14 грудня 2017 р. м. Чернівці Справа № 824/865/17-а
Чернівецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Дембіцького П.Д., розглянувши в порядку скороченого провадження справу за адміністративним позовом Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Чернівецькій області до Ставчанського професійного ліцею про застосування заходів реагування,-
Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Чернівецькій області з звернулось до суду з адміністративним позовом до Ставчанського професійного ліцею про застосування заходу реагування у сфері державного нагляду, зокрема: застосувати захід реагування у сфері державного нагляду (контролю) у вигляді - зобов'язання ОСОБА_1 - директора Ставчанського професійного ліцею (іден. № 02548950), що розташований за адресою: вул. Ліцейна, 1, в с. Ставчани, Хотинського району, Чернівецької області, зупинити повністю експлуатацію приміщення 1 навчального корпусу, а саме - кімнату мийку хімічної лабораторії, шляхом відключення її від електромережі до повного виконання протипожежних заходів, визначених приписом Хотинського районного відділу Управління ДСНС України у Чернівецькій області від 31.10.2017 року № 133. ОСОБА_2 звернути до негайного виконання.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що головним фахівцем Хотинського районного відділу Управління ДСНС України у Чернівецькій області капітаном служби цивільного захисту ОСОБА_3 проведено планову перевірку додержання та виконання вимог законодавства у сферах цивільного захисту, пожежної та техногенної безпеки Ставчанського професійної ліцею (ідентифікаційний № 02548950), директором якого є ОСОБА_1.
За підсумками перевірки складено Акт перевірки № 149 від 31.10.2017 року. За невиконання протипожежних заходів 31.10.2017 року щодо ОСОБА_1 складено протокол про адміністративне правопорушення та притягнуто до адміністративної відповідальності у вигляді штрафу у розмірі 102,00 грн.
Позивач, з просить суд застосувати захід реагування у сфері державного нагляду (контролю) у вигляді зобов'язання ОСОБА_1 - директора Ставчанського професійного ліцею (іден. № 02548950), що розташований на вул. Ліцейна, 1, в с. Ставчани, Хотинського району, Чернівецької області, зупинити повністю експлуатацію приміщення 1 навчального корпусу, а саме - кімнату мийку хімічної лабораторії, шляхом відключення її від електромережі до повного виконання протипожежних заходів, визначених приписом Хотинського районного відділу Управління ДСНС України у Чернівецькій області від 31.10.2017 року № 133.Постанову звернути до негайного виконання.
У відповідності до вимог ч. 3 ст. 183-2 КАС України відповідачу було направлено ухвалу про відкриття скороченого провадження та запропоновано подати заперечення на позов, або заяву про визнання позову. Рекомендований лист отримано відповідачем 29.11.2017 року, про що свідчить підпис про отримання.
Перевіривши матеріали адміністративної справи, встановивши фактичні обставини в справі, дослідивши докази проаналізувавши законодавство, що регулює спірні правовідносини, судом встановлено наступне.
На підставі наказу на проведення перевірки № 62 від 29.09.2017 року в жовтні 2017 року посадовими особами позивача проведено планову перевірку додержання (виконання) вимог законодавства у сферах цивільного захисту, пожежної та техногенної безпеки Ставчанського професійного ліцею, що розташований за адресою: вул. Ліцейна, 1, в с. Ставчани, Хотинського району, Чернівецької області.
У ході проведення перевірки посадовими особами позивача виявлено ряд порушень вимог нормативних актів у сфері цивільного захисту, пожежної та техногенної безпеки, про що складено Акт перевірки щодо додержання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері цивільного захисту, пожежної та техногенної безпеки № 149 від 31.10.2017 року, а також Припис про усунення порушень вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки № 133 від 31.10.2017 року, які отримано директором - ОСОБА_1
Також, на підставі наказу на проведення перевірки № 62 від 29.09.2017 року головним фахівцем Хотинського районного відділу Управління ДСНС України у Чернівецькій області капітаном служби цивільного захисту ОСОБА_3 проведено планову перевірку додержання (виконання) вимог законодавства у сферах цивільного захисту, пожежної та техногенної безпеки Ставчанського професійного ліцею (ідент.№ 02548950), що розташований за адресою: вул. Ліцейна, 1, в с. Ставчани, Хотинського району, Чернівецької області.
За підсумками перевірки складено Акт перевірки № 149 від 31.10.2017 року, другий примірник якого 31.10.2017 року директором ліцею ОСОБА_1, а також припис № 133 від 31.10.2017 року. (а.с. 30-37, 27).
За невиконання протипожежних заходів 31.10.2017 року щодо ОСОБА_1 складено протокол про адміністративне правопорушення ЧВ№ 036602/121 від 31.10.2017 року та ОСОБА_2 серії ЧВ № 001491/121 від 31.10.2017 року про накладення адміністративного стягнення, та притягнуто до адміністративної відповідальності у вигляді штрафу у розмірі 102,00 грн. (а.с.40).
Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначені Законом України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" від 05.04.2007 № 877-V (далі - Закон № 877-V).
Згідно із пп. 27 п. 4 Положення про Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Чернівецькій області, затвердженого наказом ДСНС України від 13.04.2013 № 175, Управління відповідно до покладених на нього завдань на відповідній території організовує і здійснює безпосередньо та через підпорядковані підрозділи нагляд (контроль) за додержанням і виконанням вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки та цивільного захисту місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування та суб'єктами господарювання.
Статтею 1 Закону №877-V визначено, що державний нагляд (контроль) це діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, прийнятного рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.
Відповідно до ч.2 ст.51 та ч.3 ст.55 Кодексу цивільного захисту України (далі -КЦЗ України) забезпечення техногенної та пожежної безпеки суб'єкта господарювання покладається на керівників та власників таких суб'єктів господарювання.
Разом з цим відповідач, всупереч положень ч.2 ст.51 та ч.3 ст.55 КЦЗ України не забезпечив у повному обсязі техногенну та пожежну безпеку Ставчанського професійного ліцею (ідент. № 02548950), що розташований за адресою: вул. Ліцейна, 1, в с. Ставчани, Хотинського району, Чернівецької області, що підтверджується актом перевірки.
За таких обставин, суд вважає, що порушення вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки, які виявленні під час перевірки посадовими особами Управління у відповідача створюють загрозу життю та/або здоров'ю людей.
Згідно із ст. 3 Конституції України людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю.
Відповідно до ч.2 ст. 64 КЦЗ України центральний орган виконавчої влади, який здійснює нагляд (контроль) у сфері техногенної та пожежної безпеки, реалізує повноваження безпосередньо і через свої територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Київ та Севастополь, районах, районах у містах, містах обласного, республіканського (Автономної Республіки Крим) значення. Таким територіальних органом на території Чернівецької області є позивач.
Згідно із п.п.12 ч.1 ст.67 КЦЗ України до повноважень центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, належить звернення до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, експлуатації будівель, об'єктів, споруд, цехів, дільниць, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, зупинення проведення робіт, у тому числі будівельно-монтажних, випуску і реалізації пожежо - небезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту, надання послуг, якщо ці порушення створюють загрозу життю та/або здоров'ю людей.”
Відповідно до ч.1 ст.68 КЦЗ України посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляду сфері техногенної та пожежної безпеки, у разі порушення вимог законодавства з питань техногенної та пожежної безпеки, у тому числі невиконання їх законних вимог, зобов'язані застосовувати санкції, визначені законом, а згідно із ч.2 цієї ж статті КЦЗ України у разі встановлення порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створює загрозу життю та здоров'ю людей, посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, звертаються до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, споруд, окремих приміщень, випуску та реалізації пожежо-небезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту у порядку, встановленому законом.
Відповідно до ст.70 КЦЗ України підставами для звернення центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів зокрема є: недотримання вимог пожежної безпеки, визначених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами, стандартами, нормами і правилами. Повне або часткове зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, виконання робіт, надання послуг здійснюється виключно за рішенням адміністративного суду.
Відповідно до ч. 5 ст. 4 Закону №877 повне або часткове зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг допускається за постановою адміністративного суду, ухваленою за результатами розгляду позову органу державного нагляду (контролю) щодо застосування заходів реагування.
За таких обставин, враховуючи викладене, суд вважає, що позов Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Чернівецькій області про застосування заходу реагування у сфері державного нагляду (контролю) підлягає задоволенню.
Згідно із п. 4 ч. 3 ст. 129 Конституції України однією із основних засад судочинства є змагальність сторін та свобода в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Частиною 1 ст. 11 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Позивачем доведено суду обґрунтованість заявлених вимог. На день розгляду справи відповідач не надав доказів щодо усунення виявлених порушень. Крім того, суд зазначає, що відповідачем ОСОБА_2 серії ЧВ № 001491/121 про накладення адміністративного стягнення від 31.10.2017 року ні в адміністративному, ні в судовому порядку, не оскаржувалась. Доказів, які б свідчили про усунення виявлених порушень на день розгляду справи або ж спростовували доводи позивача, відповідачем суду не надано.
Враховуючи наведене, суд вважає, що вимоги позивача є обґрунтованими, відповідають обставинам справи і наявним матеріалам, у зв'язку з чим позов підлягає задоволенню.
Відповідно із вимогами ч. 4 ст. 94 КАС України судові витрати з відповідача не стягуються.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 70, 79, 86, 94, 158, 159, 163, 183-2 КАС України, суд, -
1. Позов задовольнити повністю.
2. застосувати захід реагування у сфері державного нагляду (контролю) у вигляді - зобов'язання ОСОБА_1 - директора Ставчанського професійного ліцею (іден. № 02548950), що розташований за адресою: вул. Ліцейна, 1, в с. Ставчани, Хотинського району, Чернівецької області, зупинити повністю експлуатацію приміщення 1 навчального корпусу, а саме - кімнату мийку хімічної лабораторії, шляхом відключення її від електромережі до повного виконання протипожежних заходів, визначених приписом Хотинського районного відділу Управління ДСНС України у Чернівецькій області від 31.10.2017 року № 133.
3. ОСОБА_2 звернути до негайного виконання.
Порядок і строки оскарження визначаються ст.ст. 183-2, 185, 186 Кодексу адміністративного судочинства України.
ОСОБА_2 може бути оскаржена в апеляційному порядку сторонами, а також іншими особами, якщо суд вирішив питання про їх права, свободи, інтереси чи обов'язки.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Чернівецький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Згідно статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України постанова, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмовити у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя П.Д. Дембіцький