Ухвала від 14.12.2017 по справі 569/4485/17

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 грудня 2017 року м. Рівне

Колегія суддів судової палати з розгляду цивільних справ Апеляційного суду Рівненської області в складі суддів: Бондаренко Н.В., Григоренка М.П., Шимківа С.С.

секретар судового засідання: Москалик Т.В.

розглянула у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу представника позивача ОСОБА_1 - ОСОБА_2 на рішення Рівненського міського суду Рівненської області від 25 жовтня 2017 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Публічного акціонерного товариства "Рівнегаз", Товариства з обмеженою відповідальністю "Рівнегаз збут" про визнання недійсним рішення комісії ПАТ "Рівнегаз" з розгляду актів про порушення споживачами природного газу та зобов'язання ТзОВ "Рівнегаз збут" провести перерахунок об'ємів спожитого природного газу,

заслухавши суддю-доповідача, пояснення представників сторін, перевіривши матеріали справи, колегія суддів

ВСТАНОВИЛА:

Рішенням Рівненського міського суду Рівненської області від 25 жовтня 2017 року в задоволенні позову ОСОБА_1 до ПАТ "Рівнегаз", ТзОВ "Рівнегаз збут" про визнання недійсним рішення комісії ПАТ "Рівнегаз" з розгляду актів про порушення споживачами природного газу та зобов'язання ТзОВ "Рівнегаз збут" провести перерахунок об'ємів спожитого природного газу відмовлено.

В поданій на вказане рішення суду апеляційній скарзі представник позивача ОСОБА_1 - ОСОБА_2 покликається на його незаконність.

Вказує, що Акт про порушення №7 від 12.10.2016 року складений з численними порушеннями чинного законодавства України, а тому не може слугувати підставою для винесення рішення відповідною Комісією ПАТ "Рівнегаз" з розгляду актів про порушення споживачами природного газу вимог Кодексу газорозподільних систем від 25.10.2016 року про зміну режиму нарахування об'ємів природного газу для мешканців багатоквартирного житлового будинку по АДРЕСА_1.

В переліку порушень, передбаченому п.2 гл. 3 розділу XI Кодексу газорозподільних систем (у редакції станом на дату складання Акту про порушення та прийняття рішення відповідною комісією), внаслідок яких оператор ГРМ змінює встановлений режим нарахування об'ємів (обсягів) розподіленого природного газу споживачу відсутнє таке поняття, як "відмова від встановлення загальнобудинкового вузла обліку природного газу".

Крім того, як вбачається з листа ПАТ "Рівнегаз" від 8.11.2016р. за №Rv01.9-ЛВ-3870-1116 мешканцям будинку АДРЕСА_1, який також не обладнаний загально будинковим приладом обліку, оператором ГРМ застосовується гранична норма споживання 4,4 м. куб. газу на одну людину в місяць, а не 9,8 м. куб., як для мешканців будинку АДРЕСА_1, тому збільшуючи норми споживання природного газу для позивача ПАТ "Рівнегаз" умисно надав перевагу одним особам перед іншими.

Вважає безпідставною позицію відповідачів щодо відсутності порушення законних прав та інтересів позивача при прийнятті оскаржуваного рішення, оскільки рішення комісії ПАТ "Рівнегаз" від 25.10.2016 року прямо суперечить нормам Конституції України щодо забезпечення рівності громадян між собою, а відтак порушує право позивачів на рівність їх перед законом.

Просить рішення суду першої інстанції скасувати та ухвалити нове рішення, яким позовні вимоги задовольнити.

Апеляційна скарга підлягає відхиленню з наступних підстав.

Судом встановлено, що позивач ОСОБА_3 проживає у квартирі АДРЕСА_1.

Послуги з розподілу природного газу за вказаною адресою надаються ПАТ "Рівнегаз" споживачу ОСОБА_4 відповідно до умов Типового договору розподілу природного газу затвердженого постановою НКРЕКП від 30.09.2015 року №2494.

Послуги з постачання природного газу за адресою: АДРЕСА_1 надаються ТзОВ "Рівнегаз збут" споживачу ОСОБА_4 на умовах Типового договору постачання природного газу побутовим споживачам, затвердженого постановою НКРЕКП від 30.09.2015 року №2500.

Вказані обставини сторонами не заперечуються.

Відповідно до акту про порушення № 7 від 12.10.2016 року, складеного представниками ПАТ "Рівнегаз", в присутності представника мешканців житлового будинку за адресою АДРЕСА_1, ОСОБА_5 встановлено порушення Кодексу газорозподільних систем, а саме відмова від встановлення загальнобудинкового вузла обліку природного газу, яка проводиться за кошти ПАТ "Рівнегаз" відповідно до п. 5 глави 1 розділу X Кодексу газорозподільних систем, ст. 2 Закону України "Про забезпечення комерційного обліку природного газу" та ст. 18 Закону України "Про ринок природного газу". Також у акті зазначено, що комісія оператора ГРМ з розгляду цього акта буде проводити засідання 25.10.2016 року.

17.10.2016 року копію вказаного акту ПАТ "Рівнегаз" було направлено рекомендованим поштовим відправленням мешканцям будинку за адресою: АДРЕСА_1, в тому числі ОСОБА_4, що підтверджується реєстром рекомендованих листів.

25.10.2016 року комісією ПАТ "Рівнегаз" з розгляду актів про порушення споживачами природного газу вимог Кодексу газорозподільних систем за участю представника мешканців житлового будинку за адресою АДРЕСА_1 ОСОБА_5, розглянуто акт про порушення № 7 від 12.10.2016 року та вирішено змінити режим нарахування об'ємів природного газу побутовим споживачам, що проживають у житловому будинку за адресою: АДРЕСА_1 і не забезпечені індивідуальними лічильниками природного газу та з 1.11.2016 року фактичний об'єм спожитого природного газу по побутових споживачах за відповідний календарний місяць визначити за граничними об'ємами споживання природного газу населенням, визначеними у додатку 10 Кодексу газорозподільних систем.

Про зміну режиму нарахування об'ємів споживання природного газу споживачу ОСОБА_4 було повідомлено листом ПАТ "Рівнегаз" від 28.10.2016 року № Rv01.9-ЛВ- 3568-1016.

Таким чином, складений відповідачами акт є лише фіксацією порушення, і, у разі виникнення спору він буде наданий як доказ, який повинен оцінюватися судом відповідно до вимог статті 212 ЦПК України.

Пунктом 37 ст. 1 Закону України «Про ринок природного газу» від 9 квітня 2015 року № 329, який набрав чинності з 1 жовтня 2015 року (крім окремих його положень) споживач - фізична особа, фізична особа - підприємець або юридична особа, яка отримує природний газ на підставі договору постачання природного газу з метою використання для власних потреб, а не для перепродажу, або використання в якості сировини.

Відповідно до ст. 12 Закону України "Про ринок природного газу" постачання природного газу побутовим споживачам здійснюється на підставі типового договору, що затверджується Регулятором та оприлюднюється в установленому порядку.

Згідно умов Типового договору постачання природного газу побутовим споживачам, затвердженого постановою НКРЕКП від 30.09.2015 року №2500, споживачем є фізична об'єкт якої підключений до газорозподільної системи оператора ГРМ.

Відповідно до ст.1 Кодексу газорозподільних систем побутовий споживач - споживач, що є фізичною особою та придбаває природний газ з метою використання для власних побутових потреб, у тому числі для приготування їжі, підігріву води та опалення своїх житлових приміщень, що не включає професійну та комерційну діяльність.

За наведеного, ОСОБА_3 не є побутовим споживачем природного газу у розумінні вищевказаних норм чинного законодавства, оскільки договір про розподіл чи постачання природного газу до квартири АДРЕСА_1 укладений між відповідачами та ОСОБА_4, а не ОСОБА_1

Крім того, на момент розгляду цієї справи, подача природного газу відповідачами до квартири АДРЕСА_1 не припинялась, до суду вони із позовом до позивача з приводу стягнення відповідних збитків не зверталися, що визнається сторонами та відповідно до вимог ч.1 ст.61 ЦПК України, не підлягає доказуванню. В матеріалах справи відсутні будь-які докази того, що позивач проживає у вказаній квартирі і саме він несе витрати по оплаті послуг газопостачання до квартири за встановленими граничними об'ємами спожитого природного газу.

Крім цього, колегія суддів вважає, що визнання рішення комісії з розгляду актів про порушення споживачами природного газу незаконним та його скасування також не передбачено ст.16 ЦК України як спосіб захисту порушеного права, оскільки рішення комісії не встановлює для споживача будь-яких обов'язків, а носить рекомендаційний характер по оплаті нарахованих збитків.

Враховуючи наведене, суд першої інстанції обґрунтовано відмовив у задоволенні позовних вимог, оскільки позивачем не надано належних і допустимих доказів на підтвердження порушення, невизнання або оспорювання саме його суб'єктивного права.

Рішення суду постановлено з дотриманням норм матеріального і процесуального права, судом в повній мірі з'ясовано обставини, що мають значення для справи, доводи апеляційної скарги правильності висновків суду не спростовують, а тому колегія суддів не знаходить підстав для його скасування.

Керуючись ст.ст. 303, 307, 309, 313, 314, 315, 317, 319, 323-325 Цивільного процесуального кодексу України, колегія суддів

УХВАЛИЛА:

Апеляційну скаргу представника позивача ОСОБА_1 - ОСОБА_2 відхилити.

Рішення Рівненського міського суду Рівненської області від 25 жовтня 2017 року залишити без змін.

Ухвала суду апеляційної інстанції набирає законної сили з моменту проголошення, та може бути оскаржена в касаційному порядку безпосередньо до Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних та кримінальних справ протягом двадцяти днів з дня набрання нею законної сили.

Судді: Бондаренко Н.В.

Григоренко М.П.

Шимків С.С.