Постанова від 07.12.2017 по справі 753/21905/17

ДАРНИЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М.КИЄВА

справа № 753/21905/17

провадження № 2-а/753/753/17

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"07" грудня 2017 р. Суддя Дарницького районного суду м. Києва Шклянка М.П., розглянувши у скороченому провадженні справу за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Лівобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач ОСОБА_2 звернулась до суду з адміністративним позовом, в якому просить зобов'язати Лівобережне об'єднане управління Пенсійного фонду України в м. Києві провести перерахунок пенсії ОСОБА_2 в розмірі 88 % заробітної плати державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі відповідно до Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993р. № 3723-ХІІ (в редакції Закону, що діяв на час призначення пенсії), у зв'язку з підвищенням заробітної плати державних службовців згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015р. № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» на підставі довідки про заробітну плату від 26.09.2017р. № 17, виданої Департаментом комунальної власності м. Києва виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) та виплатити різницю з урахуванням раніше проведених виплат, починаючи з 22.05.2017р.

Позовні вимоги позивач обґрунтувала тим, що вона перебуває на обліку в Лівобережному об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України в м. Києві з 2010 року та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 р. № 3723-ХІІ, у розмірі 88 % від заробітної плати.

У зв'язку з підвищенням заробітної плати, за останнім місцем роботи перед виходом на пенсію, позивач звернулась з заявою до відповідача з проханням провести перерахунок раніше призначеної їй пенсії. Однак листом Лівобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві № 2971/08 від 22.11.2017 позивачу було відмовлено у здійсненні перерахунку пенсії.

Ухвалою суду від 29.11.2017 року відкрито скорочене провадження по справі за адміністративним позовом ОСОБА_2

У відповідності до п. 2 ч. 1 ст. 183-2 КАС України скорочене провадження застосовується у адміністративних справах про оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат.

Згідно п. 4. ч. 1 ст. 183-2 КАС суддя розглядає справу в порядку скороченого провадження одноособово, без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі. За результатами розгляду справи у скороченому провадженні суддя, оцінивши повідомлені позивачем, відповідачем обставини, за наявності достатніх підстав приймає законне та обґрунтоване судове рішення.

Представник відповідача надав до суду письмові заперечення по суті позовних вимог, в яких позовні вимоги не визнав, просив у задоволенні позову відмовити, оскільки вважає, що Лівобережне об'єднане Управління Пенсійного фонду України в м. Києві діяло в межах чинного законодавства при відмові позивачу у перерахунку пенсії, оскільки Законом України «Про державну службу» не передбачено проведення перерахунків пенсії за нормами Закону № 3723-ХII.

Суд, дослідивши матеріали справи, вважає, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що до виходу на пенсію ОСОБА_2 перебувала на державній службі. Пенсія призначена у розмірі 88 % від заробітної плати.

На даний час позивачка перебуває на обліку у Лівобережному об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України у м. Києві та отримує пенсію відповідно до Закону України "Про державну службу".

17 листопада 2017 року року позивач звернулася до відповідача із заявою щодо перерахунку пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу».

Листом Лівобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві № 2971/08 від 22.11.2017 було відмовлено у здійсненні перерахунку пенсії, з посилання на неврегульовані питання визначення заробітної плати колишнім державним службовцям для призначення перерахунку пенсій, а раніше призначені пенсії не перераховуються, у зв'язку з чим позивачка і звернулася до суду з даним позовом.

Спеціальним законом, який визначає принципи, правові та організаційні засади забезпечення публічної, професійної, політично неупередженої, ефективної, орієнтованої на громадян державної служби, яка функціонує в інтересах держави і суспільства, а також порядок реалізації громадянами України права рівного доступу до державної служби, що базується на їхніх особистих якостях та досягненнях є Закон України «Про державну службу».

Частиною 1 ст. 1 Закону України "Про оплату праці" встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.

Згідно положень ст. 37 Закону України "Про державну службу" № 3723-ХІІ від 16.12.1993 року (в редакції на час призначення пенсії), пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, без обмеження граничного розміру пенсії. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати, без обмеження граничного розміру пенсії.

Статтею 37-1 Закону України "Про державну службу" (в редакції на час призначення пенсії) у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Відповідно до ч. 2 ст. 33 Закону України "Про державну службу" заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Статтею 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення" передбачено види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсії.

Так, відповідно до ч. 1 ст. 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Крім того, ст. 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначено виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Згідно з Постановою КМ України від 31.05.2000р. № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» затверджений порядок обчислення заробітної плати для перерахунку пенсії державного службовця. Пунктом 4 вказаної Постанови (в редакції, що діяла на час призначення позивачу пенсії) встановлено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України (для службовців Національного банку України відповідно до рішень його Правління) після набрання чинності Законом України від 16 січня 2003 p. № 432-IV «Про внесення змін до Закону України «Про державну службу» заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України «Про державну службу», визначається в такому порядку: 1) пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, - на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку; 2) іншим пенсіонерам - на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок. При цьому: посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України (для службовців Національного банку України у розмірах, установлених його Правлінням) на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та рангом на момент призначення (перерахунку) пенсії; надбавки за знання та використання в роботі іноземної мови, за почесне звання «заслужений», за роботу з таємними документами залежно від ступеня таємності інформації, доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук враховуються в розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично встановлені особі; премія, крім премій, зазначених у другому реченні цього абзацу, та інші надбавки враховуються в середніх розмірах відносно визначених законодавством таких виплат за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа вийшла на пенсію, на момент виникнення права на перерахунок. Премія до державних, професійних свят та ювілейних дат, виплачена у місяці підвищення заробітної плати, враховується в розмірі 1/12 середнього розміру цієї премії (премій), визначеного за відповідною посадою (посадами), з якої призначено (перераховано) пенсію. За бажанням осіб, під час перерахунку пенсій виплати, отримані на час призначення (перерахунку) пенсії (крім посадових окладів, надбавок за ранг, вислугу років), визначаються у порядку, передбаченому абзацами першим і другим пункту 1 та пунктом 2 цієї постанови.

Згідно з приписом п. 5 постанови КМУ № 865 (в редакції, що діяла на час призначення позивачу пенсії) перерахунок пенсій провадиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення (перерахунку) пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством праці та соціальної політики.

Постановою КМ України від 09.12.2015р. № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» до постанови КМУ № 865 внесені зміни, які застосовуються з 01.12.2015р., а саме виключено пункт 4, а пункт 5 викладено в новій редакції: «Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики».

Згідно п.п. З п. 1 постанови КМ України від 09.12.2015р. № 1013 у межах видатків на оплату праці, затверджених у кошторисах органів виконавчої влади, місцевого самоврядування, прокуратури та інших органів, за рахунок виплат, пов'язаних з індексацією, надбавок, доплат, премій підвищуються на 25 % посадові оклади керівних працівників, спеціалістів і службовців, розміри яких затверджено: додатками 1 - 37, 43 43 2, 48 - 55 до постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 р. № 268 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів».

Станом на дату звернення до суду з позовом, всупереч ст. 37-1 Закону № 3723-ХІІ (в редакції Закону, що діяв на час призначення позивачу пенсії) Кабінетом Міністрів України не визначено порядку перерахунку раніше призначених пенсій непрацюючим державним службовцям.

Зміни внесені постановою КМ України від 09.12.2015р. № 1013 до постанови КМУ № 865, а саме скасування пункту 4, є очевидним обмеженням прав непрацюючих державних службовців щодо перерахунку раніше призначених пенсій, та є порушенням норми прямої дії - ст. 22 Конституції України.

Разом з тим, пунктом 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року скасовано норми пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно до Закону України «Про державну службу». Водночас, пенсія позивачці була призначена відповідно до Закону України «Про державну службу» у редакції Закону України, що була чинною на момент призначення пенсії, отже, новий порядок призначення та виплати пенсії, встановлений вищевказаним законом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія призначена до набрання ним чинності. Крім того, зміни внесені до вказаної статті стосуються саме призначення пенсії, а не її перерахунку.

Таким чином, вимоги ОСОБА_2 про зобов'язання Лівобережне об'єднане управління пенсійного фонду України в м. Києві здійснити перерахунок її пенсії державного службовця, з урахуванням довідок про заробітну плату від 26.09.2017 № 17, виданої Департаментом комунальної власності м. Києва виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) є законними.

Враховуючи викладені обставини, дії відповідача щодо відмови у перерахунку пенсії з урахуванням довідки Департамента комунальної власності м. Києва виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), суд вважає неправомірними.

На підставі викладеного та керуючись ст. 2, 18, 71, 93, 94, 99, 100, 104, 161-163 Кодексу адміністративного судочинства України, Конституцією України, Законом України "Про державну службу", Законом України "Про оплату праці", -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_2 до Лівобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про зобов'язання вчинити дії - задовольнити.

Зобов'язати Лівобережне об'єднане управління Пенсійного фонду України в м. Києві провести перерахунок пенсії ОСОБА_2 в розмірі 88 % заробітної плати державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі відповідно до Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993р. № 3723-ХІІ (в редакції Закону, що діяв на час призначення пенсії), у зв'язку з підвищенням заробітної плати державних службовців згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015р. № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» на підставі довідки про заробітну плату від 26.09.2017р. № 17, виданої Департаментом комунальної власності м. Києва виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) та виплатити різницю з урахуванням раніше проведених виплат, починаючи з 22.05.2017р.

Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_2 суму сплаченого судового збору у розмірі 640 грн. 00 коп.

Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Дарницький районний суд м. Києва протягом десяти днів з дняотримання її копії.

Суддя: