15 грудня 2017 року справа № 823/1589/17
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Гайдаш В.А.,
суддів: Гараня С.М., Тимошенко В.П.,
розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Укртрансдизель» до Головного управління ДФС у Черкаській області, Державної фіскальної служби України про визнання відсутності повноважень, скасування частково рішення та визнання протиправним і скасування податкового повідомлення-рішення,
До Черкаського окружного адміністративного суду звернулось товариство з обмеженою відповідальністю «Укртрансдизель» (далі - позивач) з адміністративним позовом до Головного управління ДФС у Черкаській області (далі - відповідач 1), Державної фіскальної служби України (далі - відповідач 2), в якому просить:
- визнати відсутність повноважень Державної фіскальної служби України щодо прийняття рішення про результати розгляду скарги в частині зобов'язання Головного управління ДФС у Черкаській області винести нове податкове повідомлення-рішення;
- рішення Державної фіскальної служби України про результати розгляду скарги від 12.07.2017 за №15099/в/99-99-11-01-02-25 визнати протиправним в частині зобов'язання Головного управління ДФС у Черкаській області винести нове податкове повідомлення-рішення та в цій частині скасувати;
- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 17.07.2017 №0003411400.
В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що за наслідками адміністративного оскарження податкових повідомлень-рішень від 25.04.2017 №000179140, №000180140, №0001781400 рішенням Державної фіскальної служби про результати розгляду скарги від 12.07.2017 за №15099/в/99-99-11-01-02-25 скасовано податкові повідомлення-рішення від 25.04.2017 №000179140, №0001781400 та зобов'язано Головне управління ДФС у Черкаській області винести нове податкове повідомлення-рішення відповідно до вимог Порядку №1204. Податкове повідомлення-рішення №000180140 залишено без змін, однак на думку позивача у Державної фіскальної служби України відсутні повноваження за результатами розгляду скарги зобов'язувати винести нове податкове повідомлення-рішення, тому, рішення Державної фіскальної служби України про результати розгляду скарги від 12.07.2017 за №15099/в/99-99-11-01-02-25 у частині зобов'язання винести нове податкове повідомлення-рішення частині підлягає скасуванню, оскільки на думку позивача має наслідком скасування нового податкового повідомлення-рішення від 17.07.2017 №0003411400, яке винесено на його виконання.
Відповідач позов не визнав, надав до суду заперечення проти адміністративного позову, в яких зазначив, що за наслідками адміністративного оскарження податкових повідомлень-рішень від 25.04.2017 №000179140, №000180140, №0001781400 рішенням Державної фіскальної служби про результати розгляду скарги від 12.07.2017 за №15099/в/99-99-11-01-02-25 скасовано податкові повідомлення-рішення від 25.04.2017 №000179140, №000180140 та зобов'язано Головне управління ДФС у Черкаській області винести нове податкове повідомлення-рішення відповідно до вимог Порядку №1204. Посилання позивача на відсутність повноважень Державної фіскальної служби України за результатами розгляду скарги зобов'язувати винести нове податкове повідомлення-рішення на думку відповідача є помилковим, оскільки такі дії вчинені відповідачем у відповідності до вимог чинного податкового законодавства України.
Розгляд справи розпочато у відкритому судовому засіданні, однак у зв'язку з не прибуттям у судове засідання 13.12.2017 всіх осіб, які беруть участь у справі суд виніс ухвалу згідно якої вирішив продовжити розгляд справи в порядку письмового провадження згідно ч. 6 ст. 128 Кодексу адміністративного судочинства України та на підставі ч. 1 ст. 41 Кодексу адміністративного судочинства України не здійснювати фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу.
Дослідивши подані до суду письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд встановив наступне.
Головним управлінням ДФС у Черкаській області проведено документальну позапланову невиїзну перевірку ТОВ «Укртрансдизель» з питань дотримання вимог валютного законодавства за зовнішньоекономічними контрактами від 25.03.2014 №А3/14-077, від 15.04.2014 №А3/14-129, від 15.09.2014 №04/09-2014, від 13.08.2014 №182/ДТО/ВЭД/14 за період з 25.03.2014 по 20.03.2017, результати якої оформлені актом від 03.04.2017 №146/23-00-14-0508/33819678.
За наслідками вказаної перевірки Головним управлінням ДФС у Черкаській області винесено податкові повідомлення-рішення від 25.04.2017 №000179140, №000180140, №0001781400, які позивачем були оскаржені до Державної фіскальної служби України.
Рішенням Державної фіскальної служби України про результати розгляду скарги від 12.07.2017 за №15099/в/99-99-11-01-02-25 скасовано податкові повідомлення-рішення від 25.04.2017 №000179140, №0001781400 та зобов'язано Головне управління ДФС у Черкаській області винести нове податкове повідомлення-рішення відповідно до вимог Порядку №1204, залишено без змін податкове повідомлення-рішення від 25.04.2017 №000180140.
Вирішуючи спір по суті суд враховує, що відповідно до п. 55.1 ст. 55 Податкового кодексу України, податкове повідомлення-рішення про визначення суми грошового зобов'язання платника податків або будь-яке інше рішення контролюючого органу може бути скасоване контролюючим органом вищого рівня під час проведення процедури його адміністративного оскарження та в інших випадках у разі встановлення невідповідності таких рішень актам законодавства.
Згідно п. п. 56.1, 56.2 ст. 56 Податкового кодексу України, рішення, прийняті контролюючим органом, можуть бути оскаржені в адміністративному або судовому порядку. У разі коли платник податків вважає, що контролюючий орган неправильно визначив суму грошового зобов'язання або прийняв будь-яке інше рішення, що суперечить законодавству або виходить за межі повноважень контролюючого органу, встановлених цим Кодексом або іншими законами України, він має право звернутися до контролюючого органу вищого рівня із скаргою про перегляд цього рішення.
Відповідно до п. п. 1, 2 Розділу ІХ Порядку оформлення і подання скарг платниками податків та їх розгляду контролюючими органами , затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 21.10.2015 №916, Контролюючий орган у разі розгляду скарги перевіряє правомірність та обґрунтованість рішення, що оскаржується, та приймає рішення про результати розгляду скарги. За результатами розгляду скарги контролюючий орган приймає одне з таких рішень: 1) повністю задовольняє скаргу платника податків та скасовує рішення контролюючого органу, яке оскаржується; 2) частково задовольняє скаргу платника податків та в окремій частині скасовує рішення контролюючого органу, яке оскаржується; 3) залишає скаргу без задоволення, а рішення контролюючого органу, яке оскаржується, без змін; 4) зменшує (збільшує) суму грошового зобов'язання.
Під час прийняття цих рішень контролюючий орган має право зменшити (збільшити) суму грошового зобов'язання або податкового боргу, суми бюджетного відшкодування та/або від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків та у відповідній частині суми штрафних (фінансових) санкцій.
Із матеріалів справи судом встановлено, що підставою для скасування податкових повідомлень-рішень від 25.04.2017 №000179140, №0001781400 та зобов'язання Головного управління ДФС у Черкаській області винести нове податкове повідомлення-рішення відповідно до вимог Порядку №1204 слугував факт порушення Головним управлінням ДФС у Черкаській області вимог п. 3 Порядку надіслання контролюючими органами податкових повідомлень-рішень платникам податків від 28.12.2015 №1204, оскільки податковими повідомленнями-рішеннями від 25.04.2017 №000178140 на суму 9933 грн. 14 коп., №0001791400 на суму 230795 грн. 24 коп. нараховано позивачу пеню за порушення одного і того самого валютного законодавства, в той час, як податкове повідомлення-рішення складається за кожним окремим податком, збором разом із штрафними (фінансовими) санкціями (штрафами) або штрафними (фінансовими) санкціями (штрафами), передбаченими Податковим кодексом України, а також за кожною штрафною (фінансовою) санкцією (штрафом) та пенею за порушення норм іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, у тому числі за порушення строків розрахунків у сфері зовнішньоекономічної діяльності.
Відповідно до п. 5 Розділу ІІ Порядку №1204, якщо за результатами адміністративного або судового оскарження грошове зобов'язання, зменшення (збільшення) суми податкових зобов'язань та/або податкового кредиту та/або зменшення бюджетного відшкодування з податку на додану вартість та/або зменшення від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість, штрафна (фінансова) санкція (штраф) та пеня в тому числі за порушення норм іншого законодавства, зазначені у податковому повідомленні-рішенні, зменшуються, то шляхом опрацювання інформації підрозділів правової роботи щодо прийнятих рішень за результатами розгляду скарг в адміністративному та/або судовому порядку складається податкове повідомлення-рішення, яке містить зменшену суму грошового зобов'язання, зменшену суму зменшення (збільшення) податкових зобов'язань та/або податкового кредиту та/або бюджетного відшкодування з податку на додану вартість та/або зменшення від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість, штрафної (фінансової) санкції (штрафу) та пені в тому числі за порушення норм іншого законодавства.
Крім того, відповідно до п. 6 Розділу ІІ Порядку №1204 якщо податкове повідомлення-рішення скасовується в інших випадках, передбачених статтею 55 Кодексу, у разі встановлення невідповідності таких рішень актам законодавства або відповідно до статті 56 Кодексу під час проведення процедури його адміністративного оскарження не внаслідок зміни зазначеної в ньому загальної суми грошових зобов'язань, суми зменшення (збільшення) податкових зобов'язань та/або податкового кредиту та/або зменшення бюджетного відшкодування з податку на додану вартість та/або зменшення від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість, штрафної (фінансової) санкції (штрафу) та пені в тому числі за порушення норм іншого законодавства, платнику податків надсилається (вручається) нове податкове повідомлення-рішення, а також розрахунок грошового зобов'язання, зменшення (збільшення) суми податкових зобов'язань та/або податкового кредиту та/або бюджетного відшкодування з податку на додану вартість та/або зменшення від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість, штрафної (фінансової) санкції (штрафу) та пені за порушення норм іншого законодавства з урахуванням рішення контролюючого органу.
У зв'язку із вищевикладеним, суд дійшов висновку, що рішення Державної фіскальної служби України про результати розгляду скарги від 12.07.2017 за №15099/в/99-99-11-01-02-25 у частині зобов'язання винести нове податкове повідомлення-рішення прийнято у відповідності до вимог чинного податкового законодавства України.
Згідно п. 7 Розділу ІІ Порядку №1204, податкові повідомлення-рішення згідно з пунктами 4-6 цього розділу складаються контролюючим органом, який склав попереднє податкове повідомлення-рішення, протягом 3 робочих днів з дня, що настає за днем отримання таким контролюючим органом рішення за результатами адміністративного, судового оскарження або іншого рішення про скасування раніше прийнятого податкового повідомлення-рішення. При цьому у разі отримання вищезазначених рішень структурним підрозділом, до функцій якого входить реєстрація вхідної та вихідної кореспонденції контролюючого органу, або відповідальною особою, визначеною керівником (виконуючим його обов'язки, його заступником або уповноваженою особою) контролюючого органу для виконання таких функцій, забезпечується надання такого рішення структурному підрозділу, яким складалось попереднє податкове повідомлення-рішення, протягом 1 робочого дня, що настає за днем його отримання.
Судом встановлено, що на виконання рішення Державної фіскальної служби України про результати розгляду скарги від 12.07.2017 за №15099/в/99-99-11-01-02-25 та у відповідності до вимог п. 7 Розділу ІІ Порядку №1204 Головне управління ДФС у Черкаській області прийнято оскаржуване нове податкове повідомлення-рішення від 17.07.2017 №0003411400 про нарахування пені за порушення строків надходження валютної виручки та за порушення строків виконання імпортних контрактів в розмірі 240728 грн. 38 коп. (загальна сума податкових повідомлень-рішень від 25.04.2017 №000178140 та №0001791400), тому суд дійшов висновку про відсутність правових підстав для скасування податкового повідомлення-рішення від 17.07.2017 №0003411400.
Згідно частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, Кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
При цьому в силу положень частини 2 статті 77 вказаного кодексу, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
У зв'язку із вищевикладеним, суд дійшов висновку про відмову в задоволенні адміністративного позову.
Керуючись статтями 6, 14, 242, 243, 295, 370 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У задоволенні адміністративного позову - відмовити повністю.
Копію рішення направити особам, які беруть участь у справі.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня отримання повного судового рішення.
Головуючий суддя В.А. Гайдаш
Судді С.М. Гарань
В.П. Тимошенко