справа № 361/7640/17
провадження № 2-а/361/730/17
13.12.2017
Постанова
Іменем України
13 грудня 2017 року Броварський міськрайонний суд Київської області в складі:
судді - Сердинського В.С.
при секретарі - Латенко Л.П.
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Управління Державної міграційної служби України в Київській області в особі Броварського районного відділу Управління Державної міграційної служби України в Київській області до громадянки Російської Федерації ОСОБА_2 про затримання та примусове видворення з України,
У грудні 2017 року Управління Державної міграційної служби України в Київській області в особі Броварського районного відділу Управління Державної міграційної служби України в Київській області звернулося з позовом до громадянки Російської Федерації ОСОБА_2 про затримання та примусове видворення з України.
Позовна заява обґрунтована тим, що 13 грудня 2017 року під час проведення цільових профілактичних заходів з нагляду та контролю за виконанням законодавства в міграційній сфері в місті Бровари Київської області по бул. Незалежності 3, співробітниками Відділу організації запобігання нелегальній міграції, реадмісії та видворення УДМС України в Київській області спільно з співробітниками Броварського ВП ГУ НП України в Київській області, була виявлена громадянка Російської Федерації, ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, яка перебуває на території України без наявних законних підстав та документів, які б надавали право законного перебування їй на території України на визначений термін.
В результаті проведення перевірки наявних у відповідача документів встановлено, що громадянка Російської Федерації ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, знаходиться на території України без будь-яких законних підстав, які б надавали право останній знаходитись на території України на законних підставах.
Посилаючись на викладене, позивач просив суд затримати та примусово видворити з України громадянку Російської Федерації ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, паспортний документ НОМЕР_1.
В судовому засіданні представник позивача Броварського районного відділу Управління Державної міграційної служби України в Київській області Задорожний С.Ю. підтримав заявлені позовні вимоги та просив суд про їх задоволення у повному обсязі.
В судовому засіданні відповідач громадянка Російської Федерації ОСОБА_2 заявлені позовні вимоги визнала. Відповідач визнала, що перебуває на території України нелегально, проти примусового її видворення із території України не заперечувала, зазначала, що вже придбала квиток до Російської Федерації, м. Москва.
Судом встановлено, що 11 червня 2017 року в приміщенні Броварського ВП ГУНП в Київській області виявлено громадянку Російської Федерації ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, яка перебуває на території України з 06 квітня 2014 року з порушенням чинного законодавства, ухиляється від виїзду за межі України після закінчення терміну перебування та працювала без дозволу на працевлаштування, про що 11 червня 2017 року складено протокол про адміністративне правопорушення.
Зі слів та пояснень громадянки Російської Федерації ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, встановлено, що відповідач прибула на територію України в квітні 2014 року до свого майбутнього чоловіка. 26 квітня 2014 року уклала шлюб з ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_2, але дій щодо легалізації свого перебування в Україні не вчинила, після чого зі своїм чоловіком розлучилася.
13 червня 2017 року працівниками Броварського РВ УДМС України в Київській області стосовно відповідача громадянки Російської Федерації ОСОБА_2 було складено адміністративний протокол за ч. 1 ст. 203 КУпАП, та прийнято рішення про примусове повернення з України із забороною в'їзду в Україну строком на 3 роки до 13 червня 2020 року та зобов'язано покинути території України у термін до 13 липня 2017 року.
Громадянка Російської Федерації ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, заявила, що українську мову розуміє та не потребує перекладача, також вільно володіє російською мовою.
Згідно листа Головного центру обробки спеціальної інформації Державної прикордонної служби України за вх.№1574 від 01 вересня 2017 року, відомостей про перетинання державного кордону України громадянкою Російської Федерації ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, в базі даних не виявлено.
Таким чином, рішення головного спеціаліста Броварського районного відділу УДМС України в Київській області Цигічко С.П., затвердженим начальником Броварського районного відділу УДМС України в Київській області Петрик Л.В., від 13 червня 2017 року про примусове повернення за межі України громадянки Російської Федерації ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, останньою не виконано.
Відповідно до статей 21, 26 Конституції України, усі люди є вільні і рівні у своїй гідності та правах. Права і свободи людини є невідчужуваними та непорушними. Іноземці та особи без громадянства, що перебувають в Україні на законних підставах, користуються тими самими правами і свободами, а також несуть такі самі обов'язки, як і громадяни України, - за винятками, встановленими Конституцією, законами чи міжнародними договорами України. Іноземцям та особам без громадянства може бути надано притулок у порядку, встановленому законом.
Відповідно до пунктів 7, 14 частини першої статті 1 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» від 22 вересня 2011 року № 3773-VI (далі - Закон України від 22 вересня 2011 року № 3773-VI), іноземці та особи без громадянства, які перебувають на території України на законних підставах, це - іноземці та особи без громадянства, які в установленому законодавством чи міжнародним договором України порядку в'їхали в Україну та постійно або тимчасово проживають на її території, або тимчасово перебувають в Україні. Нелегальним мігрантом є - іноземець або особа без громадянства, які перетнули державний кордон поза пунктами пропуску або в пунктах пропуску, але з уникненням прикордонного контролю і невідкладно не звернулися із заявою про надання статусу біженця чи отримання притулку в Україні, а також іноземець або особа без громадянства, які законно прибули в Україну, але після закінчення визначеного їм терміну перебування втратили підстави для подальшого перебування та ухиляються від виїзду з України.
Частинами другою й третьою статті 3 Закону України від 22 вересня 2011 року № 3773-VI передбачено, що іноземці та особи без громадянства, які перебувають під юрисдикцією України, незалежно від законності їх перебування, мають право на визнання їх правосуб'єктності та основних прав і свобод людини. Іноземці та особи без громадянства зобов'язані додержуватися Конституції та законів України, інших нормативно-правових актів, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей, інтереси суспільства та держави.
Згідно із статтею 9 Закону України від 22 вересня 2011 року № 3773-VI, іноземці та особи без громадянства в'їжджають в Україну за наявності визначеного цим Законом чи міжнародним договором України паспортного документа та одержаної у встановленому порядку візи, якщо інше не передбачено законодавством чи міжнародними договорами України. Це правило не поширюється на іноземців та осіб без громадянства, які перетинають державний кордон України з метою визнання їх біженцями або особами, які потребують додаткового або тимчасового захисту чи отримання притулку.
Статтею 23 Закону України від 22 вересня 2011 року № 3773-VI визначено, що нелегальні мігранти та інші іноземці та особи без громадянства, які вчинили злочин, адміністративні або інші правопорушення, несуть відповідальність відповідно до закону.
За змістом статті 26 Закону України від 22 вересня 2011 року № 3773-VI, іноземець або особа без громадянства можуть бути примусово повернуті в країну походження або третю країну, якщо їх дії порушують законодавство про правовий статус іноземців та осіб без громадянства або суперечать інтересам забезпечення національної безпеки України чи охорони громадського порядку, або якщо це необхідно для охорони здоров'я, захисту прав і законних інтересів громадян України за рішенням центрального органу виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції, з подальшим повідомленням протягом 24 годин прокурору про підстави прийняття такого рішення. Іноземець або особа без громадянства зобов'язані самостійно залишити територію України у строк, зазначений у рішенні про примусове повернення. Контроль за правильним і своєчасним виконанням рішення про примусове повернення іноземця або особи без громадянства здійснюється органом, що його прийняв. З метою контролю за виконанням іноземцем та особою без громадянства рішення про примусове повернення службові особи центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері міграції, можуть супроводжувати такого іноземця та особу без громадянства по території України.
Відповідно до статті 30 Закону України від 22 вересня 2011 року № 3773-VI, центральний орган виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції може лише на підставі винесеної за його позовом постанови адміністративного суду примусово видворити з України іноземця та особу без громадянства, якщо вони не виконали в установлений строк без поважних причин рішення про примусове повернення або якщо є обґрунтовані підстави вважати, що іноземець або особа без громадянства ухилятимуться від виконання такого рішення, крім випадків затримання іноземця або особи без громадянства за незаконне перетинання державного кордону України поза пунктами пропуску через державний кордон України та їх передачі прикордонним органам суміжної держави.
Дослідивши зібрані по справі докази, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню, оскільки у судовому засіданні встановлено, що громадянка Російської Федерації ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, перебуває на території України без законних підстав. У відповідача є паспортний документ НОМЕР_1, який посвідчує її особу та проїзний документ серії ВВ №225599 для повернення у країну походження в Російську Федерацію.
При цьому, судом береться до уваги те, що у цій справі не встановлено щодо громадянки Російської Федерації ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, тих підстав, за яких іноземні громадяни та особи без громадянства не можуть бути примусово видворені за межі країни (статті 3, 5, 14 Загальної декларації прав людини, яка прийнята і проголошена резолюцією 217 А (ІІІ) Генеральної Асамблеї ООН від 10 грудня 1948 року, стаття 3 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, яка ратифікована Україною 17 липня 1997 року, стаття 31 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» від 22 вересня 2011 року № 3773-VI).
Згідно із частиною другою статті 256 КАС України суд, який прийняв постанову, за заявою осіб, які беруть участь у справі, або з власної ініціативи може ухвалою в порядку письмового провадження або зазначаючи це в постанові звернути до негайного виконання постанову про примусове видворення іноземця чи особи без громадянства.
Керуючись статтями 18, 162, 183-7, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, Броварський міськрайонний суд Київської області,
Позов задовольнити.
Затримати та примусово видворити з України громадянку Російської Федерації ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, паспортний документ НОМЕР_1.
Постанова суду підлягає негайному виконанню.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Броварський міськрайонний суд Київської області шляхом подання апеляційної скарги протягом п'яти днів з дня її проголошення.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя Сердинський В. С.