2017 згідно якого постачальник повинен поставити підприємству теплообмінники, кондиціонери повітря, холодильне обладнання та фільтрувальні пристрої за кодом CPV за ДК 021:2015-42510000-4, а саме саморятівники ізолюючі типу ШСС-1П KS зазначені в спеціфікації, договір № 03/01-17/1Т від 03.01.2017 згідно якого закуплено пилу інертного з гідрофобізуючими додатками 410т., договір № 0305/17Т від 03.05.2017 згідно якого закуплено світильників рудникових головних особливо вибухобезпечних «ЛЮКС-Е» 800 од., сигналізаторів метану «ЛЮКС - СМ. 01» 560 од., світильників рудникових головних особливо вибухобезпечних «Світлячок - Р» 100 од., індивідуальних зарядних пристроїв KLBS-1 200 од., договір № 1009/17Т від 10.10.2017 згідно якого закуплено вогнегасників шахтних ВП-8 500 од., вогнегасників шахтних ВВШ-9 300 од., договір постачання № 44 від 17.03.2017 згідно якого підприємству повинні поставитися змочувачі Hydroway 940 ТУУ 24 6-31709624-001.2005 0.2 т., рідину робочу Hydroway 990 ТУУ 24 6-31709624-001.2005 2 т. (а.с. 117-130)
Суд вважає за належне зазначити, що відповідно ст. 1 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", прийнятний ризик - соціально, економічно, технічно і політично обґрунтований ризик, який не перевищує гранично допустимого рівня; ризик - ймовірність виникнення негативних наслідків від провадження господарської діяльності та можливий розмір втрат від них, що вимірюється у кількісних та якісних показниках.
Згідно ст. 3 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", державний нагляд (контроль) здійснюється за принципами: пріоритетності безпеки у питаннях життя і здоров'я людини, функціонування і розвитку суспільства, середовища проживання і життєдіяльності перед будь-якими іншими інтересами і цілями у сфері господарської діяльності; гарантування прав та законних інтересів кожного суб'єкта господарювання; здійснення державного нагляду (контролю) лише за наявності підстав та в порядку, визначених законом; невтручання органу державного нагляду (контролю) у діяльність суб'єкта господарювання, якщо вона здійснюється в межах закону; презумпції правомірності діяльності суб'єкта господарювання у разі, якщо норма закону чи іншого нормативно-правового акта, виданого на підставі закону, або якщо норми різних законів чи різних нормативно-правових актів допускають неоднозначне (множинне) трактування прав та обов'язків суб'єкта господарювання та/або повноважень органу державного нагляду (контролю); орієнтованості державного нагляду (контролю) на запобігання правопорушенням у сфері господарської діяльності; здійснення державного нагляду (контролю) на основі принципу оцінки ризиків та доцільності тощо.
Зазначене вище свідчить про те, що відповідачем виконуються вимоги Держпраці, а отже вказані порушення фактично усунуті в частині, що несуть безпосередню загрозу життю та здоров'ю працівників, таким чином суд не знаходить фактичних підстав для задоволення позовних вимог у вигляді застосування заходів реагування у сфері державного нагляду шляхом зобов'язання зупинення ведення гірничих робіт на ВП "Шахта "Центральна" ДП "Мирноградвугілля".
Оскільки, на час розгляду справи відповідачем фактично усунені порушення, які були зазначені в акті перевірки від 14.04.2017 №06.1/4-015, суд приходить до висновку про відмову в задоволенні позовних вимог щодо застосування заходів реагування у сфері державного нагляду шляхом зобов'язання зупинення ведення гірничих робіт на ВП "Шахта "Центральна" ДП "Мирноградвугілля".
Розглянувши подані документи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку, що позовні вимоги Головного управління Держпраці у Донецькій області не підлягають задоволенню.
Оскільки судом прийнята ухвала від 12.12.2017 про відстрочення сплати судового збору, суд вважає за потрібне стягнути з Головного управління Держпраці у Донецькій області судовий збір у розмірі 1600 грн.
Повний текст постанови виготовлений 18.12.2017.
Керуючись статтями 2-15, 17-18, 33-35, 41-42, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 94, 99, 104-107, 110-111, 121, 122-143, 151-154, 158, 162, 163, 167, 185-186, 254 Кодексу АдміністративногоСудочинстваУкраїни,суд, -
В задоволенні позовних вимог Головного управління Держпраці у Донецькій області до Державного підприємства "Мирноградвугілля" про застосування заходів реагування - відмовити.
Стягнути з Головного управління Держпраці у Донецькій області (ЄДРПОУ 32087941) на користь Державного бюджету україни судовий збір у розмірі 1600 грн.
Вступна та резолютивна частини постанови проголошені у судовому засіданні 12 грудня 2017 року за участю представника позивача.
Повний текст постанови складається у відповідності до ст. 160 КАС України.
Постанова може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд в порядку, визначеному ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом ч. 3 ст. 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови, складеної в повному обсязі.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо воно не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя Голошивець І.О.