ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
14 грудня 2017 року м. Київ № 826/16654/16
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Каракашьяна С.К., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу
за позовом Приватного підприємства «Петра - Резерв»
до Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби України
про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії
З позовом до Окружного адміністративного суду міста Києва звернулось приватне підприємство «Петра - Резерв» до Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби України, в якому просить суд :
- визнати протиправними дій відповідача щодо неврахування обсягів залишку пального у загальному обсязі 1315145 кг за кодами УТК ЗЕД (2707 50 90 00, 2901 10 00 00, 2909 19 90 20, 3811 19 00 00 та 3811 90 00 00) у формулі, визначеній п. 232.2 ст. 232 ПК України, як обсяг, на який платник податку має право зареєструвати акцизні накладні та/або розрахунки коригування у ЄРАН;
- зобов'язати відповідача відновити у системі електронного адміністрування реалізації пального (СЕАРП) залишки пального позивача, зазначені в акті інвентаризації обсягів залишку пального на початок дня 01 березня 2016 року, поданому позивачем 19 березня 2016 року, реєстраційний номер №9039095707, та які були враховані у формулі, визначеній п. 232.2 ст. 232 ПК України, до проведення спірної перевірки за кодами УТК ЗЕД:
1) фракція нормального пентана (код УТК ЗЕД 2901 10 00 00) вагою 686042 кг у літрах, приведених до t 15°C - 1089301,86;
2) метил-тред-бутиловий ефір (МТБЕ) (код УТК ЗЕД 2909 19 90 20) вагою 230442 кг у літрах, приведених до t 15°С - 307625,15;
3) антидетонатор "НІТЕС 3062" (код УТК ЗЕД 3811 19 00 00) вагою 18449 кг у літрах, приведених до t 15°С - 18449,1;
4) моторного палива альтернативний (КМПА) (код УТК ЗЕД 3811 19 00 00) вагою 64586 кг у літрах, приведених до t 15°С - 81599,5 л;
6) антидетонатор SM-62 (код УТК ЗЕД 3811 19 00 00) вагою 17814 кг у літрах, приведених до t 15°С - 17814,1 л;
7) керопур DP (і) (код УТК ЗЕД 3811 90 00 00) вагою 2242 кг у літрах, приведених до t 15°С - 2485,59;
8) присадка CORIMSOL до вуглеводневого газу (код УТК ЗЕД 3811 90 00 00) вагою 301 кг у літрах, приведених до t 15°С - 362,91;
9) присадка стабілізуюча DCI-11 (код УТК ЗЕД 3811 90 00 00) вагою 190 кг у літрах, приведених до t 15°С - 197,22;
10) абсорбент (код УТК ЗЕД 2707 50 90 00) вагою 295079 кг у літрах, приведених до t 15°C - 352670,01.
Позовні вимоги мотивовано тим, що позивач мав право на врахування визначеного у Акті інвентаризації обсягів залишку пального станом початок дня 01 березня 2016 року в системі електронного адміністрування реалізації пального. При цьому позивач посилається на те, що редакція Податкового кодексу України, яка діяла на момент подачі позивачем акту, не передбачала обмеження тільки тією продукцією, з якої було сплачено акциз, натомість підзаконний нормативний акт - Порядок заповнення та подання Акта інвентаризації обсягів залишку пального, затвердженого наказом Міністерства фінансів України «Про затвердження форми Акта інвентаризації обсягів залишку пального та Порядку його заповнення та подання» від 25.02.2016 №216, яким таке обмеження було встановлено, на момент подачі не набув чинності.
Відповідачем позовні вимоги заперечуються з огляду на те, що відомості було подано позивачем саме у відповідності до вищезазначеного Порядку, тому до спірних правовідносин мають застосовуватись норми даного нормативного акту.
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, заслухавши пояснення представників позивача та відповідача, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва встановив наступне.
Позивачем як юридичною особою, основним видом діяльності якої є оптова торгівля твердим, рідким, подібним паливом і подібними продуктами, на виконання вимог п.п. 212.3.4 п. 212.3 сг. 212 Податкового кодексу України 26.02.2016 подано відповідачу заяву про реєстрацію платника акцизного податку з реалізації пального.
В подальшому, 19.03.2016 позивачем, на виконання п. 9 підрозділу 5 розділу XX ПК України засобами електронного зв'язку подано відповідачу Акт інвентаризації обсягів залишку пального станом початок дня 01 березня 2016 року реєстраційний номер №903995707 (далі - акт інвентаризації) для врахування його у формулі, визначеній пунктом 232.3 ст. 232 цього Кодексу, як обсягу, який платник податку має право зареєструвати акцизні накладні в системі електронного адміністрування реалізації пального.
В період з 04.08.2016 по 13.08.2016 на підставі наказу Офісу великих платників податків ДФС від 04.08.2016 №536, направлень №471,472 від 04.08.2016 та п .п. 80.2.5 п.80.2 ст. 80 ПК України відповідачем проведено фактичну перевірку в ході якої були перевірені дані акту інвентаризації обсягів залишку пального на 01.03.2016.
За результатами проведеної перевірки відповідачем було складено акт "Про результати перевірки ПП «ПЕТРА-РЕЗЕРВ» даних акту інвентаризації обсягів залишку пального поданого відповідно до п. 9 підрозділу 5 розділу XX ПК України щодо відповідності обсягів пального, зазначених в акті інвентаризації, фактичним даним та/або даних бухгалтерського обліку" від 15.08.2016 №0077/28/28-10-42-05/38851082 (далі-акт перевірки).
В даному акті зазначено, що до товарів, з яких справляється акцизний податок, з 01.01.2016 (п.п.215.3.4 п. 215.3 ст.215 Кодексу), - згідно змін внесених до Кодексу Законом України від 24.12.2015 р. №909- VIII, віднесено за кодом товару (продукції) згідно з УТК ЗЕД:
- 2707 50 90 00 (суміші ароматичних вуглеводнів, з яких 65 об % або більше (включаючи втрати) переганяється при температурі до 250° С за методом, визначеним згідно з ASTMD 86);
- 2901 10 00 00 (вуглеводні ациклічні насичені);
- 2909 19 90 20 (інші ефіри прості, ефіроспирти, ефірофеноли, ефіроспиртофеноли, пероксиди спиртів, пероксиди простих ефірів, пероксиди кетонів (визначеного або невизначеного хімічного складу) та їх галагеновані, сульфовані, нітровані або нітрозовані похідні, крім диетилового ефіру (код згідно з УТК ЗЕД 2909 11 00 00); антидетонатори, антиоксиданти, інгібітори смолоутворенння, загусники, антикорозійні препарати та інші готові присадки, добавки для нафтопродуктів (включаючи бензин) або для інших рідин, які використовують з тією самою метою, що і нафтопродукти);
- 3811 19 00 00 (антидетонатори);
- 3811 90 00 00 (антидетонатори).
В акті перевірки також зазначено, що до 01.01.2016 з товарів за кодами товару (продукції) згідно з УТК ЗЕД 2707 50 90 00, 2901 10 00 00, 2909 19 90 20, 3811 19 00 00 та 3811 90 00 00 акцизний податок не справлявся.
Актом перевірки сформульовані висновки про те, що :
- Згідно п.2 розділу І Порядку заповнення та подання Акта інвентаризації обсягів залишку пального, затвердженого наказом Міністерства фінансів України «Про затвердження форми Акта інвентаризації обсягів залишку пального та Порядку його заповнення та подання» від 25.02.2016 №216 (далі - Порядок №219) обсяги сумішей ароматичних вуглеводнів, толуолу, ксилолу, вуглеводнів ациклічних, інших ефірів простих, антидетонаторів, антиоксидантів, інших речовин, віднесених з 01 січня 2016 року до підакцизних товарів, з яких не сплачено акцизний податок, не заносяться до Акта інвентаризації обсягів залишку пального.
- Перевіркою встановлені відхилення між обсягами залишку пального станом на 01.03,2016, зазначеними в акті інвентаризації, поданому ПП «ПЕТРА-РЕЗЕРВ» (ПН 38851082) до Межрегіонального управління Державної фіскальної служби - Центрального офісу з ОВП (найменування на момент подання акту інвентаризації) від 19.03.2016 реєстраційний № 9039095707, та обсягами залишку пального визначеними за результатами перевірки, а саме - завищено обсяги залишків пального на 1 315145 кг.
- Перевіркою не підтверджено відображені ПП «ПЕТРА-РЕЗЕРВ» (ПН 388511082), інвентаризаційні залишки пального станом на 01.03.2016. Залишки пального акті інвентаризації підлягають коригуванню на вищезазначені відхилення в системі електронного адміністрування реалізації пального.
Суд з зазначеними посиланнями не погоджується, з огляду на таке.
Правові засади адміністрування акцизного податку визначені Податковим кодексом України. Так, Законом України № 909-VIII від 24.12.2015 року «Про внесення змін до Податкового Кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень в 2016 році» передбачено обов'язкову реєстрацію як платників акцизного податку осіб, що провадять реалізацію пального, до початку здійснення такої реалізації та ведення центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, реєстру платників акцизного податку з реалізації пального (підпункт 212.3.4 пункту 212.3 статті 212 Кодексу) відповідно до якого особи, які здійснюватимуть реалізацію пального, підлягають обов'язковій реєстрації як платники податку контролюючими органами за місцезнаходженням юридичних осіб, місцем проживання фізичних осіб - підприємців до початку здійснення реалізації пального.
Реєстрація платника податку здійснюється на підставі подання особою не пізніше ніж за три робочі дні до початку здійснення реалізації пального заяви, форма якої затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної фінансової політики. Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, веде реєстр платників акцизного податку з реалізації пального, в якому міститься інформація про осіб, зареєстрованих платниками акцизного податку.
Також вказаним Законом розширено і перелік підакцизних товарів. Відповідно до підпункту 215.3.4 пункту 215.3 статті 215 Кодексу до пального віднесено суміші ароматичних вуглеводнів, толуол, ксилоли, вуглеводні ациклічні, інші ефіри прості, антидетонатори, антиоксиданти, які оподатковуються за ставками, встановленими для бензинів.
З 01.03.2016 передбачено запровадження системи електронного адміністрування реалізації пального та електронної акцизної накладної при реалізації пального (статті 232 та 231 Кодексу).
З 01.03.2016 передбачено зміну одиниці виміру пального для обчислення акцизного податку (з 1000 кілограмів на об'єм у літрах, приведених до І 15°С). Зокрема, для бензинів ставку податку змінено з 228,0 евро за 1000 кілограмів до 171,50 евро за 1000 літрів; для дизпалива (важких газойлів) - зі 113,0 евро та 149,0 евро за 1000 кілограмів до 95,0 евро та 125,50 евро за 1000 літрів відповідно.
Пунктом 9 Підрозділу 5 розділу XX ПК України встановлено, що протягом 20 календарних днів, починаючи з 1 березня 2016 року, платник податку зобов'язаний подати контролюючому органу акт проведення інвентаризації обсягів залишку пального станом на початок дня 1 березня 2016 року із зазначенням адрес об'єктів, на яких зберігаються відповідні обсяги залишків пального, перелік резервуарів, в яких зберігаються обсяги залишку пального, їх технічних параметрів (фізична місткість, що відповідає технічним паспортам), правовстановлюючих документів на відповідні об'єкти та документів, що засвідчують правові підстави експлуатації таких об'єктів. Зазначені у такому акті інвентаризації обсяги залишку пального контролюючий орган враховує у формулі, визначеній пунктом 232.3 статті 232 цього Кодексу, як обсяг, на який платник податку має право зареєструвати акцизні накладні та/або розрахунки коригування в системі електронного адміністрування реалізації пального.
Форма акта проведення інвентаризації затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної фінансової політики.
Дані акта проведення інвентаризації обсягів залишку пального можуть бути перевірені контролюючим органом у встановленому порядку протягом шести календарних місяців із дня його подання. При встановленні за результатами перевірки невідповідності обсягів пального, зазначених у акті інвентаризації, фактичним даним та/або даним бухгалтерського обліку підприємства контролюючий орган здійснює відповідні коригування в Єдиному реєстрі електронних акцизних накладних на підставі даних акта перевірки.
З огляду на вищенаведені формулювання Податкового кодексу України суд погоджується з правовою позицією позивача, що будь-яких інших, обмежень, вказівок та/чи роз'яснень, щодо занесення/не занесення до акта інвентаризації обсягів того чи іншого залишку пального, в т.ч. віднесених з 01 січня 2016 до підакцизних товарів, з яких не сплачено акцизний податок Кодекс не містить.
З викладеного вбачається, що Позивач, як платник акцизного податку, був зобов'язаний подати до контролюючого органу акт проведення інвентаризації обсягів залишку пального станом на початок дня 1 березня 2016 року в термін, з урахуванням положень п. 49.20 ст. 49 ПК України, до 21.03.2016 року включно.
Відповідно до п.п. 14.1.1411 п. 14.1 ст. 14 Кодексу пальне - нафтопродукти, скраплений газ, паливо моторне альтернативне, паливо моторне сумішеве, речовини, що використовуються як компоненти моторних палив, інші товари, зазначені у підпункті 215.3.4 пункту 215.3 статті 215 цього Кодексу, відповідно в акті інвентаризації мають бути відображені всі обсяги залишку пального, визначеного у цій статті станом на граничну дату подання акта інвентаризації.
Так, згідно п.п.215.3.4 п. 215.3 ст. 215 Кодексу до пального віднесено код товару (продукції) згідно УТК ЗЕД : 2707 50 90 00; 2901 10 00 00; 2909 19 90 20; 3811 19 00 00; 3811 19 00 00.
З огляду на вищенаведене всі обсяги пального відображені в акті інвентаризації являються саме пальним у розумінні положень п. п. 14.1.141 1 п. 14.1 ст. 14, п.п.215.3.4 п. 215.3 ст. 215 Кодексу та згідно пункту 9 підрозділу 5 розділу XX ПК України та правомірно відображені позивачем в акті інвентаризації від 19.03.2016 №9039095707.
Як вбачається з матеріалів справи підставою для висновків акту перевірки став абзац третій пункт 2 Порядку заповнення та подання акта інвентаризації обсягів залишку пального, в якому сказано, що обсяги сумішей ароматичних вуглеводнів, толуолу, ксилолу, вуглеводнів ациклічних, інших ефірів простих, антидетонаторів, антиоксидантів, інших речовин, віднесених з 01 січня 2016 року до підакцизних товарів, з яких не сплачено акцизний податок, не заносяться до акта інвентаризації обсягів залишку пального.
Судом дані посилання не приймаються з огляду на таке.
На виконання пункту 9 підрозділу 5 розділу XX Податкового кодексу України було видано 25.02.2016р. наказ Міністерства фінансів України №219, який було зареєстровано в Міністерстві юстиції України 12 березня 2016 р. за N 377/28507 «Про затвердження форми Акта інвентаризації обсягів залишку пального та Порядку його заповнення та подання.»
Даний нормативний акт, яким було затверджено форму Акта інвентаризації обсягів залишку пального та Порядок заповнення та подання Акта інвентаризації обсягів залишку пального, набув, відповідно до п.3 чинності з дня його офіційного опублікування, яка відбулась у виданні «Офіційний вісник України», 2016, № 25 5 квітня 2016 року.
Саме нормами абзацу 3 частини 2 вказаного Порядку було передбачено, що При цьому обсяги сумішей ароматичних вуглеводнів, толуолу, ксилолу, вуглеводнів ациклічних, інших ефірів простих, антидетонаторів, антиоксидантів, інших речовин, віднесених з 01 січня 2016 року до підакцизних товарів, з яких не сплачено акцизний податок, не заносяться до Акта.
Згідно із ч. 1 ст. 58 Конституції України, закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Згідно з абз. 2 п. 2 мотивованої частини Рішення Конституційного суду України від 09.02.1999 № 1-рп/99 (справа про зворотню дію в часі законів та інших нормативно-правових актів) за загальновизнаним принципом права закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі. Цей принцип закріплений у частині першій статті 58 Конституції України, згідно з якою дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним сили, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.
Неприпустимість зворотної дії в часі законів та інших нормативно-правових актів є одним з аспектів загальновизнаного принципу правової визначеності як елемента принципу верховенства права, який відповідно до ч. 1 ст. 8 Конституції України визнається і діє в Україні.
Дана правова позиція узгоджується з правовою позицією, викладеною в ухвалі Вищого адміністративного суду України від 25.11.2015 у справі №826/4136/15.
Судом також враховуються рішення Європейського суду з прав людини у справах «Серков проти України» (заява №39766/05), «Щокін проти України» (заяви №23759/03 та №37943/06), які відповідно до статті 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» підлягають застосуванню судами як джерела права, та якими було встановлено порушення статті 1 Першого протоколу до Конвенції, оскільки органи держаної влади віддали перевагу найменш сприятливому тлумаченню національного законодавства, що призвело до накладення на заявника додаткових зобов'язань зі сплати прибуткового податку.
Отже, з урахуванням практики Європейського Суду з прав людини, яка сформувалась з питань імперативності правила про прийняття рішення на користь позивача при існуванні неоднозначності у тлумаченні прав та/чи обов'язків такого заявника, а також ролі рішень Європейського Суду з прав людини як джерела права в Україні, у суду при розгляді даної справи відсутні підстави для обмежувального тлумачення норм Порядку.
На підставі зазначеного, позивач має право на віднесення всіх обсягів фактично наявного пального, незважаючи на обставину сплати акцизу за нього.
При цьому відповідачем не заперечувалась обставина фактичної наявності пального, правомірність його отримання позивачем тощо.
З огляду на вищевикладені обставини, суд дійшов висновку, що позовні вимоги приватного підприємства "Петра-Резерв" є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Згідно з частиною першою статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
Поряд з цим, позивачем разом з позовними вимогами заявлене клопотання про зобов'язання відповідача надати суду звіту про виконання судового рішення.
Розглядаючи заявлене клопотання, суд зазначає, що відповідно до частини першої статті 267 Кодексу адміністративного судочинства України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, має право зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Таким чином, приписами наведеної статті суду надано право, а не обов'язок зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Керуючись ст. ст. 94, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
1 Позовні вимоги приватного підприємства «Петра Резерв» задовольнити повністю.
2. Визнати протиправними дії Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби щодо неврахування обсягів залишку пального у загальному обсязі 1315145 кг за кодами УТК ЗЕД (2707 50 90 00, 2901 10 00 00, 2909 19 90 20, 3811 19 00 00 та 3811 90 00 00) у формулі, визначеній п. 232.2 ст. 232 ПК України, як обсяг, на який платник податку має право зареєструвати акцизні накладні та/або розрахунки коригування у ЄРАН.
3. Зобов'язати Офіс великих платників податків Державної фіскальної служби України відновити у системі електронного адміністрування реалізації пального (СЕАРП) залишки пального позивача, зазначені в акті інвентаризації обсягів залишку пального на початок дня 01 березня 2016 року, поданому позивачем 19 березня 2016 року, реєстраційний номер №90390957707, та які були враховані у формулі, визначеній п. 232.2 ст. 232 ПК України, до проведення спірної перевірки за кодами УТК ЗЕД:
1) фракція нормального пентана (код УТК ЗЕД 2901 10 00 00) вагою 686042 кг у літрах, приведених до t 15°C - 1089301,86;
2) метил-тред-бутиловий ефір (МТБЕ) (код УТК ЗЕД 2909 19 90 20) вагою 230442 кг у літрах, приведених до t 15°С - 307625,15;
3) антидетонатор "НІТЕС 3062" (код УТК ЗЕД 3811 19 00 00) вагою 18449 кг у літрах, приведених до t 15°С - 18449,1;
4) моторного палива альтернативний (КМПА) (код УТК ЗЕД 3811 19 00 00) вагою 64586 кг у літрах, приведених до t 15°С - 81599,5 л;
6) антидетонатор SM-62 (код УТК ЗЕД 3811 19 00 00) вагою 17814 кг у літрах, приведених до t 15°С - 17814,1 л;
7) керопур DP (і) (код УТК ЗЕД 3811 90 00 00) вагою 2242 кг у літрах, приведених до t 15°С - 2485,59;
8) присадка CORIMSOL до вуглеводневого газу (код УТК ЗЕД 3811 90 00 00) вагою 301 кг у літрах, приведених до t 15°С - 362,91;
9) присадка стабілізуюча DCI-11 (код УТК ЗЕД 3811 90 00 00) вагою 190 кг у літрах, приведених до t 15°С - 197,22;
10) абсорбент (код УТК ЗЕД 2707 50 90 00) вагою 295079 кг у літрах, приведених до t 15°C - 352670,01.
4. Присудити на користь приватного підприємства "Петра-Резерв" понесені витрати зі сплати судового збору в розмірі 2756 грн. (дві тисячі сімсот пятдесят шість гривень 00 коп.) за рахунок бюджетних асигнувань Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби.
Постанова набирає законної сили в порядку, визначеному статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України. Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя С.К. Каракашьян