Постанова від 11.12.2017 по справі 822/2856/17

Копія

Справа № 822/2856/17

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 грудня 2017 року м. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд

в складі :головуючого-судді суддівОСОБА_1 ОСОБА_2 ОСОБА_3

при секретарі за участі:ОСОБА_4 представників сторін

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом Фізичної особи-підприємця ОСОБА_5 до Державної фіскальної служби України про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до Державної фіскальної служби України в якому з врахуванням заяви про уточнення позовних вимог просить:

- визнати протиправним та скасувати рішення Державної фіскальної служби України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку корегування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації від 04 вересня 2017 року №136183/НОМЕР_1;

- зобов'язати Державну фіскальну службу України зареєструвати податкову накладну ФОП ОСОБА_5 від 18 липня 2017 року №18 в Єдиному реєстрі податкових накладних.

В обґрунтування позовних вимог зазначає, що на виконання здійснення господарської операції, відповідно до приписів п.201.10 ст. 201 позивачем складено податкову накладну №18 від 18 липня 2017 року та направлено 14 серпня 2017 року для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Згідно з отриманою квитанцією від 14 серпня 2017 року, податкову накладну прийнято, але реєстрацію зупинено, оскільки дана податкова накладна відповідає критеріям оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації ПН/РК в ЄРПН, затверджених наказом МФУ від 13 червня 2017 року №567 "Про затвердження Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних та Вичерпного переліку документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних. За результатами опрацювання СМКОР виявлено невідповідність обсягів постачання обсягам придбання по товарах згідно з УКТ ЗЕД: 2710.. Запропоновано надати пояснення та/або копії документів, достатні для прийняття рішення про реєстрацію ПН/РК в ЄРПН відповідно до пункту "в" п.п. 201.16.1 п. 201.16 ст. 201 ПК України, вичерпний перелік яких встановлено наказом МФУ від 13 червня 2017 року №567 та/або Таблицю даних платника податків, яка передбачена пунктом 4 цього наказу.

У позовній заяві, позивач вказує на те, що на виконання 201.16.1 п. 201.16 ст. 201 ПК України на адресу ДФС було направлено повідомлення від 29 серпня 2017 року №18 щодо подання документів про підтвердження реальності здійснення операцій щодо відмовлених ПН/РК із додатками.

Проте рішенням комісії ДФС від 04 вересня 2017 року №136183/НОМЕР_1 позивачу відмовлено у реєстрації податкової накладної №18 від 18 липня 2017 року.

Вказане рішення на думку позивача є протиправним, незаконним та таким, що прийняте з порушенням норм чинного законодавства, тому звернувся до суду з даним адміністративним позовом.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав, з підстав викладених в позовній заяві, просив суд позовні вимоги задоволити в повному обсязі.

Представник відповідача позовні вимоги не визнав, надавши суду письмові заперечення. В обґрунтування зазначив, що оскаржуване рішення прийняте на підставі, у межах повноважень контролюючого органу та у спосіб, що передбачений чинним законодавством. Просив у задоволенні позову відмовити в повному обсязі.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши належним чином зібрані докази по справі, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи на яких ґрунтуються вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.

Суд встановив, що 18 липня 2017 року на виконання умов договору поставки №01/12 від 01 грудня 2016 року ФОП ОСОБА_5 отримала від постачальника ТОВ "Мартін Трейд" отримано нафтопродукти (паливо дизельне) в кількості 35700,00 л. на суму 630176,40 грн. згідно видаткової накладної №765 від 18 липня 2017 року, ТТН №1123 від 18 липня 2017 року, Сертифікат якості UA1.190.0007025-17 та проведено розрахунок за товар згідно платіжного доручення №32 13 липня 2017 року.

19 липня 2017 року ФОП ОСОБА_5 реалізовано вказаний товар ТОВ "Промтехтранс" згідно Договору поставки №00001-пш від 01 грудня 2016 року (Додаток до договору №000020 від 18 липня 2017 року), видаткова накладна №РН-000020 від 19 липня 2017 року в кількості 35700,00 л. на суму 666162,00 грн. оплату здійснено 13 липня 2017 року згідно платіжного доручення №32.

На виконання вказаної господарської операції ФОП ОСОБА_5 складено податкову накладну №18 від 18 липня 2017 року та направлено 14 серпня 2017 року для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Відповідно до квитанції від 14 серпня 2017 року податкову накладну №18 від 18 липня 2017 року прийнято Державною фіскальною службою України, однак зупинено реєстрацію відповідно до п.201.16 ст. 201 ПК України. Підстави для зупинення реєстрації податкової накладної: ПН/РК відповідає критеріям оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації ПН/РК в ЄРПН, затверджених наказом МФУ від 13 червня 2017 року №567. За результатами опрацювання СМКОР виявлено невідповідність обсягів постачання обсягам придбання по товарах згідно з УКТ ЗЕД: 2710.. Пропонуємо надати пояснення та/або копії документів, достатні для прийняття рішення про реєстрацію ПН/РК в ЄРПН відповідно до пункту "в" п.п. 201.16.1 п. 201.16 ст. 201 ПК України, вичерпний перелік яких встановлено наказом МФУ від 13 червня 2017 року №567 та/або Таблицю даних платника податків, яка передбачена пунктом 4 цього наказу.

29 серпня 2017 року на виконання зазначеного в квитанції від 14 серпня 2017 року ФОП ОСОБА_5 до ДФС України подано повідомлення №18 щодо подання документів про підтвердження реальності здійснення операції по відмовленій у реєстрації ПН/РК №18 від 18 липня 2017 року до якого було долучено додатки (копії договору, видаткові накладні, ТТН та інше).

Однак 04 вересня 2017 року комісія ДФС Укнраїни прийняла оскаржене рішення №136183/НОМЕР_1, яким ФОП ОСОБА_5 відмовлено у реєстрації податкової накладної №18 від 18 липня 2017 року.

Вказане рішення 08 вересня 2017 року було оскаржено позивачем в адміністративному порядку, проте рішенням комісії з питань розгляду скарг ДФС Укнраїни від 03 жовтня 2017 року №10410/НОМЕР_1 скаргу позивача залишено без задоволення, а рішення комісії ДФС України без змін.

Не погоджуючись з такими діями відповідача та вважаючи їх протиправними, ФОП ОСОБА_5 звернулась до суду з даним адміністративним позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Відповідно до п. 201.1 ст. 201 ПК України, на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

Відповідно до пп. 201.16.1, п. 201.16 ст. 201 ПК України у разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних платнику податку протягом операційного дня контролюючий орган в автоматичному режимі надсилає (в електронному вигляді у текстовому форматі) квитанцію про зупинення реєстрації такої податкової накладної / розрахунку коригування. Така квитанція є підтвердженням зупинення такої реєстрації.

У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування зазначаються:

а) порядковий номер та дата складення податкової накладної / розрахунку коригування;

б) визначення критерію(їв) оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, на підставі яких було здійснено зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування;

в) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та/або копії документів (за вичерпним переліком), достатніх для прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію такої податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Згідно п. 1 Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації ПН/РК в ЄРПН, затверджених наказом МФУ від 13 червня 2017 року №567, оцінка ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку ПН/РК в ЄРПН здійснюється ДФС України шляхом проведення постійного автоматизованого моніторингу відповідності податкових накладних/розрахунків коригування цим Критеріям.

Як встановлено судом, відповідно до квитанції від 14 серпня 2017 року реєстрацію ПН/РК було зупинено у зв'язку з тим, що "ПН/РК відповідає критеріям оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації ПН/РК в ЄРПН, затверджених наказом МФУ від 13 червня 2017 року №567. За результатами опрацювання СМКОР виявлено невідповідність обсягів постачання обсягам придбання по товарах згідно з УКТ ЗЕД: 2710.. Пропонуємо надати пояснення та/або копії документів, достатні для прийняття рішення про реєстрацію ПН/РК в ЄРПН відповідно до пункту "в" п.п. 201.16.1 п. 201.16 ст. 201 ПК України, вичерпний перелік яких встановлено наказом МФУ від 13 червня 2017 року №567 та/або Таблицю даних платника податків, яка передбачена пунктом 4 цього наказу".

Відповідно до п. 6 Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджених наказом МФУ від 13 червня 2017 року №567, моніторинг податкової накладної/розрахунку коригування здійснюється ДФС за такими критеріями:

- обсяг постачання товару/послуги, зазначений у податковій накладній/розрахунку коригування, яка подана на реєстрацію в Реєстрі, у 1,5 раз більший за величину, що дорівнює залишку різниці обсягу придбання на митній території України такого товару/послуги (крім обсягу придбання товарів/послуг за операціями, які звільнені від оподаткування та підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою) та/або ввезення на митну територію України такого товару, зазначеного з 01 січня 2017 року в отриманих податкових накладних / розрахунках коригування, зареєстрованих в Реєстрі, і митних деклараціях, та обсягу постачання відповідного товару/послуги, зазначеного у податкових накладних / розрахунках коригування, зареєстрованих з 01 січня 2017 року в Реєстрі, і переважання в такому залишку (більше 75 % загального такого залишку) товарів з кодами згідно з УКТ ЗЕД, які визначаються ДФС, та відсутність товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податковій накладній, яка подана на реєстрацію в Реєстрі, в інформації, поданій платником податку за встановленою формою, як товару/послуги, що на постійній основі постачається (виготовляється).

Отже відповідно до змісту квитанції від 14 серпня 2017 року, чітко визначено критерій, що передбачений п. 6 Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації ПН/РК в ЄРПН, за яким здійснено моніторинг податкової накладної №18 від 18 липня 2017 року та зупинення реєстрації.

При отриманні квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН платник податку має право подати на розгляд комісії ДФС України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН або відмову в такій реєстрації письмові пояснення та/або копії документів, зазначені у пп. "в" пп. 201.16.1 п. 201.16 ст. 201 Податкового кодексу України.

Вичерпний перелік таких документів у розрізі критеріїв оцінки ступеня ризиків, і достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує Формування та реалізує державну фінансову політику.

Наказом Міністерства фінансів України від 13 червня 2017 року № 567 затверджено вичерпний перелік документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Зокрема, для критерію, зазначеного у підпункті 1 пункту 6 Критеріїв (по якому зупинено реєстрацію податкової накладної №18 від 18 липня 2017 року) такі документи: договори, у тому числі зовнішньоекономічні контракти, з додатками, листування з контрагентами; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлені повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для провадження господарської операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання й транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання- передавання товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи, банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачена договором та/або законодавством.

Як встановлено судом в ході дослідження матеріалів адміністративної справи, ФОП ОСОБА_5 разом з повідомленням щодо подачі документів про підтвердження реальності здійснення операції по відмовленій у реєстрації ПН/РК №18 від 18 липня 2017 року подано до ДФС України копії таких документів: Договір поставки №01/12-пш від 01 грудня 2016 року укладений TOB "Мартін Трейд" з ФОП ОСОБА_5 де Покупець ФОП ОСОБА_5, Продавець TOB "Мартін Трейд". Предмет продажу - нафтопродукти в асортименті; Договір поставки №000020 - пш від 01 грудня 2016 року з TOB "Промтехтранс" де Покупець TOB "Промтехтранс", Продавець ФОП ОСОБА_5, Предмет продажу - нафтопродукти в асортименті; Додаток №000020 від 19 липня 2017 року до договору поставки №00001 -пш від 01 грудня 2016 року; Видаткова накладна від 19 липня 2017 року №0000020 на реалізацію на адресу TOB "Промтехтранс" нафтопродуктів (дизельне паливо) на загальну суму 666162,00 грн. сума ПДВ 111027,00 грн.; ТТН від 18 липня 2017 року на перевезення нафтопродуктів придбаних у TOB "Мартін Трейд" які в подальшому реалізовані на адресу TOB "Промтехтранс"; Сертифікат відповідності (якості) №UA1.190.0007025-17 скріплений печаткою органу сетрифікації та TOB "ОСОБА_6 де Виробник продукції - ПАО АНК "Башнефть"; Платіжне доручення №32 від 13 липня 2017 року (платник - ФОП ОСОБА_5, отримувач - TOB "Мартін Трейд" на суму 715271,56 грн. - Платіжне доручення №1042 від 13 липня 2017 року (платник - TOB "Промтехтранс", отримувач ФОП ОСОБА_5 на суму 1350000,00 грн.

Крім цього, представник позивача у судовому засіданні надав суду скриншот електронного кабінету платника, в якому вказано, що ФОП ОСОБА_5 подала до Кам'янець - Подільської ОДПІ в Хмельницькій області видаткову накладну №765 від 18 липня 2017 року. Як стверджував представник позивача видаткову накладну №765 від 18 липня 2017 року позивач ФОП ОСОБА_5 подала разом з іншими документами, які були подані разом з повідомленням від 29 серпня 2017 року щодо подачі документів про підтвердження реальності здійснення операції по відмовленій у реєстрації ПН/РК.

Проте суд встановив, що відповідно до витягів з бази даних ДФС України з переліком документів, які були подані ФОП ОСОБА_5, видаткова накладна №765 від 18 липня 2017 року не надходила, а натомість позивачем надіслано інший документ, що свідчить про відсутність такого документу у ДФС України на момент прийняття рішення про реєстрацію ПН/РК.

Відповідно до п. 187.1. ст.187 Податкового Кодексу України, датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:

а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку;

б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.

Таким чином, відповідно до наданих ФОП ОСОБА_5 документів встановлено, що оплата TOB "Промтехтранс" за отримані від ФОП ОСОБА_5 ТМЦ відбувалась 13 липня 2017 року згідно з платіжним дорученням №1042 від 13 липня 2017 року.

Відвантаження ТМЦ на адресу TOB "Промтехтранс" відбулося 19 липня 2017 року згідно видаткової накладної від 19 липня 2017 року №0000020 на загальну суму 666162,00грн. сума ПДВ 111027,00грн.

Разом з тим, податкова накладна №18, щодо якої прийнято рішення про відмову в реєстрації, від 18 липня 2017 року, що є датою, яка в свою чергу не є датою виникнення податкових зобов'язань в розумінні п. 187.1. ст.187 Податкового Кодексу України.

Відповідно до постанови КМУ від 29 березня 2017 року №190 "Про встановлення підстав для прийняття рішення комісією ДФС про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, або відмову у такій реєстрації", підставами для прийняття комісією ДФС рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування є: надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства та/або не є достатніми для прийняття комісією ДФС рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування.

Отже враховуючи те, що ФОП ОСОБА_5 сформувала податкову накладну №18 саме 18 липня 2017 року, з порушенням вимог п. 187.1 ст.187 ПК України, суд вважає, що рішення ДФС України від 04 вересня 2017 року №136183/НОМЕР_1 про відмову у реєстрації податкової накладної №18 від 18 липня 2017 року прийнято правомірно.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставах, в межах та у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України.

Відповідно з частиною 1 статті 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Згідно з положеннями частини 2 статті 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

В ході судового розгляду відповідачем доведена правомірність дій щодо відмови у реєстрації податкової накладної №18 від 18 липня 2017 року.

Враховуючи зазначене, суд приходить до висновку, що при складані податкової накладної №18 від 18 липня 2017 року на загальну суму 666162,00 грн. суму ПДВ 111027,00 грн., ФОП ОСОБА_5 не дотримано вимог п. 187.1 ст.187 ПК України та не подано до ДФС України документів на підтвердження дотримання вказаних вимог Податкового кодексу України, а тому у задоволенні адміністративного позову Фізичної особи-підприємця ОСОБА_5 слід відмовити.

Керуючись ст.ст.2, 11, 71, 160-165, 254-256 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні адміністративного позову Фізичної особи-підприємця ОСОБА_5 до Державної фіскальної служби України про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії - відмовити.

Постанова суду може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Хмельницький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її отримання.

Постанова набирає законної сили в порядку статті 254 КАС України.

Повний текст постанови виготовлено 14 грудня 2017 року

Головуючий суддя судді /підпис/ОСОБА_1 ОСОБА_2 ОСОБА_3

"Згідно з оригіналом" Суддя ОСОБА_1