Постанова від 14.12.2017 по справі 697/2673/17

Справа № 697/2673/17

провадження № 2-а/697/172/2017

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14.12.2017 р. м. Канів

Суддя Канівського міськрайонного суду Льон О.М., розглянувши у скороченому порядку справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Канівського об'єднаного Управління пенсійного фонду України Черкаської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинення певних дій, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Канівського об'єднаного Управління пенсійного фонду України Черкаської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинення певних дій, посилаючись на те, що він являється особою потерпілою від наслідків аварії на ЧАЕС 4 категорії. З 31.12.2010 року йому призначено пенсію за віком на пільгових умовах із зниженням пенсійного віку згідно статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28 лютого 1991 року № 796-ХІІ, як особі, яка постійно проживала чи постійно працювала у зоні посиленого радіологічного контролю відповідно до статті 15 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 5 листопада 1991 року № 1788-ХІІ, що підтверджується пенсійним посвідченням серія ААЄ № 040521.

Після призначення пенсії він у 2017 році звернувся до Відповідача із заявою про перерахунок та виплату пенсії з її збільшенням на 1 % заробітку за кожен рік понад 18 з урахуванням середньомісячного заробітку, відповідно до ч. 2 ст. 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» починаючи з 01.06.2017, але Відповідачем відмовлено у перерахунку пенсії, про що надано лист Канівського об'єднаного управління ПФУ України в Черкаській області від 23.11.2017 № 420/К-10, чим порушив його права на соціальне забезпечення. Просить суд визнати протиправними дії Канівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області щодо відмови в проведенні перерахунку, нарахування та виплати йому пенсії з її збільшенням на 1% заробітку за кожен рік роботи понад мінімальний стаж 20 років відповідно до положень ч. 2 ст. 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», зобов'язати Канівське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Черкаській області провести перерахунок та виплату пенсії йому з 01.06.2017 із її збільшенням на 1% заробітку за кожен послідуючий рік роботи понад мінімальний стаж 20 років з урахуванням середньомісячного заробітку, розрахованого згідно ст. 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», відповідно до положень ч. 2 ст. 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»

Ухвалою судді від 08.12.2017 відкрито скорочене провадження. Копія ухвали направлена сторонам. Відповідачем в установлений строк надано заперечення на позов, згідно якого відповідач позов не визнав, просив суд відмовити у задоволенні адміністративного позову, мотивуючи тим, що позивачу призначено пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" із зменшенням пенсійного віку згідно ст. 55 Закону України " Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи ". Відповідно до норм Закону розмір пенсії залежить від тривалості страхового стажу й розміру отримуваної працівником заробітної плати, з якої було сплачено страхові внески до Пенсійного фонду. З 2011 року - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. Що більша тривалість страхового стажу та вищий розмір заробітної плати, тим вищий розмір пенсії. Законом України від 24.12.2015р. № 911VII "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" встановлено особливий порядок виплати пенсії працюючим пенсіонерам у 2016 році, а саме , передбачено, що особам, крім інвалідів І та II груп, інвалідів війни III групи та учасників бойових дій , осіб, на яких поширюється дія п.1 ст. 10 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту ", тимчасово у період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року у період роботи пенсія, розмір якої перевищує 150 відсотків прожиткового мінімуму, встановлено для осіб, які втратили працездатність, виплачується в розмірі 85% призначеного розміру, але не менше 150 відсотків прожиткового мінімуму встановленого для осіб, які втратили працездатність. Статтею 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" визначено, що громадянам, потерпілим внаслідок Чорнобильської катастрофи призначення та виплата пенсій здійснюється відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058) і цього Закону. Пунктом 16 розділу XV Закону № 1058 передбачено, що закони України та інші нормативно - правові акти застосовуються в частині, що не суперечить Закону № 1058, Позивач отримує пенсію за віком відповідно до Закону № 1058, стаття 28 якого визначає розмір доплати за понаднормативний стаж, а саме: за кожний повний рік страхового стажу понад 35 років чоловікам (якщо пенсію призначено після 01.10.2011) пенсія за віком збільшується на 1 відсоток розміру пенсії, обчисленої відповідно до статті 27 цього Закону, але не більш як на 1 відсоток розміру прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб. Виходячи з вищевикладеного, просить у задоволенні позову відмовити.

Суддя, оцінивши повідомлені позивачем обставини, вважає їх достатніми для прийняття рішення та в порядку, передбаченому ст. 183-2 ч.4 КАС України без виклику сторін в скороченому провадженні.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 є потерпілим від наслідків аварії на ЧАЕС 4 категорії, що підтверджується посвідченням НОМЕР_2 від 08.12.1992 року.

З 31.12.2010 позивачу було призначено пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» із зменшенням пенсійного віку згідно ст.55 Закону Української "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", що підтверджується довідкою відповідача від 23.11.2017 (а.с.11).

21.11.2017 роках позивач звертався до Канівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області із заявою про перерахунок та виплату пенсії з її збільшенням на 1% заробітку за кожен рік понад 20 років з урахуванням середньомісячного заробітку, розрахованого відповідно до ч.2 cт.56 Закону "України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

23.11.2017 року відповідачем відмовлено позивачу у перерахунку пенсії (а.с.11) з тих підстав, що пенсію обчислено за нормами чинного законодавства, підстави для перегляду доплати за понаднормовий стаж відсутні, оскільки положення Закону "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" стосуються лише права на пенсію, проте ст.55 даного Закону передбачає, що виплата пенсії проводиться згідно з Законом "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", статтею 28 якого передбачено, що пенсія за віком збільшується на 1 відсоток за кожний рік страхового стажу понад 25 років.

За матеріалами справи (а.с.11) вбачається, що загальний страховий стаж у позивача складає 38 рік 8 місяці 19 дні, доплата за понаднормовий стаж за 13 років в розмірі 188,76 грн. врахована до загального розміру його пенсії (1452,00*13%=188,76 грн.).

На думку позивача, згідно ч.2 ст.56 Закону України № 796-ХІІ понаднормовий стаж повинно бути обраховано, з основного розміру заробітку з подальшим додатком до пенсії 1 % за кожний рік роботи понад установлений стаж 20 років для чоловіків, але не вище за 75 % заробітку.

Як встановлено ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» визначено основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, умов проживання і трудової діяльності, соціального захисту потерпілого населення.

Відповідно до ч.2 ст.27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» за бажанням застрахованої особи частина розміру пенсії за віком за період страхового стажу, набутого до дня набрання чинності цим Законом, може бути визначена відповідно до раніше діючого законодавства, а частина розміру пенсії за період страхового стажу, набутого після набрання чинності цим Законом, - відповідно до цього Закону.

Тобто, цією нормою надано право обирати умови, норми та порядок пенсійного забезпечення, які встановлені загальним Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» або спеціальним Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Для громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, визначений пільговий порядок обчислення стажу роботи, який надає право для отримання пенсії.

Як встановлено ч.2 ст.56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», право на пенсію в повному розмірі мають громадяни, віднесені до категорії 1, 2, 3, 4, за умови стажу роботи не менш як: чоловіки 20 років, жінки 15 років, із збільшенням пенсії на 1 % заробітку за кожний рік роботи понад встановлений цим пунктом стаж, але не вище 75 % заробітку, а громадянам, які відпрацювали за списком №1, чоловіки 10 років і більше, жінки 7 років 6 місяців і більше - не вище 85 % заробітку.

Відповідно до абз.2 ч.1 ст.28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» за кожний повний рік страхового стажу понад 35 років чоловікам і 30 років жінкам пенсія за віком збільшується на 1 % розміру пенсії, обчисленої відповідно до статті 27 цього Закону, але не більш як на 1 % мінімального розміру пенсії за віком, зазначеного в абзаці першому цієї частини.

При цьому, для громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, ця розрахункова величина має пільговий характер і визначена в ч.2 ст. 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» як сума заробітку за кожний рік роботи понад установлений цим пунктом стаж роботи.

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» пенсія - щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її інвалідом, або отримують члени її сім'ї у випадках, визначених цим Законом.

Частиною 2 статті 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» за бажанням застрахованої особи частина розміру пенсії за віком за період страхового стажу, набутого до дня набрання чинності цим Законом, може бути визначена відповідно до раніше діючого законодавства, а частина розміру пенсії за період страхового стажу, набутого після набрання чинності цим Законом, - відповідно до цього Закону.

З аналізу вищевикладених норм вбачається, що особи мають право самостійно обирати умови, норми та порядок пенсійного забезпечення.

Судом встановлено, підтверджено матеріалами пенсійної справи, що позивачу було призначено пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» із зменшенням пенсійного віку згідно ст.55 Закону Української "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", що підтверджується довідкою відповідача від 23.11.2017 (а.с.11).

Позивач фактично обрав умови, норми та порядок пенсійного забезпечення, встановлені спеціальним Законом, а саме Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», що, зокрема підтверджується заявою позивача від 21.11.2017.

Таким чином, позивачу, якому призначена пенсія на підставі Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» перерахунок пенсії має здійснюватися за кожний повний рік стажу роботи понад установлений для них мінімальний трудовий стаж для призначення пенсії (15 років для жінок і 20 для чоловіків) шляхом збільшення пенсії на 1% заробітку за рік.

Оскільки позивач просив здійснити перерахунок призначеної йому пенсії з урахуванням норм Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», у відповідача не було правових підстав керуватися нормами Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» без врахування пільг, встановлених Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» при вирішенні питань правомірності обчислення розміру понаднормового стажу позивача. Така ж сама правова позиція викладена в ухвалах Вищого адміністративного суду України від 17.02.2016 та від 07.07.2016 у справах № 162/820/15-а (К/800/49010/15) та № 162/628/15-а (К/800/41158/15).

Згідно з постановою колегії суддів Судової палати в адміністративних справах Верховного Суду України від 07 липня 2015 року по справі № 21-727а/15 встановлено право громадян на пенсію в повному розмірі, які віднесені до 1, 2, 3, 4 категорій потерпілих від наслідків Чорнобильської катастрофи, за умови стажу роботи не менш як: чоловіки 20 років, жінки 15 років, із збільшенням пенсії на 1 % заробітку за кожний рік роботи понад встановлений ч. 2 ст. 56 Закону № 796-ХІІ, але не вище 75 % заробітку. У зв'язку з цим для громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, порядок обчислення стажу роботи має пільговий характер та визначений ч. 2 ст. 56 Закону № 796-ХІІ.

Згідно ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» - перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п'ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа. Документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.

Дослідивши обставини справи, проаналізувавши вищезначені правові норми, суд приходить до висновку, що викладені в позовній заяві вимоги позивача є обгрунтованими та підлягають задоволенню в межах шестимісячного строку відповідно до ст. 99 КАС України.

З урахування викладеного, суд приходить до висновку про протиправність відмови відповідача у перерахунку пенсії та наявність підстав для задоволення позову. Разом з цим, порядок перерахунку пенсій Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» не встановлений, що, на думку суду є підставою для застосування аналогії закону, на підставі ч. 7 ст. 9 КАС України.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 11, 69-71, 99, 100, 122, 160, 162,163, 186, 256 КАС КАС України суд,

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити.

Визнати протиправними дії Канівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області щодо відмови в проведенні перерахунку, нарахування та виплати ОСОБА_1 пенсії з її збільшенням на 1% заробітку за кожен рік роботи понад мінімальний стаж 20 років відповідно до положень ч. 2 ст. 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Зобов'язати Канівське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Черкаській області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, з 01.06.2017 року із її збільшенням на 1% заробітку за кожен рік роботи понад мінімальний стаж 20 років з урахуванням середньомісячного заробітку, розрахованого згідно ст. 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», відповідно до положень ч. 2 ст. 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі Канівське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Черкаській області на користь ОСОБА_1 судовий збір сплачений останнім під час розгляду справи у суді в розмірі 640,00 грн.

Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення.

Уразі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Головуючий О . М . Льон