14 грудня 2017 року м. ПолтаваСправа № 816/2113/17
Полтавський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Супруна Є.Б., розглянувши у порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДФС у Полтавській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, -
28 листопада 2017 року ОСОБА_1 звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління ДФС у Полтавській області (надалі - відповідач, ГУ ДФС у Полтавській області) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 07.07.2017 №19688-00, яким позивачу визначено суму податкового зобов'язання за платежем транспортний податок з фізичних осіб у розмірі 25 000,00 грн.
Мотивуючи свої вимоги, позивач зазначив, що згідно з чинним податковим законодавством об'єктом оподаткування у 2017 році є легкові автомобілі, середньоринкова вартість яких становить понад 1 200 000,00 грн та з року випуску яких минуло не більше п'яти років (включно). У зв'язку з цим вважає, що належний йому транспортний засіб не є об'єктом оподаткування транспортним податком, оскільки його вартість нижча за 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої на 01.01.2017. Проте контролюючий орган, не маючи відомостей про середньоринкову вартість автомобіля позивача, з метою визначення податкового зобов'язання за 2017 рік протиправно нарахував податкове зобов'язання в розмірі 25 000,00 грн.
Позивач у судове засідання не прибув. В той же час представник позивача у судовому засіданні, проведеному в режимі відеоконференції, підтримала позовні вимоги та просила його задовольнити.
Представник відповідача проти задоволення позову заперечувала. У наданих суду письмових запереченнях на позов вказує, що відповідно до інформації ІС "Податковий блок", ОСОБА_1 є платником транспортного податку з фізичних осіб за легковий автомобіль марки AUDI, моделі Q7, об'єм двигуна 2967 см. куб, державний номер НОМЕР_1, 2015 року випуску. А тому податкове зобов'язання визначене контролюючим органом правомірно.
З урахуванням положень частини шостої статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України суд визнав за можливе здійснити розгляд справи в порядку письмового провадження.
Дослідивши матеріали справи, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення, оцінивши докази, що мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив такі факти та відповідні до них правовідносини.
Судом встановлено, що ОСОБА_1, відповідно до свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу серія СХT №534930, є власником транспортного засобу марки AUDI, моделі Q7, тип - загальний легковий універсал - В, об'єм двигуна - 2967 см3, державний номер НОМЕР_1, 2015 року випуску, дата первинної реєстрації - 23.10.2015 (а.с. 14).
07.07.2017 ГУ ДФС у Полтавській області винесено податкове повідомлення-рішення №19688-00, яким ОСОБА_1 визначено суму податкового зобов'язання за платежем "транспортний податок з фізичних осіб 18011000" за 2017 рік в розмірі 25 000,00 грн (а.с. 9).
Позивач, не погоджуючись із вказаним вище податковим повідомленням-рішенням, звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи оцінку спірному податковому повідомленню-рішенню, суд виходить з такого.
01.01.2015 набрав чинності Закон України від 28.12.2014 №71-VIII "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи", яким, шляхом викладення в новій редакції норм Податкового кодексу України, введено новий місцевий податок - податок на майно, що складається, у тому числі, з транспортного податку.
Рішенням шістнадцятої позачергової сесії селищної ради сьомого скликання Котелевської селищної ради від 12.07.2016 затверджено Положення про транспортний податок, як складової податку на майно, що запроваджується на території Котелевської селищної ради (надалі - Положення, а.с. 35-36).
Так, пунктом 1.1. Положення визначено, що транспортний податок запроваджується на території Котелевської селищної ради на підставі Податкового кодексу України №2755-VI від 02.12.2010 із змінами та доповненнями, внесеними Законом України від 28.12.2014 №71-VIII "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи".
Отже вищезазначеним рішенням органу місцевого самоврядування встановлено ставку податку за автомобіль, що є об'єктом оподаткування відповідно до Податкового кодексу.
Відповідно до підпункту 267.1.1 пункту 267.1 статті 267 Податкового кодексу України платниками транспортного податку є фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які мають зареєстровані в Україні згідно з чинним законодавством власні легкові автомобілі, що відповідно до підпункту 267.2.1 пункту 267.2 цієї статті є об'єктами оподаткування.
Підпунктом 267.2.1 пункту 267.2 статті 267 Податкового кодексу України в редакції, що діяла до 01.01.2016, об'єктом оподаткування були легкові автомобілі, які використовувалися до 5 років і мали об'єм циліндрів двигуна понад 3000 см3.
Дана норма змінена Законом України від 24.12.2015 № 909-VIII, який набрав чинності з 01.01.2016, Законами України від 20.12.2016 №1791-VIII та від 21.12.2016 №1797-VIII, які набрали чинності з 01.01.2017.
Відтепер об'єктом оподаткування є легкові автомобілі, з року випуску яких минуло не більше п'яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року.
Така вартість визначається центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику економічного, соціального розвитку і торгівлі, за методикою, затвердженою Кабінетом Міністрів України, станом на 1 січня податкового (звітного) року виходячи з марки, моделі, року випуску, об'єму циліндрів двигуна, типу пального.
Щороку до 01 лютого податкового (звітного) року центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику економічного, соціального розвитку і торгівлі, на своєму офіційному веб-сайті розміщується перелік легкових автомобілів, з року випуску яких минуло не більше п'яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року, який повинен містити такі дані щодо цих автомобілів: марка, модель, рік випуску, об'єм циліндрів двигуна, тип пального.
Згідно з Законом України "Про Державний бюджет України на 2017 рік" від 21.12.2016 №1801-VIII з 01.01.2017 мінімальна заробітна плата становить 3200,00 грн.
Отже, для того, щоб транспортний засіб підпадав під визначення об'єкта оподаткування, встановленого підпунктом 267.2.1 пункту 267.1 статті 267 Податкового кодексу України, його середньоринкова вартість має перевищувати 1 200 000,00 грн.
Постановою Кабінету Міністрів України від 18.02.2016 №66 затверджено Методику визначення середньоринкової вартості легкових автомобілів (надалі за текстом - Методика), якою встановлено механізм визначення середньоринкової вартості легкових автомобілів (далі - автомобілі) для цілей віднесення таких автомобілів до об'єктів оподаткування транспортним податком.
Так, відповідно до пунктів 13, 14 Методики (в редакції постанови КМУ від 21.06.2017 №428) Мінекономрозвитку відповідно до цієї Методики розраховує середньоринкову вартість автомобіля та щороку до 01 лютого податкового (звітного) року розміщує на своєму офіційному веб-сайті перелік легкових автомобілів, з року випуску яких минуло не більше п'яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року, який повинен містити такі дані щодо зазначених автомобілів: марка, модель, рік випуску, об'єм циліндрів двигуна, тип пального.
Мінекономрозвитку забезпечує роботу офіційного веб-сайту в режимі, який дає змогу отримати інформацію про середньоринкову вартість автомобіля шляхом введення даних про їх марку, модель, рік випуску, об'єм циліндрів двигуна та тип пального.
У письмових запереченнях на позов відповідач зазначив, що розрахунок середньоринкової вартості автомобіля не належить до повноважень контролюючого органа, а згідно вищевказаної Методики повинен розраховуватись Міністерством економічного розвитку і торгівлі України та не підлягає перегляду чи коригуванню іншими суб'єктами владних повноважень чи власниками транспортних засобів, а контролюючі органи лише використовують інформацію, відображену в ІС "Податковий блок".
Разом з тим, доказів суду про те, що станом на момент винесення оскаржуваного податкового повідомлення - рішення у податкового органу була наявна інформація про вартість автомобіля позивача, яка б підпадала під визначення об'єкта оподаткування в розумінні пп.267.2.1 п.267.2 ст.267 Податкового кодексу України, суду не надано, а матеріали справи такої не містять.
На офіційному сайті Міністерства економічного розвитку і торгівлі України (http://www.me.gov.ua/?lang=uk-UA) розміщено калькулятор для загального користування з метою розрахунку середньоринкової вартості для цілей оподаткування легкових автомобілів транспортним податком.
Задавши в цьому калькуляторі параметри автомобіля, належного позивачу (легковий автомобіль марки AUDI, моделі Q7, 3.0, внутрішнього згоряння, дизель, 2015 року випуску), отримано інформацію про середньоринкову вартість зазначеного транспортного засобу, яка дорівнює 1 004 335,00 грн, в той час, як об'єктом оподаткування з 01.01.2017 є легкові автомобілі, з року випуску яких минуло не більше п'яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати - тобто понад 1 200 000,00 грн (3 200,00 грн. х 375 = 1 200 000,00 грн).
Обчисливши таким чином середньоринкову вартість власного транспортного засобу, позивач надав розрахунок, виконаний на сайті Міністерства економічного розвитку і торгівлі України (а.с. 21).
Натомість, обґрунтованого розрахунку, який би підтверджував, що середньоринкова вартість транспортного засобу позивача становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, тобто понад 1 200 000,00 грн, представник відповідача суду не надав.
Таким чином, аналіз вищевказаних нормативно-правових актів, а також дослідження матеріалів справи дає суду підстави зробити висновок про те, що легковий автомобіль позивача не підпадає під визначення об'єкта оподаткування транспортним податком у 2017 році щодо якого можна застосувати ставку податку в розмірі 25 000 грн, а тому податкове повідомлення-рішення від 07.07.2017 №19688-00 є протиправним та підлягає скасуванню.
Відповідно до частини першої статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
На підставі викладеного, керуючись статтями 7-11, 71, 128, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
Адміністративний позов задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДФС у Полтавській області від 07.07.2017 №19688-00.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС у Полтавській області (код ЄДРПОУ 39461639) судові витрати, понесені ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2) у зв'язку зі сплатою судового збору у розмірі 640 (шістсот сорок) грн.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Є.Б. Супрун