Україна
Донецький окружний адміністративний суд
12 грудня 2017 р. Справа №805/2246/17-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
час прийняття постанови: 12 год. 45 хв.
Донецький окружний адміністративний суд в складі: головуючого судді - Голошивця І.О. при секретарі судового засідання Шташаліс О.О., за участю представника позивача - Вакарчук К.А., представника відповідача - Панченка Ю.В. розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Донецького обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Приватного акціонерного товариства "Харцизький трубний завод" про стягнення адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів.
Донецьке обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів звернулось до Донецького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Приватного акціонерного товариства "Харцизький трубний завод" про стягнення адміністративно - господарських санкцій за невиконання нормативу робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів у 2016 році у сумі 2 479 601,52 грн.
В обґрунтування позовної заяви зазначено, що відповідачем не забезпечено працевлаштування інвалідів у 2016 році відповідно до нормативу, визначеному чинним законодавством України, тому на нього покладений обов'язок нарахувати та сплатити фінансово-господарські санкції згідно зі ст. 20 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні", тому стосовно Публічного акціонерного товариства "Харцизький трубний завод" нараховані адміністративно - господарські санкції в розмірі 2479601,52 грн., які у добровільному порядку підприємством не сплачені. З вказаних підстав позивач просить стягнути з відповідача вищезазначену суму.
Представник позивача у судовому засіданні підтримав позовні вимоги, просив задовольнити позов у повному обсязі.
Представник відповідача через відділ діловодства та документообігу суду надав заперечення на адміністративний позов, в обґрунтування яких зазначив, що ч. 1 ст. 19 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" для підприємств установлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік і підприємство виконало норматив по створенню робочих місць. При цьому, ч. 3 ст. 18 Закону № 875 обов'язки підприємства з забезпечення працевлаштування інвалідів полягають у наступному: виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів; надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для працевлаштування інвалідів та звітувати Фонд соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів. Інших обов'язків Закон №875 на підприємства не покладає.
Представник відповідача вважає, що відповідач виконав зазначені умови, шляхом виділення та створення робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі 4% середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу на рік, надання до центру зайнятості звітів про наявність вакансій станом на кожен місяць 2016 року та надавався звіт за формою №10ПІ до Донецького обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів. З вказаних підстав, просить відмовити у задоволенні позовних вимог та розглянути справу без участі представника. Також зазначено, що на даний час, майно Приватного акціонерного товариства "Харцизький трубний завод" перебуває у володінні та під контролем представників так званої ДНР.
Представник відповідача у судовому засіданні підтримав заперечення проти позовних вимог та просив відмовити у задоволенні позову.
Перевіривши матеріали справи, вирішивши питання чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, суд -
Позивач - Донецьке обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів зареєстровано як юридична особа у встановленому порядку (код ЄДРПОУ 13492430), про що свідчить виписка з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців. (а.с. 9-10)
Відповідач - Публічне акціонерне товариство "Харцизький трубний завод" зареєстровано як юридична особа, включене до ЄДРПОУ за № 00191135, місцезнаходження юридичної особи: 87504, Донецька область, місто Маріуполь, проспект Ілліча, будинок 54, корпус 4.
Згідно наданого ПАТ "Харцизький трубний завод" до Донецького обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів звіту (форма № 10-ПІ) про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2016 рік середньооблікова кількість штатних працівників облікового складу складала 1582 особи, з них середньооблікова кількість штатних працівників, якими відповідно до чинного законодавства встановлена інвалідність складала 19 осіб, кількість інвалідів - штатних працівників, які повинні працювати на робочих місцях, створених відповідно до вимог статті 19 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в України" складала 63 особи. (а.с. 7)
Згідно розрахунку, сума адміністративно-господарських санкцій за невиконання відповідачем нормативу робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів у 2016 році, становить 2479601,52 грн. (а.с. 8)
Частиною 1 ст. 19 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" від 11.05.2010 № 2171-VI передбачено, що для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця.
Згідно до ч. 2 ст. 19 зазначеного Закону, підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно розраховують кількість робочих місць для працевлаштування інвалідів відповідно до нормативу, встановленого частиною першою цієї статті, і забезпечують працевлаштування інвалідів.
Аналіз зазначених положень Закону дає підстави для висновку про те, що обов'язок підприємства щодо створення робочих місць для інвалідів не супроводжується його обов'язком самостійно підбирати і працевлаштовувати інвалідів на створені робочі місця.
Часиною 1 статті 20 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим статтею 19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, фізичної особи, яка використовує найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом. Для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, на яких працює від 8 до 15 осіб, розмір адміністративно-господарських санкцій за робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом, визначається в розмірі половини середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, в установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, у фізичної особи, яка використовує найману працю. Положення цієї частини не поширюється на підприємства, установи і організації, що повністю утримуються за рахунок коштів державного або місцевих бюджетів.
Наряду з викладеним, статтею 18 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" визначено, що забезпечення прав інвалідів на працевлаштування та оплачувану роботу, в тому числі з умовою про виконання роботи вдома, здійснюється шляхом їх безпосереднього звернення до підприємств, установ, організацій чи до державної служби зайнятості.
Підбір робочого місця здійснюється переважно на підприємстві, де настала інвалідність, з урахуванням побажань інваліда, наявних у нього професійних навичок і знань, а також рекомендацій медико-соціальної експертизи.
Підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, зобов'язані виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів, у тому числі спеціальні робочі місця, створювати для них умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені чинним законодавством, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів, і звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до ч. 4 ст. 20 Закону України "Про зайнятість населення" підприємства, установи і організації незалежно від форми власності реєструються у місцевих центрах зайнятості за їх місцезнаходженням як платники збору до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, щомісяця подають цим центрам адміністративні дані у повному обсязі про наявність вільних робочих місць (вакансій), у тому числі призначених для працевлаштування інвалідів.
Наказом Міністерства соціальної політики України від 31 травня 2013 року № 316 затверджені форми звітності № 3-ПН "Інформація про попит на робочу силу (вакансії)" та Порядок її подання" (далі - наказ № 316).
Відповідно до пп. 1.1. п. 1 наказу № 316 затверджена форма звітності № 3-ПН "Інформація про попит на робочу силу (вакансії)"; пп.1.2. п.1 цього наказу затверджений Порядок подання форми звітності № 3-ПН "Інформація про попит на робочу силу (вакансії)".
Згідно з п.2.1. Порядку подання форми звітності № 3-ПН форма подається за наявності у роботодавця попиту на робочу силу (вакансії) не пізніше 10-ти робочих днів з дати відкриття вакансії(й). Датою відкриття вакансії є наступний день після створення робочого місця чи припинення трудових відносин з працівником, робоче місце якого стає вакантним, або дата, починаючи з якої може бути укладений трудовий договір з найманим працівником.
Відповідно до пп. 2.2.6. п.2.2. Порядку подання форми звітності № 3-ПН у графі 5 розділу І форми проставляється "Так", якщо роботодавцем передбачається укомплектування вакансій за сприяння територіальних органів, або "Ні" - у разі укомплектування вакансії роботодавцем самостійно.
У разі згоди роботодавця на укомплектування вакансій за сприяння територіальних органів (у графі 5 розділу І зазначено "Так") для кожного такого запису заповнюється розділ ІІ, у якому відображається порядковий номер відповідного запису у розділі І, а також характеристики такий вакансій, умови праці та вимоги до претендентів, що передбачено п.3.1. Порядку заповнення форми звітності № 3-ПН.
У пункті 3 розділу ІІ форми вказується кількість вакансій, на які можуть бути працевлаштовані № 5076-VI), і за необхідності зазначаються категорії таких громадян, (в тому числі "інваліди"), що визначено пп.3.1.3. п.3.1. Порядку заповнення форми звітності №3-ПН.
Формою звітності № 3-ПН, затвердженою наказом № 316, визначений термін її подання, а саме: "за наявності попиту на робочу силу (вакансії): не пізніше 10-ти робочих днів з дати відкриття вакансії(й)".
Судом встановлено, що відповідач протягом 2016 року інформував Маріупольський міський центр зайнятості про створені робочі місця та вакансії для працевлаштування інвалідів шляхом направлення Публічним акціонерним товариством "Харцизький трубний завод" до Маріупольського міського центру зайнятості звітів про наявність вакансій для інвалідів за формою №3-ПН. (а.с. 76-124)
Крім того, з наявних у справі доказів вбачається, що Публічним акціонерним товариством "Харцизький трубний завод" своєчасно подано до Донецького обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів звіт про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2016 рік. (а.с. 7).
Таким чином, суд приходить до висновку, що відповідачем у 2016 році хоча і фактично не прийняті інваліди на всі створені по нормативу робочі місця для їх працевлаштування, як визначено ст. 19 Закону № 875, проте вжиті всі заходи для недопущення порушення вимог вищезгаданого Закону.
Також суд зазначає, що відповідач є великим металургійним підприємством, умови праці на якому по переважній більшості професій не дозволяють використовувати працю інвалідів у його основних структурних підрозділах.
Відсутність працевлаштованих на підприємстві інвалідів, виникла на думку суду з причин, що не залежали від відповідача, її виникнення зумовлено об'єктивними факторами та обставинами, що не залежали від волевиявлення Публічного акціонерного товариства "Харцизький трубний завод", який належним чином виконував вимоги чинного законодавства України. Крім того, основні потужності підприємства фактично залишились на окупованій території, де проводиться АТО, підприємство юридично перереєструвалось на територію м. Маріуполя, проте фактично не здійснює господарську діяльність.
Відповідно до ч. 1 ст. 218 Господарського кодексу України підставою господарсько-правової відповідальності учасника господарських відносин є вчинене ним правопорушення у сфері господарювання.
Частиною 2 наведеної статті передбачено, що учасник господарських відносин відповідає, зокрема за порушення правил здійснення господарської діяльності, якщо не доведе, що ним вжито усіх залежних від нього заходів для недопущення господарського правопорушення.
З урахуванням вищевикладеного, суд приходить до висновку, що позов Донецького обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Приватного акціонерного товариства "Харцизький трубний завод" про стягнення адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів є необґрунтованим, оскільки відповідачем доведено факт вжиття усіх залежних від нього заходів для недопущення господарського правопорушення. Тому, суд не вбачає підстав для задоволення позову в даній адміністративній справі.
За приписами ч.4 ст.94 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Повний текст постанови виготовлений 18.12.2017.
Керуючись Конституцією України, ст. ст. 2, 7-11, 17-20, 69-72, 86, 94, 122-124, 126-128, 130, 133-135, 138-140, 143, 150-154, 158-163, 167, 185, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В задоволенні позовних вимог Донецького обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Приватного акціонерного товариства "Харцизький трубний завод" про стягнення адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів - відмовити.
Вступна та резолютивна частини постанови проголошені у судовому засіданні 12 грудня 2017 року за участю представників сторін.
Повний текст постанови буде виготовлений у відповідності до ст. 160 КАС України.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення. У разі застосування судом ч. 3 ст. 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя Голошивець І.О.