Україна
Донецький окружний адміністративний суд
12 грудня 2017 р. Справа №805/3287/17-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
час прийняття постанови:12:26
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Арестової Л.В.,
при секретарі судовому засіданні - Лопушанському Д.О.,
за участю представника позивача - Самохвалової Ю.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Донецького окружного адміністративного суду адміністративну справу за позовом Головного управління ДФС у Донецькій області до ОСОБА_3 про стягнення податкового боргу, -
Головне управління ДФС у Донецькій області звернулось до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до ОСОБА_3 про стягнення суми податкового боргу у розмірі 7 674,68 грн.
27 листопада 2017 року через відділ документообігу та діловодства суду позивачем надано клопотання про уточнення позовних вимог, а саме стягнення з ОСОБА_3 суми податкового боргу з земельного податку з фізичних осіб у розмірі 5 931,08 грн.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що за відповідачем рахується заборгованість по орендній платі з фізичних осіб, яка виникла внаслідок несвоєчасної сплати узгодженої суми податкового зобов'язання згідно з податковими повідомленнями - рішеннями у сумі 6 674,68 грн. та штрафу 1 000,00 грн. Позивачем надсилалась відповідачу податкова вимога, однак дані заходи не призвели до повного погашення податкового боргу. Після звернення позивача до суду, 10 листопада 2017 року відповідачем сплачено в рахунок погашення боргу 1743,60 грн. З урахуванням часткової сплати відповідачем заборгованості, позивач зазначає, що стягненню з відповідача підлягає сума податкового боргу та суми штрафних санкцій з орендної плати фізичних осіб на загальну суму 5 931,08 грн.
Представник позивача у судовому засіданні позов підтримала, на задоволенні наполягала з підстав, викладених у ньому.
Відповідач до суду не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлявся судом належним чином.
Заслухавши представника позивача, дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.
ОСОБА_3 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1) є фізичною особою - платником податків.
Відповідно до договору оренди землі від 20 жовтня 2008 року між Костянтинівською міською радою та ОСОБА_3 укладено договір про надання в строкове платне користування земельну ділянку за кадастровим номером НОМЕР_3.
На підставі заяви відповідача від 29 грудня 2015 року до Костянтинівської об'єднаної державної податкової інспекції ГУ ДФС у Донецькій області, йому проводиться розрахунок по земельному податку для обслуговування виробничої будівлі у зв'язку із закінченням договору оренди земельної ділянки.
17 червня 2016 року відповідачем отримано податкову вимогу «Ф» від 17 червня 2016 року № 4049-0000 на суму боргу за платежем земельний податок з фізичних осіб у сумі 13 192,11 грн. з граничним терміном сплати 29 серпня 2016 року.
12 вересня 2016 року відповідачем отримано податкову вимогу «Ф» від 08 вересня 2016 року № 1371-17 на суму боргу станом на 07 вересня 2016 року у сумі 11 672,25 грн. Доказів оскарження такої вимоги відповідачем суду не надано.
09 грудня 2016 року Костянтинівською об'єднаною державною податковою інспекцією Головного управління ДФС у Донецькій області проведено камеральну перевірку відповідача з питання своєчасності сплати земельного податку з фізичних осіб за 2016 рік.
За результатами перевірки складено акт № 7060/05-14-13-2796224392 від 09 грудня 2016 року, яким встановлено порушення відповідачем п. 287.3, п. 287.5 ст. 287 Податкового кодексу України, а саме терміну сплати податкового зобов'язання з земельного податку з фізичних осіб в сумі 13 192, 11 грн., а також несвоєчасної сплати узгоджених сум податкових зобов'язань з плати за землю в сумі 5000 грн. по податковому повідомленню рішенню з плати за землю за 2016 рік ( 2 000 грн. граничний термін сплати - 29 серпня 2016 року, фактична дата сплати - 30 вересня 2016 року, кількість днів затримки сплати - 32; 3 000 граничний термін сплати - 29 серпня 2016 року, фактична дата сплати - 01 листопада 2016 року, кількість днів затримки сплати - 64).
27 грудня 2016 року Костянтинівською об'єднаною державною податковою інспекцією Головного управління ДФС у Донецькій області прийняте податкове повідомлення-рішення № 0117301301, яким за порушення строку сплати грошового зобов'язання з земельного податку з фізичних осіб застосовано до відповідача штраф у сумі 1 000,00 грн. (20 % від розміру несвоєчасно сплаченого грошового зобов'язання).
Вказане податкове-повідомлення рішення відправлене відповідачу 27 грудня 2016 року, яке було повернуто за зворотною адресою за не розшуком.
Відповідно до картки особового рахунку відповідачем протягом 2016 року сплачено 6 517, 43 грн. та протягом 2017 року 1743,60 грн. (1668 грн. та 75,60 грн.).
Таким чином, загальна сума податкового боргу відповідача, яка підлягає стягненню, становить 5 931,08 грн.
При прийняття рішенні у справі суд виходить з наступного.
Як передбачено ст. 67 Конституції України та п.п. 16.1.4 п. 16.1 ст. 16 Податкового кодексу України (далі - ПК України), платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
У відповідності до п.п. 14.1.147 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України плата за землю - обов'язковий платіж у складі податку на майно, що справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.
Відповідно до п.п. 14.1.72, п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України земельний податок - обов'язковий платіж, що справляється з власників земельних ділянок та земельних часток (паїв), а також постійних землекористувачів.
Згідно п. 269.1 ст. 269 Податкового кодексу України, платниками земельного податку є: власники земельних ділянок, земельних часток (паїв) та землекористувачі.
Землекористувачі - юридичні та фізичні особи (резиденти і нерезиденти), яким відповідно до закону надані у користування земельні ділянки державної та комунальної власності, у тому числі на умовах оренди. (14.1.73 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу).
Згідно із п. 54.1 ст. 54 ПК України крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом.
Відповідно до п. 59.1 ст. 59 Податкового кодексу України у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, орган державної податкової служби надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
Згідно з п. 59.4 статті 59 ПК України податкова вимога надсилається (вручається) також платникам податків, які самостійно подали податкові декларації, але не погасили суми податкових зобов'язань у встановлені цим Кодексом строки, без попереднього надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
Пунктом 59.5 статті 59 ПК України у разі якщо у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується (зменшується), погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що існує на день погашення. У разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається).
Відповідно до абз. 3 п. 58.3 ст. 58 ПК України у разі коли пошта не може вручити платнику податків податкове повідомлення-рішення або податкові вимоги, або рішення про результати розгляду скарги через відсутність за місцезнаходженням посадових осіб, їх відмову прийняти податкове повідомлення-рішення або податкову вимогу, або рішення про результати розгляду скарги, незнаходження фактичного місця розташування (місцезнаходження) платника податків або з інших причин, податкове повідомлення-рішення або податкова вимога, або рішення про результати розгляду скарги вважаються врученими платнику податків у день, зазначений поштовою службою в повідомленні про вручення із зазначенням причин невручення.
Таким чином, податкова вимога вважаються врученою платнику податків у день, зазначений поштовою службою в повідомленні про вручення, тобто 23 січня 2017 року.
Доказів оскарження направленої відповідачем податкової вимоги суду не надано.
З матеріалів справи вбачається, що відповідачем не вжиті заходи з самостійного повного погашення податкового боргу.
Строки добровільної сплати узгоджених податкових зобов'язань сплинули, заходи, прийняті податковим органом щодо стягнення податкових зобов'язань, не призвели до їх погашення.
З урахуванням вищевикладеного, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог у повному обсязі.
Відповідно до ч. 4 ст. 94 КАС України, у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Керуючись ст.ст. 2, 7-11, 17-20, 69-72, 86, 94, 158-163, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
Адміністративний позов Головного управління ДФС у Донецькій області до ОСОБА_3 про стягнення з платника податків податкового боргу - задовольнити.
Стягнути з фізичної особи ОСОБА_3 суму податкового боргу з земельного податку з фізичних осіб у розмірі 5 931 (п'ять тисяч дев'ятсот тридцять одна) гривня 08 копійок.
Постанова прийнята у нарадчій кімнаті, її вступна та резолютивна частини проголошені у судовому засіданні.
Постанова може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд в порядку, визначеному ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом ч. 3 ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо воно не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Повний текст постанови складений та підписаний 14 грудня 2017 року.
Суддя Арестова Л.В.