Справа №522/17344/17
Провадження № 2-а/522/1901/17
14 грудня 2017 року Приморський районний суд м.Одеси у складі:
головуючого судді Кравчук Т.С.
при секретарі Антонецькому С.Л.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м.Одесі адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про зобов'язання прийняти рішення та вчинити дії,
ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом, який було уточнено, до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, в якому просить визнати бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо не проведення перерахунку ОСОБА_1 пенсії з 1 січня 2016 року відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» № 900 від 23.12.2015р., ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» № 988 від 11.11.2015р., протиправною, зобов'язати Головне Управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» № 900 від 23.12.2015р., ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» № 988 від 11.11.2015р., починаючи з 1 січня 2016 року без обмеження граничного розміру, стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду в Одеській області на користь ОСОБА_1 різницю суми між виплаченою пенсією та перерахованою з урахуванням видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських за період з 01.01.2016р. по 01.11.2017р. в сумі 80 117,40грн. (вісімдесят тисяч сто сімнадцять грн. 40 коп.), стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду в Одеській області на користь ОСОБА_1 витрати на правову допомогу в сумі 8 200,00грн. (вісім тисяч двісті грн.), стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду в Одеській області на користь ОСОБА_1, витрати по сплаті судового збору.
В судовому засіданні представник позивача у судовому засіданні позовну заяву підтримала та просила позов задовольнити.
Представник відповідача - Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області в судовому засіданні позов не визнав та просив у задоволенні позову відмовити з підстав викладених у запереченнях на позов.
Вислухавши пояснення представника позивача та представника відповідача, дослідивши матеріали справи, повно і всебічно з'ясувавши обставини справи, суд вважає, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 до виходу на пенсію працював на посаді старшого оперативного чергового Гніванського МВ УМВС України у Вінницькій області у званні майора міліції. З 25.10.2000р. він є пенсіонером, що підтверджується пенсійними посвідченнями №2036418659 та №80/10681, пенсійна справа № 101503019628. Згодом ОСОБА_1 переїхав до Одеси та зараз його пенсійна справа знаходиться у Головному управлінні Пенсійного Фонду України в Одеській області.
За преамбулою Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ. Національній поліції.
Таким чином, вказаний Закон розповсюджується на відносини щодо пенсійного забезпечення ОСОБА_1.
Відповідно до статті 10 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», обов'язок нарахування та виплати пенсій покладено на органи Пенсійного фонду.
Станом на 01.09.2017 року, ОСОБА_1 пенсія нараховується за вислугу років у розмірі 1 891,03 грн., що підтверджується повідомленням головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, про призначення пенсії віл 10.04.2017р.
Згідно з пунктом 15 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України «Про національну поліцію» перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.
Відповідно до частини третьої ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (у редакції Закону від 07 листопада 2015 року) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.
Постановою Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» № 988 від 11 листопада 2015р. встановлено грошове забезпечення поліцейських Національної поліції, яке складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премій та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Таким чином, збільшення грошового забезпечення поліцейських, яке за своїми складовими є ідентичним складовим колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, є безумовною підставою для перерахунку пенсії ОСОБА_1, як колишнього працівника міліції.
Відповідно до пункту 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 (далі - Порядок) Міністерство внутрішніх справ (далі - МВС) повідомляє у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України (далі - ПФУ) про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям. ПФУ зобов'язаний у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від МВС повідомити своїм головним управлінням в областях (далі і ГУ ПФУ) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку. ГУ ПФУ складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за встановленою формою та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
Згідно з п.3 Порядку на підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за встановленою формою та у місячний строк подають їх до ГУ ПФУ.
03.02.2017р. МВС надіслало повідомлення до ПФУ про підстави перерахування пенсії за № 1461/05/22-2017. ПФУ 28.03.2017р. надіслав повідомлення начальникам головних управлінь ПФУ у областях та м.Києві за №9493/02-23 з вимогою підготувати та надати ліквідаційним комісіям списки осіб, які мають право на перерахунок пенсії. ГУ ПФУ в Одеській області листом від 30.06.2017р. надіслало списки осіб, пенсії яких підлягають перерахуванню до ліквідаційних комісій ГУМВС України в Одеській області, що підтверджується відповіддю на звернення ОСОБА_1 від 13.07.2017р. за № 12708/03. Ліквідаційна комісія ГУМВС України в Одеській області 03.08.2017 передала довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 за №15030119628 до ГУ ПФУ в Одеській області, що підтверджується листом ГУ ПФУ в Одеській області від 10.08.2017 року за № 916/Г-11.
Виходячи з вищезазначеного, процедура перерахунку пенсії для рядового складу органів внутрішніх справ, до якого відноситься ОСОБА_1 була дотримана. Але до сьогоднішнього дня вказаний перерахунок не було здійснено.
10.08.2017р. ОСОБА_1 від Ліквідаційної комісії Головного управління МВС України в Одеській області була отримана відповідь, про те, що розмір грошового забезпечення для перерахування пенсії, станом на 01.01.2016р. складає 6132 грн. 10 коп. (з них посадовий оклад складає 2500 грн; Оклад за військовим званням - 2000 грн; 35% надбавка за стаж служби, що складає 1575 грн; 0.94% премії, які складають 57 грн. 10 коп.).
Відповідно до положення ч. 7 ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 року №2262-XII, згідно яких максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Тимчасово, по 31 грудня 2017 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 гривень.
Суд звертає увагу на те, що зміни у положення вказаної норми Закону внесені на підставі Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 06.12.2016 року №1774-VIII набрали чинності з 01.01.2017 року, і вказані зміни до Закону у встановленому порядку неконституційними не визнавались.
Отже, суд приходить до висновку, що позовні вимоги про зобов'язання органу пенсійного фонду провести спірний перерахунок пенсії без обмеження відповідним розміром не ґрунтується на нормах Закону, які є чинними на момент виникнення у позивача цього права.
Бездіяльність ГУ ПФУ в Одеській області щодо перерахунку та виплати пенсії у більшому розмірі з урахуванням розміру грошового забезпечення, яке складає 6132грн.10коп. є порушенням конституційних прав ОСОБА_1 на соціальний захист, що включає у себе право на забезпечення у старості згідно зі статтею 46 Конституції України, а також конституційного права на достойний життєвий рівень відповідно до статті 48 Конституції України.
Таким чином, позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають задоволенню з 15.03.2017 року в повному обсязі, щодо позовних вимог заявлених у період з 01.01.2016 року по 14.03.2017 року, то вони підлягають залишенню без розгляду на підставі нижченаведеного.
Згідно з ч. 1 та 2 ст. 99 КАС України адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами, для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Відповідно до ч. 1 ст. 100 КАС України адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд на підставі позовної заяви та доданих до неї матеріалів не знайде підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, про що постановляється ухвала.
Як вбачається з ч.1 ст. 102 КАС України пропущений з поважних причин процесуальний строк, встановлений законом, може бути поновлений, а процесуальний строк, встановлений судом, - продовжений судом за клопотанням особи, яка бере участь у справі. Отже, закон покладає на позивача, який пропустив строк звернення до суду з адміністративним позовом, обов'язок доведення наявності у нього поважних причин для його пропуску.
Позивач звернувся до адміністративного суду з позовом з порушенням 6-ти місячного строку, встановленого законом, та ним не було надано доказів, що підтверджують поважність причин пропуску строку звернення до суду.
Відповідно ч. 2 ст. 100 КАС України позовна заява може бути залишена без розгляду як на стадії вирішення питання про відкриття провадження в адміністративній справі без проведення судового засідання, так і в ході підготовчого провадження чи судового розгляду справи.
Враховуючи, що позивач звернувся з позовом 15.09.2017 року, а також необхідність застосування до спірних правовідносин положення ч.2 ст.99 КАС України, суд приходить до висновку, що позовні вимоги в частині зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести перерахунок і здійснити виплату позивачу пенсії, підлягають задоволенню, починаючи з 15.03.2017 року.
Щодо позовних вимог про стягнення різниці суми між виплаченою пенсією та перерахованою з урахуванням видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських в сумі 80 117,40грн.
Головне управління діє на підставі Положення про головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України 22.12.2014 № 28-2, яка зареєстрована в Міністерстві юстиції України 15 січня 2015 року (далі - Положення Ка 28-2). Так, відповідно до ч. 2 Положення X» 28-2 головне управління Фонду у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, указами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, іншими нормативно-правовими актами, а також постановами правління Фонду, у тому числі цим Положенням, та наказами Фонду.
Частина 4 Положення № 28-2 зазначає, що головне управління Фонду здійснює призначення (перерахунок) та виплату пенсій військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу та іншим особам (крім військовослужбовців строкової служби та членів їх сімей), які мають право на пенсію згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» від 09.04.1992 р. № 2262.
Таким чином, лише головне управління, як уповноважений орган, наділений відповідними функціями на розрахунок пенсії, і даними функціями суд не наділений, а тому зазначені вимоги задоволенню не підлягають.
Між ОСОБА_1 та ОСОБА_3 був укладений Договір про надання адвокатських послуг №А- 27/02 від 06.09.2017р., за яким ОСОБА_3 зобов'язується підготувати та подати позов до суду, а також надати іншу правову допомогу ОСОБА_1 в судовому процесі щодо захисту його прав. Гонорар ОСОБА_3 за вказаним договором складає 8 200,00грн.
Згідно ст.87 КАС України судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи. До витрат, пов'язаних з розглядом справи, належать витрати на правову допомогу.
За правилами ч.І ст.94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі.
Позивач доказів надання йому правової допомоги та відповідної оплати за цю допомогу, звіту про надання правової допомоги (зазначення скільки коштів пішло на складання позовної заяви, на правову консультацію щодо) згідно положень Закону України «Про граничний розмір компенсації витрат на правову допомогу у цивільних та адміністративних справах», суду надав, проте дані згідно яких було сплачено послуги адвоката не співпадають із заявленими, а саме відповідно до договору про надання адвокатських послуг вартість послуг складає 8 200,00 грн., в той час коли відповідно до квитанції було сплачено 8 000,00 грн., також в розрахунку про гонорару адвокату вказано, що адвокат приймав участь у судових засіданнях протягом 10 годин, що також не відповідає дійсності, таким чином суд критично відносить до наданого розрахунку гонорару адвоката, а відтак - стягнення заявлених судових витрат на правову допомогу задоволенню не підлягає.
Відповідно до ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових І службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
До адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.
Згідно ст. 17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно- правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.
Керуючись ст.ст.94, 159-163 КАС України, суд, -
Позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про зобов'язання прийняти рішення та вчинити дії - задовольнити частково.
Залишити без розгляду позовні вимоги ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про зобов'язання прийняти рішення та вчинити дії з 01.01.2016 року по 14.03.2017 року.
Визнати бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо не проведення перерахунку ОСОБА_1 пенсії з 15 березня 2017 року відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» № 900 від 23.12.2015р., ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» № 988 від 11.11.2015р., протиправною.
Зобов'язати Головне Управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» № 900 від 23.12.2015р., ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» № 988 від 11.11.2015р., починаючи з 15.03.2017 року.
Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду в Одеській області на користь ОСОБА_1, витрати по сплаті судового збору у розмірі 640 грн.
В задоволенні іншої частини позову відмовити.
Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана протягом десяти днів з дня її отримання. У разі подання апеляційної скарги постанова суду, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя 14.12.2017