Справа № 815/5666/17
14 грудня 2017 року м.Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Вовченко O.A., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом управління капітального будівництва Одеської міської ради до ОСОБА_1 державної архітектурно-будівельної інспекції про визнання протиправними та скасування припису та постанови,-
03 листопада 2017 року до Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов управління капітального будівництва Одеської міської ради до ОСОБА_1 державної архітектурно-будівельної інспекції, в якому позивач просить суд:
- визнати протиправним та скасувати припис про усунення порушених вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил від 28 вересня 2017 року, складеного головним інспектором будівельного нагляду інспекційного відділу ОСОБА_1 державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області - ОСОБА_2;
- визнати протиправною та скасувати постанову №169/1015-05/5-9428 від 12 жовтня 2017 року про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності, складену головним інспектором будівельного нагляду інспекційного відділу ОСОБА_1 державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області - ОСОБА_3.
В обґрунтування позовних вимог позивач у своєму адміністративному позові зазначає, що 04 жовтня 2017 року ОСОБА_4 капітального будівництва Одеської міської ради було отримано від ОСОБА_1 державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області: акт про недопущення посадових осіб органу державного архітектурно-будівельного контролю на об'єкти будівництва, підприємства будівельної галузі для виконання покладених на них функцій, від 28 вересня 2017 року; припис про усунення порушених вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил від 28 вересня 2017 року; протокол про правопорушення у сфері містобудівної діяльності від 28 вересня 2017 року.
Дані документи складені головним інспектором будівельного нагляду інспекційного відділу ОСОБА_1 державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області - ОСОБА_2 на підставі позапланової перевірки щодо дотримання вимог містобудівного законодавства на об'єкті: будівництва 9-ти поверхового з допоміжними приміщеннями на технічному поверсі 8-ми секційного житлового будинку за адресою: м. Одеса (буд) №34 мкр. ІІІ-4-2 ж/р ім. Котовського, секції 1,2 (надалі - об'єкт будівництва), замовник - ОСОБА_4 капітального будівництва Одеської міської ради.
Згодом, 18 жовтня 2017 року позивачем було отримано від ОСОБА_1 державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області постанову №169/1015-05/5-9428 про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності від 12 жовтня 2017 року, складену інспектором будівельного нагляду інспекційного відділу ОСОБА_1 державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області ОСОБА_5 на підставі розгляду матеріалів справи про правопорушення у сфері містобудівної діяльності: акту перевірки, припису, протоколу про правопорушення у сфері містобудівної діяльності від 28 вересня 2017 року.
Позивач вважає що прийняті ОСОБА_1 державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області вищевказані припис від 28 вересня 2017 року та постанова №169/1015-05/5-9428 від 12 жовтня 2017 року, які складені у зв'язку з проведенням позапланової перевірки щодо дотримання вимог містобудівного законодавства, на об'єкті: будівництво 9-ти поверхового з допоміжними приміщеннями на технічному поверсі 8-ми секційного житлового будинку за адресою: м. Одеса (буд) №34 мкр. ІІІ-4-2 ж/р ім. Котовського, секції 1,2, є неправомірними, оскільки відсутні підстави для проведення відповідачем позапланової перевірки на об'єкті будівництва.
Позивач посилаючись на ч.ч.1-4 ст.32, ч.10 ст.39 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», Порядок віднесення об'єктів будівництва до IV та V категорій складності, затверджений постановою Кабінету міністрів України №557 від 27 квітня 2011 року стверджує, що з отриманих документів стало відомо, що відповідно до листа ДП «УКРДЕЖБУДЕКСПЕРТИЗА» від 01 серпня 2017 року вих. №1013, який надійшов дорученням Державної архітектурно-будівельної інспекції України від 19.08.2017 р. №4018740 (вх. №4004 від 21.08.2017 р.), зазначений об'єкт будівництва відносить до категорії складності не менше ніж V (клас наслідків ССЗ), за характеристикою можливої небезпеки для здоров'я і життя людей, які постійно перебувають на об'єкті будівництва. В декларації про готовність до експлуатації об'єкта, що належить до III категорії складності від 13.01.2017 №ОД 143170130286 зазначено категорію складності - III. Виходячи з викладеного, ОСОБА_4 капітального будівництва Одеської міської ради нібито наведено недостовірні дані в декларації про готовність об'єкта що належить до І-III категорії складності від 13.01.2017 №ОД 143170130286. Проте згідно розрахунку категорії складності об'єкту будівництва 9-типоверхового з допоміжними приміщеннями на технічному поверсі 8-ми секційного житлового будинку за адресою: м. Одеса (буд) №34 мкр. ІІІ-4-2 ж/р ім. Котовського, секції 1,2, який був здійсненний проектною організацію ПАТ «Одесгражданпроект», затверджений Начальником ОСОБА_4 капітального будівництва ОМР - ОСОБА_6Н за підписом Директора ПАТ «Одесгражданпроект» - ОСОБА_7, та ГІП - ОСОБА_8, об'єкт будівництва відноситься до класу наслідків - СС2 - середні наслідки, категорія складності визначена як (ІІІ).
Також позивач, посилаючись на ч.1 ст.10 Закону України «Про архітектурну діяльність», п.9-1 Перехідних положень, п.2 ч.3 ст.7 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» зазначає, що 03 жовтня 2016 року в рамках децентралізації системи держархбудконтролю повноваження щодо здійснення державного архітектурно-будівельного контролю за дотриманням вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил, положень містобудівної документації всіх рівнів по об'єктах І-ІV категорії складності, розташованих в межах міста Одеси, а також щодо складання протоколів про вчинення правопорушень і актів перевірок, накладення штрафів відповідно до законодавства департаментом Державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області передані ОСОБА_4 державного архітектурно-будівельного контролю Одеської міської ради, а тому призначення відповідачем проведення позапланової перевірки об'єкта будівництва, розташованого за адресою м. Одеса (буд) №34 мкр. ІІІ-4-2 ж/р ім. Котовського, секції 1,2 та складання на підставі зазначеної перевірки: протоколів, приписів, постанов виходить за межі його власної владної компетенції, є втручанням у владну компетенцію ОСОБА_4 державного архітектурно-будівельного контролю Одеської міської ради.
Враховуючи вищевикладене, позивач просить суд задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.
Від відповідача до суду надійшли письмові заперечення на адміністративний позов (а.с.57-59) у яких зазначено, що відповідно до ст.41 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» та Порядку здійснення державного архітектурно-будівельного контролю, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 травня 2011 року №553, направлення для проведення планової перевірки № 1207 від 05 вересня 2017 року, наказу №237 П від 05.09.2017 та листа управління захисту економіки у м.Києві від 10 серпня 2017 року № 7731/39/125/02-17, який надійшов дорученням ДАБІ України від 19 серпня 2017 року № 40-18740 (вх. № 4004 від 21.08.2017), ОСОБА_1 було здійснено позапланову перевірку відповідності збудованих об'єктів нерухомості проектній документації вимогам державних стандартів, будівельних норм і правил з будівництва 8- ми секційного 9-ти поверхового житлового будинку з допоміжними приміщеннями на технічному поверсі, буд.№ 34 мкр. ІІІ-4-2 ж/р ім.Котовського, м.Одеса, секції 1,2, у ході якої були встановлені порушення, які зазначено в акті перевірки від 28.09.2017, протоколі про правопорушення у сфері містобудівної діяльності від 28.09.2017 та приписі про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил, а саме уповноваженої особи позивача не було надано до перевірки витребуваної ОСОБА_1 документації. 12 жовтня 2017 року ОСОБА_1 винесено постанову про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності №169/1015-05/1-9428 (штраф у розмірі 50520 грн. за правопорушення, передбачене п. 2 ч.6 ст. 2 ЗУ «Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності»). Виходячи з вищевикладеного, перевірка дотримання вимог чинного законодавства на об'єкті будівництва є правомірною та такою, що була проведена ОСОБА_1 Державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області з дотриманням вимог чинного законодавства. Враховуючи вищевикладене, відповідач просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.
У судове засідання представник відповідача не з'явився, про дату, час та місце проведення судового засідання повідомлений належним чином та своєчасно, що підтверджується письмовими доказами, які містяться в матеріалах справи (а.с.52-53).
У зв'язку із вищевикладеним, зважаючи, що у суду відсутня потреба заслухати свідка чи експерта, оскільки відповідач належним чином повідомлений про дату, час і місце судового розгляду справи у судове засідання не з'явився, керуючись положенням ч.6 ст. 128 КАС України суд прийняв рішення продовжити розгляд справи в порядку письмового провадження.
Дослідивши докази, які наявні в матеріалах справи, ознайомившись з запереченнями відповідача, з'ясувавши обставини, якими обґрунтовуються вимоги та заперечення, перевіривши їх доказами, суд встановив наступні факти та обставини.
ОСОБА_4 капітального будівництва Одеської міської ради (код за ЄДРПОУ 04056902) зареєстровано за юридичною адресою 65091, Одеська обл., місто Одеса, Малиновський район, вулиця Комітетська, будинок 10-А. З 16.07.2014 року керівником та підписантом ОСОБА_4 капітального будівництва Одеської міської ради є ОСОБА_6.
05 вересня 2017 року ОСОБА_1 державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області прийнято наказ №237П «Про проведення позапланової перевірки» (а.с.62), яким відповідно до ст. 41 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», ст.7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», п.7 Порядку здійснення державного архітектурно-будівельного контролю, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.05.2011 року №533, на підставі листа ОСОБА_4 захисту економіки у м.Києві від 10.08.2017 №40-18740 (вх. №4004 від 21.08.2017) наказано провести позапланову перевірку на об'єкті будівництва: будівництво 8-ми секційного 9-ти поверхового будинку з допоміжними приміщеннями на технічному поверсі, буд. №34 мкр. ІІІ-4-2 ж/р ім.Котовського, м.Одеса, секції 1,2 (замовник - ОСОБА_4 капітального будівництва Одеської міської ради, ЄДРПОУ - 04056902).
На підставі вказаного наказу 05 вересня 2017 року ОСОБА_1 державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області видано направлення для проведення перевірки №1207 головним інспекторам будівельного нагляду інспекційного відділу ОСОБА_1 Державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області - ОСОБА_5 та ОСОБА_2 із визначенням строку його дії з 15.09.2017 року по 28.09.2017 року (а.с.61).
28 вересня 2017 року головним інспектором будівельного нагляду інспекційного відділу ОСОБА_1 Державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області - ОСОБА_2 складено акт «Про недопущення посадових осіб органу державного архітектурно-будівельного контролю на об'єкти будівництва, підприємства будівельної галузі для виконання покладених функцій» (а.с.22-23), про те, що ОСОБА_1 було повідомлено ОСОБА_4 капітального будівництва Одеської міської ради, ЄДРПОУ 04056902, листом від 06.09.2017 року №1015-05/18025, який ОСОБА_4 отримало 07.09.2017 року вх. №02-04/1670 про проведення позапланової перевірки на об'єкті за адресою: будівництво 8-ми секційного 9-ти поверхового житлового будинку з допоміжними приміщеннями на технічному поверсі буд.№34 мкр. ІІІ-4-2 ж/р ім. Котовського, м.Одеса, секції 1,2. В зазначений час представник замовника на об'єкт будівництва не з'явився, жодної проектно-правової документації надано не було. Також, відповідно до листа ДП «УКРДЕРЖБУДЕКСПЕРТИЗА» від 01.08.17 №40-18740 (вх. №4004 від 21.08.17) зазначений об'єкт відноситься до категорії складності не менше рівня V (клас наслідків СС3), за характеристикою можливої небезпеки для здоров'я, життя людей, які постійно перебувають на об'єкті будівництва. В декларації про готовність об'єкта, що належить до І-ІІІ кат. складності від 13.01.17 р. №ОД 143170130286 зазначено категорію складності - ІІІ. Виходячи з викладеного, ОСОБА_4 капітального будівництва ОМР надано недостовірні дані в декларації про готовність до експлуатації об'єкта, який належить до І-ІІІ кат. складності від 13.01.17 р. №ОД 143170130286, чим порушено ч.10 ст.39 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності».
28 вересня 2017 року ОСОБА_1 державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області видано припис «Про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил» (а.с.24), де вказано, що за результатами позапланової перевірки, проведеної на об'єкті будівництва за адресою: будівництво 8-ми секційного 9-ти поверхового житлового будинку з допоміжними приміщеннями на технічному поверсі буд.№34 мкр. ІІІ-4-2 ж/р ім. Котовського, м.Одеса, секції 1,2 (замовник - ОСОБА_4 капітального будівництва Одеської міської ради, ЄДРПОУ - 04056902) встановлено, що ОСОБА_1 було повідомлено ОСОБА_4 капітального будівництва Одеської міської ради, ЄДРПОУ 04056902 листом від 06.09.2017 року №1015-05/18025, який ОСОБА_4 отримало 07.09.2017 року вх. №02-04/1670 про проведення позапланової перевірки на об'єкті за адресою: будівництво 8-ми секційного 9-ти поверхового житлового будинку з допоміжними приміщеннями на технічному поверсі буд. №34 мкр. ІІІ-4-2 ж/р ім. Котовського, м.Одеса, секції 1,2. В зазначений час представник замовника на об'єкт будівництва не з'явився, жодної проектно-правової документації надано не було. Також, відповідно до листа ДП «УКРДЕРЖБУДЕКСПЕРТИЗА» від 01.08.17 №40-18740 (вх. №4004 від 21.08.17) зазначений об'єкт відноситься до категорії складності не менше рівня V (клас наслідків СС3), за характеристикою можливої небезпеки для здоров'я, життя людей, які постійно перебувають на об'єкті будівництва. В декларації про готовність об'єкта, що належить до І-ІІІ кат. складності від 13.01.17 №ОД 143170130286 зазначено категорію складності - ІІІ. Виходячи з викладеного, ОСОБА_4 капітального будівництва ОМР надано недостовірні дані в декларації про готовність до експлуатації об'єкта, який належить до І-ІІІ кат. складності від 13.01.17 №ОД 143170130286, чим порушено ч.10 ст.39 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності». З метою усунення виявлених порушень у вказаною приписі виставлено вимогу усунути порушення вимог законодавства до 11.10.2017 р.
ОСОБА_1 державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області 28 вересня 2017 року складено протокол про правопорушення у сфері містобудівної діяльності (а.с.26-28), яким встановлено, що ОСОБА_1 було повідомлено ОСОБА_4 капітального будівництва Одеської міської ради, ЄДРПОУ 04056902 листом від 06.09.2017 року №1015-05/18025, який ОСОБА_4 отримало 07.09.2017 року вх. №02-04/1670 про проведення позапланової перевірки на об'єкті за адресою: будівництво 8-ми секційного 9-ти поверхового житлового будинку з допоміжними приміщеннями на технічному поверсі буд.№34 мкр. ІІІ-4-2 ж/р ім. Котовського, м.Одеса, секції 1,2. В зазначений час представник замовника на об'єкт будівництва не з'явився, жодної проектно-правової документації надано не було. Також, відповідно до листа ДП «УКРДЕРЖБУДЕКСПЕРТИЗА» від 01.08.17 №40-18740 (вх. №4004 від 21.08.17) зазначений об'єкт відноситься до категорії складності не менше рівня V (клас наслідків СС3), за характеристикою можливої небезпеки для здоров'я, життя людей, які постійно перебувають на об'єкті будівництва. В декларації про готовність об'єкта, що належить до І-ІІІ кат. складності від 13.01.17 №ОД 143170130286 зазначено категорію складності - ІІІ. Виходячи з викладеного, ОСОБА_4 капітального будівництва ОМР надано недостовірні дані в декларації про готовність до експлуатації об'єкта, який належить до І-ІІІ кат. складності від 13.01.17 №ОД 143170130286, чим порушено ч.10 ст.39 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності». Відповідальність за встановлені правопорушення передбачена п.2 ч.6 ст.2 Закону України «Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності». Розгляд справи про правопорушення с сфері містобудівної діяльності відбудеться о 15:00 год. 12.10.2017 року у приміщенні ОСОБА_1 ДАБІ в Одеській області за адресою: м.Одеса, вул. Канатна, 83, каб. №304.
12 жовтня 2017 року ОСОБА_1 державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області складено постанову № 169/1015-05/1-9428 про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності, якою ОСОБА_4 капітального будівництва Одеської міської ради визнано винним у вчиненні правопорушення, передбаченого п.2 ч.6 ст.2 Закону України “Про відповідальність за порушення у сфері містобудівної діяльності” та накладено штраф у розмірі 50520,00 грн. (а.с.30-32).
Листом №1015-05/1-9428 від 12 жовтня 2017 року копія вищевказаної постанови про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності направлена за адресою ОСОБА_4 капітального будівництва Одеської міської ради (а.с.29).
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Завданням адміністративного судочинства згідно з частиною першою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступне.
Відповідно до ст. 10 Закону України «Про архітектурну діяльність» для забезпечення під час забудови територій, розміщення і будівництва об'єктів архітектури додержання суб'єктами архітектурної діяльності затвердженої містобудівної та іншої проектної документації, вимог вихідних даних, а також з метою захисту державою прав споживачів будівельної продукції здійснюється в установленому законодавством порядку державний архітектурно-будівельний контроль та нагляд. Державний архітектурно-будівельний контроль здійснюють органи державного архітектурно-будівельного контролю, визначені статтею 6 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності". Державний архітектурно-будівельний нагляд здійснює центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду, через головних інспекторів будівельного нагляду в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві і Севастополі.
Правові та організаційні основи містобудівної діяльності і спрямований на забезпечення сталого розвитку територій з урахуванням державних, громадських та приватних інтересів встановлені Законом України «Про регулювання містобудівної діяльності» №3038-17.
Відповідно до ст. 6 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» управління у сфері містобудівної діяльності здійснюється Верховною Радою України, Кабінетом Міністрів України, Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері містобудування, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду, органами державного архітектурно-будівельного контролю, іншими уповноваженими органами містобудування та архітектури, місцевими державними адміністраціями, органами місцевого самоврядування.
До уповноважених органів містобудування та архітектури належать органи, визначені у статті 13 Закону України "Про архітектурну діяльність".
Відповідно до ст. 13 Закону України "Про архітектурну діяльність" до уповноважених органів містобудування та архітектури належать: центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері архітектури; центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері архітектури; орган виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань архітектури; структурні підрозділи обласних, районних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій з питань архітектури; виконавчі органи сільських, селищних, міських рад з питань архітектури. Орган виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань архітектури, структурні підрозділи обласних, районних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій підконтрольні і підзвітні відповідним органам виконавчої влади в межах, передбачених законом. Органи місцевого самоврядування здійснюють свою діяльність у сфері містобудування та архітектури відповідно до Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні". З питань делегованих повноважень, передбачених підпунктом "б" частини першої статті 31 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", виконавчі органи сільських, селищних, міських рад підконтрольні відповідним органам виконавчої влади.
Відповідно до абз.6 та абз.7 ч.1 ст.7 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» управління у сфері містобудівної діяльності та архітектурно-будівельного контролю здійснюється шляхом контролю за дотриманням законодавства у сфері містобудівної діяльності, вимог будівельних норм, державних стандартів і правил, положень містобудівної документації всіх рівнів, вихідних даних для проектування об'єктів містобудування (далі - вихідні дані), проектної документації; надання (отримання, реєстрації), повернення (відмови у видачі) чи анулювання (скасування реєстрації) документів, що дають право на виконання підготовчих та будівельних робіт, прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів:
виконавчими органами з питань державного архітектурно-будівельного контролю сільських, селищних рад - щодо об'єктів I, II, III категорій складності, розташованих в межах відповідних населених пунктів;
виконавчими органами з питань державного архітектурно-будівельного контролю міських рад - щодо об'єктів I, II, III, IV категорій складності, розташованих в межах відповідних міст;
структурними підрозділами з питань державного архітектурно-будівельного контролю Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій - щодо об'єктів I, II, III, IV категорій складності, розташованих в межах міст Києва та Севастополя;
центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду, через головних інспекторів будівельного нагляду в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві і Севастополі - щодо об'єктів I, II, III, IV, V категорій складності, розташованих за межами населених пунктів і на території кількох адміністративно-територіальних одиниць, щодо усіх об'єктів V категорії складності в межах населених пунктів, а також щодо об'єктів IV категорії складності, розташованих в межах сіл та селищ.
Частиною 2 статті 7 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» визначено, що у разі якщо сільські, селищні, міські ради не утворили виконавчі органи з питань державного архітектурно-будівельного контролю, повноваження таких органів виконує центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду, через відповідних головних інспекторів будівельного нагляду.
Згідно Указу Президента України від 08.04.2011 р. №439/2011 “Про затвердження Положення про Державну архітектурно-будівельну інспекцію України”, Державна архітектурно-будівельна інспекція України (Держархбудінспекція України) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України, входить до системи органів виконавчої влади і забезпечує реалізацію державної політики з питань державного архітектурно-будівельного контролю, контролю у сфері житлово-комунального господарства.
Держархбудінспекція України у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, актами Президента України та Кабінету Міністрів України, цим Положенням, іншими актами законодавства України, а також дорученнями Президента України.
Основними завданнями Держархбудінспекції України є реалізація державної політики з питань державного архітектурно-будівельного контролю, контролю у сфері житлово-комунального господарства, а саме: здійснення в межах своїх повноважень державного контролю за дотриманням законодавства, стандартів, нормативів, норм, порядків і правил із зазначених питань; виконання дозвільних та реєстраційних функцій у будівництві, ліцензування господарської діяльності, пов'язаної зі створенням об'єктів архітектури; внесення Міністерству регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України пропозицій щодо формування політики із відповідних питань.
Державна архітектурно-будівельна інспекція забезпечує реалізацію державної політики з питань державного архітектурно-будівельного контролю, контролю у сфері житлово-комунального господарства. Державна архітектурно-будівельна інспекція відповідно до покладених на неї завдань здійснює контроль за виконанням приписів про усунення порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, державних будівельних норм, стандартів та правил, у сфері житлово-комунального господарства; проводить перевірки відповідності виконання підготовчих та будівельних робіт, будівельних матеріалів, виробів і конструкцій, що застосовуються у будівництві, вимогам державних стандартів, будівельних норм і правил, технічним умовам, затвердженим проектним вимогам, рішенням; розглядає справи про правопорушення у сферах містобудівної діяльності, житлово-комунального господарства з прийняттям відповідних рішень.
Наказом Державної архітектурно-будівельної інспекції України від 16.07.2014 року №164 введено в дію структуру апарату Державної архітектурно-будівельної інспекції України, одиницею якої, зокрема, є ОСОБА_1 Державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області.
Відповідно до ст.31 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад, у тому числі, належать здійснення державного архітектурно-будівельного контролю.
Відповідно до пунктів 1-4 Примірного положення про органи державного архітектурно-будівельного контролю, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №671 від 19.08.2015 року (зі змінами та доповненнями) орган державного архітектурно-будівельного контролю утворюється як структурний підрозділ Київської та Севастопольської міськдержадміністрації та як виконавчий орган сільської, селищної, міської ради.
Орган держархбудконтролю з питань здійснення повноважень, передбачених Законом України “Про регулювання містобудівної діяльності”, є підконтрольним Держархбудінспекції. (п.2).
Орган держархбудконтролю у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, указами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, наказами Мінрегіону та Держархбудінспекції, розпорядженнями голів Київської та Севастопольської міськдержадміністрацій, рішеннями органів та посадових осіб місцевого самоврядування (п.3).
Основним завданням органу держархбудконтролю є здійснення відповідно до закону державного архітектурно-будівельного контролю, виконання дозвільних та реєстраційних функцій у сфері містобудівної діяльності.
Орган держархбудконтролю відповідно до покладених на нього завдань, зокрема, надає, отримує, реєструє, повертає документи, що дають право на виконання підготовчих та будівельних робіт, відмовляє у видачі таких документів, анулює їх, скасовує їх реєстрацію (п.4).
Відповідно до п.9 положення про ОСОБА_4 державного архітектурно-будівельного контролю Одеської міської ради, яке затверджене Рішенням Одеської міської ради № 579-VII від 27.04.2016 року, основними завданнями ОСОБА_4 є здійснення на території м. Одеси відповідно до закону державного архітектурно-будівельного контролю, виконання дозвільних та реєстраційних функцій у сфері містобудівної діяльності.
Згідно п.10 положення про ОСОБА_4 державного архітектурно-будівельного контролю Одеської міської ради, яке затверджене Рішенням Одеської міської ради № 579-VII від 27.04.2016 року управління відповідно до покладених на нього завдань:
1) надає, отримує, реєструє, повертає документи, що дають право на виконання підготовчих та будівельних робіт, відмовляє у видачі таких документів, анулює їх, скасовує їх реєстрацію;
2) приймає в експлуатацію закінчені будівництвом об'єкти (видає сертифікати, реєструє декларації про готовність об'єкта до експлуатації та повертає такі декларації на доопрацювання для усунення виявлених недоліків);
3) подає Держархбудінспекції інформацію, необхідну для внесення даних до єдиного реєстру документів, що дають право на виконання підготовчих та будівельних робіт і засвідчують прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, відомостей про повернення на доопрацювання, відмову у видачі, скасування та анулювання зазначених документів;
4) здійснює державний архітектурно-будівельний контроль за дотриманням вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил, положень містобудівної документації всіх рівнів, вихідних даних для проектування об'єктів містобудування, проектної документації щодо об'єктів, розташованих у межах відповідних населених пунктів;
5) здійснює контроль за виконанням законних вимог (приписів) посадових осіб органів держархбудконтролю;
6) подає позови до суду про знесення самочинно збудованого об'єкта із компенсацію витрат та виступає замовником робіт із знесення самочинно збудованого об'єкта;
7) розглядає відповідно до закону справи про адміністративні правопорушення, пов'язані з порушенням вимог законодавства, будівельних норм, державних стандартів і правил під час будівництва, порушенням законодавства під час планування та забудови територій та невиконанням законних вимог (приписів) посадових осіб органів держархбудконтролю;
8) розглядає відповідно до закону справи про правопорушення у сфері містобудівної діяльності із прийняттям відповідних рішень;
9) здійснює інші повноваження, визначені законом.
Згідно п.11. положення про ОСОБА_4 державного архітектурно-будівельного контролю Одеської міської ради, яке затверджене Рішенням Одеської міської ради № 579-VII від 27.04.2016 року посадові особи ОСОБА_4 для виконання покладених завдань під час перевірки мають право:
1) безперешкодного доступу до місця будівництва об'єкта та до прийнятих в експлуатацію об'єктів, що підлягають обов'язковому обстеженню;
2) складати протоколи про вчинення правопорушень та акти перевірок, накладати штрафи відповідно до закону;
3) видавати обов'язкові для виконання приписи щодо: усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил; зупинення підготовчих та будівельних робіт, що не відповідають вимогам законодавства у сфері містобудівної діяльності, зокрема будівельним нормам, містобудівним умовам та обмеженням, затвердженому проекту або будівельному паспорту забудови земельної ділянки, виконуються без повідомлення, реєстрації декларації про початок їх виконання або дозволу на виконання будівельних робіт;
4) проводити перевірку відповідності виконання підготовчих та будівельних робіт вимогам законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил, затвердженим проектним вимогам, рішенням, технічним умовам, своєчасності та якості проведення передбачених нормативно-технічною і проектною документацією зйомок, замірів, випробувань, а також ведення журналів робіт, наявності у випадках, передбачених законодавством, паспортів, актів та протоколів випробувань, сертифікатів та іншої документації;
5) проводити згідно із законодавством перевірку відповідності будівельних матеріалів, виробів і конструкцій, що використовуються під час будівництва об'єктів, вимогам державних стандартів, будівельних норм і правил;
6) залучати до проведення перевірок представників центральних і місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, експертних та громадських організацій (за погодженням з їх керівниками), фахівців галузевих науково-дослідних та науково-технічних організацій;
7) отримувати від органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, фізичних осіб інформацію та документи, необхідні для здійснення державного архітектурно-будівельного контролю;
8) вимагати у випадках, передбачених законодавством, вибіркового розкриття окремих конструктивних елементів будинків і споруд, проведення зйомки і замірів, додаткових лабораторних та інших випробувань будівельних матеріалів, виробів і конструкцій;
9) забороняти за вмотивованим письмовим рішенням керівника органу держархбудконтролю чи його заступника експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, не прийнятих в експлуатацію;
10) здійснювати фіксування процесу проведення перевірки з використанням аудіо- та відеотехніки;
11) здійснювати контроль за дотриманням порядку обстеження та паспортизації об'єктів, а також за здійсненням заходів щодо забезпечення надійності та безпеки під час їх експлуатації;
12) посадові особи ОСОБА_4 наділяються також іншими правами, визначеними чинним законодавством України.
Згідно інформації, яка міститься на офіційному веб-сайті Одеської міської ради (http://omr.gov.ua/ua/news/88415/) ОСОБА_4 державної архітектурно-будівельної інспекції Одеської міської ради розпочало свою діяльність з 04.10.2016 року, після затвердження Акту від 03.10.2016 року №37 приймання-передавання документів та на ОСОБА_4 державної архітектурно-будівельної інспекції Одеської міської ради покладено виконання функцій державного архітектурно-будівельного контролю на території населених пунктів на які поширюється компетенція міської ради.
Таким чином, з моменту утворення саме ОСОБА_4 державної архітектурно-будівельної інспекції Одеської міської ради має здійснювати державний архітектурно-будівельний контроль в межах м.Одеса щодо об'єктів І-IV категорії складності, а відтак ОСОБА_1 державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області не мав повноважень щодо здійснення позапланової перевірки на об'єкті будівництва за адресою: будівництво 8-ми секційного 9-ти поверхового житлового будинку з допоміжними приміщеннями на технічному поверсі буд.№34 мкр. ІІІ-4-2 ж/р ім. Котовського, м.Одеса, секції 1,2, оскільки належних доказів, що підтверджували б факт, що дане будівництво належить до V категорії складності, суду не надано.
Як вже зазначалось вище, правові та організаційні основи містобудівної діяльності встановлює Закон України “Про регулювання містобудівної діяльності” від 17.02.2011 N3038-VI.
Процедуру здійснення заходів, спрямованих на дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил під час виконання підготовчих і будівельних робіт та ліцензійних умов провадження господарської діяльності, пов'язаної із створенням об'єктів будівництва визначає Порядок здійснення державного архітектурно-будівельного контролю, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.05.2011 № 553 (далі - Порядок № 553).
Відповідно до ч. 1 ст. 41 Закону № 3038-VI, державний архітектурно-будівельний контроль - це сукупність заходів, спрямованих на дотримання замовниками, проектувальниками, підрядниками та експертними організаціями вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил під час виконання підготовчих та будівельних робіт. Державний архітектурно - будівельний контроль здійснюється органами державного архітектурно-будівельного контролю в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється на об'єктах будівництва у порядку проведення планових та позапланових перевірок за територіальним принципом.
Відповідно до п. 7 Порядку № 553 позаплановою перевіркою вважається перевірка, що не передбачена планом роботи органу державного архітектурно-будівельного контролю.
Підставами для проведення позапланової перевірки є:
подання суб'єктом містобудування письмової заяви про проведення перевірки об'єкта будівництва або будівельної продукції за його бажанням;
необхідність проведення перевірки достовірності даних, наведених у повідомленні про початок виконання підготовчих робіт, повідомленні про початок виконання будівельних робіт, декларації про готовність об'єкта до експлуатації, протягом трьох місяців з дня подання зазначених документів;
виявлення факту самочинного будівництва об'єкта;
перевірка виконання суб'єктом містобудівної діяльності вимог приписів органів державного архітектурно-будівельного контролю;
вимога головного інспектора будівельного нагляду Держархбудінспекції щодо проведення перевірки за наявності підстав, встановлених законом;
звернення фізичних чи юридичних осіб про порушення суб'єктом містобудування вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності;
вимога правоохоронних органів про проведення перевірки.
Строк проведення позапланової перевірки не може перевищувати десяти робочих днів, а у разі потреби може бути одноразово продовжений за письмовим рішенням керівника відповідного органу державного архітектурно-будівельного контролю чи його заступника не більше ніж на два робочих дні.
Під час проведення позапланової перевірки посадова особа органу державного архітектурно-будівельного контролю зобов'язана пред'явити службове посвідчення та надати копію направлення для проведення позапланової перевірки.
Направлення для проведення перевірки №1207 від 05 вересня 2017 року було видане та складене у зв'язку із проведенням перевірки ОСОБА_1 ДАБІ в Одеській області дотримання вимог містобудівного законодавства на об'єкті за адресою: будівництво 8-ми секційного 9-ти поверхового житлового будинку з допоміжними приміщеннями на технічному поверсі буд. №34 мкр. ІІІ-4-2 ж/р ім. Котовського, м.Одеса, секції 1,2 на підставі листа ОСОБА_4 захисту економіки у м.Києві від 10.08.2017 №7731/39/125/02-17.
При цьому з наявного у матеріалах справи направлення ОСОБА_1 державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області для проведення позапланової перевірки №1207 від 05 вересня 2017 року не вбачається, що воно, на виконання вимог п.7 Порядку здійснення державного архітектурно-будівельного контролю, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 травня 2011р. №553, пред'являлось представнику ОСОБА_4 капітального будівництва Одеської міської для проведення позапланової перевірки.
Пунктом 9 Порядку здійснення державного архітектурно-будівельного контролю затвердженого постановою КМУ № 553 від 23.05.2011 року визначено, що Державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється у присутності суб'єктів містобудування або їх представників, які будують або збудували об'єкт будівництва.
У разі виявлення порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил, крім акта перевірки, складається протокол, видається припис про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил або припис про зупинення підготовчих та/або будівельних робіт (далі - припис). У приписі обов'язково встановлюється строк для усунення виявлених порушень згідно з додатком (п. 17 Порядку №533).
Відповідно до п.18, п.19, п.20 Порядку №533 керівникові кожного суб'єкта містобудування, щодо якого складений акт перевірки, або його уповноваженій особі надається по одному примірнику такого акта. Один примірник акта перевірки залишається в органі державного архітектурно-будівельного контролю. Акт перевірки підписується посадовою особою органу державного архітектурно-будівельного контролю, яка провела перевірку, та керівником суб'єкта містобудування, щодо якого здійснюється державний архітектурно-будівельний контроль, або його уповноваженою особою, в останній день перевірки. Завірена належним чином копія акта, складеного посадовими особами органу державного архітектурно-будівельного контролю за результатами проведеної на об'єкті будівництва перевірки, щодо невиконання приписів, виданих органом державного архітектурно-будівельного контролю генеральному підряднику (підряднику), стосовно порушень вимог нормативно-правових актів, будівельних норм та нормативних документів у сфері містобудівної діяльності, затверджених проектних рішень під час будівництва об'єктів та/або зупинення підготовчих та будівельних робіт надсилається до апарату Держархбудінспекції як органу ліцензування для прийняття відповідного рішення.
Припис складається у двох примірниках. Один примірник припису залишається в органі державного архітектурно-будівельного контролю, а інший надається суб'єкту містобудування, щодо якого здійснюється державний архітектурно-будівельний контроль. Припис підписується посадовою особою органу державного архітектурно-будівельного контролю, яка провела перевірку.
Протокол разом з усіма матеріалами перевірки протягом трьох днів після його складення подається посадовій особі органу державного архітектурно-будівельного контролю, до повноважень якої належить розгляд справ про правопорушення у сфері містобудівної діяльності.
З аналізу зазначених вище норм законодавства можна зробити висновок, що державний архітектурно-будівельний контроль повинен здійснюватись - в присутності суб'єкта містобудування, який повинен ознайомитись з його результатами, зокрема, з актом перевірки, приписом, протоколом, має право на надання пояснень, документів, які спростовують порушення, заперечень, тощо.
З вищевикладеного вбачається, що відповідач при здійсненні перевірки повинен дотримуватись відповідного порядку здійснення цієї перевірки.
Згідно п.12 Порядку №533 Посадові особи органу державного архітектурно-будівельного контролю під час здійснення державного архітектурно-будівельного контролю зобов'язані:
у повному обсязі, об'єктивно та неупереджено здійснювати державний архітектурно-будівельний контроль у межах повноважень, передбачених законодавством;
дотримуватися ділової етики у взаємовідносинах із суб'єктами господарювання та фізичними особами;
ознайомлювати суб'єкта містобудування чи уповноважену ним особу з результатами державного архітектурно-будівельного контролю у строки, передбачені законодавством;
за письмовим зверненням суб'єкта містобудування надавати консультативну допомогу у здійсненні державного архітектурно-будівельного контролю;
надсилати повідомлення про проведення планової перевірки суб'єкту містобудування, щодо якого здійснюється державний архітектурно-будівельний контроль, рекомендованим листом та/або за допомогою електронного поштового зв'язку або вручати особисто під розписку керівнику суб'єкта містобудування чи його уповноваженій особі із зазначенням дати початку та дати закінчення перевірки не пізніше ніж за десять днів до її початку.
У разі відмови суб'єкта містобудування, щодо якого здійснюється державний архітектурно-будівельний контроль, у допуску посадових осіб органу державного архітектурно-будівельного контролю до проведення перевірки, відмови суб'єкта містобудування в наданні документів, необхідних для здійснення заходів державного архітектурно-будівельного контролю, відсутності суб'єкта містобудування, якому у визначений цим Порядком строк було надіслано повідомлення про проведення перевірки, або його уповноваженої особи (за довіреністю) на об'єкті під час перевірки складається відповідний акт.
Пунктами 13-14 Порядку №533 передбачено, що суб'єкт містобудування, щодо якого здійснюється державний архітектурно-будівельний контроль, має право:
вимагати від посадових осіб органу державного архітектурно-будівельного контролю дотримання вимог законодавства;
перевіряти наявність у посадових осіб органу державного архітектурно-будівельного контролю службових посвідчень;
бути присутнім під час здійснення державного архітектурно-будівельного контролю;
за результатами перевірки отримувати та ознайомлюватись з актом перевірки, складеним органом державного архітектурно-будівельного контролю;
подавати в письмовій формі свої пояснення, зауваження або заперечення до акта перевірки, складеного органом державного архітектурно-будівельного контролю за результатами перевірки.
Суб'єкт містобудування, щодо якого здійснюється державний архітектурно-будівельний контроль, зобов'язаний:
допускати посадових осіб органу державного архітектурно-будівельного контролю до проведення перевірки за умови дотримання ними порядку здійснення державного архітектурно-будівельного контролю;
одержувати примірник припису органу державного архітектурно-будівельного контролю за результатами здійсненого планового чи позапланового заходу;
виконувати вимоги органу державного архітектурно-будівельного контролю щодо усунення виявлених порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності;
надавати документи, пояснення в обсязі, який він вважає необхідним, довідки, відомості, матеріали з питань, що виникають під час здійснення державного архітектурно-будівельного контролю.
У своїх запереченнях представник відповідача стверджує, що ОСОБА_1 було здійснено позапланову перевірку відповідності збудованих об'єктів нерухомості проектній документації вимогам державних стандартів, будівельних норм і правил з будівництво 8-ми секційного 9-ти поверхового житлового будинку з допоміжними приміщеннями на технічному поверсі буд.№34 мкр. ІІІ-4-2 ж/р ім. Котовського, м.Одеса, секції 1,2, у ході якої були встановлені порушення, які зазначено в акті перевірки від 28.09.2017, протоколі про правопорушення у сфері містобудівної діяльності від 28.09.2017 та приписі про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил, а саме уповноваженої особи позивача не було надано до перевірки витребуваної ОСОБА_1 документації. 12.10.2017 року ОСОБА_1 винесено постанову про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності № 169/1015-05/1-9428 (штраф у розмірі 50520 грн. за правопорушення, передбачене п. 2 ч.6 ст. 2 ЗУ «Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності».
Так, як встановлено судом та вбачається з наявних у матеріалах справи доказів та з заперечень на адміністративний позов, ОСОБА_1 державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області, на виконання вимог ч.2 ст.71 Кодексу адміністративного судочинства України, до суду не надано жодних доказів на підтвердження виходу фахівця контролюючого органу за адресою: будівництво 8-ми секційного 9-ти поверхового житлового будинку з допоміжними приміщеннями на технічному поверсі буд.№34 мкр. ІІІ-4-2 ж/р ім. Котовського, м.Одеса, секції 1,2 з метою проведення позапланової перевірки ОСОБА_4 капітального будівництва Одеської міської ради, за наслідками якої, у зв'язку з не допуском головного інспектора будівельного нагляду ОСОБА_1 державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області ОСОБА_2 за вищевказаною адресою складено акт від 28 вересня 2017 року про недопущення посадових осіб органу державного архітектурно-будівельного контролю на об'єкти будівництва, підприємства будівельної галузі для виконання покладених на них функцій.
З боку відповідача до суду також не надано доказів на підтвердження повноважень посадової особи відповідача у період з 15 вересня 2017 року по 28 вересня 2017 року здійснювати перевірку за адресою: будівництво 8-ми секційного 9-ти поверхового житлового будинку з допоміжними приміщеннями на технічному поверсі буд.№34 мкр. ІІІ-4-2 ж/р ім. Котовського, м.Одеса, секції 1,2.
Також відповідачем не надано до суду доказів фактичного виходу головного інспектора будівельного нагляду ОСОБА_1 державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області ОСОБА_2 28 вересня 2017 року (в дату складання акта про недопущення посадових осіб органу державного архітектурно-будівельного контролю на об'єкти будівництва, підприємства будівельної галузі для виконання покладених на них функцій) за адресою: будівництво 8-ми секційного 9-ти поверхового житлового будинку з допоміжними приміщеннями на технічному поверсі буд.№34 мкр. ІІІ-4-2 ж/р ім. Котовського, м.Одеса, секції 1,2.
В матеріалах справи відсутні докази на підтвердження повідомлення позивача ОСОБА_4 капітального будівництва Одеської міської ради про проведення позапланової перевірки за адресою: будівництво 8-ми секційного 9-ти поверхового житлового будинку з допоміжними приміщеннями на технічному поверсі буд.№34 мкр. ІІІ-4-2 ж/р ім. Котовського, м.Одеса, секції 1,2.
Процедуру накладення штрафів за правопорушення у сфері містобудівної діяльності, що передбачені Законом України "Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності" визначено Порядком накладення штрафів за правопорушення у сфері містобудівної діяльності, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 6 квітня 1995 року №244, відповідно до п.п.9, 10 якого про вчинення правопорушення у сфері містобудівної діяльності посадові особи органів державного архітектурно-будівельного контролю, які згідно з функціональними обов'язками здійснюють державний архітектурно-будівельний контроль (далі - уповноважена посадова особа органу державного архітектурно-будівельного контролю), складають протокол про правопорушення у сфері містобудівної діяльності.
Уповноважена посадова особа органу державного архітектурно-будівельного контролю складає протокол про правопорушення у сфері містобудівної діяльності у двох примірниках, один з яких надається під підпис суб'єкту містобудування, що притягається до відповідальності за правопорушення у сфері містобудівної діяльності, не пізніше трьох робочих днів з дня складення акта перевірки такого суб'єкта містобудування.
У разі відмови суб'єкта містобудування, який притягається до відповідальності за правопорушення у сфері містобудівної діяльності, від підписання протоколу або ознайомлення з ним уповноважена посадова особа органу державного архітектурно-будівельного контролю, що складає протокол, робить про це відповідну відмітку в ньому.
Відповідно до п.16 Порядку накладення штрафів за правопорушення у сфері містобудівної діяльності, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 6 квітня 1995р. №244 справа про правопорушення у сфері містобудівної діяльності (далі - справа) розглядається посадовою особою органу державного архітектурно-будівельного контролю, до повноважень якої належить розгляд таких справ, протягом 15 днів з дня одержання зазначеною особою протоколу про правопорушення у сфері містобудівної діяльності та інших матеріалів справи.
Згідно з п.21 Порядку накладення штрафів за правопорушення у сфері містобудівної діяльності, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 6 квітня 1995 р. №244 посадова особа органу державного архітектурно-будівельного контролю, до повноважень якої належить розгляд справ, під час розгляду справи зобов'язана з'ясувати, чи було вчинено правопорушення у сфері містобудівної діяльності, чи винний відповідний суб'єкт містобудування в його вчиненні, чи підлягає він притягненню до відповідальності, а також інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Водночас, судом з'ясовано, що відповідачем ОСОБА_1 державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області, під час розгляду матеріалів про правопорушення у сфері містобудівної діяльності не з'ясовано фактичних обставин справи, не встановлено наявності вини суб'єкта містобудування, а також інших обставин, що мають значення для правильного вирішення справи. У суду відсутні докази повідомлення позивача про час та місце розгляду матеріалів про правопорушення у сфері містобудівної діяльності.
Відповідно до положень п.2 ч.6 ст.2 Закону України “Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності” суб'єкти містобудування несуть відповідальність у вигляді штрафу за такі правопорушення недопущення посадових осіб органів державного архітектурно-будівельного контролю на об'єкти будівництва, підприємства будівельної галузі для виконання покладених на них функцій - у розмірі тридцяти прожиткових мінімумів для працездатних осіб.
Підставою для прийняття спірної постанови ОСОБА_1 державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області вказує порушення позивачем п.1 ч.4 ст.41 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності».
Суд зазначає, що відповідно до ч.4 ст. 41 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» в редакції від 02.08.2017 року (підстава 2119-19), яка діяла на момент прийняття постанови про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності, орган державного архітектурно-будівельного контролю у своїй діяльності взаємодіє з органами виконавчої влади, що здійснюють контроль за дотриманням природоохоронних, санітарно-гігієнічних, протипожежних вимог, вимог у сфері охорони праці, енергозбереження та інших вимог, передбачених законом, а також з органами державної статистики, Національної поліції, прокуратури та іншими правоохоронними і контролюючими органами. У частині 4 статті 41 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» відстій пункт 1 на який міститься посилання в спірній постанові та приписі.
Метою внесення припису ОСОБА_1 державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області є усунення порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, проектної документації, будівельних норм, державних стандартів і правил, технічних умов, інших нормативних документів під час виконання підготовчих і будівельних робіт. Ця мета має публічно-правовий характер і спрямована на забезпечення принципу законності у сфері містобудування. Однак досягатися вона повинна не за рахунок порушення чи створення загрози порушення інших охоронюваних законом інтересів.
З вимог, які звернено ОСОБА_1 державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області у спірному приписі, суд приходить до висновку, що оскільки станом на дату вирішення даної адміністративної справи він, фактично вже вичерпав свою дію (термін до 11 жовтня 2017 року), обраний відповідачем спосіб реалізації повноважень не враховує правомірних інтересів позивача права якого може бути порушене у разі виконання припису.
Також з вказаного припису неможливо ідентифікувати спосіб, який, на думку відповідача, мав би допустити до проведення перевірки в термін до 11 жовтня 2017 року.
Відповідно ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Частиною 3 статті 2 КАС України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони, зокрема, на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії).
Відповідно до частини 1 статті 9 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом законності.
Відповідно до ст. 86 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Ніякі докази не мають для суду наперед встановленої сили.
Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Відтак, приймаючи до уваги вищевикладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги ОСОБА_4 капітального будівництва Одеської міської ради до ОСОБА_1 державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області про визнання протиправною та скасування: припису про усунення порушених вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил від 28 вересня 2017 року, складеного головним інспектором будівельного нагляду інспекційного відділу ОСОБА_1 державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області - ОСОБА_2; постанови №169/1015-05/5-9428 від 12 жовтня 2017 року про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності, складеної головним інспектором будівельного нагляду інспекційного відділу ОСОБА_1 державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області - ОСОБА_3 - підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 69-71, 160-163 КАС України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_4 капітального будівництва Одеської міської ради - задовольнити.
Визнати протиправною та скасувати припис про усунення порушених вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил від 28 вересня 2017 року, складеного головним інспектором будівельного нагляду інспекційного відділу ОСОБА_1 державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області - ОСОБА_2;
Визнати протиправною та скасувати постанову №169/1015-05/5-9428 від 12 жовтня 2017 року про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності, складену головним інспектором будівельного нагляду інспекційного відділу ОСОБА_1 державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області - ОСОБА_3.
Постанова набирає законної сили згідно ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими ст. ст. 185 -187 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Вовченко O.A.