Постанова від 08.12.2017 по справі 522/18964/17

Справа № 522/18964/17

Провадження № 2а/522/1990/17

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 грудня 2017 року Приморський районний суд м. Одеси у складі:

головуючого - судді Чернявської Л.М.

при секретарі Прусс О.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі засідань суду в м. Одесі адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, третя особа ІНФОРМАЦІЯ_1 , про визнання дій противоправними та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

10 жовтня 2017 року позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом, у якому просить визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії з урахуванням грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації грошового забезпечення, грошової компенсації за невикористану відпустку, винагороди за тривалість безперервної військової служби та одноразової грошової допомоги при звільненні, які ним отримувалися за останні 24 місяці перед звільненням, та зобов?язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести перерахунок призначеної ОСОБА_1 пенсії в розмірі 89 % грошового забезпечення, з урахуванням до складу грошового забезпечення, додатково до врахованих при призначенні пенсії видів грошового забезпечення, сум грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації грошового забезпечення, грошової компенсації за невикористану відпустку, винагороди за тривалість безперервної військової служби та одноразової грошової допомоги при звільненні, з виплатою різниці в пенсії за минулий час за 12 місяців з дня подання додаткових документів та по день проведення перерахунку.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що йому було призначено пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». При призначенні пенсії до грошового забезпечення, з якого обчислено пенсію, не були враховані грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, індексація грошового забезпечення, грошова компенсація за невикористану відпустку, винагорода за тривалість безперервної військової служби та одноразова грошова допомога при звільненні. 25.09.2017 року позивач звернувся до відповідача з заявою про перерахунок пенсії із врахуванням вказаних видів грошового забезпечення. Однак відповідач рішенням від 09.10.2017 року відмовив в задоволенні заяви та у проведенні перерахунку пенсії. Не погоджуючись з даним рішенням відповідача, позивач звернувся до суду із зазначеним адміністративним позовом та просить його задовольнити.

Ухвалою судді Приморського районного суду міста Одеси від 11 жовтня 2017 року відкрито провадження по справі та призначено розгляд справи в скороченому провадженні. Відповідачем до суду надано письмові заперечення проти позовних вимог, а також клопотання про залучення третьої особи Одеський обласний військовий комісаріат.

Ухвалою суду від 03.11.2017 року з урахуванням заперечень та клопотання відповідача справу призначено до розгляду у відкритому судовому засіданні в загальному порядку та до участі у справі залучено в якості третьої особи Одеський обласний військовий комісаріат.

Сторони в судове засідання не з'явились, про дату і час судового засідання повідомлені належним чином. Представник позивача надав до суду заяву, якою позовні вимоги підтримав повністю, просив позов задовольнити та здійснити розгляд справи за його відсутності. Представник відповідача надав до суду заперечення проти позову, просив відмовити у задоволенні позову та проводити розгляд справи за його відсутності. Представник третьої особи надав до суду пояснення, в яких зазначив, що військовий комісаріат не має повноважень стосовно визначення грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача, та просив проводити розгляд справи за його відсутності.

Дослідивши матеріали справи в межах заявлених вимог і на підставі поданих доказів, суд вважає, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що позивач з 02.09.2011 року отримує пенсію за вислугу років в розмірі 89% грошового забезпечення відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Органом, що здійснює призначення, перерахунок та виплату пенсії позивачу, є Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області. Згідно протоколу Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області від 02.09.2011року за пенсійною справою №1501009397, та перерахунку пенсії від 01.05.2017, при обчисленні пенсії позивачу враховано наступні види грошового забезпечення: посадовий оклад 1358,00 грн, оклад за військовим званням 135,00 грн, процентна надбавка за вислугу років 597,20 грн, середньомісячна сума додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці перед звільненням, в тому числі надбавка за роботу з таємними документами 15%,надбавка за виконання особливо важливих завдань 50%, та премія 90%.

25.09.2017 року позивач звернувся до відповідача з заявою про перерахунок пенсії, додавши довідку від 20.04.2016 року № 267, видану Одеським обласним військовим комісаріатом, про виплачене йому грошове забезпечення перед звільненням, якою підтверджується отримання позивачем, крім врахованих під час призначення, і інших видів грошового забезпечення, а саме грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації грошового забезпечення, грошової компенсації за невикористану відпустку, винагороди за тривалість безперервної військової служби та одноразової грошової допомоги при звільненні. Відповіддю від 09.10.2017 року № 1254/К-11 відповідач відмовив у проведенні перерахунку пенсії, зазначивши, що проведення перерахунку пенсії на підставі довідок про грошове забезпечення чинним пенсійним законодавством не передбачене.

Відповідно до ч. 3 ст. 43 Закону України від 09.04.1992 року № 2262-XII «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (в редакції, чинній на час виникнення правовідносин) пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до п. 7 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 року № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їх сімей» (далі - постанова КМУ № 393) пенсії обчислюються з таких видів грошового забезпечення: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.

Основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їхніх сімей визначені Законом України від 20.12.1991 року № 2011-XII «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей»(далі - Закон №2011-XII). Військовослужбовцям у зв'язку з особливим характером військової служби, яка пов'язана із захистом Вітчизни, надаються визначені законом пільги, гарантії та компенсації. Згідно ч. 1 ст. 9 Закону № 2011-XII держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів. Частиною 2 цієї статті визначено, що до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення. Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.

Постановою Кабінету Міністрів України від 07.02.2007 року № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу» (далі - постанова КМУ № 1294) упорядковано структуру та умови грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та затверджено схеми посадових окладів і додаткових видів грошового забезпечення за категоріями військовослужбовців (пункт 3 цієї постанови). Умови, розмір та порядок виплати військовослужбовцям грошового забезпечення визначені постановою КМУ № 1294 та Інструкцією про порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, затвердженої наказом Міністра оборони України від 11.06.2008 року № 260(зареєстровано в Міністерстві юстиції України 14 липня 2008 року за № 638/15329; далі - Інструкція). Так, розмір грошової допомоги на оздоровлення визначається виходячи з посадового окладу, окладу за військовим званням та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (крім винагород та морського грошового забезпечення), на які військовослужбовець має право за займаною ним штатною посадою на день вибуття в щорічну основну відпустку (підпункт 3 пункту 5 постанови КМУ № 1294, підпункт 30.4 пункту 30 розділу ХХХ Інструкції).

Наведеними нормативними актами також регламентовано умови та порядок виплати військовослужбовцям матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, яка надається один раз на рік в розмірі, що не перевищує їх місячного грошового забезпечення. Розмір матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань встановлюється за рішенням Міністра оборони України виходячи з наявного фонду грошового забезпечення, передбаченого в кошторисі Міністерства оборони України (підпункт 3 пункту 5 постанови КМУ № 1294, підпункти 33.1, 33.3 пункту 33 розділу ХХХІІІ Інструкції).

Отже зазначені допомоги є одноразовими додатковими видами грошового забезпечення, які відповідно до ч. 2 ст. 9 Закону №2011-ХІІ відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців. Правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України визначає Закон України «Про індексацію грошових доходів населення», згідно зі статтею 1 якого індексація грошових доходів населення - це встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг. Тобто, індексація є частиною державної системи соціального захисту громадян, спрямованою на підтримання їх купівельної спроможності.

Згідно п. 1 ст. 10-1 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» військовослужбовцям, крім військовослужбовців строкової військової служби, надаються щорічні основні відпустки із збереженням грошового забезпечення. Відповідно до абз. 3 п. 14 ст. 10-1 вказаного Закону у рік звільнення військовослужбовців, крім військовослужбовців строкової військової служби, зі служби у разі невикористання ними щорічної основної або додаткової відпустки їм виплачується грошова компенсація за всі невикористані дні щорічної основної відпустки. Порядок виплати компенсації за невикористані дні щорічної основної відпустки встановлено пунктами 37.9 - 37.12 розділу XXXVII Інструкції. Тобто грошова компенсація за всі невикористані дні щорічної основної відпустки є виплатою збереженого грошового забезпечення військовослужбовцю за час відпустки, та належить до складу грошового забезпечення військовослужбовців. Винагорода за тривалість безперервної військової служби як додатковий вид грошового забезпечення встановлена додатком 25 постанови Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2007 року № 1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу", а порядок її виплати визначений пунктом 32.1 розділу ХХХІІ Інструкції.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, індексація грошового забезпечення, грошова компенсація за невикористану відпустку,винагорода за тривалість безперервної військової служби, з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців, з розміру якого обчислюється пенсія.

Такі висновки суду відповідають і правовій позиції, викладеній у постанові Верховного Суду України від 10.03.2015 року у справі №21-70а15.

Суд не погоджується з доводами відповідача щодо застосування до спірних правовідносин рішення Конституційного Суду України від 13.05.2015 року № 4-рп/2015, оскільки рішенням Конституційного Суду України № 4-рп/2015 вирішено питання виключно щодо перерахунку пенсій у зв?язку із введенням після їх призначення нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, тоді як в даному випадку позивач звернувся з вимогою врахування до складу грошового забезпечення, з якого йому обчислено пенсію, грошових виплат, які він фактично отримував під час проходження служби.

При цьому суд вважає, що вимоги позивача щодо перерахунку пенсії з урахуванням до складу грошового забезпечення одноразової грошової допомоги при звільненні не підлягають задоволенню.

Виплата військовослужбовцям одноразової грошової допомоги при звільненні передбачена статтею 15 Закону № 2011-ХІІ, а порядок її виплати визначено пунктами 38.1, 38.9 розділу XXXVIII Інструкції. Одноразова грошова допомога при звільненні,з огляду на умови, характер та обставини її виплати, не входить до додаткового грошового забезпечення, яке має враховуватися при обчисленні пенсії, оскільки має характер окремих гарантій держави щодо соціального захисту громадян, зокрема військовослужбовців. Одноразова допомога при звільненні не пов'язана з виконанням позивачем своїх службових обов'язків та отриманням за це грошової допомоги, а пов'язана саме з фактом звільнення зі служби.

Саме така правова позиція викладена і у постанові Верховного Суду України від 12.09.2017 року у справі №812/6733/13-а.

Відповідно до ч. 2 ст. 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» перерахунок пенсій, призначених особам, які мають право на пенсію за цим Законом, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Згідно з ч. 2 ст. 63 цього Закону, якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів. Пунктом 23 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 № 3-1, перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.

Таким чином, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області протиправно відмовлено позивачу у проведенні на підставі довідки Одеського обласного військового комісаріату від 20.04.2016 р. № 267 перерахунку пенсії з урахуванням отриманих у складі грошового забезпечення сум грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації грошового забезпечення, грошової компенсації за невикористану відпустку та винагороди за тривалість безперервної військової служби у відповідних розмірах, з яких справлялися єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Оскільки позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії та з наданням додаткового документу (довідки Одеського обласного військового комісаріату від 20.04.2016 р. № 267) 25.09.2017 року, він має право на перерахунок пенсії за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів, а саме з 25.09.2016 року, з виплатою різниці в пенсії за минулий час з 25.09.2016 року та по день фактичного проведення перерахунку.

Згідно з ч.1 ст.46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, з яким кореспондується обов?язок держави щодо його забезпечення. Реалізація цього обов?язку здійснюється органами державної влади відповідно до їх повноважень. Соціальний захист державою осіб, які мають право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом, охоплює комплекс заходів, які здійснює держава в межах її соціально-економічних можливостей.

Відповідно до ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Керуючись ст.ст. 94, 158 -163, 167 КАС України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 про визнання протиправними та зобов?язання вчинити певні дії задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо відмови ОСОБА_1 у проведенні перерахунку пенсії з урахуванням грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації грошового забезпечення, грошової компенсації за невикористану відпустку та винагороди за тривалість безперервної військової служби.

Зобов?язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести з 25.09.2016 року на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_2 від 20.04.2016 р. № 267 перерахунок призначеної ОСОБА_1 пенсії в розмірі 89 % грошового забезпечення, з урахуванням до складу грошового забезпечення, додатково до врахованих при призначенні пенсії видів грошового забезпечення, сум грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації грошового забезпечення, грошової компенсації за невикористану відпустку та винагороди за тривалість безперервної військової служби, з виплатою різниці в пенсії за минулий час з 25.09.2016 року та по день проведення перерахунку.

В іншій частині позовних вимог відмовити.

Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду, через Приморський районний суд міста Одеси, шляхом подачі апеляційної скарги на рішення суду протягом десяти днів з дня отримання копії.

Суддя Чернявська Л.М.

08.12.2017