Постанова від 12.12.2017 по справі 806/2266/17

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 грудня 2017 року м.Житомир справа № 806/2266/17

категорія 6.2

Житомирський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Черноліхова С.В.,

секретар судового засідання Матвєєва В.К.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Товариство з обмеженою відповідальністю "Полісся-Інвест" до Хорошівської районної державної адміністрації Житомирської області про визнання протиправними та скасування відмов, зобов'язання повторно розглянути клопотання,

встановив:

Товариство з обмеженою відповідальністю "Полісся-Інвест" звернулося до суду з вказаним позовом та просить:

- визнати протиправними та скасувати відповіді Хорошівської районної державної адміністрації Житомирської області від 20.04.2017 за №618/01-39 та №619/01-39.

- зобов'язати голову Хорошівської районної державної адміністрації Житомирської області повторно розглянути клопотання від 24.03.2017 №129 та №130.

В обґрунтування позовних вимог зазначив, що 17.05.2016 розпорядженнями голови Володарсько-Волинської РДА № 131 та № 132 товариству було надано дозвіл на складання технічної документацій із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж невитребуваних земельних ділянок (паїв) в натурі (на місцевості) площею 494,6326 га на території Фасівської сільської ради та площею 86,4543 га на території Небізької сільської ради для ведення товарного сільськогосподарського виробництва. 24.03.2017 ТОВ "Полісся-Інвест" звернулось до голови Хорошівської районної державної адміністрації Житомирської області з клопотаннями про затвердження технічної документації на вказані земельні ділянки, однак у затвердженні було відмовлено. Вважає відмови протиправними, оскільки відсутні такі підстави, передбачені земельним законодавством України.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав в повному обсязі, просив позов задовольнити.

Представник відповідача проти позову заперечував з мотивів, викладених в письмових запереченнях. Зазначив, що ідентичні клопотання раніше розглядались адміністрацією і в їх задоволенні було відмовлено, правомірність чого підтверджено постановою суду в справі № 806/2218/16. Крім того, відповідно до інформації відділу Держгеокадастру (листи №№14-610-99.2-1807/2-16, 14-610-99.2-1804/2-16 від 26.09.2016) на території Фасівської та Небізької сільських рад заявлені земельні частки (паї) перебувають в оренді інших землекористувачів, що є перепоною для затвердження технічної документації позивача.

Вислухавши представників сторін, дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог, виходячи з наступного.

Встановлено, що розпорядженнями голови Володарсько-Волинської РДА від 17.05.2015 року №131, №132, ТОВ "Полісся-Інвест" було надано дозволи на складання технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж невитребуваних земельних ділянок (паїв) в натурі (на місцевості) загальною площею 494,6326 га на території Фасівської сільської ради та загальною площею 86,4543 га на території Небізької сільської ради для ведення товарного сільськогосподарського виробництва (а.с.9,10).

24.03.2017 ТОВ "Полісся-Інвест" звернулось до голови Хорошівської районної державної адміністрації Житомирської області з клопотаннями № 129 та № 130, в яких просили затвердити технічну документацію із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж невитребуваних земельних ділянок (паїв) в натурі (на місцевості), та передати в оренду невитребувані земельні ділянки (паї) в кількості 109 ділянок загальною площею 409,6825 га на території Фасівської сільської ради та в кількості 26 ділянок загальною площею 86,4543 га на території Небізької сільської ради для ведення товарного сільськогосподарського виробництва (а.с.11,12).

Листами від 20.04.2017 за вих.№619/01-39 та вих.№618/01-39, Хорошівською районною державною адміністрацією Житомирської області надано відповіді на клопотання та вказано на наступне (а.с.13,14). 22.06.2016 від ТОВ "Полісся-Інвест" попередньо надходили клопотання про затвердження технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж невитребуваних земельних ділянок (паїв) в натурі (на місцевості) загальною площею 446,5189 га на території Фасівської сільської ради та загальною площею 83,6733 га на території Небізької сільської ради для ведення товарного сільськогосподарського виробництва. За результатами розгляду технічної документації райдержадміністрацією було прийнято рішення про відмову у її затвердженні, правильність якого підтверджується судовим рішенням Житомирського окружного адміністративного суду від 22.03.2017. Враховуючи вказане, райдержадміністрація не може задовольнити клопотання про затвердження технічної документації.

Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд вважає за необхідне зазначити наступне.

Статтею 13 Закону України “Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)” передбачено, що нерозподілені (невитребувані) земельні ділянки за рішенням відповідної сільської, селищної, міської ради чи районної державної адміністрації можуть передаватися в оренду для використання за цільовим призначенням на строк до моменту отримання їх власниками державних актів на право власності на земельну ділянку, про що зазначається у договорі оренди земельної ділянки, а власники земельних часток (паїв) чи їх спадкоємці, які не взяли участь у розподілі земельних ділянок, повідомляються про результати проведеного розподілу земельних ділянок у письмовій формі, у разі якщо відоме їх місцезнаходження.

Відповідно до п.12 Порядку організації робіт та методики розподілу земельних ділянок між власниками земельних часток (паїв), затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 04 лютого 2004 року №122 нерозподілені (невитребувані) земельні ділянки передаються в розпорядження сільських, селищних, міських рад чи райдержадміністрацій з метою надання їх в оренду.

Таким чином, нерозподілені ( невитребувані) земельні ділянки (частки, паї) не є землями державної чи комунальної власності, а перебувають лише у розпорядженні відповідних рад та адміністрацій, а відтак надання таких ділянок у користування здійснюється без проведення земельних торгів, що передбачені ст.124 Земельного кодексу України, на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади чи місцевого самоврядування.

При цьому, землекористування здійснюється з урахуванням закону України "Про землеустрій", яким визначено правові та організаційні основи діяльності у сфері землеустрою і регулюються відносини, які виникають між органами державної влади, органами місцевого самоврядування, юридичними та фізичними особами із забезпечення сталого розвитку землекористування.

Згідно ст.5 закону України "Про землеустрій" об'єктами землеустрою є: територія України; території адміністративно-територіальних одиниць або їх частин; території землеволодінь та землекористувань чи окремі земельні ділянки.

Суб'єктами землеустрою є: органи державної влади, Верховна Рада Автономної Республіки Крим, Рада міністрів Автономної Республіки Крим та органи місцевого самоврядування; юридичні та фізичні особи, які здійснюють землеустрій; землевласники та землекористувачі (ст.4 згаданого закону).

Відповідно до ст.1 закону України "Про землеустрій", технічна документація із землеустрою - сукупність текстових та графічних матеріалів, що визначають технічний процес проведення заходів з використання та охорони земель без застосування елементів проектування.

Встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) здійснюється на основі технічної документації із землеустрою, якою визначається місцеположення поворотних точок меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) (ч.2 ст.55 закону).

Таким чином, з метою отримання нерозподілених (невитребуваних) земельних ділянок в оренду для використання за цільовим призначенням, майбутній орендар складає технічну документацію із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж невитребуваних земельних ділянок (паїв) в натурі (на місцевості).

Згідно ст.30 закону України "Про землеустрій", погодження і затвердження документації із землеустрою проводиться в порядку, встановленому Земельним кодексом України, цим Законом.

Частиною 10 ст.55 закону України "Про землеустрій" передбачено, що технічна документація із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) включає:

а) завдання на складання технічної документації із землеустрою;

б) пояснювальну записку;

в) рішення Верховної Ради Автономної Республіки Крим, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування про надання дозволу на розроблення технічної документації із землеустрою (у випадках, передбачених законом);

г) згоду власника земельної ділянки, а для земель державної та комунальної власності - органу, уповноваженого здійснювати розпорядження земельною ділянкою, на відновлення меж земельної ділянки користувачем;

ґ) довідку, що містить узагальнену інформацію про землі (території);

д) копію документа, що посвідчує фізичну особу, або копію виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців;

е) копію документа, що посвідчує право на земельну ділянку (у разі проведення робіт щодо відновлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості);

є) копію правовстановлюючих документів на об'єкти нерухомого майна, розташовані на земельній ділянці (за умови якщо права власності на такі об'єкти зареєстровані);

ж) матеріали польових топографо-геодезичних робіт;

з) план меж земельної ділянки, складений за результатами зйомки, на якому відображаються зовнішні межі земельної ділянки із зазначенням власників (користувачів) суміжних земельних ділянок, усі поворотні точки меж земельної ділянки, лінійні проміри між точками на межах земельної ділянки, межі вкраплених земельних ділянок із зазначенням їх власників (користувачів);

и) кадастровий план земельної ділянки;

і) перелік обмежень у використанні земельної ділянки;

ї) у разі необхідності документ, що підтверджує повноваження особи діяти від імені власника (користувача) земельної ділянки при встановленні (відновленні) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості);

й) акт приймання-передачі межових знаків на зберігання, що включається до документації із землеустрою після виконання робіт із встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) та закріплення їх межовими знаками.

Земельним кодексом України окремо не регламентовано надання в оренду нерозподілених (невитребуваних) земельних ділянок, та як вже встановлено судом, здійснюється без проведення земельних торгів.

В свою чергу ч.4 ст.8 КАС України встановлено, що забороняється відмова в розгляді та вирішенні адміністративної справи з мотивів неповноти, неясності, суперечливості чи відсутності законодавства, яке регулює спірні відносини.

Частиною 7 ст.9 КАС України визначено, що у разі відсутності закону, що регулює відповідні правовідносини, суд застосовує закон, що регулює подібні правовідносини (аналогія закону), а за відсутності такого закону суд виходить із конституційних принципів і загальних засад права (аналогія права).

Тому, суд з врахуванням вказаних приписів, вважає за можливе застосувати до спірних правовідносин положення ст.123 Земельного кодексу України в частині вирішення питання про затвердження технічної документації із землеустрою нерозподілених (невитребуваних) земельних ділянок з метою надання їх в користування.

Відповідно до ч.13 ст.123 Земельного кодексу України, підставою відмови у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки може бути лише його невідповідність вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів. Зміна типу акціонерного товариства або перетворення акціонерного товариства в інше господарське товариство не є підставою для відмови у затвердженні проекту землеустрою або технічної документації із землеустрою.

Судом встановлено, що оскаржувані відмови Хорошівської районної державної адміністрації Житомирської області щодо затвердження технічної документації із землеустрою, оформлені листами від 20.04.2017 за №618/01-39 та №619/01-39, містять посилання на постанову суду в справі № 806/2218/16 як підставу для відмови у затвердженні документації затвердження технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж невитребуваних земельних ділянок (паїв) в натурі (на місцевості) загальною площею 446,5189 га на території Фасівської сільської ради та загальною площею 83,6733 га на території Небізької сільської ради для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.

Однак, предметом розгляду в справі № 806/2218/16 була відмова у затвердженні технічної документації ТОВ "Полісся-Інвест" із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж невитребуваних земельних ділянок (паїв) в натурі (на місцевості) загальною площею 446,5189 га на території Фасівської сільської ради та загальною площею 83,6733 га на території Небізької сільської ради для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, розробленої після усунення недоліків і виключення з вказаної документації земельних ділянок, що перебувають в оренді та приватній власності (а.с.52-56,135,136).

В свою чергу, у даній справі досліджується відмова відповідача у затвердженні технічної документації ТОВ "Полісся-Інвест" щодо встановлення (відновлення) меж невитребуваних земельних ділянок (паїв) в натурі (на місцевості) загальною площею 409,6825 га на території Фасівської сільської ради та загальною площею 86,4543 га на території Небізької сільської ради для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, тобто технічна документація з іншими вихідними даними.

Таким чином, відповідач безпідставно послався в листах від 20.04.2017 за №618/01-39 та №619/01-39 на постанову суду в справі № 806/2218/16, оскільки нею встановлювались обставини правомірності дій адміністрації щодо незатвердження іншої технічної документації ТОВ "Полісся-Інвест" на землі площею 446,5189 га на території Фасівської сільської ради та 83,6733 га на території Небізької сільської ради.

В судовому засіданні також встановлено, що Хорошівською районною державною адміністрацією Житомирської області в оспорюваних листах не зазначено будь-яких інших причин для відмови у затвердженні технічної документації ТОВ "Полісся-Інвест" щодо встановлення (відновлення) меж невитребуваних земельних ділянок (паїв) в натурі (на місцевості) загальною площею 409,6825 га на території Фасівської сільської ради та загальною площею 86,4543 га на території Небізької сільської ради, в тому числі невідповідність цієї документації вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, зокрема ч.10 ст.55 закону України "Про землеустрій, тощо.

Отже листи Хорошівської районної державної адміністрації Житомирської області від 20.04.2017 не містять обґрунтовані належним чином підстави для відмови у затвердженні поданої товариством технічної документації.

Також відповідач, не зазначаючи про це у оскаржуваних листах, мотивує відмову у затвердженні технічної документації недопущенням подвійної реєстрації договорів оренди на території Фасівської сільської ради та Небізької сільської ради.

Однак, як вбачається із листа від 14.11.2017 № 1490/01-39 та інших матеріалів справи, під час перегляду технічних документацій із землеустрою позивача, на території Фасівської сільської ради та Небізької сільської ради виявлено ряд земельних ділянок (паїв), які перебувають в оренді чи на які оформлено право власності.

Отже з вказаного випливає, що певна частина земельних ділянок, на які позивач розробив технічну документацію з масиву загальною площею 409,6825 га на території Фасівської сільської ради та загальною площею 86,4543 га на території Небізької сільської ради, не перебуває в оренді чи власності інших осіб.

При цьому, відповідачем чітко не зазначено, які земельні ділянки не перебувають в оренді чи власності інших осіб, з метою розроблення позивачем належної технічної документації, внаслідок чого останній позбавлений права на реалізацію розпоряджень голови Володарсько-Волинської РДА № 131 та № 132 від 17.05.2016, якими було надано дозвіл на її розробку.

Відповідно до ч.2 ст.162 КАС України, у разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти постанову про:

1) визнання протиправними рішення суб'єкта владних повноважень чи окремих його положень, дій чи бездіяльності і про скасування або визнання нечинним рішення чи окремих його положень, про поворот виконання цього рішення чи окремих його положень із зазначенням способу його здійснення;

2) зобов'язання відповідача вчинити певні дії;

3) зобов'язання відповідача утриматися від вчинення певних дій;

4) стягнення з відповідача коштів;

5) тимчасову заборону (зупинення) окремих видів або всієї діяльності об'єднання громадян;

6) примусовий розпуск (ліквідацію) об'єднання громадян;

7) примусове видворення іноземця чи особи без громадянства за межі України;

8) визнання наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб'єкта владних повноважень.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про протиправність відмов Хорошівської районної державної адміністрації Житомирської області щодо затвердження технічної документації із землеустрою про встановлення (відновлення) меж невитребуваних земельних ділянок (паїв) в натурі (на місцевості) для ведення сільькогосподарського виробництва на територіях Небізької сільської ради та Фасівської сільської ради Володарсько - Волинського району Житомирської області, які оформлені листами від 20.04.2017 за №618/01-39 та №619/01-39, та, відповідно, необхідність зобов'язати відповідача повторно розглянути клопотання Товариства з обмеженою відповідальністю "Полісся - Інвест" від 24.03.2017 №129 та №130.

Відповідно до ч.1 ст.94 КАС України, суд присуджує здійснені позивачем судові витрати на його користь в сумі 3200 грн судового збору за рахунок бюджетних асигнувань Хорошівської районної державної адміністрації Житомирської, оскільки позов задоволено.

Керуючись статтями 69, 86, 158-163, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України

постановив:

Позовні вимоги задовольнити.

Визнати протиправними та скасувати відмови Хорошівської районної державної адміністрації Житомирської області щодо затвердження технічної документації із землеустрою про встановлення (відновлення) меж невитребуваних земельних ділянок (паїв) в натурі (на місцевості) для ведення сільькогосподарського виробництва на територіях Небізької сільської ради та Фасівської сільської ради Володарсько - Волинського району Житомирської області, які оформлені листами від 20.04.2017 за №618/01-39 та №619/01-39.

Зобов'язати Хорошівську районну державну адміністрацію Житомирської області повторно розглянути клопотання Товариства з обмеженою відповідальністю "Полісся - Інвест" від 24.03.2017 за №129 та №130.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Хорошівської районної державної адміністрації Житомирської області на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Полісся - Інвест" 3200 грн. сплаченого судового збору.

Постанова набирає законної сили у строк та у порядку, що визначені статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України, і може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції у порядку, визначеному статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя С.В. Черноліхов

Повний текст постанови виготовлено: 18 грудня 2017 р.