Ухвала від 14.12.2017 по справі 826/14431/17

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1

УХВАЛА

про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі

14 грудня 2017 року м. Київ № 826/14431/17

Суддя Окружного адміністративного суду міста Києва Аверкова В.В., ознайомившись з позовною заявою та доданими до неї матеріалами

за позовом ОСОБА_1

до 1) Київської обласної ради;

2) Немішаївської селищної ради Бородянського району Київської області;

3) Бородянської районної державної адміністрації Київської області;

4) Міськрайонного Управління Держгеокадастру у Бородянському районі та м.

Буча;

5) Реєстраційної служби Бородянського районного управління юстиції

Київської області

третя особа ОСОБА_2

про визнання протиправними дій та бездіяльності, визнання протиправними та

скасування рішень,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з адміністративним позовом до Київської обласної ради, Немішаївської селищної ради Бородянського району Київської області, Бородянської районної державної адміністрації Київської області, Міськрайонного Управління Держгеокадастру у Бородянському районі та м. Буча, Реєстраційної служби Бородянського районного управління юстиції Київської області, третя особа - ОСОБА_2, в якому просить суд:

- визнати протиправною бездіяльність Київської обласної ради щодо нездійснення контролю за виділення у власність земельних ділянки ОСОБА_2 площею 0,0039 га для будівництва індивідуального гаража по АДРЕСА_1 з кадастровим номером НОМЕР_1;

- визнати протиправними дії Бородянської районної державної адміністрації Київської області (сектору містобудування та архітектури) щодо надання висновків про погодження проекту землеустрою від 01.09.2015 року №950/1та про наявні обмеження на використання земельних ділянок від 01.09.2015 року №950;

- визнати протиправними дії щодо погодження проекту землеустрою Управління Держземагенства У Бородянському районі Київської області щодо відведення ОСОБА_2 земельної ділянки площею 0,0039 га для будівництва індивідуального гаража по АДРЕСА_1 з кадастровим номером НОМЕР_1;

- визнати протиправними дії Немішаївської сільської ради Бородянського району Київської області щодо прийняття рішення сорок четвертої сесії шостого скликання Немішаївської сільської ради Бородянського району Київської області №44-VI від 05.10.2015 року про передачу у приватну власність ОСОБА_2 земельної ділянки площею 0,0039 га для будівництва індивідуального гаража по АДРЕСА_1 з кадастровим номером НОМЕР_1;

- визнати протиправними дії державного реєстратора Реєстраційної служби Бородянського районного управління юстиції Київської області щодо реєстрації права власності ОСОБА_2 на земельну ділянку площею 0,0039 га для будівництва індивідуального гаража по АДРЕСА_1 з кадастровим номером НОМЕР_1., зареєстроване Реєстраційною службою Бородянського районного управління юстиції Київської області, номер запису 12057553.

Відповідно до пункту 4 частини першої статті 107 Кодексу адміністративного судочинства України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи належить позовну заяву розглядати в порядку адміністративного судочинства.

Згідно з частиною першої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ. До адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.

Частиною першою статті 17 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що юрисдикція адміністративних судів поширюється на правовідносини, що виникають у зв'язку із здійсненням суб'єктом владних повноважень владних управлінських функцій, а також у зв'язку з публічним формуванням суб'єкта владних повноважень шляхом виборів або референдуму.

Пунктом 1 частини другої статті 17 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності;

Також, частиною другою статті 4 вказаного Кодексу передбачено, що юрисдикція адміністративних судів поширюється на всі публічно-правові спори, крім спорів, для яких законом встановлений інший порядок судового вирішення.

Відповідно до частини другої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.

Отже, до компетенції адміністративних судів належать спори фізичних чи юридичних осіб з органом державної влади, органом місцевого самоврядування, їхньою посадовою або службовою особою, предметом яких є перевірка законності рішень, дій чи бездіяльності цих органів (осіб) відповідно, прийнятих або вчинених ними при здійсненні владних управлінських функцій.

Як вбачається з позовної заяви, позивач оскаржує дії, бездіяльність відповідачів стосовно земельної ділянки, яка передана та на даний час перебуває у власності ОСОБА_2

Відповідно до частини першої статті 15 Цивліьного процесуального кодексу України, суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи щодо захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів, що виникають із цивільних, житлових, земельних, сімейних, трудових відносин.

Враховуючи те, що спір у справі стосується права власності громадянина ОСОБА_2 на земельну ділянку, тобто цивільного права, а отже даний спір не є публічно-правовим, та не вирішується у порядку адміністративного судочинства.

Таким чином, у разі прийняття суб'єктом владних повноважень рішення про надання у власність земельної ділянки подальше оспорювання цього права власності має вирішуватися у порядку цивільної юрисдикції, оскільки виникає спір про цивільне право.

Аналогічна позиція викладена в Постанові Верховного Суду України від 04.11.2015 у справі № 457/1243/13-а.

Згідно з статтею 109 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі лише, якщо заяву не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.

Про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі суддя постановляє ухвалу. Копія ухвали про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі невідкладно надсилається особі, яка подала позовну заяву, разом із позовною заявою та усіма доданими до неї матеріалами. Ухвала про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі може бути оскаржена особою, яка подала позовну заяву. Повторне звернення тієї ж особи до адміністративного суду з таким самим адміністративним позовом, щодо якого постановлено ухвалу про відмову у відкритті провадження, не допускається. У разі відмови у відкритті провадження в адміністративній справі з підстави, встановленої пунктом 1 частини першої цієї статті, суд повинен роз'яснити позивачеві, до юрисдикції якого суду віднесено розгляд такої справи.

Керуючись пунктом 1 частини першої статті 109 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -

УХВАЛИВ:

1. Відмовити ОСОБА_1 у відкритті провадження по справі.

2. Копію ухвали разом з позовною заявою й усіма доданими до неї матеріалами та квитанцію від 20 жовтня 2017 року №1322/з49 невідкладно надіслати позивачу.

3. Роз'яснити позивачу, що повторне звернення тієї ж особи до адміністративного суду з такими самими позовними вимогами, щодо яких постановлено ухвалу про відмову у відкритті провадження, не допускається.

4. Роз'яснити позивачу, що даний спір віднесено до юрисдикції районного суду в порядку цивільного судочинства.

Відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України ухвала набирає законної сили після закінчення строку для її апеляційного оскарження. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Ухвала може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом п'яти днів за правилами, встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом п'яти днів з дня проголошення ухвали. Якщо ухвалу було постановлено у письмовому провадженні або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.

Суддя В.В. Аверкова