Постанова від 13.12.2017 по справі 818/1821/17

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 грудня 2017 р. Справа №818/1821/17

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Гелети С.М.,

за участю секретаря судового засідання - Мороз Т.М.,

представника відповідача - ОСОБА_1,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу № 818/1821/17 за позовом ОСОБА_2 до Головного управління Держгеокадастру у Сумській області про скасування рішення та зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Держгеокадастру у Сумській області (далі - відповідач, ГУ Держгеокадастру), в якому просить визнати протиправною та скасувати відмову відповідача, викладену в листі від 27.09.2017 № А-11573-5192/6-17, щодо відмови у наданні ОСОБА_2 дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки безоплатно у власність для ведення особистого селянського господарства, орієнтовною площею 2 га за рахунок земельної ділянки сільськогосподарського призначення за кадастровим номером 5923283200:01:006:0277, яка знаходиться в адміністративних межах Московської сільської ради Липоводолинського району Сумської області за межами населених пунктів; зобов'язати відповідача повторно розглянути заяву ОСОБА_2 від 22.08.2017 про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки безоплатно у власність для ведення особистого селянського господарства, орієнтовною площею 2 га за рахунок земельної ділянки сільськогосподарського призначення за кадастровим номером 5923283200:01:006:0277, яка знаходиться в адміністративних межах Московської сільської ради Липоводолинського району Сумської області за межами населених пунктів та прийняти рішення у відповідності до вимог статей 118, 122 Земельного кодексу України, про що у місячний строк з дня набрання судовим рішенням законної сили надати суду звіт про його виконання.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що в серпні 2017 року позивач звернувся до ГУ Держгеокадастру із заявою про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки безоплатно у власність для ведення особистого селянського господарства, орієнтовною площею 2 га за рахунок земельної ділянки сільськогосподарського призначення за кадастровим номером 5923283200:01:006:0277, яка знаходиться в адміністративних межах Московської сільської ради Липоводолинського району Сумської області за межами населених пунктів. Листом від 27.09.2017 позивачу відмовлено у задоволенні його заяви із посиланням на те, що земля, за рахунок якої планується відведення земельної ділянки відноситься до категорії земель сільськогосподарського призначення (для сінокосіння та випасання худоби). Крім того, у вказаному листі відповідач також зазначив, що Московська сільська рада не погодила відведення вказаної земельної ділянки. Позивач не погоджується із такими мотивами ГУ Держгеокадастру, в зв'язку з чим звернувся до суду за захистом своїх прав.

Позивач у судове засідання не з'явився, до суду надіслав клопотання, в якому справу просив розглядати без його участі.

Представник відповідача у судовому засіданні позовні вимоги не визнала та зазначила, що земельна ділянка, на яку позивач просить видати дозвіл щодо розробки проекту її землеустрою, відноситься до категорії земель сільськогосподарського призначення для сінокосіння та випасання худоби, а тому не може бути надана. Крім того зазначила, що ГУ Держгеокадастру направлено запит до органу місцевого самоврядування щодо висловлення позиції на етапі надання згоди на розроблення відповідної документації із землеустрою. Від Московської сільської ради надійшов лист у якому остання не надала згоди на погодження відведення земельної ділянки. Щодо позовних вимог в частині зобов'язання ГУ Держгеокадастру прийняти рішення про надання дозволу на розробку проекту землеустрою представник відповідача зазначив, що розпорядження землями сільськогосподарського призначення є виключною компетенцією ГУ Держгеокадастру.

Заслухавши пояснення представника відповідача, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, суд задовольняє позовні вимоги, виходячи із наступного.

Судом встановлено, що у серпні 2017 ОСОБА_2 звернувся до ГУ Держгеокадастру із заявою, в якій просив надати дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки безоплатно у власність для ведення особистого селянського господарства, орієнтовною площею 2 га за рахунок земельної ділянки сільськогосподарського призначення за кадастровим номером 5923283200:01:006:0277, яка знаходиться в адміністративних межах Московської сільської ради Липоводолинського району Сумської області за межами населеного пункту (с. Московське) (а.с. 11).

Листом від 27.09.2017 № А-11573-5192/6-17 позивачу відмовлено в наданні такого дозволу. В обґрунтування відмови відповідачем зазначено, що за інформацією відділу у Липоводолинському районі ГУ Держгеокадастру земельна ділянка, на яку позивач просить видати дозвіл щодо розробки проекту її землеустрою, відноситься до категорії земель сільськогосподарського призначення для сінокосіння та випасання худоби. Крім того, на виконання рішення колегії Держземагентства України від 14.10.2014 № 2/1 до Московської сільської ради направлено запит щодо погодження відведення вищевказаної земельної ділянки із посиланням на розпорядження Кабінету Міністрів України від 01.04.2014 № 33-р та від 18.06.2014 № 591-р. Від вказаної сільської ради отримано негативну відповідь у зв'язку з чим позивачу відмовлено у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою.

Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає наступне.

Так, відповідно до ч. ч. 1-3 ст. 116 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону. Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування. Безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян провадиться у разі: приватизації земельних ділянок, які перебувають у користуванні громадян; одержання земельних ділянок внаслідок приватизації державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій; одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених цим Кодексом.

Порядок безоплатної приватизації земельних ділянок громадянами визначений ст. 118 Земельного кодексу України.

Згідно з ч. ч. 6, 7 ст. 118 вказаного Кодексу громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до ОСОБА_3 міністрів Автономної Республіки Крим. ОСОБА_3 Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею. Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні.

Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку (ч. 7 ст. 118 Земельного кодексу України).

Таким чином, проект землеустрою розробляється на підставі дозволу органу, до компетенції якого входить питання про передачу земельних ділянок громадянам. В даному випадку таким органом є Головне управління Держгеокадастру у Сумській області.

Позивачу було відмовлено в наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою на тій підставі, що ГУ Держгеокадастру отримано негативну відповідь Московської сільської ради щодо погодження проекту землеустрою.

Суд зазначає, що ч. 7 ст. 118 Земельного кодексу України визначено вичерпний перелік підстав для відмови у наданні дозволу, однак відповідач жодної з них у листі від 27.09.2017 не вказав.

Частина 8 вищевказаної статті передбачає, що проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки погоджується в порядку, встановленому статтею 186-1 цього Кодексу, однак вказана норма передбачає погодження саме проекту землеустрою, а в даному випадку мова іде про надання дозволу на його виготовлення. Тобто жодних погоджень органів місцевого самоврядування на даному етапі закон не вимагає.

Крім того, посилання відповідача на розпорядження Кабінету Міністрів України від 01.04.2017 № 333-р та від 18.06.2014 № 591-р взагалі є безпідставним, оскільки розпорядженням № 333-р схвалено Концепцію реформування місцевого самоврядування та територіальної організації влади в Україні, яка не встановлює жодних норм у галузі регулювання земельних відносин, а розпорядження № 591-р взагалі втратило чинність.

Крім того, відповідно до Закону України "Про Кабінет Міністрів України" розпорядження є актом Кабінету Міністрів України, який видається з організаційно-розпорядчих та інших поточних питань, а тому посилання на такий документ як підставу для унормування порядку отримання позиції органу місцевого самоврядування щодо проекту землеустрою є безпідставними.

Враховуючи викладене, суд задовольняє позовні вимоги ОСОБА_2 про скасування як протиправного рішення відповідача, викладеного у листі від 27.09.2017 № А-11573-5192/6-17, щодо відмови у наданні ОСОБА_2 дозволу на розроблення проекту землеустрою та зобов'язання відповідача повторно розглянути заяву ОСОБА_2 від 22.08.2017 про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки безоплатно у власність для ведення особистого селянського господарства, орієнтовною площею 2 га за рахунок земельної ділянки сільськогосподарського призначення за кадастровим номером 5923283200:01:006:0277, яка знаходиться в адміністративних межах Московської сільської ради Липоводолинського району Сумської області за межами населених пунктів.

При цьому суд відмовляє у задоволенні позовних вимог в частині зобов'язання ГУ Держгеокадастру прийняти рішення у відповідності до вимог статей 118, 122 Земельного кодексу України, оскільки скасування рішення про відмову у наданні позивачу дозволу на розробку проекту землеустрою та зобов'язання ГУ Держгеокадастру повторно розглянути заяву ОСОБА_2 від 22.08.2017 є належними та достатніми способами захисту порушених прав позивача.

Крім того суд не вбачає підстав для встановлення судового контролю за виконанням відповідачем рішення суду шляхом подання звіту, оскільки позивачем не надано доказів щодо систематичного з боку ГУ Держгеокадастру порушення його прав на отримання земельної ділянки, або затягування процесу надання такого дозволу, або неодноразового надання відмов з формальних підстав.

Відповідно до ч. 1 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України, на користь ОСОБА_2 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Держгеокадастру у Сумській області підлягають стягненню судові витрати у вигляді судового збору в сумі 1280,00 грн., сплаченого згідно квитанції від 21.11.2017 № 0.0.899491949.1 (а.с. 3).

Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_2 до Головного управління Держгеокадастру у Сумській області про скасування рішення та зобов'язання вчинити дії - задовольнити частково.

Визнати протиправною та скасувати відмову Головного управління Держгеокадастру у Сумській області, викладену в листі від 27.09.2017 № А-11573-5192/6-17, у наданні ОСОБА_2 дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 2 га у власність за рахунок земель державної власності сільськогосподарського призначення для ведення особистого селянського господарства, розташованої за межами населеного пункту на території Московської сільської ради Липоводолинського району Сумської області.

Зобов'язати Головне управління Держгеокадастру у Сумській області повторно розглянути заяву ОСОБА_2 про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 2 га у власність за рахунок земель державної власності сільськогосподарського призначення для ведення особистого селянського господарства, розташованої за межами населеного пункту на території Московської сільської ради Липоводолинського району Сумської області.

У задоволенні інших позовних вимог - відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Держгеокадастру у Сумській області (м. Суми, вул. Петропавлівська, 108, і.к. 3976885) на користь ОСОБА_2 (ІНФОРМАЦІЯ_1, Липоводолинський район, с. Московське, вул. Русанівського, 40, і.к. НОМЕР_1) суму судового збору в розмірі 1280 грн.

У задоволенні інших позовних вимог - відмовити.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня отримання копії повного тексту постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Повний текст постанови складено 15.12.2017.

Суддя С.М. Гелета