Україна
провадження № 2-а/361/519/17, cправа № 361/4902/17
05.12.2017
«05» грудня 2017 року м.Бровари Київської області
Броварський міськрайонний суд Київської області в складі:
головуючого - судді Василишина В.О.,
при секретарі - Деменковій Ю.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Броварського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області про визнання дій протиправними й зобов'язання вчинити певні дії,
У серпні 2017 року ОСОБА_1 звернулася до суду із даним позовом, в якому просила: визнати протиправною відмову Броварського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області нарахувати й виплатити їй пенсію на рівні не нижчому прожиткового мінімуму, встановленого законом; зобов'язати Броварське об'єднане управління Пенсійного фонду України Київської області провести їй перерахунок пенсії із підвищенням до розміру прожиткового мінімуму на одну особу в розрахунку на місяць для осіб, які втратили працездатність й провести відповідні виплати, починаючи з 01 вересня
2015 року з урахуванням раніше виплачених сум, врахувавши, що розмір виплаченої їй пенсії не може бути нижчим від прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.
В обґрунтування вимог вказується про те, що позивач перебуває на обліку у Броварському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Київської області та отримує пенсію за віком у мінімальному розмірі - 1 014 грн. 92 коп., розраховану відповідно до Закону України «Про обов'язкове державне пенсійне страхування». З 01 вересня 2015 року збільшено прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць для осіб, які втратили працездатність до 1 074 грн. 00 коп. Відповідно до Закону України «Про державний бюджет України на 2016 рік» задекларовано новий рівень прожиткового мінімуму. Разом з тим, пенсія позивача залишилася на рівні 1 014 грн. 92 коп., тобто у розмірі меншому ніж встановлено законодавством прожитковий мінімум для непрацездатних осіб.
Листом від 27 лютого 2017 року Броварське об'єднане управління Пенсійного фонду України Київської області відмовило позивачу у перерахунку та виплаті пенсії в розмірі мінімального прожиткового рівня для непрацездатних осіб, мотивуючи свою відмову тим, що розмір пенсії позивача, починаючи з 01 серпня 2015 року залишається на рівні 949 грн. Разом з тим, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 26 березня 2008 року
№ 265 «Про деякі питання пенсійного забезпечення громадян» здійснюється щомісячна доплата адресної допомоги. Позивач вважає дану відмову протиправною, оскільки розмір її пенсійних виплат є меншим, ніж встановлений законом розмір прожиткового мінімуму для осіб, що втратили працездатність.
У судове засідання позивач ОСОБА_1 не з'явилася, 14 вересня 2017 року направила до суду заяву про розгляд справи у її відсутність, в якій також вказала, що позовні вимоги підтримує у повному обсязі.
Представник відповідача Броварського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області - Музиченко І.О. у судовому засіданні позовні вимоги не визнала, просила суд відмовити у їх задоволенні.
Вислухавши заперечення представника відповідача, дослідивши письмові матеріали справи, суд встановив такі факти та відповідні їм правовідносини.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 є пенсіонером, з 14 листопада 2012 року перебуває на обліку у Броварськомуоб'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Київської області, отримує пенсію за віком зі зниженням пенсійного віку (Список № 2), розмір якої обчислений відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» у розмірі - 1 014 грн. 92 коп.
22 лютого 2017 року позивач звернулась до пенсійного органу із заявою про здійснення перерахунку пенсії та виплатити їй різницю між прожитковим мінімумом для осіб, які втратили працездатність та виплаченою йому пенсію за період з 01 вересня 2015 року.
Проте, листом від 27 лютого 2017 року № 174/Л-01 Броварське об'єднане управління Пенсійного фонду України Київської області відмовило у перерахунку пенсії. Також, у відповіді стверджується, що пенсія призначена і виплачується згідно з вимогами чинного законодавства. (а.с.12).
Позивач вважаючи такі дії протиправними, а відмову необґрунтованою, а свої законні права порушеними звернувся з даним позовом до суду.
Спірні правовідносини, що склались між сторонами, регулюються Конституцією України, Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», який визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.
Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Стаття 46 Конституції України закріплює право громадян на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
У статті 92 Конституції України визначено, що виключно законами України визначаються зокрема, основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення (пункт 6 ).
Згідно з частиною першою статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 35 років, а у жінок 30 років страхового стажу встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.
За наявності страхового стажу меншої тривалості, ніж передбачено частиною першою цієї статті, пенсія за віком встановлюється в розмірі, пропорційному наявному страховому стажу, виходячи з мінімального розміру пенсії за віком.
Мінімальний розмір пенсії за віком, встановлений абзацом першим частини першої цієї статті, застосовується виключно для визначення розмірів пенсій, призначених згідно з цим Законом.
Згідно зі статтею 7 Закону України «Про державний бюджет України на
2015 рік» встановлено прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність: з 1 січня 2015 року - 949 гривень, з 1 вересня - 1074 гривні.
Відповідно до статті 7 Закону України «Про державний бюджет України на 2016 рік» встановлено прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність: з 1 січня 2016 року - 1074 гривні, з 1 травня - 1130 гривень, з 1 грудня - 1208 гривень.
Згідно зі статтею 7 Закону України «Про державний бюджет України на
2017 рік» встановлено прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність: з 1 січня 2017 року - 1247 гривень, з 1 травня - 1312 гривень, з 1 грудня - 1373 гривні.
Частиною третьою статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, підвищується розмір пенсії, обчислений відповідно до статті 28 цього Закону (крім пенсіонерів, які працюють (провадять діяльність, пов'язану з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування). Перерахунок пенсії проводиться з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму.
Постановою Кабінету Міністрів України від 26 березня 2008 року № 265 «Деякі питання пенсійного забезпечення громадян» визначено, що у разі, коли щомісячний розмір пенсійних виплат, державної соціальної допомоги особам, які не мають права на пенсію, та інвалідам, крім осіб, зазначених у пункті 1 цієї постанови (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, сум індексації та інших доплат, встановлених законодавством, крім пенсій за особливі заслуги перед Україною), не досягає 949 гривень, таким особам надається щомісячна державна адресна допомога у сумі, що не вистачає до зазначеного розміру.
З наведеного вбачається, що відповідачем позивачу призначена та виплачується пенсія в порядку та у розмірі, що передбачений Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з урахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від
26 березня 2008 року № 265 «Деякі питання пенсійного забезпечення громадян» та розмір пенсійних виплат, які проводяться позивачу.
Як вбачається із матеріалів справи, ОСОБА_1 перебуває на обліку у відповідача та отримує пенсію за віком (робота за Списком № 2), призначену відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Загальний страховий стаж роботи позивача складає 24 роки 5 місяців, що підтверджується матеріалами пенсійної справи.
У зв'язку із збільшенням прожиткового мінімуму позивачу до пенсії встановлено доплату до прожиткового мінімуму та щомісячну державну адресну допомогу у сумі, що не вистачає до зазначеного розміру.
Розмір пенсії позивача станом на 01 вересня 2017 року складає - 1 067 грн. 82 коп. і має такі складові: - 707 грн. 39 коп. - розмір пенсії за віком; 366 грн. 43 коп. - доплата до прожиткового мінімуму пропорційно наявному загальному стажу.
Враховуючи те, що розмір страхового стажу позивача є меншим ніж передбачено частиною першою статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» суд вважає, що ОСОБА_1 не має права на отримання пенсії у розмірі прожиткового мінімуму, тому пенсія призначена та виплачується відповідачем у відповідності до норм чинного законодавства.
Аналогічна правова позиція була викладена в ухвалі Вищого адміністративного суду України від 15 травня 2017 року у справі № 712/13069/16-а (К/800/16451/17), від 03 жовтня 2017 року справа №759/13213/16-а (К/800/20431/17).
Враховуючи наведені обставини, суд приходить до висновку про відмову у задоволенні даного позову.
Керуючись статтями 159 - 163 КАС України, Броварський міськрайонний суд Київської області,
У задоволенні позову - відмовити.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Броварський міськрайонний суд Київської області шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення. При відкладенні складення постанови суду в повному обсязі на строк, який не може бути більшим ніж п'ять днів з дня закінчення розгляду справи, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя В.О.Василишин