Справа № 761/43307/17
Провадження № 1-кс/761/27551/2017
30 листопада 2017 року слідчий суддя Шевченківського районного суду м.Києва ОСОБА_1 , при секретарі ОСОБА_2 , за участю слідчого ОСОБА_3 розглянувши у судовому засіданні клопотання старшого слідчого з особливо важливих справ слідчого управління фінансових розслідувань Державної фіскальної служби ОСОБА_3 про тимчасовий доступ до речей і документів, які містять банківську таємницю, у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №32016100060000069 від 26 травня 2016 року, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч.3 ст. 212, ч.2 ст.205 КК України,
Старший слідчий з особливо важливих справ слідчого управління фінансових розслідувань Державної фіскальної служби ОСОБА_3 звернувся до Шевченківського районного суду м. Києва з клопотанням погодженим прокурором відділу прокуратури м. Києва юриста 2-го класу ОСОБА_4 по кримінальному провадженню №32016100060000069 від 26.05.2016, за фактом вчинення кримінальних правопорушень, передбачених ч.3 ст. 212, ч.2 ст.205 КК України, про тимчасовий доступ до речей та документів, які знаходяться у володінні ПП « ОСОБА_5 » (код НОМЕР_1 ), за адресою: АДРЕСА_1 .
Клопотання обґрунтовано тим, що У провадженні слідчого управління фінансових розслідувань Головного управління ДФС у м. Києві перебувають матеріали кримінального провадження, внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №32016100060000069 від 26.05.2016, за ознаками вчинення кримінальних правопорушень, передбачених ч.3 ст. 212, ч.2 ст.205 КК України.
Слідчим управлінням ФР ГУ ДФС у м. Києві здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні №32016100060000069 від 26.05.2016, за фактом умисного ухилення службовими особами ПП « ОСОБА_5 » (код НОМЕР_1 ) від сплати податку на прибуток підприємства та податку з доходів з джерелом його походження з України, отриманого нерезидентом, в особливо великих розмірах, за ознаками вчинення кримінальних правопорушень, передбачених ч.3 ст.212 КК України та за фактом створення (придбання) невстановленими особами, в період 2015-2017 років, суб'єктів підприємницької діяльності, а саме: ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (код НОМЕР_2 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (код НОМЕР_3 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » (код НОМЕР_4 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » (код НОМЕР_5 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » (код НОМЕР_6 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_6 » (код НОМЕР_7 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_7 » (код НОМЕР_8 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_8 » (код НОМЕР_9 ) та ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_9 » (код НОМЕР_10 ), з метою прикриття незаконної діяльності.
Досудовим розслідуванням встановлено, що в період з 2015 - 2016 років, з метою власного збагачення група невстановлених осіб розробила і в подальшому реалізувала спільний злочинний план, який полягав у створенні видимості постачання (реалізації) певних товарів та послуг (у тому числі цінних паперів), документального оформлення фінансово-господарських операцій з придбання таких товарів та надання послуг для незаконного перерахування грошових коштів від реально діючих суб'єктів господарської діяльності на рахунки підконтрольних їм підприємств з метою подальшого заволодіння цими коштами.
На виконання доручення слідчого, оперативними співробітниками здійснено аналіз фінансово господарської діяльності групи підприємств задіяних в злочинній схемі ухилення від сплати податків, а також підприємств, що скористались злочинними послугами. В результаті чого встановлено групу «фіктивних» підприємств, а саме: ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (код НОМЕР_2 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (код НОМЕР_3 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » (код НОМЕР_4 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » (код НОМЕР_5 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » (код НОМЕР_6 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_6 » (код НОМЕР_7 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_7 » (код НОМЕР_8 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_8 » (код НОМЕР_9 ) та ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_9 » (код НОМЕР_10 ).
В ході досудового розслідування встановлено, що вищевказані СГД були створенні (придбанні) невстановленими на даний час особами, з метою прикриття незаконної діяльності, які встановивши контроль над даними підприємствами (отримали у володіння установчі, реєстраційні документи, документи про відкриття банківських рахунків, ключі доступу до системи електронних платежів «Клієнт-Банк» та кліше круглих печаток), отримали можливість складати та видавати від імені зазначених підприємств підроблені первинні фінансово-господарські документи про безтоварні операції з продажу (придбання) товарів та послуг (у тому числі цінних паперів), в адресу суб'єктів підприємницької діяльності реального сектору економіки; отримувати від даних суб'єктів безготівкові кошти в рахунок сплати по псевдо операціям та переводити їх в готівку, минаючи при цьому систему оподаткування.
Відповідно вироку Печерського районного суду м.Києва від 06.02.2017 року, директора та засновника ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (код НОМЕР_2 ) ОСОБА_6 , визнано винуватою у вчиненні злочину, передбаченого ч.5 ст.27 ч.1 ст.205 КК України.
Відповідно вироку Печерського районного суду м.Києва від 06.02.2017 року, директора та засновника ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (код НОМЕР_3 ) ОСОБА_7 , визнано винуватою у вчиненні злочину, передбаченого ч.5 ст.27 ч.1 ст.205 КК України.
Крім того, будучи допитаним як свідок, засновник, директор та головний бухгалтер ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_7 » (код НОМЕР_8 ) ОСОБА_8 надав показання, що жодного відношення до фінансово-господарської діяльності підприємства не має, не купував товари (у тому числі цінних паперів), не продавав їх нікому; не виконував робіт, не надавав послуг, та не отримував їх від інших підприємств; не отримував платежів у будь - яких формах від інших підприємств та не здійснював платежі у будь - яких формах на адресу інших підприємств; не розпоряджався майном підприємства.
Будучи допитаним як свідок, директор ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_9 » (код НОМЕР_10 ) ОСОБА_9 надала показання, що жодного відношення до фінансово-господарської діяльності підприємства не має, не купувала товари (у тому числі цінних паперів), не продавала їх нікому; не виконувала робіт, не надавала послуг, та не отримувала їх від інших підприємств; не отримувала платежів у будь - яких формах від інших підприємств та не здійснював платежі у будь - яких формах на адресу інших підприємств, не розпоряджалась майном підприємства.
Будучи допитаним як свідок, теперішній директор ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_10 » (код НОМЕР_11 ) ОСОБА_10 надала показання, що жодного відношення до фінансово-господарської діяльності підприємства не має, не купувала товари (у тому числі цінних паперів), не продавала їх нікому; не виконувала робіт, не надавала послуг, та не отримувала їх від інших підприємств; не отримувала платежів у будь - яких формах від інших підприємств та не здійснював платежі у будь - яких формах на адресу інших підприємств, не розпоряджалась майном підприємства.
Також, будучи допитаним як свідок, директор ПП « ОСОБА_5 » ОСОБА_11 надав показання, що засновником (власником) ПП « ОСОБА_5 » є ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_11 » (Нідерланди). З приводу придбання цінних паперів зазначив, що їх придбання здійснювалось за рахунок коштів ПП « ОСОБА_5 », отриманих як прибуток.
Відповідно п. 1 та п. 2 ст. 10 «Девіденди» Конвенції між Україною і Королівством Нідерландів про уникнення подвійного оподаткування та попередження податкових ухилень стосовно податків на доходи і майно :
1. Дивіденди, що сплачуються компанією, яка є резидентом Договірної Держави, резиденту другої Договірної Держави, можуть оподатковуватись у цій другій Державі.
2. Однак такі дивіденди можуть також оподатковуватись у Договірній Державі, резидентом якої є компанія, що сплачує дивіденди, і відповідно до законодавства цієї Держави, але якщо одержувач є фактичним власником дивідендів, податок, що
стягується, не повинен перевищувати:
а) 5 відсотків валової суми дивідендів, якщо фактичним власником є компанія (інша ніж партнерство), що володіє щонайменше 20 відсотками капіталу компанії, що сплачує дивіденди;
b) 15 відсотків валової суми дивідендів у всіх інших випадках.
Так, відповідно копій документів наданих службовими особами ПП « ОСОБА_5 » (код НОМЕР_1 ) розрахунки по операціям з придбання цінних паперів у ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (код НОМЕР_2 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (код НОМЕР_3 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_9 » (код НОМЕР_10 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_12 » (код НОМЕР_12 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_7 » (код НОМЕР_8 ) та ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_8 » (код НОМЕР_9 ) відбувались в безготівковій формі, через відкриті банківські рахунки.
В свою чергу, головним державним інспектором відділу протидії організованим злочинним угрупуванням у бюджетній сфері ОУ ГУ ДФС у м Києві ОСОБА_12 , проведенно дослідження дотримання вимог податкового законодавства в частині нарахування та сплати податків ПП « ОСОБА_5 » (код НОМЕР_1 ) при здійсненні взаємовідносин з ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (код НОМЕР_2 ) та ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (код НОМЕР_3 ), за результатами якого в діях службових осіб ПП « ОСОБА_5 », вбачаються порушення вимог Податкового кодексу України, що завдало збитків бюджету на суму 22 162 994, 28 грн.
Враховуючи вище викладене, в ході здійснення досудового розслідування на даний момент встановлено, що службові особи ПП « ОСОБА_5 » внаслідок вчинення зазначених дій завдали державі збитків у вигляді несплати податків, що входять в систему оподаткування, введених у встановленому законом порядку, що призвело до фактичного ненадходження до бюджету коштів у великих розмірах, а саме 22 162 994, 28 грн.
Крім того, службові особи ПП « ОСОБА_5 », діючи умисно з корисливих мотивів, переслідуючи мету ухилення від сплати податку з доходів з джерелом його походження з України, отриманого нерезидентом ІНФОРМАЦІЯ_13 ( ОСОБА_13 ) від провадження господарської діяльності, не утримали і не внесли до бюджету суму податку у розмірі 56 629 724,55 грн., що підтверджено висновком акту №6/28-10-48-14/37879678 від 14.11.2017 року.
Так, досудовим розслідуванням встановлено, що в період з 01.01.2015 по 30.06.2017, службові особи ПП « ОСОБА_5 » здійснили виплату доходів нерезиденту ОСОБА_14 ( ОСОБА_15 ), ОБ'ЄДНАНІ АРАБСЬКІ ЕМІРАТИ з джерелом походження з України, у сумі 377 531 494 грн (роялті).
Перевіркою встановлено, що ПП « ОСОБА_16 » (ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) (Контрагент або Підрядник) та підприємство (Правоволоділець), Нур Бізнес Солюшнз (Noor Business Solutions), Об'єднані Арабські Емірати від 02 січня 2014 року б/н укладено договір комерційної концесії про надання власником комплексу прав та комерційного досвіду (ноу-хау) у сфері відкриття та експлуатації візових центрів, за відповідну плату в порядку та на умовах сплати 6 (шість) доларів США за одне візове звернення надає право використовувати Підрядником у своїй господарській діяльності комплекс права та комерційний досвід (ноу-хау), під яким згідно умов договору розуміють систему ведення бізнесу. Відповідно до п. 1.4 договору, комплекс прав належить Правоволодільцеві на підставі Договору купівлі- продажу № 113 від 14 червня 2013 року.
Відповідно картки рахунку ПП « ОСОБА_16 » 6853 «Розрахунки з іншими кредиторами» за 2015-2016 рік та рахунку 632 «Розрахунки з іноземними постачальниками» по контрагенту Нур Бізнес Солюшнз за 1-е півріччя 2017 ПП “ ОСОБА_5 ” проведено нарахування та виплату роялті нерезиденту на загальну суму 15 148 428 дол. США. ( 377 531 497 грн.), в тому числі за 2015 рік в сумі 103 534 028 грн., за 2016 рік в сумі 139 946 746 грн., та за півріччя 2017 року в сумі 134 050 723 грн.
При виплаті підприємству ОСОБА_14 (Місцезнаходження нерезидента - АДРЕСА_2 ) доходу у вигляді щомісячної плати, ПП « ОСОБА_16 » застосовує звільнення від оподаткування - ставка податку 0% ( статті 12 Роялті, Угоди між урядом України і Урядом Об'єднаних Арабських Еміратів про уникнення подвійного оподаткування та попередження податкових ухилень стосовно податків на доходи і капітал від 22.01.2003 року.)
Для підтвердження правомірності застосування - ставки податку 0%, ПП « ОСОБА_5 » надає довідки належного взірця про підтвердження статусу резидента ОСОБА_17 , що дає змогу застосовувати норми Конвенції укладеної між Україною та Урядом Об'єднаних Арабських Еміратів про уникнення подвійного оподаткування доходів з джерелом походження з України, якщо цей резидент є фактичним власником роялті.
Відповідно до зібраної інформації (за даними інтернет - джерел) на офіційному сайті групи компанії « ІНФОРМАЦІЯ_14 » (ІНФОРМАЦІЯ_15 ) юридична адреса ПП « ОСОБА_18 » - АДРЕСА_3 зазначається як офіс компанії у м.Львові, у якому можна подати заяву на оформлення візи.
Крім цього на сайті візового центру для отримання Польської візи у розділі «додаткові послуги» отримувачем оплати за послуги з доставки паспорту кур'єрською службою після подачі документів зазначається підприємство ПП « ОСОБА_18 ». В інструкції із замовлення послуги вказані реквізити ПП « ОСОБА_5 », а саме: назва, код ЄДРПОУ, юридична адреса, рахунок у банку.
Група компаній « ІНФОРМАЦІЯ_14 » є найбільшим світовим фахівцем з аутсорсингу і технологічних послуг для дипломатичних місій та урядів по всьому світу.
Як зазначено в документації з трансферного ціноутворення контрольованих операцій, яка була надана в ході проведення перевірки ПП « ОСОБА_18 »:
«Компанія включає спеціалізовані центри прийому заяв на візу і паспорт, інформаційні послуги (колл-центри), веб-модулі при виборі часу здачі документів і збору онлайн-платежів, біометрії (отримання і передачу даних), перевірку справжності /легалізацію атестацію, переклад, логістичні рішення, управління проектами і програмами, управління базами даних, фінансові рішення.
Для того щоб задовільнити потреби своїх клієнтів « ІНФОРМАЦІЯ_14 » використовує в своїй роботі передовий досвід, застосовуючи його в усіх своїх візових центрах створених по всьому світу. Починаючи з поширення бланків для заяв на візи і видачею оброблених заяв і супутніми послугами з високорозвинених, точних і програмних процедур, що сприяє забезпеченню повної безпеки та конфіденційності заявників.
«VFS Global» - це компанія, яка розробляє програмні платформи, системи безпеки і обробки візових звернень, а також забезпечує збір персональних даних і захищену передачу цих даних Консульствам.
В багатьох країнах, у тому числі в Україні, « ІНФОРМАЦІЯ_14 » працює спільно з партнерами. Ці компанії обов'язково присутні в конкурсних заявках і затверджуються місіями, чиї інтереси представлені в Сервісно-візових центрах. Компанія відкрила Візові Центри в 14 містах України і є посередником між заявником і ІНФОРМАЦІЯ_16 ».
« ІНФОРМАЦІЯ_14 » створена в 2001 році в Лондоні і входить в « ІНФОРМАЦІЯ_17 » (яка також володіє « ІНФОРМАЦІЯ_18 ») зі штаб-квартирою в Цюріху Швейцарії. « ІНФОРМАЦІЯ_14 » має 2226 візових центрів та проводить операції у 127 країнах світу, працює в інтересах 50 клієнтів - урядів. У процесі обробки візових заявок на території України компанія залучає ІНФОРМАЦІЯ_19 Компанії. « ІНФОРМАЦІЯ_14 » та Фасіліті Менеджмент Компанії в Україні виступають у ролі обробника даних, а відповідна Дипломатична/і Місія/ї - їх контролера. «VFS Global» та Фасіліті Менеджмент Компанії в Україні збирають, використовують, оприлюднюють і обробляють персональну інформацію, яка стосується
осіб, які подають документи на виготовлення віз або інших дозволів на проживання, та робить доступною відповідним органам влади.
Також, встановлено, що при оплаті фізичною особою візових послуг в квитанціях зазначено: « при поверненні коштів :
1) зверніться до найближчого ППВА з оригіналом квитанції, внутрішнім та закордонним паспортом і напишіть прохання на повернення
2) ІНФОРМАЦІЯ_14 перевірить усі дані та передасть інструкції для здійснення повернення.
Це свідчить про те, що обробка даних по поверненню коштів фізичній особі належить ІНФОРМАЦІЯ_14 .
Відповідно до додатку 5 «Розшифровка податкових зобов'язань та кредиту у розрізі контрагентів» до податкової декларації за 2015 рік ПП « ОСОБА_18 » замовляє бланки В письмових згод, анкети для отримання візи, типові договори, оплачує послуги з охорони майна, спостереження за сигналізацією будівлі за адресом: ТВ ГР АДРЕСА_4 . Зазначена адреса вказана на офіційному сайті, як візовий центр « ІНФОРМАЦІЯ_14 » у м.Києві.
Крім цього ПП « ОСОБА_18 » отримував консультаційні послуги від підприємства « ІНФОРМАЦІЯ_20 » (код ЄДРОПУ НОМЕР_13 ), загальна сума послуги склала: за 2015 в розмірі 7 043 520 грн., 2016 в розмірі 7 287 600 грн., півріччя 2017 в розмірі 3 361 600грн.
Згідно бази даних АІС Податковий блок основний вид діяльності ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_20 » - 82.19- ФОТОКОПІЮВАННЯ, ПІДГОТУВАННЯ ДОКУМЕНТІВ ТА ІНША
ІНФОРМАЦІЯ_21 та юридична адреса: АДРЕСА_5 .
Засновником ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_20 » є « ІНФОРМАЦІЯ_22 » (Маврикія).
ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_20 » це дочірня компанія « ІНФОРМАЦІЯ_22 » (Маврикія, « ІНФОРМАЦІЯ_23 », бізнес - центр « ІНФОРМАЦІЯ_24 », ріг вулиць Дерош та Сан - Луї, м. Порт-Луї, код НОМЕР_14 ), яка в свою чергу входить у групу компанії « ІНФОРМАЦІЯ_14 ».
Відповідно до сайту ІНФОРМАЦІЯ_25 держателем знаку « ІНФОРМАЦІЯ_14 » є компанія « ІНФОРМАЦІЯ_26 », згідно з відомостями з Державного реєстру свідоцтв на знаки для товарів і послуг заявник та власник знаку - « ІНФОРМАЦІЯ_22 » (Маврикій). Цей знак представлено логотипом на усіх сайтах, де юридична адреса ПП « ОСОБА_18 » зазначається як офіс візового центру « ІНФОРМАЦІЯ_14 » у м.Львів.
Відповідно до акту перевірки складеного ІНФОРМАЦІЯ_27 ПП « ОСОБА_5 » від 23.03.2013 № 1479/22-10/37879678 з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 12.09.2011 по 31.12.2012 встановлено, що за перевірений період було укладено договір комерційної концесії б/н від 01.03.2012 з нерезидентом « ІНФОРМАЦІЯ_28 » ( ІНФОРМАЦІЯ_29 ) на предмет використання у своїй діяльності комплексу прав та комерційного досвіду (ноу-хау) та відповідно до якого здійснювалась виплата роялті.
Згідно інформації ІНФОРМАЦІЯ_30 від 03.12.2013 після закінчення 3-х місяців від зазначеної дати фірму « ІНФОРМАЦІЯ_31 » буде виключено із реєстру і компанія була розчинена та 18.03.2014 ліквідовано.
Тобто, ПП « ОСОБА_5 » надаючи консультаційні послуги та передачу документів до посольства Польщі уже придбав і використовував у своїй діяльності комплекс прав та комерційний досвід (ноу-хау) за період 2011-2012років.
Відповідно до баз даних ІАС Податковий блок встановлено, що ПП « ОСОБА_5 » за період 2013 року виплату роялті нерезиденту не здійснювало.
Однак, в 2014 році ПП « ОСОБА_5 » укладає новий договір концесії з іншим т резидентом, хоча вид діяльності платника не змінився.
Крім того договір від 02 січня 2014 року б/н комерційної концесії про надання власником комплексу прав та комерційного досвіду (ноу-хау) у сфері відкриття та експлуатації візових центрів, укладений з Нур Бізнес Солюшнз розірваний від 19.06.2017 року.
Відповідно до наданої в ході перевірки картки рахунку 632 «Розрахунки з іноземними постачальниками» за 1 півріччя 2017 остання виплата роялті нерезиденту проведена 24.03.2017. ІІП « ІНФОРМАЦІЯ_32 » припинено нарахування та виплату роялті нерезиденту ОСОБА_14 , хоча послуги по отриманню віз за період квітня-травня 2017 підприємством надавались.
ПП « ОСОБА_5 » використовував комплекс прав та комерційний досвід (ноу-хау), який вже був здобутий у періоді 2011-2012рр. у нерезидента « ІНФОРМАЦІЯ_28 » ( ІНФОРМАЦІЯ_29 ).
Крім того, встановлено що ПП « ОСОБА_18 » в своїй діяльності за перевірений період при наданні консультаційних послуг та передачі документів до посольства Польщі використовує торгівельний знак « ІНФОРМАЦІЯ_14 » та комерційний досвід у сфері відкриття та експлуатації Візових центрів міжнародної групи компанії « ІНФОРМАЦІЯ_14 ».
Отже, ІНФОРМАЦІЯ_13 ( ОСОБА_15 ), Об'єднані Арабські Емірати не являється бенефіціарним (фактичним) отримувачем (власником) доходу для цілей застосування пониженої ставки податку згідно з правилами міжнародного договору України до роялті, щодо нерезидента, отриманого із джерел в Україні.
Відповідно до п.п. 14.1.225 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України від 2 грудня 2010 року № 2755-VI, із змінами і доповненнями (далі - ПКУ), роялті - будь-який платіж, отриманий як винагорода за використання або за надання права на використання об'єкта права інтелектуальної власності, а саме на будь-які літературні твори, твори мистецтва або науки, включаючи комп'ютерні програми, інші записи на носіях інформації, відео- або аудіокасети, кінематографічні фільми або плівки для радіо- чи телевізійного мовлення, передачі (програми) організацій мовлення, інших аудіовізуальних творів, будь-які права, які охороняються патентом, будь-які зареєстровані торговельні марки (знаки на товари і послуги), права інтелектуальної власності на дизайн, секретне креслення, модель, формулу, процес, права інтелектуальної власності на інформацію щодо промислового, комерційного або наукового досвіду (ноу-хау).
Згідно статті 12 (пункт 3) Конвенції (Угоди), укладеної між Урядом України і Урядом Об'єднаних Арабських Еміратів про уникнення подвійного оподаткування та попередження податкових ухилень стосовно податків на доходи і капітал «...платежі будь-якого виду, що одержуються як відшкодування ...за інформацію, що стосується промислового, комерційного "бо наукового досвіду (роялті), що виникають у Договірній Державі і сплачуються резиденту другої Договірної Держави, підлягають оподаткуванню тільки в другій Договірній Державі, якщо цей резидент є фактичним власником роялті».
Згідно з пунктом 103.2 статті 103 Податкового кодексу України - особа (податковий агент) має право самостійно застосувати звільнення від оподаткування або зменшену ставку податку, передбачену відповідним міжнародним договором України на час виплати доходу нерезиденту, якщо такий нерезидент є бенефіціарним (фактичним) отримувачем (власником) доходу і є резидентом країни, з якою укладено міжнародний договір України.
Пунктом 103.3 статті 103 Податкового кодексу України передбачено, що «Бенефіціарним (фактичним) отримувачем (власником) доходу для цілей застосування пониженої ставки податку згідно з правилами міжнародного договору України до дивідендів, процентів, роялті, винагород щодо нерезидента, отриманих із джерел в Україні, вважається особа, що має право на отримання таких доходів.
При цьому бенефіціарним (фактичним) отримувачем (власником) доходу не може бути юридична або фізична особа, навіть якщо така особа має право на отримання доходу, але є агені номінальним утримувачем (номінальним власником) або є тільки посередником щодо такого доходу».
Відповідно до пп. 141.4.1. п. 141.4 ст. 141 Податкового Кодексу України - доходи, отримані нерезидентом із джерелом їх походження з України, оподатковуються в порядку і за ставками, визначеними цією статтею. Для цілей цього пункту такими доходами є: в) роялті.
Відповідно до пп. 141.4.2. п. 141.4 ст. 141 Податкового Кодексу України - резидент або постійне представництво нерезидента, що здійснюють на користь нерезидента або уповноваженої ним особи (крім постійного представництва нерезидента на території України) будь-яку виплату з доходу з джерелом його походження з України, отриманого таким нерезидентом від провадження господарської діяльності (у тому числі на рахунки нерезидента, що ведуться в національній валюті), утримують податок з таких доходів, зазначених у підпункті 141.4.1 цього пункту, за ставкою в розмірі 15 відсотків (крім доходів, зазначених у підпунктах 141.4.3-141.4.6 та 141.4.11 цього пункту) їх суми та за їх рахунок, який сплачується до бюджету під час такої виплати, якщо інше не передбачено положеннями міжнародних договорів України з країнами резиденції осіб, на користь яких здійснюються виплати, що набрали чинності.
Враховуючи вищенаведене, на порушення вимог пп. 103.2, пп.103.3 ст.103, пп. 141.4.1, п.п.141.4.2 п.141.4 ст.141 Податкового кодексу України від 2 грудня 2010 року № 2755-VI (із змінами і доповненнями), ПП « ОСОБА_18 » не утримало і не внесло до бюджету податок з доходів з джерелом його походження з України, отриманого нерезидентом ІНФОРМАЦІЯ_13 (United Arab Emirates) від провадження господарської діяльності в загальній сумі 56 629 724,55 грн. ( 377 531 497 грн. х 15%), що завдало збитків державі в особливо великих розмірах.
Таким чином, документи які знаходяться у володінні ПП « ОСОБА_5 » (код НОМЕР_1 ), а саме: договори (контракти) з додатками, специфікації до них, накладні, рахунки-фактури, платіжні доручення, акти виконаних робіт, акти взаємозвірки, сертифікати якості (відповідності) та оригінали інших бухгалтерських документів по фінансово-господарським взаємовідносинам між ПП « ОСОБА_5 » та ІНФОРМАЦІЯ_13 (Об'єднанні Арабські Емірати), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_20 » (код ЄДРОПУ НОМЕР_13 ), « ІНФОРМАЦІЯ_28 » / ІНФОРМАЦІЯ_33 ( ІНФОРМАЦІЯ_29 ), у тому числі:
-довідка підтвердження статусу податкового резидента ТАХ/14136/2014 від 20.07.2014 року;
-свідоцтво про статус податкового резидента ТАХ/18600/2015 від 26.07.2015 року;
-свідоцтво податкового резидента ТАХ/26522/2016 від 04.09.2016 року;
-договір комерційної концесії укладений з « ІНФОРМАЦІЯ_13 » від 02 січня 2014 року б/н та докуменів щодо його розірвання;
-картка рахунку НОМЕР_15 по контрагенту ОСОБА_14 за 2015-2016 рік;
-картка рахунку 632 по контрагенту Нур Бізнес Солюшнз за 1-е півріччя 2017 року;
-банківські виписки по валютному рахунку за період з 01.01.2015 по 30.06.2017;
-договір купівлі- продажу № 113 від 14 червня 2013 року, що посвідчує комплекс прав ІНФОРМАЦІЯ_13 (Об'єднанні Арабські Емірати) на володіння (ноу-хау), що являється предметом договору від 02 січня 2014 року б/н укладеного з ПП « ОСОБА_5 »;
-договір комерційної концесії б/н від 01.03.2012 з нерезидентом « ІНФОРМАЦІЯ_28 » ( ІНФОРМАЦІЯ_29 );
-документів що посвідчують комплекс прав « ІНФОРМАЦІЯ_28 » ( ІНФОРМАЦІЯ_29 ) на володіння (ноу-хау), що являється предметом договору комерційної концесії б/н від 01.03.2012 з нерезидентом « ІНФОРМАЦІЯ_28 » ( ІНФОРМАЦІЯ_29 ),
містять фактичні дані, на підставі яких можливо встановити наявність чи відсутність фактів та обставин, що мають значення для кримінального провадження та підлягають доказуванню, а саме: фінансово-господарські документи, які свідчать про факти діяльності підприємств, надають можливість встановлення хто саме діяв в інтересах вказаних субєктів хосподарювання, в який період здійснювалась діяльність, предмет, встановити відтиски печаток, підписів осіб, які складали вказані документи, а також підтвердити факти здійснення порушень законодавства.
Документи, до яких необхідно здійснити тимчасовий доступ, містять в собі фактичні дані, на підставі яких можливо встановити наявність чи відсутність фактів та обставин, що мають значення для кримінального провадження та підлягають доказуванню.
Фундаментальними доказами являються документ, які знаходяться у володінні ПП « ОСОБА_5 » (код НОМЕР_1 ), та які визначають суть фінансових операцій з ІНФОРМАЦІЯ_13 (Об'єднанні Арабські Емірати), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_20 » (код ЄДРОПУ НОМЕР_13 ), « ІНФОРМАЦІЯ_28 » / ІНФОРМАЦІЯ_33 (Великобританія), з метою проведення судово-економічної експертизи та подальшого експертного дослідження підписів, а також встановлення осіб, які підписували дані документи, так як у інший спосіб отримати документи органу досудового розслідування не можливо.
У відповідності до п.7 п.п.4 «Рішення координаційної наради з проблем судової експертизи при Міністерстві юстиції України» від 02 березня 2012 року проведення експертизи по копіям документів, а саме її висновок, формулюється виключно у вірогідній формі з відповідним обґрунтуванням, зокрема фактом відсутності оригіналу документа, тому у слідства виникає необхідність у безпосередньому вилучені саме оригіналів документів, а не їх копій.
Таким чином, у матеріалах кримінального провадження вбачається наявність достатніх підстав вважати, що вказані речі і документи мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у досудовому розслідуванні, а також те, що існує реальна загроза зміни або знищення відповідних документів, які перебувають у володінні ПП « ОСОБА_5 » (код НОМЕР_1 ), тому необхідно отримати тимчасовий доступ та можливість вилучити оригінали документів у ПП « ОСОБА_5 » (код НОМЕР_1 ) а саме документи, які відображають фінансові взаємовідносини з ІНФОРМАЦІЯ_13 (Об'єднанні Арабські Емірати), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_20 » (код ЄДРОПУ НОМЕР_13 ), « ІНФОРМАЦІЯ_28 » /VAC MANAGEMENT LIMITED/ (Великобританія), за період 2015 -2017 років.
Підставою вважати реальною загрозою зміни або знищення документів є те, що документи до яких виникла необхідність у доступі та вилученні, на даний час перебувають в розпорядженні службових осіб ПП « ОСОБА_5 » (код НОМЕР_1 ), які можуть мати причетність до вчинення даного кримінального правопорушення та з метою уникнення відповідальності можуть знищити, змінити, приховати докази, які мають істотне значення для даного кримінального провадження.
У судовому засіданні слідчий ОСОБА_3 підтримав клопотання та просив його задовольнити, окрім того зазначивши, що існує загроза зміни або знищення документів до яких надається доступ, а тому просив проводити розгляд клопотання без виклику особи, у володінні якої перебувають документи.
Враховуючи ту обставину, що наявні підстави вважати, що існує реальна загроза знищення або зміна документів до яких надається доступ, слідчий суддя вважає за необхідне розглянути клопотання без виклику особи, у володінні якої вони знаходяться на підставі ч. 2ст. 163 КПК України.
Вивчивши матеріали клопотання, суд вважає, що воно підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ч. 1 ст. 132 КПК України, визначено, що заходи забезпечення кримінального провадження застосовуються на підставі ухвали слідчого судді або суду, за винятком випадків, передбачених цим Кодексом.
Згідно з ч. 4 цієї ж статті передбачено, що для оцінки потреб досудового розслідування слідчий суддя або суд зобов'язаний врахувати можливість без застосованого заходу забезпечення кримінального провадження отримати речі і документи, які можуть бути використані під час судового розгляду для встановлення обставин у кримінальному провадженні.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 159 КПК України, тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та у разі прийняття відповідного рішення слідчим суддею, судом, вилучити їх (здійснити їх виїмку). Тимчасовий доступ до речей і документів здійснюється на підставі ухвали слідчого судді, суду.
Приймаючи до уваги вищевикладене та враховуючи, що дана інформація міститься лише у володінні у володінні ПП « ОСОБА_5 » (код НОМЕР_1 ), за адресою: АДРЕСА_1 і отримані документи, можуть бути використанні під час досудового розслідування кримінального провадження, як докази факту протиправних дій, за таких обставин, керуючись вимогами ст. ст. 132, 159, 163 КПК України, слідчий суддя,
Клопотання старшого слідчого з особливо важливих справ слідчого управління фінансових розслідувань Державної фіскальної служби ОСОБА_3 про тимчасовий доступ до речей і документів, які містять банківську таємницю, у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №32016100060000069 від 26 травня 2016 року, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч.3 ст. 212, ч.2 ст.205 КК України - задовольнити.
Надати старшому слідчому з ОВС першого відділу розслідування кримінальних проваджень слідчого управління фінансових розслідувань Головного управління ДФС у м.Києві ОСОБА_3 , або за його дорученням слідчим чи оперативним працівникам Державної фіскальної служби, у кримінальному провадженні №32016100060000069, тимчасовий доступ до оригіналів документів та можливість їх вилучення, які знаходяться у володінні ПП « ОСОБА_5 » (код НОМЕР_1 ), за адресою: АДРЕСА_1 , а саме: договорів (контрактів) з додатками, специфікації до них, накладні, рахунки-фактури, платіжні доручення, акти виконаних робіт, акти взаємозвірки, сертифікати якості (відповідності) та оригінали інших бухгалтерських документів по фінансово-господарським взаємовідносинам між ПП « ОСОБА_5 » та ІНФОРМАЦІЯ_13 (Об'єднанні Арабські Емірати), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_20 » (код ЄДРОПУ НОМЕР_13 ), « ІНФОРМАЦІЯ_28 » / ІНФОРМАЦІЯ_33 ( ІНФОРМАЦІЯ_29 ), у тому числі:
-довідка підтвердження статусу податкового резидента ТАХ/14136/2014 від 20.07.2014 року;
-свідоцтво про статус податкового резидента ТАХ/18600/2015 від 26.07.2015 року;
-свідоцтво податкового резидента ТАХ/26522/2016 від 04.09.2016 року;
-договір комерційної концесії укладений з « ІНФОРМАЦІЯ_13 » від 02 січня 2014 року б/н та докуменів щодо його розірвання;
-картка рахунку НОМЕР_15 по контрагенту ОСОБА_14 за 2015-2016 рік;
-картка рахунку 632 по контрагенту Нур Бізнес Солюшнз за 1-е півріччя 2017 року;
-банківські виписки по валютному рахунку за період з 01.01.2015 по 30.06.2017;
-договір купівлі- продажу № 113 від 14 червня 2013 року, що посвідчує комплекс прав ІНФОРМАЦІЯ_13 (Об'єднанні Арабські Емірати) на володіння (ноу-хау), що являється предметом договору від 02 січня 2014 року б/н укладеного з ПП « ОСОБА_5 »;
-договір комерційної концесії б/н від 01.03.2012 з нерезидентом « ІНФОРМАЦІЯ_28 » ( ІНФОРМАЦІЯ_29 );
-документів що посвідчують комплекс прав « ІНФОРМАЦІЯ_28 » (Великобританія) на володіння (ноу-хау), що являється предметом договору комерційної концесії б/н від 01.03.2012 з нерезидентом « ІНФОРМАЦІЯ_28 » ( ІНФОРМАЦІЯ_29 ), за період 2015-2017 років.
Строк дії ухвали не може перевищувати одного місяця з дня її постановлення.
Роз'яснити особі, у володінні якої знаходяться речі та документи, що у відповідності до ч. 1 ст. 166 КПК України, у разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів слідчий суддя, суд за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положеннями цього Кодексу з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів.
При виконанні даної ухвали слідчий, в порядку ч. 2 та ч. 3 ст. 165 КПК України, зобов'язаний пред'явити особі, у володінні якої знаходяться речі та документи її оригінал та вручити копію.
Ухвала оскарженню не підлягає, між тим відповідно до ст. 309 КПК України, може бути оскаржена в разі надання дозволу на тимчасовий доступ до речей і документів, яким дозволено вилучення речей і документів, які посвідчують користування правом на здійснення підприємницької діяльності, або інших, за відсутністю яких фізична особа - підприємець чи юридична особа позбавляються можливості здійснювати свою діяльність.
Слідчий суддя: ОСОБА_1 .