07 грудня 2017 року
справа № 804/4712/16
Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Головко О.В.
суддів: Ясенової Т.І. Суховарова А.В.
за участю секретаря судового засідання: Троянова А.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Дніпропетровську Міжрегіонального головного управління ДФС на постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 19 квітня 2017 року в адміністративній справі
за позовом Приватного акціонерного товариства «Інгулецький гірничо-збагачувальний комбінат»
до Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Дніпропетровську Міжрегіонального головного управління ДФС, Головного управління Державної казначейської служби України у Дніпропетровській області
про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-
ПрАТ «Інгулецький гірничо-збагачувальний комбінат» у липні 2016 року звернувся до суду з позовом, в якому просив визнати протиправними дії Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Дніпропетровську Міжрегіонального головного управління ДФС з відмови ПрАТ «Інгулецький гірничо-збагачувальний комбінат» у поверненні надмірно сплаченого податку на прибуток у сумі 429334000,00 грн. та зобов'язати Спеціалізовану державну податкову інспекцію з обслуговування великих платників у м. Дніпропетровську Міжрегіонального головного управління ДФС підготувати відповідний висновком про повернення з відповідного бюджету на користь ПрАТ «Інгулецький гірничо-збагачувальний комбінат» 429334000,00 грн. надмірно сплаченого податку на прибуток та передати його для виконання відповідному органові, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів.
Постановою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 19 квітня 2017 року позов задоволено.
Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, СДПІ з обслуговування великих платників у м. Дніпропетровську Міжрегіонального головного управління ДФС подала апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду та прийняти нову, якою у задоволенні позову відмовити.
Апеляційна скарга ґрунтуються на тому, що судом першої інстанції не надано належної оцінки нормам чинного законодавства та його висновки не відповідають обставинам справи, що призвело до прийняття невірного рішення.
Перевіривши матеріали справи, законність і обґрунтованість рішення суду в межах доводів апеляційних скарг, а також правильність застосування судом норм матеріального і процесуального права та правової оцінки обставин у справі, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що апеляційна скарга підлягає задоволенню частково.
Судом встановлено, матеріалами справи підтверджено, що ПрАТ «Інгулецький гірничо-збагачувальний комбінат» у травні 2016 року звернулося до Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Дніпропетровську Міжрегіонального головного управління ДФС з заявою про повернення надмірно сплаченого податку на прибуток у сумі 429334000,00 грн. на поточний рахунок підприємства.
Листом за № 9927/10/28-01-07-02-23 від 17.05.2016 СДПІ з обслуговування великих платників у м. Дніпропетровську Міжрегіонального головного управління ДФС відмовила позивачу у поверненні надміру сплаченого податку на прибуток, оскільки надміру сплачений податок на прибуток у сумі 429334000,00 грн. згідно інтегрованої картки платника податків рахується за результатами декларування ПрАТ «Інгулецький гірничо-збагачувальний комбінат» податку на прибуток за 2015 рік. Сума сплачених авансових внесків при виплаті дивідендів, що не врахована в рахунок зменшення податкових зобов'язань з податку на прибуток за звітній період, у якому сплачена така сума авансових внесків, повинна враховуватися в рахунок зменшення податкового зобов'язання наступних звітних (податкових) періодів до її повного погашення, що кореспондується з абз. 5 пп. 57.1 № 2 п. 57.1 № ПК України.
Вважаючи таку відмову протиправною, ПрАТ «Інгулецький гірничо-збагачувальний комбінат» звернулося до суду з відповідним позовом.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам та правомірності відмови відповідача, суд апеляційної інстанції зазначає, що відповідно до пп. 14.1.115 п. 14.1 ст. 14 ПК України надміру сплачені грошові зобов'язання - суми коштів, які на певну дату зараховані до відповідного бюджету понад нараховані суми грошових зобов'язань, граничний строк сплати яких настав на таку дату.
Статтею 43 Податкового кодексу України визначено умови повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань.
Пунктом 43.1 вказаної статті передбачено, що помилково та/або надміру сплачені суми грошового зобов'язання підлягають поверненню платнику відповідно до цієї статті та статті 301 Митного кодексу України, крім випадків наявності у такого платника податкового боргу.
Обов'язковою умовою для здійснення повернення сум грошового зобов'язання є подання платником податків заяви про таке повернення (крім повернення надміру утриманих (сплачених) сум податку з доходів фізичних осіб, які розраховуються контролюючим органом на підставі поданої платником податків податкової декларації за звітний календарний рік шляхом проведення перерахунку за загальним річним оподатковуваним доходом платника податку) протягом 1095 днів від дня виникнення помилково та/або надміру сплаченої суми (п. 43.3 ст. 43 ПК України).
Відповідно до п. 43.4 ст. 43 ПК України платник податків подає заяву на повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань у довільній формі, в якій зазначає напрям перерахування коштів: на поточний рахунок платника податків в установі банку; на погашення грошового зобов'язання (податкового боргу) з інших платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи, незалежно від виду бюджету; повернення готівковими коштами за чеком у разі відсутності у платника податків рахунку в банку.
Згідно з п. 43.5 ст. 43 ПК України контролюючий орган не пізніше ніж за п'ять робочих днів до закінчення двадцятиденного строку з дня подання платником податків заяви готує висновок про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету та подає його для виконання відповідному органові, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів.
На підставі отриманого висновку орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів протягом п'яти робочих днів здійснює повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань платникам податків у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.
Контролюючий орган несе відповідальність згідно із законом за несвоєчасність передачі органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів для виконання висновку про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету.
Як вбачається з матеріалів справи, ПрАТ «Інгулецький гірничо-збагачувальний комбінат» до контролюючого органу було подано податкову декларацію з податку на прибуток підприємства за 2014 рік, у рядку 13 ЗП декларації «зменшення нарахованої суми податку» визначено суму 1573647809,00 грн.
Згідно з Додатком ЗП до рядка 13 податкової декларації з податку на прибуток підприємства за звітній (податковий) період 2014 року, показник зменшення нарахованої суми податку у розмірі 1573647809,00 грн. сформовано за рахунок показників рядка 13.5.1 «сума, що відноситься на зменшення нарахованої суми податку юридичної особи в поточному звітному (податковому) періоді» у розмірі 429334027,00 грн. та рядка 13.7 «сума нарахованого авансового внеску з податку на прибуток відповідно до пункту 57.1 статті 57 глави 4 розділу II та абзацу другого пункту 2 підрозділу 4 розділу XX Податкового кодексу України» у сумі 1144313782,00 грн.
Рядок 13.5 Додатку ЗП, підпунктом якого є рядок 13.5.1, визначає наступний показник: «сума нарахованого авансового внеску у зв'язку з виплатою дивідендів (прирівняних до них платежів) за місцезнаходженням юридичної особи (рядок 13.3 + рядок 13.4)».
Відповідно до п. 57.1 ст. 57 ПК України у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин, платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Підпунктом 57.1-1.2 пункту 57.1-1 ст. 57 ПК України встановлено, що сума сплачених авансових внесків з податку на прибуток при виплаті дивідендів підлягає зарахуванню у зменшення податкового зобов'язання з податку на прибуток, задекларованого у податковій декларації за звітний (податковий) рік.
Сума сплачених авансових внесків з податку на прибуток при виплаті дивідендів не підлягає поверненню платнику податків або зарахуванню в рахунок погашення грошових зобов'язань з інших податків і зборів (обов'язкових платежів).
Таким чином, законом визначено чіткий порядок, який передбачає зарахування суми авансових внесків з податку на прибуток при виплаті дивідендів у зменшення податкового зобов'язання з податку на прибуток, задекларованого у податковій декларації за звітний (податковий) рік, що й було здійснено позивачем, як вбачається зі змісту Додатка ЗП до рядка 13 податкової декларації з податку на прибуток підприємства за звітній (податковий) період 2014 року, який свідчить про віднесення усієї суми нарахованого авансового внеску у зв'язку з виплатою дивідендів у розмірі 429334027,00 грн. на зменшення нарахованої суми податку на прибуток (рядки 13.5 та 13.5.1), а тому фактично позивач звернувся про повернення авансового внеску з податку на прибуток, що не заборонено законом.
З огляду на викладене, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про необґрунтованість висновків податкового органу, що ПрАТ «Інгулецький гірничо-збагачувальний комбінат» звернулося про повернення авансових внесків з податку на прибуток при виплаті дивідендів, а тому відмова відповідача, що викладена у листі № 9927/10/28-01-07-02-23 від 17.05.2016, є такою, що суперечить закону.
Разом з тим, суд апеляційної інстанції зазначає, що позовні вимоги ПрАТ «Інгулецький гірничо-збагачувальний комбінат» щодо зобов'язання СДПІ з обслуговування великих платників у м. Дніпропетровську Міжрегіонального головного управління ДФС підготувати відповідний висновком про повернення з відповідного бюджету на користь ПрАТ «Інгулецький гірничо-збагачувальний комбінат» 429334000,00 грн. надмірно сплаченого податку на прибуток та передати його для виконання відповідному органові, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, не підлягають задоволенню.
Відповідно до п. 54.1 ст. 54 ПК України, крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою.
Як зазначалося судом раніше, платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом
З особового рахунку позивача, який наданий апелянтом до суду, вбачається, що станом на серпень 2017 року у ПрАТ «Інгулецький гірничо-збагачувальний комбінат» відсутні надмірно сплачені кошти з податку на прибуток, адже вказана сума у розмірі 429334000,00 грн. була віднесена на погашення податкових зобов'язань з податку на прибуток наступних податкових періодів, що свідчить про відсутність у відповідача обов'язку по складанню висновку про повернення відповідних сум коштів з бюджету.
Враховуючи сукупність викладених обставин, колегія суддів зазначає, що судом першої інстанції неповно з'ясовано обставини, що мають значення для справи, що призвело до неправильного її вирішення, а тому вбачаються підстави для скасування постанови та ухвалення нового судового рішення.
Керуючись ст.ст. 160, 198, 202, 205, 207 Кодексу адміністративного судочинства України суд, -
Апеляційну скаргу Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Дніпропетровську Міжрегіонального головного управління ДФС задовольнити частково.
Постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 19 квітня 2017 року в адміністративній справі № 804/4712/16 скасувати.
Позов Приватного акціонерного товариства «Інгулецький гірничо-збагачувальний комбінат» задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Дніпропетровську Міжрегіонального головного управління ДФС щодо відмови Приватному акціонерному товариству «Інгулецький гірничо-збагачувальний комбінат» у поверненні надмірно сплаченого податку на прибуток у сумі 429334000,00 грн.
У задоволенні позову в іншій частині відмовити.
Постанова суду набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку протягом 20 днів з дня складання в повному обсязі.
Повний текст постанови складений 12 грудня 2017 року.
Головуючий суддя: О.В. Головко
Суддя: Т.І. Ясенова
Суддя: А.В. Суховаров