Постанова від 20.11.2017 по справі 357/12726/17

Справа № 357/12726/17

2-а/357/1009/17

Категорія 90

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 листопада 2017 року cуддя Білоцерківського міськрайонного суду Київської області Кошель Б. І. , розглянувши в порядку скороченого провадження в місті Білій Церкві справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Білоцерківського об"єднаного Управління Пенсійного фонду України Київської області, третя особа: Узинська міська рада Білоцерківського району Київської області про визнання відмови протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

Позивачка ОСОБА_1 звернулась до Білоцерківського міськрайонного суду Київської області із адміністративним позовом до Білоцерківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області про визнання відмови протиправними та зобов'язання вчинити певні дії. Позов мотивований тим, що ОСОБА_1 являється пенсіонеркою за віком. В серпні 2017 року вона звернулась до Білоцерківського ОУ ПФУ Київської області із заявою про перерахунок їй пенсії за віком та зарахування до стажу роботи часу догляду за потерпілою дитиною до досягнення нею 12-річного віку, відповідно до п. 13 ст. 30 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Однак, 21.08.2017 року позивачці було повідомлено про відмову в перерахунку пенсії у зв'язку із ненаданням відповідних документів, а саме ненадання оригіналу посвідчення дитини, яка потерпіла від Чорнобильської катастрофи. А тому позивачка просить суд визнати протиправною відмову Білоцерківського ОУ ПФУ Київської області у перерахунку їй пенсії та зарахування до стажу роботи часу догляду за потерпілою дитиною до досягнення нею 12-річного віку та зобов'язати зарахувати вказаний період до стажу роботи.

Відповідач направив до суду письмові заперечення на позов, просив відмовити в задоволенні позову, а тому суд на підставі ч.5 ст. 183-2 КАС України вважає за можливе розглянути дану справу.

Суд, вивчивши надані відповідачем Білоцерківським об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України Київської області заперечення на позов, прийшов до висновку про можливість ухвалення у справі законного судового рішення без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі, а тому на підставі ст. 183-2 КАС України справа розглянута в порядку скороченого провадження.

Суд, повно та всебічно з'ясувавши всі обставини, що мають значення для правильного вирішення справи та наддавши їм належну правову оцінку, встановив наступні обставини та відповідні їм правовідносини.

Так, судом встановлено, що 07.08.2017 року позивачка звернулась до Білоцерківського ОУ ПФУ Київської області із заявою про перерахунок їй пенсії за віком та зарахування до стажу роботи часу догляду за потерпілою дитиною до досягнення нею 12-річного віку, відповідно до п. 13 ст. 30 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». До заяви було додано копію посвідчення дитини, яка потерпіла від Чорнобильської катастрофи Серія НОМЕР_1, копію довідки виконавчого комітету Білоцерківської міської ради Київської області №312 від 14.06.2004 року та копію повідомлення управління соціального захисту населення Білоцерківської міської ради №1182 від 28.02.2017 року.

При вирішенні спору, суд виходить з наступного.

Відповідно до ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушення з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Відповідно до ст. 9 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого суд вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обовязковість яких надана Верховною Радою України.

Відповідно до п. 13 ст. 30 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» потерпілим дітям, зазначеним у пунктах 1-6 статті 27 цього Закону, та їх батькам надаються такі гарантовані державою компенсації та пільги: зарахування до стажу роботи одному з батьків часу догляду за потерпілою дитиною до досягнення нею віку 12 років.

Так, згідно п. 11 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою КМУ від 12.08.1993 року № 637 час догляду одного з батьків за потерпілою дитиною від Чорнобильської катастрофи до досягнення нею 12-річного віку встановлюється на підставі: свідоцтва про народження дитини або паспорта (у разі смерті дитини - свідоцтва про смерть); посвідчення дитини, яка потерпіла від Чорнобильської катастрофи або довідки про видачу такого посвідчення; заяви особи, яка звернулася за призначенням пенсії, про те, що ніхто з батьків не скористався пільгою, передбаченою пунктом 13 статті 30 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи"; документів про те, що до досягнення дитиною 12-річного віку один з батьків не працював. Документами, які підтверджують те, що до досягнення дитиною 3-річного віку мати не працювала, і те, що до досягнення дитиною 12-річного віку один з батьків не працював, є: виписка з трудової книжки; відомості про відсутність в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців фізичної особи - підприємця, отримані в порядку взаємного обміну інформацією; інформація із системи персоніфікованого обліку Пенсійного фонду України.

З матеріалів справи не вбачається, що позивачка подавала до Білоцерківського ОУ ПФУ Київської області документи, які б містили відомості про відсутність в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців інформації про державну реєстрацію фізичної особи - підприємця, зокрема, довідки з Білоцерківської ОДПІ та доказів того, що ніхто з батьків не скористався пільгою, передбаченою пунктом 13 статті 30 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", документів про те, що до досягнення дитиною 12-річного віку один з батьків не працював. Хоча, про необхідність їх подачі неодноразово повідомлялося позивачці у відповідях на звернення № 97/М-01 від 30.03.2017, № 148/М-01 від 28.04.2017, № 493/М-01 від 21.08.2017. Крім того про необхідність подачі документів, які зазначені у п. 11 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою КМУ від 12.08.1993 року № 637 звернено увагу ОСОБА_1 і в рішенні Білоцерківського ОУ ПФУ Київської області №3646 від 18.05.2017 року.

Посилання позивачки на копію посвідчення дитини, яка потерпіла від Чорнобильської катастрофи Серія НОМЕР_1, копію довідки виконавчого комітету Білоцерківської міської ради Київської області №312 від 14.06.2004 року та копію повідомлення управління соціального захисту населення Білоцерківської міської ради №1182 від 28.02.2017 року як єдиних документів, що можуть підтвердити час догляду за потерпілою дитиною, на думку суду, не відповідає нормам діючого законодавства, оскільки, в поданих документах не зазначено всі необхідні дані, передбачені п. 11 Порядку.

Відповідно до п. 2.23 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» документи, необхідні для призначення пенсії, можуть бути подані як в оригіналах, так і копіях, посвідчених нотаріально або адміністрацією підприємства, установи, організації, що подає документи заявника для призначення пенсії, чи органом, що призначає пенсію.

Документи про стаж, вік та заробітну плату подаються тільки в оригіналах. У разі якщо підтвердженням страхового стажу є трудова книжка, надається копія з неї, завірена адміністрацією підприємства, установи, організації за місцем останньої роботи або органом, що призначає пенсію.

Однак, в порушення вказаної норми, оригінал посвідчення дитини, яка потерпіла внаслідок Чорнобильської катастрофи або довідку про видачу такого посвідчення позивачкою до Управління надано не було.

Як вбачається з матеріалів справи ОСОБА_1 подала до Управління лише довідку Білоцерківської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №21 Білоцерківскої міської ради Київської області, про те, що списки учнів школи, які мали отримати посвідчення особи, потерпілої внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії Д були передані в Чорнобильський відділ Білоцерківського міськвиконкому, після того посвідчення серії НОМЕР_1 ОСОБА_4 було видано класним керівником ОСОБА_3, що підтверджується довідкою №29 від 10.03.2017 року.

Відповідно до ч. 2 ст. 71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Заперечуючи проти адміністративного позову відповідач довів належними доказами правильність оскаржуваного рішення в той час, як ОСОБА_1 не змогла довести заявлені позовні вимоги, а тому у задоволенні позову слід відмовити.

Отже, враховуючи все вище викладене, суд приходить до висновку, що належні підстави для зарахування ОСОБА_1 часу догляду за постраждалою від Чорнобильської катастрофи дитиною до досягнення нею 12-річного віку відсутні, тому що таке зарахування проводиться тільки у тому випадку, коли один з батьків, який доглядає за дитиною, не працевлаштований, тобто не має змоги набути трудового стажу для призначення пенсії. У разі, якщо особа є фізичною особою-підприємцем, вона вважається зайнятою, тобто має змогу забезпечити себе стажем для призначення пенсії у майбутньому (шляхом сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, з 2011 року - єдиного внеску), а тому підстави для задоволення позову відсутні.

На підставі викладеного та керуючись Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», п. 11 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою КМУ від 12.08.1993 року № 637, п. 2.23 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» ст. 2, 6, 9, 10, 11, 17, 69, 71, 104, 160, 163,183-2 КАС України , суд, -

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні позову відмовити.

Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Білоцерківський міськрайонний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя Б. І. Кошель