м. Вінниця
14 грудня 2017 р. Справа № 802/1897/17-а
Вінницький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Поліщук Ірини Миколаївни, розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Хмільницького районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Вінницькій області, Відділу державної реєстрації актів цивільного стану Вінницького міського управління юстиції Вінницької області про зобов'язання вчинити дії
До Вінницького окружного адміністративного суду звернулась ОСОБА_1 (далі - позивач) з адміністративним позовом до Хмільницького районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Вінницькій області (відповідач 1) про зобов'язання вчинити дії.
Ухвалою від 28.11.2017 року, судом було залучено до участі у справі в якості другого відповідача Відділ державної реєстрації актів цивільного стану Вінницького міського управління юстиції Вінницької області (далі - відповідач 2).
Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначає, що з метою виправлення помилки у актах цивільного стану вона звернулась до Хмільницького районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Вінницькій області із заявою про внесення змін, в тому числі до актових записів: про народження ОСОБА_1 №785 від 28.06.1958, шляхом виправлення національності матері з "українка" на "полька" та до актового запису про одруження №1233 від 24.10.1963 року, шляхом виправлення національності нареченої з "українка" на "полька". Однак, за результатами розгляду даної заяви відповідачем-1 було складено висновок від 07.09.2017 року про відмову у внесені таких змін у зв'язку з відсутністю підтверджуючих документів.
Таку відмову у внесенні змін до актових записів позивач вважає необґрунтованою, тому звернулась до суду з даним адміністративним позовом.
У судове засідання позивач не з'явилась, проте подала клопотання за вх. №25815 від 28.11.17 року про розгляд справи без її участі в порядку письмового провадження.
Представник відповідача 1 у судове засідання також не з'явився, разом із тим в матеріалах справи наявне клопотання за вх. №25491 від 24.11.2017 року про розгляд справи без його участі. У поданому клопотанні також зазначив, що заперечень щодо задоволення даного позову не має.
Представник відповідача 2 також подав клопотання за вх. №27022 від 11.12.2017 року про розгляд справи без його участі, зазначивши, що не заперечує щодо вирішення даного позову на розсуд суду.
З урахуванням викладеного, керуючись положеннями частини 4 статті 122 та частини 6 статті 128 КАС України, на думку суду, наявні підстави для розгляду справи в порядку письмового провадження.
Суд, вивчивши матеріали справи та оцінивши наявні у ній докази в їх сукупності встановив, що ОСОБА_1 звернулась до відповідача 1 із заявою про внесення змін, в тому числі до актових записів: про народження ОСОБА_1 №785 від 28.06.1958 року, поновленого Хмільницьким районним відділом ДРАЦС ГТУЮ, шляхом виправлення національності матері з "українка" на "полька" та до актового запису про одруження №1233 від 24.10.1963 року, складеного Вінницьким міським відділом ДРАЦС ГТУЮ, шляхом виправлення національності нареченої з "українка" на "полька".
Разом із тим, за результатами розгляду даної заяви Хмільницьким районним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Вінницькій області було складено висновок від 07.09.2017 року про відмову у внесені таких змін, у якому відповідач 1 посилаючись на "Правила внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затверджені Наказом Міністерства юстиції України 12.01.2011 року №96/5 (зі змінами) зазначив, що:
- вважає неможливим внести зміни до актового запису про народження ОСОБА_1 №785 від 28.06.1958 року, поновленого Хмільницьким районним відділом ДРАЦС ГТУЮ, шляхом виправлення національності матері з "українка" на "полька", у зв'язку з відсутністю підтверджуючих документів;
- вважає неможливим внести зміни про шлюб заявниці №1233 від 24.10.1963 року, складеного Вінницьким міським відділом ДРАЦС ГТУЮ на громадян ОСОБА_5 та ОСОБА_1, шляхом виправлення національності нареченої з "українка" на "полька".
Незгода позивача із такою відмовою зумовила її звернення до суду з даним адміністративним позовом.
Визначаючись щодо заявлених позовних вимог, суд виходив із наступного.
Відносини, пов'язані з проведенням державної реєстрації актів цивільного стану, внесенням до актових записів цивільного стану змін, їх поновленням і анулюванням, регулює Закон України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" та Правила внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затверджені Наказом Міністерства юстиції України 12.01.11р. №96/5 (надалі - Правила).
Відповідно до ст. 2 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану", актами цивільного стану є події та дії, які нерозривно пов'язані з фізичною особою і започатковують, змінюють, доповнюють або припиняють її можливість бути суб'єктом цивільних прав та обов'язків. Державній реєстрації, відповідно до вказаного Закону, підлягають народження фізичної особи та її походження, шлюб, розірвання шлюбу у випадках, передбачених законом, зміна імені, смерть.
Статтею 6 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" передбачено, що відділи державної реєстрації актів цивільного стану, зокрема, проводять державну реєстрацію народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті, вносять зміни до актових записів цивільного стану, поновлюють та анулюють їх. Органи державної реєстрації актів цивільного стану видають відповідні свідоцтва про державну реєстрацію актів цивільного стану.
Відповідно до ст. 9 цього Закону державна реєстрація актів цивільного стану проводиться з метою забезпечення реалізації прав фізичної особи та офіційного визнання і підтвердження державою фактів народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті. Державна реєстрація актів цивільного стану проводиться шляхом складення актових записів цивільного стану. Актовий запис цивільного стану є безспірним доказом фактів, реєстрація яких посвідчується, до спростування його в судовому порядку.
Згідно з ч. 1 ст. 22 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану", внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться відповідним органом державної реєстрації актів цивільного стану за наявності достатніх підстав. За наслідками перевірки зібраних документів орган державної реєстрації актів цивільного стану складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису цивільного стану або про відмову в цьому. У разі відмови у внесенні змін до актового запису цивільного стану у висновку вказуються причини відмови та зазначається про можливість її оскарження в судовому порядку.
Відповідно до п. 2.6 Правил, разом із заявою про внесення змін до актового запису заявником подаються: свідоцтва про державну реєстрацію актів цивільного стану у яких зазначені неправильні, неповні відомості або відомості, які підлягають зміні, інші документи, необхідні для розгляду заяви та вирішення питання по суті.
Інші документи - це паспорт або паспортний документ (документ, що посвідчує особу), свідоцтво (а) про реєстрацію акта (ів) цивільного стану, тобто документи, які підтверджують родинні стосунки у відповідності до норм п.п.2.1., 2.5 Правил.
Відповідно до п. 2.7 Правил, на підтвердження достовірності представлених заявником документів про державну реєстрацію актів цивільного стану відділом ДРАЦС додаються до матеріалів справи повні витяги з державного реєстру актів цивільного стану громадян, копії відповідних актових записів цивільного стану, на підставі яких вирішується питання щодо необхідності внесення змін або відмови в цьому.
Згідно з п. 2.12 Правил, на підставі зібраних документів та за наслідками перевірки відділ ДРАЦС складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису цивільного стану або про відмову у цьому за наведеною формою. У разі відмови у внесенні змін до актового запису цивільного стану у висновку мають бути вказані причини відмови та зазначено про можливість її оскарження у судовому порядку, що відповідає диспозиції норми п. 1 ст. 22 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану".
В даному випадку для належного вирішення даної адміністративної справи є необхідним дослідження обставин, які б підтверджували факт приналежності матері позивача - ОСОБА_6 до польської національності.
Так, судом встановлено, що постановою Вінницького окружного адміністративного суду від 07.07.2017 року (справа №802/587/17-а), прийнятою по справі за позовом рідної сестри ОСОБА_1 - ОСОБА_7, адміністративний позов було задоволено та, окрім іншого, зобов'язано Вінницький міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Вінницькій області внести зміни до актового запису про народження ОСОБА_7 № 2 від 20.01.1951 року, шляхом виправлення національності матері з "українка" на "полька".
Із змісту даної постанови, яка набрала законної сили, слідує, що мати ОСОБА_7 - ОСОБА_6, є полькою за національністю.
Згідно із положеннями ч. 1 ст. 72 КАС України, обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
Відтак, факт приналежності матері позивача - ОСОБА_6 до польської національності, згідно із положеннями ч. 1 ст. 72 КАС України, не потребує додаткового доказування в даній справі, адже є встановленим судовим рішенням, яке набрало законної сили (постанова Вінницького окружного адміністративного суду від 07.07.2017 року, справа №802/587/17-а).
Таким чином, посилання позивача на те, що її мати є полькою за національністю є цілком обґрунтованими, однак суд звертає увагу на те, що у даний час діюче законодавство України не містить вимог про внесення в паспорт громадянина України, в свідоцтво про народження, в свідоцтво про шлюб чи інші документи відомостей про національність.
Проте, вирішуючи цей спір суд враховує, що відповідно до ст.ст. 1, 3, 11 Закону України "Про національні меншини в Україні" Україна гарантує своїм громадянам незалежно від їх національного походження рівні політичні, соціальні, економічні та культурні права і свободи, підтримує розвиток національної самосвідомості й самовиявлення. При забезпеченні прав осіб, які належать до національних меншин, до яких належать групи громадян України, які не є українцями, держава виходить з того, що вони є невід'ємною частиною загальновизнаних прав людини. Громадяни України мають право вільно обрати та відновлювати національність. Примушення громадян у будь-якій формі до відмови від своєї національності не допускається.
Згідно ст. 300 ЦК України особа має право на індивідуальність, до якої відноситься і право особи визначати свою національність і таке право підпадає під захист ст. 8 Конвенції "Про захист прав людини і основоположних свобод", яка передбачає, що кожна людина має право на повагу до її особистого і сімейного життя. Держава не може втручатися у здійснення цього права інакше ніж згідно із законом та у випадках, необхідних в демократичному суспільстві в інтересах національної і громадської безпеки.
Стаття 11 Конституції України передбачає, що держава сприяє як консолідації та розвиткові української нації, її історичної свідомості, традицій і культури, так і розвиткові етнічної, культурної, мовної та релігійної самобутності національних меншин в Україні.
Згідно зі статтею 3 Рамкової конвенції Ради Європи про захист національних меншин (ратифікована ЗУ №703/97-ВР від 09.12.1997 р.) кожна особа, яка належить до національної меншини, має право вільно вирішувати, вважатися їй чи не вважатися такою, і таке рішення або здійснення прав у зв'язку з ним не повинно зашкоджувати такій особі.
Таким чином, враховуючи, що мати позивача - ОСОБА_6, за національністю є полькою, а тому і позивач, користуючись правом на вільний вибір та відновлення національності, також має право вважати себе полькою.
Згідно пункту 2.13.2 Правил підставою для внесення змін в актові записи цивільного стану є постанова адміністративного суду. А самі зміни до актового запису цивільного стану відповідно до п. 1.7 Правил вносяться відділом державної реєстрації актів цивільного стану за місцем зберігання відповідного актового запису, за винятком випадків, встановлених у пункті 2.28 розділу ІІ цих Правил.
Враховуючи викладене суд доходить висновку про наявність достатніх підстав для зобов'язання відповідачів внести зміни до актових записів: про народження ОСОБА_1 №785 від 28.06.1958 року, поновленого Хмільницьким районним відділом ДРАЦС ГТУЮ, шляхом виправлення національності матері з "українка" на "полька" та до актового запису про одруження №1233 від 24.10.1963 року, складеного Вінницьким міським відділом ДРАЦС ГТУЮ, шляхом виправлення національності нареченої з "українка" на "полька".
Відповідно до статті 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім того, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову, а суд, згідно статті 86 зазначеного Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Суд вважає, що заявлені позовні вимоги є обґрунтованими, відповідають дійсним обставинам, встановленим у справі, підтверджуються належними, достовірними та допустимими доказами, дослідженими у судовому засіданні, а тому підлягають задоволенню у повному обсязі.
Керуючись ст.ст. 70, 71, 79, 86, 94, 128, 158, 162, 163, 167, 255, 257 КАС України, суд -
Адміністративний позов задовольнити.
Зобов'язати Хмільницький районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Вінницькій області внести зміни до актового запису №785 від 28.06.1958 року про народження ОСОБА_1, поновленого Хмільницьким районним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Вінницькій області, а саме в графі "відомості про матір" виправити національність з "українка" на "полька".
Зобов'язати Відділ державної реєстрації актів цивільного стану Вінницького міського управління юстиції Вінницької області внести зміни до актового запису №1233 від 24.10.1963 року про шлюб ОСОБА_5 та ОСОБА_1, складеного Відділом державної реєстрації актів цивільного стану Вінницького міського управління юстиції Вінницької області, а саме в графі "відомості про наречену" виправити національність з "українка" на "полька".
Постанова набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 254 КАС України.
Відповідно до ст. 186 КАС України апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Суддя Поліщук Ірина Миколаївна