про відкриття провадження та закінчення підготовчого провадження
14 грудня 2017 р. м. ХерсонСправа № 821/1958/17
Суддя Херсонського окружного адміністративного суду Гомельчук С.В., перевіривши виконання вимог статей 104, 105, 106 КАС України за адміністративним позовом ОСОБА_1 до ліквідаційної комісії управління Міністерства внутрішніх справ України в Херсонській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
встановив:
Позивач звернувся до суду з вказаним адміністративним позовом, у якому просить:
- визнати відмову ліквідаційної комісії УМВС України в Херсонській області щодо виготовлення уточненої довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1, з урахуванням усіх складових грошового забезпечення, передбачених постановами Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2007 року № 1294 та від 11 листопада 2015 року № 988, станом на 01 січня 2016 року, протиправною;
- зобов'язати ліквідаційну комісію УМВС України в Херсонській області виготовити уточнену довідку про грошове забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1, з урахуванням розмірів усіх складових грошового забезпечення, передбачених постановами Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2007 року № 1294 та від 11 листопада 2015 року № 988, станом на 01 січня 2016 року, а саме: посадовий оклад - 3100,00 грн.; оклад за спеціальним званням (полковник міліції) - 2400 грн.; надбавка за стаж служби (45%) - 2475,00 грн.; надбавка за виконання особливо важливих завдань (48%) - 3828,00 грн.; надбавка за службу в умовах режимних обмежень (10%) - 310,00 грн.; премія (97%) - 11749,61 грн.;
- встановити судовий контроль за виконанням судового рішення, шляхом зобов'язання ліквідаціної комісії УМВС України в Херсонській області подати у десятиденний строк з дати набрання цим рішенням законної сили, звіт про його виконання;
- врахувати вимоги п. 7 ч. 1 ст. 5 Закону України від 08 липня 2011 року № 3674 - VI "Про судовий збір" щодо ОСОБА_1, як позивача при розгляді даної справи.
Зазначений спір згідно із ст. 17 КАС України, належить до юрисдикції адміністративних судів та має розглядатися в порядку адміністративного судочинства.
Адміністративний позов подано з додержанням вимог статей 104-106 КАС України.
Підстави для повернення позовної заяви чи відмови у відкритті провадження у справі відсутні.
Оскільки, наданих до суду матеріалів достатньо для розгляду справи по суті, вважаю за можливе закінчити підготовче провадження та призначити справу до розгляду у судовому засіданні.
Керуючись статтями 106, 107, 110, 121 КАС України,
ухвалив:
Відкрити провадження в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до ліквідаційної комісії управління Міністерства внутрішніх справ України в Херсонській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії.
Закінчити підготовче провадження та призначити справу до судового розгляду в судовому засіданні 11 січня 2018 р. о 10:00 годині в приміщенні Херсонського окружного адміністративного суду за адресою: м. Херсон, вул. Робоча, 66 (вхід з вул. Філатова).
Справа буде розглядатися судом у складі судді Гомельчука С.В.
В судове засідання викликати осіб, які беруть участь у справі.
Надіслати особам, які беруть участь у справі, копію ухвали про відкриття провадження та інформацію про їхні процесуальні права та обов'язки.
Запропонувати відповідачу надати до суду не пізніше як за три дні до судового засідання письмові заперечення проти позову з посиланням на докази, якими вони обгрунтовуються.
Ухвала окремо не оскаржується, заперечення проти неї може бути включене до апеляційної скарги на рішення суду, прийняте за наслідками розгляду справи.
Суддя Гомельчук С.В.
Інформація про процесуальні права осіб, які приймають участь у справі
Ст. 49 КАС України, права та обов'язки осіб, які беруть участь у справі
1.Особи, які беруть участь у справі, мають рівні процесуальні права та обов'язки.
2.Особи, які беруть участь у справі, зобов'язані добросовісно користуватися належним їм процесуальними правами і неухильно виконувати процесуальні обов'язки.
3.Особи, які беруть участь у справі, мають право:
1)знати про дату, час і місце судового розгляду справи, про всі судові рішення, які ухвалюються у справі та стосуються їхніх інтересів;
2)знайомитися з матеріалами справи;
3)заявляти клопотання і відводи;
4)давати усні та письмові пояснення, доводи та заперечення;
5)подавати докази, брати участь у дослідженні доказів;
6)висловлювати свою думку з питань, які виникають під час розгляду справи, задавати питання іншим особам, які беруть участь у справі, свідкам, експертам, спеціалістам, перекладачам;
7)подавати заперечення проти клопотань, доводів і міркувань інших осіб;
8)знайомитися з технічним записом, журналом судового засідання, протоколом про вчинення окремої процесуальної дії і подавати письмові зауваження до них;
9)робити із матеріалів справи виписки, знімати копії з матеріалів справи, одержувати копії судових рішень;
10)оскаржувати судові рішення у частині, що стосується їхніх інтересів;
11)користуватися іншими процесуальними правами, наданими їм цим Кодексом.
4.Особи, які беруть участь у справі, можуть за власний рахунок додатково замовити та отримати в суді засвідчені копії документів і витяги з них.
Ст. 51 КАС України, права та обов'язки сторін
1. Крім прав та обов'язків, визначених у ст. 49 КАС України, позивач має право в будь-який час до закінчення судового розгляду збільшити або зменшити розмір позовних вимог або відмовитися від адміністративного позову. Позивач має право відмовитися від адміністративного позову у суді апеляційної чи касаційної інстанції до закінчення відповідного апеляційного чи касаційного розгляду. Позивач має право до початку судового розгляду справи по суті змінити предмет або підставу позову шляхом подання письмової заяви.
2. Крім прав та обов'язків, визначених у ст. 49 КАС України, відповідач має право визнати адміністративний позов повністю або частково, подати заперечення проти адміністративного позову.
3. Сторони можуть досягнути примирення на будь-якій стадії адміністративного процесу, що є підставою для закриття провадження в адміністративній справі.
4. Суд не приймає відмови позивача від адміністративного позову, визнання адміністративного позову відповідачем і не визнає умов примирення сторін, якщо ці дії суперечать закону або порушують чиї-небудь права, свободи чи інтереси.